Praha 9 zavede parkovací zóny, zatím ve Vysočanech a Libni

Parkovací automat, foto: TSKParkovací automat, foto: TSK

Praha 9 je další městskou částí, která se ještě letos připojí k systému zón placeného stání. Ty mají regulovat problémy

Praha 9 je další městskou částí, která se ještě letos připojí k systému zón placeného stání. Ty mají regulovat problémy s parkováním a umožnit snadnější nalezení místa hlavně rezidentům dané oblasti díky zpoplatnění.

Zastupitelé zapojení do systému schválili už loni v prosinci, Praha 9 patřila dlouho k odpůrcům zavedení městských zón. Teď ho zavádí i kvůli tomu, že část parkujících aut se do městské části přesunula poté, co zóny zavedla sousední Praha 8.

Zpoplatnění se bude týkat zhruba 3 800 parkovacích míst, jejich přesná mapa aktuálně vzniká. „Jde zhruba o oblast od Balabenky po ulici Poštovskou,“ řekl radní Prahy 9 Tomáš Holeček. Praha 9 tak navazuje na projekt, který si nechala zpracovat v roce 2013, zatím jde o jeho první etapu.

Zóny vzniknou na místech, která často zabírají zdarma návštěvníci O2 arény, jinak je ve směru od Balabenky hranicí Freyova ulice, zpoplatní se také část Vysočan mezi Náměstím OSN a Poštovskou ulicí.

Parkovací místa budou ve fialové zóně, v které mohou parkovat místní i návštěvníci. Rezidenti budou platit sazbu jako v jiných částech Prahy, které zóny placeného stání mají zavedené, návštěvníci první dvě hodiny 20 korun na hodinu, poté 30 korun na hodinu. Praha 9 chtěla původně sazbu deset korun na hodinu, nakonec se s magistrátem dohodla na dvojnásobku.

Přesný termín spuštění Praha 9 zatím neví, chce ale start do konce roku. Letos dojde v Praze k zásadnímu rozšíření zón i na Prahu 4, kde by mělo dojít ke startu 1. července.

Praha 9 zvažuje rozšíření zón i do dalších čtvrtí, čeká ale na dokončení parkovacího domu, který staví na Proseku a do kterého se vejde zhruba 600 aut.

I přes velké protesty statistiky ukazují, že zavedení zón placeného stání přineslo pokles obsazenosti parkovišť a pro obyvatele je mnohem snazší zaparkovat. Například na Praze 6 byla v roce 2011 průměrná obsazenost parkovišť přes 91 procent, loni klesla pod 70 procent

Tagy Praha 9 Zóny placeného stání Praha
11 komentářů