Praha dala kasační stížnost na rozsudek o pochodu aktivistů blokujících magistrálu

Přechod přes magistrálu v Legerově ulici. Pramen: FB Adama ScheinherraPřechod přes magistrálu v Legerově ulici. Pramen: FB Adama Scheinherra

Praha podala k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kasační stížnost proti rozsudku pražského městského soudu, který zrušil rozhodnutí magistrátu o změně

Praha podala k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kasační stížnost proti rozsudku pražského městského soudu, který zrušil rozhodnutí magistrátu o změně trasy pochodu aktivistů požadujících nejvyšší povolenou rychlost 30 kilometrů v hodině. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Aktivisté z Poslední generace chtěli původně pochodovat po magistrále, což jim magistrát zakázal a povolil pouze chůzi po chodníku. Aktivisté se kvůli jeho rozhodnutí obrátili na soud, který jim vyhověl.

„Včera (ve čtvrtek) jsme v zákonné lhůtě podali kasační stížnost k NSS. Naší hlavní námitkou je, že změnou trasy průvodu nemohlo dojít ke zmaření oznámeného účelu shromáždění, přitom by byla plně chráněna práva i jiných osob, a zejména účastníci shromáždění by na nové trase nebyli vystaveni riziku ohrožení jejich života a zdraví,“ uvedl Hofman.

Magistrála není dálnice, aktivisté po ní chodit mohou, uvedl soud. Zakázal jim však blokády

Ekologičtí aktivisté chtěli 12. září pochodovat po magistrále z Bubenské ulice k Národnímu muzeu, kde plánovali blokovat dopravu kreslením na vozovku. Magistrátní odbor živnostenský a občanskosprávní jim však přikázal uskutečnit průvod podél magistrály po chodnících a v místech, kde nejsou, jít po náhradní trase mimo vytíženou komunikaci. Rovněž uložil zdržet se plánovaného blokování dopravy před muzeem.

Pořadatelé akce se kvůli úřednímu rozhodnutí obrátili na soud. Městský soud v Praze následně zrušil rozhodnutí úřadu, ale současně aktivistům zamítl možnost pořádat happening na vozovce před muzeem. Blokace dopravy je podle soudu nelegitimní a nelze ji vykonávat podle shromažďovacího práva. Pochod se nakonec uskutečnil 3. října bez zmíněného happeningu před Národním muzeem.

Aktivisté začali s pořádáním pochodů po dopravních tepnách v Praze 1. března a zatím jich byly téměř dvě desítky, většinou na magistrále. Požadují plošné snížení nejvyšší povolené rychlosti v metropoli na 30 kilometrů v hodině, což má snížit emise a zvýšit bezpečnost v ulicích. Zástupci vedení Prahy argumentaci odmítli s tím, že se nebrání omezení rychlosti v rezidenčních oblastech.

Tagy magistrála Magistrát hlavního města Prahy Pochody po magistrále Poslední generace
39 komentářů