Magistrála není dálnice, aktivisté po ní chodit mohou, uvedl soud. Zakázal jim však blokády

Přechod přes magistrálu v Legerově ulici. Pramen: FB Adama ScheinherraPřechod přes magistrálu v Legerově ulici. Pramen: FB Adama Scheinherra

Magistrát ani aktivisté nejsou s rozhodnutím soudu spokojeni a hodlají spor řešit dál.

Ekologičtí aktivisté chtěli 12. září pochodovat po magistrále z Bubenské ulice k Národnímu muzeu, kde plánovali zablokovat dopravu kreslením na vozovku.

Magistrátní odbor živnostenský a občanskosprávní jim však přikázal uskutečnit průvod podél magistrály po chodnících. V místech, kde nejsou, pak museli jít po náhradní trase. Rovněž jim zakázal plánované blokování dopravy před muzeem.

Organizátoři se proto obrátili na soud, který jejich námitce vůči přesměrování pochodu částečně vyhověl. Současně však potvrdil oprávněnost zákazu happeningu, který měl zablokoval dopravu.

Přibližně 30 aktivistů z organizace Poslední generace tak pochod za humanizaci magistrály minulý týden zopakovalo. Šli však po magistrále pouze jedním pruhem a bez zablokování provozu.

Deník Aktuálně.cz nyní získal celé odůvodnění rozsudku, kde soudce své rozhodnutí vysvětluje.

Úřad argumentoval, že magistrála je pro hromadné pochody příliš vytížená automobilovou dopravou. Soudce však takové důvody odmítl jako příliš obecné. „Ačkoliv je tato komunikace mnohými chápana jako dálnice, je patrné, že se jedná o místní komunikaci I. třídy,“ zdůrazňuje podle Aktuálně.cz odůvodnění verdiktu.

Po takové komunikaci se chodec i průvod smí pohybovat i mimo chodník. Právo jedné skupiny uživatelů silnice první třídy podle soudu nesmí být zvýhodňováno na úkor druhé skupiny a naopak.

Možnost konfliktu s jinými osobami je reálná i v jiných místech, tuto eventualitu si musí zvážit každý účastník shromáždění. Pokud shromáždění bylo oznámeno jako pochod chodců v pravém jízdním pruhu ze tří, lze takové shromáždění za pomoci úřadu a policie usměrnit tak, aby k fatálním následkům nedošlo,“ cituje Aktuálně.cz odůvodnění.

Řidiči mají na silnici právo

Naopak ve věci úplného zablokování magistrály se soudce Ladislav Hejtmánek podle Aktuálně.cz přiklonil na stranu magistrátu. Zákon podle něj neumožňuje řidičům a dalším zcela odepřít možnost užívat silnici k jejímu účelu.

Pokud mělo dojít k přehrazení komunikace na dobu 20 minut, takový výkon shromažďovacího práva soud považuje za natolik intenzivní zásah do práv a svobod ostatních účastníků silničního provozu, že judikatura omezení shromažďovacího práva umožňuje,“ píše se ve verdiktu.

Obrazem: Chystané proměny magistrály. Hřiště u křižovatky Bulhar, přechod u nádraží a park na Těšnově

Obecně podle něj platí, že na silnici lze uspořádat shromáždění včetně srocení lidí na jednom místě, ale nelze komunikaci zcela zablokovat. Soud v tomto ohledu zdůraznil především nebezpečí plynoucí z ohrožení hladkého průjezdu vozidel integrovaného záchranného systému.

Spor pokračuje

Magistrát ani aktivisté však nejsou s rozhodnutím spokojeni a hodlají spor řešit dál. „Rozsudek soudu nám v pondělí dorazil. Máme teď dva týdny na přípravu kasační stížnosti,“ řekl ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Aktivisté chtějí nyní podle Aktuálně.cz podat stížnost i kvůli údajné podjatosti ovlivňující rozhodování magistrátních úředníků.

Hnutí Poslední generace začalo s pořádáním pochodů po dopravních tepnách v Praze 1. března a zatím jich byly téměř dvě desítky, většinou na magistrále. Požadují plošné snížení nejvyšší povolené rychlosti v metropoli na 30 kilometrů v hodině, což má snížit emise a zvýšit bezpečnost v ulicích.

Tagy magistrála Magistrát hlavního města Prahy
272 komentářů