LOT 3a leaderboard

Praha chystá nové tramvajové tratě. Blízko jsou koleje do Malešic, Slivence a Libuše

Modernizovaná tramvaj KT8D5R.N2P. Foto: DPPModernizovaná tramvaj KT8D5R.N2P. Foto: DPP

Třicet pět nových projektů na stavby tramvajových tratí nebo zázemí pro tramvaje má v zásobě Praha. Město počítá s dalším

Zpět na článek
19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Marie

Kéž se tohle nikdy nepovede. Počernická není na takové otřesy stavěná. Navíc by byl pryč i ten poslední drn trávy, který tak pečlivě sekají. Nejdřív byl na Plaňanské plácek, nikdy se tam, prý z důvodu vodovodních trubek, nic postavit nesmělo. Tenkrát lidi chtěli nějaké kulturní zázemí a obchody. Najednou tu jsou BytyMalešice… asi někteří lidé nemají co dělat.

Asdf

Na jaké otřesy? Počernická byla už od počátku, kdy se stavělo sídliště Malešice, projektovaná pro tramvaje. Proto tam je ten zatravněný centrální pás. A předpokládám, že by jízdní dráha byla zatravněná, takže rozdíl by byl jen v tom, že by v té trávě byly dvě koleje.

Martin

Ona je ta ulice uz davno pro tramvaje postavena, vcetne navazujicich oblouku s Cernokosteleckou… trava uprostred ulice zustane, trat bude mit pravdepodobne zatravneny svrsek, oproti autobusum se zvedne kapacita, snizi emise a ubyde hluk…
Stavbe vadil privadec a jeho prelozka byla nacene pomerne draze, takze se dlouho nic nestavelo a vse resili autobusy…

Michal

V případě Počernické (což je trigger vyhrabání tohoto tématu) se jasně píše o tom, že autobusy to nezvládají. Obrovskou výhodou tramvaje by byla jak větší kapacita, tak samostatné těleso. Totéž prý Suchdol.

Asdf

Bydlím v podstatě na konečné budoucí tratě a i když tramvaj jednoznačně uvítám, tak nemůžu říct, že by to busy nezvládaly. Ve špičce jezdí každé 3 minuty a snad nikdy se mi nestalo, že bych se nevešel do busu, nebo se nějak vyloženě mačkal. Snad jen, když se do busu nahrnula zrovna celá třída dětí.

železničář v důchodu

Michal: „Totéž prý Suchdol.“
Přeplňované autobusy na Suchdol už jsou také dost dávnou minulostí, protože studenti si raději počkají na další spoj, než aby se mačkali – i v ranní špičce bývá sice hodně plno, ale kloubové autobusy ve špičkovém intervalu cca 3 minuty to po ránu zvládají a odpoledne už vůbec není o čem hovořit. Budovat tam tramvaj je nesmysl, který by navíc značně zhoršil dopravní obslužnost městské části, ale vedení DP tu vizi stále „živí“, protože tím chce „vyčůraně“ zajistit vybudování části tangenciální trati do Kobylis.

Asdf

Pokud vím, tak se dřív plánovalo protáhnout tramvaj z Počernické až do Teplárenské a výhledově až do Jahodnice. To zřejmě asi není v současném „zásobníku“.

Jan

Těch návrhů nových tratí je už kolem třiceti ale zatím jsou všechny daleko od kopnutí do země. Co se do 5 až 10 let nezačne fyzicky stavět, tak si troufám tvrdit se už nepostaví nikdy, protože tou dobou už budou k dispozici levné elektrobusy, které potichu a beze smradu odvezou cestující prakticky kdekoliv. Zavést někam koleje, troleje, měnírny a pak to udržovat je poměrně velká investice, která s nástupem flexibilních elektrobusů s dobíjením na konečných bude příliš drahá. Viz čínská města, která si elektrifikovala komplet autobusový provoz již nyní. Tak na co sakra čekáme?

Paulíno

S těmi elektrobusy bych byl opatrný. Jednak současné baterie už narážejí na fyzikální limity (prostě o moc víc energie už do nich nacpat nejde), druhak lithia také není nekonečně mnoho – naopak už začíná docházet.

Asdf

Na to, že lithium začíná docházet, jste přišel jak? Co jsem četl, tak lithia je naopak hodně. Problém bude spíš s jeho aktuálním těženým množstvím.

Martin

Problem elektrobsu je hlavne v tom, ze Baterie nemaji vyresenu ekologii, o te se moc nemluvi, pomerne rychle se vycerpaji a to jich je pomerne hodne (jsou pomerne velke – kapacitni), v rovinatem terenu je to jeste jakztakz pouzitelne kdyz neni trasa dlouha, pak se musi resit dobijeni pomerne dlohymi prostoji na konecnych nebo prubeznym dobyjenim bud tzv OppCharge stanim v zastavce, vybudovanim infrastruktury (tedy ne podobne menirnam, nebo troleji, takze jde vlastne o kombinaci trolejbusu a elektrobusu… Take je treba pocitat s klimatizaci a topenim, coz dava zabrat bateriim nejvice natoz u kloubovych vozu, nehlede nato, ze velmi casto… Číst vice »

thegrid

Tak trasa Podbaba-Troja-Bohnice-Kobylisy jednoznačně! Ušetřilo by to desítky minut denně. Jenže mám obavu, že idi…ty, kteří si zvolili místní v Praze 6 a Bohnicích to pohřbí, jako všechny racionální zlepšováky.

Pavel

Never-ending story. Za pár let se článek může recyklovat a seznam bude stejný. Nerad to říkám, ale za Béma se v Praze infrastruktura stavěla. Draze, spousta peněz asi utekla jinam, ale něco se postavilo. Teď máme studií a projektů, že s nima může tapetovat, ale skutek utek.
Nové tramvajové tratě nic, okruh nic, metro nic, mosty padaj. Jo, vlastně se něco děje: zužují se dříve pracně vybudované a protlačené kapacitní dopravní tepny.

VRT

Ono ani za Béma to tempo nebylo úžasný. Které tramvajové tratě od roku 2000 vznikly?
Řeknu vám to zcela přesně:
* Hlubočepy-Barrandov
*Laurová-Radlická
*Podbaba
*Trojský most

Takže až na tu první 2 kousky do 1 km a jedna přeložka.

Martin

Ono se hodne investovalo do oprav, uz kvuli novym vozum od Skody… Ted uz jsou snad vsechny useky opravene a nosnost trati zvysena, takze pokud se bude stale stejne investovat, mohli by se stavet i dve nove trate naraz…

Jakub

@ VRT: Postavila se Blanka, Trojsky most, J cast prazskeho okruhu… Jiste, s nemalymi problemy a prodlenim, ale ty stavby mame a slouzi. Pavel mluvil o infrastrukture obecne, ne jen o tramvajovych tratich.

železničář v důchodu

Především ovšem je v tom seznamu „hafo“ zcela zbytečných hovadin – a protože je známo, že právě ty největší hovadiny mají také největší naději na realizaci, tak z toho seznamu mám spíše trochu strach …
Nejpotřebnější nové tramvajové tratě jsou ty, které vytvoří nové tangenciální vazby nebo v těch relacích aspoň nahradí současné frekventované autobusové tangenty, aby se snížila potřeba cestovat přes centrální oblasti města – například „východní tramvajovou tangentu“ tam ale nevidím.

Milan

Vidím zavedení těchto vizí do praxe dosti bledě, když je zjevně problém po letech dohodnout jen zavedení linky mhd tunelem blanka. Přitom prakticky bez investic, jen za provozní náklady. Velmi jsem zvědav, zda se podaří prosadit aspoň celotýdenní provoz linky S41 do Hostivaře.
A na elekrobusy bych nesázel, prozatím se v praxi moc neosvědčily – např. na lince z Malostranského nám. k nem. pod Petřínem jezdil chvíli nahrazen klasickým busem. Zřejmě je limitující životnost baterií a jejich extrémní cena.

Martin

Je to silny kopec, baterie tam hodne trpi, zvlast v zime, kdy se jeste musi topit a v lete klima…
Viz napr. linka 58 z Palmovky na Prosek, musela se postavit trolejbusova trolej do kopce, zatim jen zkusebne, ted se uvazuje o postaveni meniren a prodlouzeni troleje na trvaly stav a nakup novych vozu pro linku 140… bez troleje by to bus jen s bateriemi nezvladal…