Práce v letadle jen s očkováním. První evropský dopravce zavádí povinnost vakcinace

Airbus A340-300 v barvách Swiss startuje z Curychu. Foto: BriYYZ / Flickr.comAirbus A340-300 v barvách Swiss startuje z Curychu. Foto: BriYYZ / Flickr.com

Podle dopravce je organizačně příliš složité rozdělovat posádky na očkované a neočkované a plánovat jim směny podle toho, kam mohou a kam ne.

Zpět na článek
50 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Já, kdo jiný

Letectví bylo vždy pověstné vysokou disciplinovaností. Navíc je zaměstnanců nadbytek. Takže tento trend – 100% proočkovanost bude pokračovat. Kdo chce létat, nechá se opíchat.

Dorota

S tím opícháním personálu to platilo i za socíku. Která nepíchala, nelítala.

Miroslav Zikmund

A jak to bylo u chlapů ?

Aleš

Třeba Delta nenaočkovaným zaměstnancům zvedne korporátní zdravotní pojištění o 200 dolarů měsíčně. United dá neočkovaným výpověď. Předpokládám, že v obou případech bude taky nablito o diskriminaci.

Ibragim z Bastru

Zcela správně, tak jako při práci s lidskými vzorky musí byť zaměstnanci i studenti očkování proti hepatitidě, tak to bude i zde. Ale koukám, že übermensch z novinek a Volného s kvadratura dorazili už i sem, no nic, jejich žblepty stejně nikoho nezajímají….

Ondra

Jste evidentně nepochopil důvod proč to dělají.

Miky

Ano, ano, zaměstnancům je třeba věnovat péči a neočkovaným speciální péči, v originále Sonderbehandlung.

Facepalm

Zaměstnanci musí splňovat podmínky dané zaměstnavatelem, pokud tyto nejsou v rozporu se zákonem, a patří-li mezi ně očkování, tak holt musí být zaměstnanec očkovaný, nebo si hledat jinou práci, kde tento požadavek není. A speciálně u aerolinek, jejichž personál z logiky věci cestuje po celém světě, kde v souvislosti s pandemií platí různá omezení, která se navíc průběžně mění, je to požadavek naprosto logický a hlavně nutný, aby se aerolinky daly vůbec personálně udržet v chodu.

Ale co je logické a zodpovědné jednání proti právu jakéhokoli ignoranta chovat se jako sobecké hovado a vydávat to za starost o svobodu, žejo…

Miky

Ty abys neskočil nějakou invektivou, to by bylo divné, že? Ale neboj, taky na tebe dojde, nemysli si, že se včeličkou každého 1/2 roku z tebe bude nějaký Übermensch.

Facepalm

Pleteš si invektivu s diagnózou, ty Tomiova fusekle.

Miky

Nepletu si nic, ty klávesnicový hrdino a tvojí diagnózu znám líp než ty mojí, každá totalita je totiž na takových facepalmech postavená. A taky po použití všechny ty obyčejné faceplamínky sfoukne. Omnia habent tempus.

Facepalm

Tak jasně, totalita. Nicméně, to ste trochu zaspal, ta začala už potravinářskými průkazy, které totalitně diskriminují lidi se žloutenkou a dalšími infekčními chorobami, kteří by chtěli pracovat v potravinářství. Nebo takový řidičáky, to je taky totalitní opatření jak blázen, dtto vyhláška 50 a tisíc dalších věcí.

Jo, kdyby se kreténi dali tankovat do aut, jsme bohatý jak Kuvajt.

Tomáš Gottschalk

Jo, konkrétně na facepalma by byl dojezd větší než na plnou dieselu.

Miky

Bohužel debata se zakomplexovaným sprosťákem spíš energii bere.

Miroslav Zikmund

Zdravotní průkaz má trvalou platnost, když osoba chytne žloutenku nebo jinou chorobu, tak mu ho nikdo nezneplatní … tím spíše, že neexistuje celostátní evidence ….

Tomáš Gottschalk

Proč by mělo být sobecké rozhodnout o tom, co si do vlastního těla dám vpravit?! Jestli očkování skutečně chrání, tak očkovaným může být šumák, kdo kolem nich pobíhá, ale jestli je k hovnu, tak je projevem totální zblblosti ho vyžadovat a zejména v letectví, kde je riziko nežádoucích vedlejších účinků větší než malé.

Arnošt

Vždyť si nic vpravovat nemusíte, jen prostě budete dělat něco jiného.
Zejména v letectví, při cestování po celém světě, je riziko nežádoucích důsledků NEOČKOVÁNÍ větší než malé.

Facepalm

Doporučuji si o tématu něco nastudovat, než se k němu začnete vyjadřovat. Pak se nebude ptát jako jantar na elementární věci.

Miroslav Zikmund

Velice zjednodušeně – bez právních kliček, leč srozumitelnou češtinou : Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečné pracovní prostředí neohrožující životy a zdraví pro zaměstnance i ostatní osoby nacházející se v jeho prostorách … zaměstnanec je povinen konat, aby neohrožoval na životě a zdraví spolupracovníky a jiné osoby nacházející se na jeho pracovišti …. V podstatě stejná pravidla platí u všech zaměstnavatelů, u Švýcarů možná ještě víc než jinde … Čili není nic divného na tom, že jako preventivní opatření v rámci „bezpečného pracoviště“ nařídí všem zaměstnancům očkování … Komu ze zaměstnanců se to nelíbí tak si může hledat jiné pracovní uplatnění… Číst vice »

Johnczek

Tak kdyz dame stranou ty, kteri se ockovat nemohou (kterym prakticky svym zabednenym pristupem rikate at proste umrou) tak (nevim jestli umyslne) prechazite fakt,ze v pripade neockovanych dochazi s o poznani vyssi pravdepodobnosti k muracim, ktere samozrejme mohou ohrozit i ty ockovane, kdyby existovala vakcina na vsechny, i zatim nezname, kmeny, bylo by to super, ale tohle zatim fakt neumime. Takze si tady tyhle alibisticke nazory o tom, jak snaha se neockovat prakticky nikoho neohrozujte strcte za klobouk 🙂

Y.K.

Kromě ochrany osoby (což je čistě osobní věc, i když asi ne každému by se třeba líbila výluka pojišťoven na hrazení intenzivní covidové péče, pokud se dobrovolně vzdal hrazené prevence – očkování – ono to ARO stojí fakt hodně) se jedná též o ochranu jiných, protože přenos je základní problém epidemie a třetí dost blbý problém je, že všichni neočkovaní a imunitně naivní intenzivně pracují na nových mutacích, což už není tak úplně osobní záležitost, ale týká se všech.

Miroslav Zikmund

Proč výluku – ZP může požadovat náhradu nákladů … bez prokazatelného zdravotního důvodu – máme vyjádření vašeho praktického lékaře – jste se nedal očkovat na náklady naší ZP jako prevenci proti onemocnění … účtujeme vám …., faktura je splatná do 14 dnů, poté bude vymáhána soudní cestou ….

Novotny

Tak o to min budou lide letat letadly a nebude potreba tolik personalu, pokud bude dochazet k teto diskriminaci. A to ,ze nekteri ockovani mohou mit problem s embolii i ja palube letadla, radeji nezminuji.

Facepalm

Nasaď si alobalovou čepičku a zapij to savem, ty mysliteli.

Tomáš Gottschalk

A Ty si obleč skafandr a zabarikáduj se ve sklepě.

Venca

Tak on má, ale v podstatě pravdu. I bez jakéhokoli očkování je možnost tvorby krevních sraženin v letadle několikanásobně větší. Prakticky 80% všech očkování ještě možnost tvorby krevní sraženiny zvedne. Dále první očkovací látka na Covid-19 bude dotestována nejdříve v roce 2023. Je pravda, že ti, kteří mají potřebu se očkovat by se měli očkovat, ale bez jakýchkoli výhod, jelikož rozhodně tento člověk nemůže být brán za bezinfekčního a je spíše špatně, že tito jedinci se netestují. Opravdu nemám rád jakékoli Covid či ATI Covid náboženství. Rozhodně by měl bez urážek mít každý právo volby jestli se nechá či nenechá… Číst vice »

Ibragim z Bastru

FDA již schválila vakcínu od Pfizeru ve standardním režimu. A pohádku o tom, že po stovkách milionů očkovaných je to „neodzkoušeno“ si nechte do hospody nebo na mítink Volňásků. …

Tomáš Gottschalk

Máte křišťálovou kouli, že už víte dopředu DLOUHODOBÉúčinky? Netvrdím, že budou, ale rozhodně není postaveno najisto, že nebudou. To po roce nebo dvou zkrátka zjistit nende.

Lukáš F.

Která pravděpodobnost je vyšší, že budete mít po vakcíně dlouhodobé vedlejší účinky (které nemá žádná existující vakcína, vše se projeví hned, max. do pár týdnů), nebo že se nakazíte covidem?

Y.K.

A ten mechanismus dlouhodobých účinků vysvětlíte jak? Vakcína vám prostě na chvíli přitíží, aby poučila imunitní systém a konec, nic v těle nemáte, jen váš imunitní systém získal otisk infekce. Imunitní systém sám má bambilion takových „záznamů“. Ano, v době po vpichu různé reakce být mohou a je to normální, imunitní reakce je žádoucí. vakcína není lék, vakcína je informační návnada. Těch několik vážných případů Astry zenecy (jednotky případů v Evropě) se hodně řešilo a řeší, takže na to rozhodně nelze nahlížet jako na ignorovaný problém – navíc si lze většinou vybrat, centra uvádí čím očkují. A je to i… Číst vice »

Nekdo

dlouhodobé? i Vy brepto, tušíte vůbec jak fungují mRNA vakcíny?

Tomáš Gottschalk

Něco už jsem vytušil. Třeba že jejich účinnost s časem výrazně klesá, momentálně se u prvních „šťastlivců“ pohybuje kolem 30%, takže kdo do toho šel, je odsouzen ke třetí, čtvrté a x té dávce. Něco jako drogová závislost místo přirozeně získané imunity. Pro pacienty s určitými diagnózami to řešení je, celoplošně je to blbost a svinský kšeft farmaprůmyslu.

Arnošt

S časem výrazně klesá, ale má dlouhodobé účinky. No, očividně papouškujete nekompatibilní hejty.

Y.K.

Takže nevíte.

Tomáš Gottschalk

A Vy jo? Tak to jste kandidát na nobeloffku. Jestli Vám tam celoplošná masírka nesmrdí, tak mně teda na 111 honů. Kdyby to bylo tak, jak propaganda tvrdí, tak se na očkování dodnes stojí fronty a neočkovaným by se nevyhrožovalo segregací a vyloučením z normálního života. Nechci tady zažít Austrálii. Život mne poučil, že když mi někdo dává nabídku, o které tvrdí, že je výhodná, tak je výhodná zejména pro něho a pro mne už méně, nebo vůbec.

Y.K.

No já sice rozumím genetice a imunitnímu systému jako koza petrželi, ale alespoň jsem si dal práci přečíst odborné texty v nějaké popularnější formě ve více jazycích, takže jakous stakous představu mám.

Když píšete že účinnost VAKCÍN klesá na 30 %, tak plantáte nějaké facebookové memy, protože to je volovina.

Miroslav Zikmund

Co jsou to dlouhodobé účinky – rok, deset, dvacet let ?
Já mám za to, že mnoha lidem nezasáhl virus plíce, ale usadil se v mozku. Následkem je patologická covidofobie … výsledkem rušená „pseudoopatření“ bez řádného zdůvodnění …

Venca

No, já nejsem ani proti a ani pro. Jsem proti nucení. Každopádně tyto reakce miluji. Sám mám v rodině někoho, kdo je zapsán ve studii a testování léků a vím, co vše se sleduje. Rozhodně množstevní očkování často neodborným personálem, bez sledování příznaků neberu jako zrovna dobrý průchod testovacího vzorku. Opakuji, že žádné z očkování ještě není plně schváleno. Teď, ale k dopravě. Až na ČR je většina leteckých společností dotovaná nyní z daní i těch neočkovaných lidí. Spíše bych čekal, že řekněme 60% obyvatel, kteří z Covidu strach měli jsou již sérem obdařeny, pojďme k tomu opravdu začít přistupovat… Číst vice »

Y.K.

Stamiliony lidí = neozkoušená látka. Prima. Navíc v Evropě nejrozšířenější Pfizer je už v běžném režimu.

Nepřestává mě fascinovat, že lidi do sebe cpou horem dolem ibuprofeny, paraleny, někteří i psychofarmaka „na spaní“, některé v lákavějších marketingových jménech a leckdo chce antibiotika na škrábání v krku – asi nikdy nečetli příbalový leták… A pak považují vakcínu za extrémně rizikový prostředek, přitom „na obyčejný paralen“ i u nás každý běžně lidi umírají nebo končí na aro, zatímco na covid vakcíny pokud vím u nás nemáme jediný exitus, ani „dramatický případ“ a to už tím prošlo 5 milionů lidí.

Nekdo

mně spíš baví tyndlecty hrdinové, co se prolejvaj kořalkou, hulí jak fabrika, žerou bůček i ke snídani, ale fuj fuj chemie, fuj fuj neodzkoušená vakcína, feťáky by stříleli a tak…

Arnošt

Když lítali neočkovaní a šířili nákazu po světě, následně došlo k menšímu létání lidí letadly prakticky až na nulu. Takže letecké společnosti už mají celkem jasno, koho budou „diskriminovat“.

Roman osobně

Chtěli jsme ty nejlepší úmysly a dopadlo to jako vždy. Viktor Černomyrdin.

Roman osobně

Má být: Měli jsme….

Zrzek

No jen aby nepřišla mutace dle dalšího písmene a ta si nevybírala jen očkované.

Y.K.

Pěkný. Samozřejmě že ještě budou mutace.

Viry si nevybírají, ale útočí na organismus který jim přijde do cesty a imunitní systém buď útočníka zná a nebo ne – pakliže ne, má šanci obsadit pozice a začít se pomocí buněk těla prudce replikovat. Nemůže se stát nic horšího, že očkování přestane být účinné.

Petr Novák

Bohužel, přesně to nejspíš přijde, právě kvůli té hromadě idiotů po celém světě, kteří se očkovat odmítají. Těm pak právě my, co jsme se očkovat nechali, budeme moci poděkovat za čtvrtou, pátou, či šestou vlnu, ve které se nepochybně objeví i mutace, na které bude současné očkování krátké a které povedou jen k dalším restrikcím a lockdownům. Děkujeme, neočkovaní, že dáváte této příšeře jménem Covid další a další šance, jak nám zkomplikovat život. Opravdu moc děkujeme!

axon

lockdowny dělaj předpodělaný vlády

Tomas

technicky vzato ano – vyhlasuji ho vlady.

otazka ale je proc ho vyhlasuji. a to je to dulezite

Kolemjdoucí

Nemáš zač. Když se ale podívám na země s nejmenším podílem očkovaných lidí, tak tak tam aktuálně Covid řádí nejméně.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/mapa-jak-zeme-v-evropske-unii-ockuji-proti-koronaviru/r~7300534454b311eba7deac1f6b220ee8/

Y.K.

Ono to bývá opačně. Tam kde covid řádí nejméně je nejmenší motivace pro očkování.

Zkusil jsem pár těch nejdolnějších zemí z té tabulky a všude mají docela strmě rostoucí křivku (Rumunsko, Lotyšsko, Chorvatsko) případů na 100tis, třeba na rozdíl od nás. První Portugalsko má poměrně vysoká čísla, ale stagnuje po zastavení a poklesu vlny…

Navíc ta tabulka je nesmyslná, protože třeba míchá očkování jednou dávkou (což je proti Deltě málo účinné) a dvěma – ta tabulka to nerozlišuje.

Lepší data máte tady, tam si naklikáte co potřebujete: https://ourworldindata.org/coronavirus