Povinné ručení platí i na náhradní auto, řekl Ústavní soud

Dopravní nehoda. Ilustrační foto: Policie ČRDopravní nehoda. Ilustrační foto: Policie ČR

Pojišťovny by měly majitelům aut z povinného ručení poskytnout peníze na pronájem náhradního auta na dobu,  pokud nemohou používat vozidlo

Zpět na článek
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Václav

Takže, pokud se rozhodnu koupit si po nehodě s totální škodou třeba VW Golf, na který se čeká podle výbavy půl roku, tak mi pojišťovna zaplatí náhradní auto? A co když budu chtít Ferrari? Tohle by se mělo blíž specifikovat.

Pavels

„Výklad a aplikace práva nemohou být odtrženy od reálného života a musí zohlednit skutečnost, že ne každý poškozený je natolik solventní, aby si mohl dovolit zakoupit nové vozidlo, aniž by čekal na zaslání finančních prostředků od pojišťovny“

Nejde o to jaké auto si koupíte, ale za co si jej koupíte.

AAA

Zase někdo chce vypadat jako strašně chytrej že.
Zaplatí vám auto srovnatelné kategorie do doby než vyplatí peníze. Nevím co by se na tom mělo blíž specifikovat.

Majky

Samozřejmě že to je specifikované, pojišťovna by ti proplatila pouze dobu dokud by jsi od nich neobdržel peníze za totalku. Ten rozdíl tam je pouze „pár dní“ a to je ta doba od rozhodnutí pojišťovny do příchodu peněz od pojišťovny. Takže vlastně náhradní vozidlo budeš mít zdarma po dobu od nehody do příchodu peněz od pojišťovny.
V tomto článku dostal poškozený pouze náhradu do doby než rozhodla pojišťovna, pak ještě musel na své náklady čekat na peníze od pojišťovny..

babilon

Takže lze očekávat zdražení povinného ručení.

Jan Sova

to lze očekávat i tak. V současné době, kdy každé druhé (nově registrované) auto je co do objemu někde okolo 1-1,5 l, klesají pojišťovnám při jejich dogmaticky „kubaturních“ tabulkách výnosy z povinného ručení. Dále musí tvořit různé garanční fondy, odvádět do fondu zábrany škod a pochopitelně vyplácet škody.