egoe-plus
Automobily

Povinné ručení platí i na náhradní auto, řekl Ústavní soud

Dopravní nehoda. Ilustrační foto: Policie ČR
Dopravní nehoda. Ilustrační foto: Policie ČR

Pojišťovny by měly majitelům aut z povinného ručení poskytnout peníze na pronájem náhradního auta na dobu,  pokud nemohou používat vozidlo poškozené při nehodě.

Vyplývá to z dnes zveřejněného nálezu Ústavního soudu. Ten se zastal majitele auta, které bylo poškozeno v březnu 2015 a jeho majitel se domáhal u pojišťovny proplacení nákladů na provoz náhradního vozidla, které nutně potřeboval.

V tiskové zprávě to dnes oznámil Ústavní soud.  Ten řešil případ, kdy vozidlo bylo jiným řidičem poškozeno při dopravní nehodě natolik, že už nešlo opravit. Hasičská vzájemná pojišťovna, u které měl viník nehody povinné ručení, vyplatila vlastníkovi vozu náhradu škody za auto, odmítla ale zaplatit peníze za pronájem náhradního vozu po celou dobu, než si poškozený pořídil nové auto. Proplatila mu jen část. 

„Výklad a aplikace práva nemohou být odtrženy od reálného života a musí zohlednit skutečnost, že ne každý poškozený je natolik solventní, aby si mohl dovolit zakoupit nové vozidlo, aniž by čekal na zaslání finančních prostředků od pojišťovny,“ uvedl Ústavní soud. Pojišťovna zaplatila náklady na pronájem auta jen do doby, než sdělila, že vozidlo se již opravovat nebude.

Krajský soud v Ostravě, který případ řešil, při rozhodování odkázal na rozsudek Nejvyššího soudu, podle kterého je naopak možné náklady na pronájem proplácet jen do doby, kdy je jisté, že oprava prováděna nebude. Nájemné za vozidlo po dobu delší již nelze považovat za účelný a nutný náklad vynaložený v příčinné souvislosti se vznikem škody.

Právní názory na obdobné případy nejsou jednotné a je především na Nejvyšším soudu, aby se zabýval sjednocením judikatury v této oblasti,“ konstatoval Ústavní soud. Krajský soud v Ostravě bude muset případ znovu řešit, bude se ale muset řídit názorem Ústavního soudu.

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Václav

Takže, pokud se rozhodnu koupit si po nehodě s totální škodou třeba VW Golf, na který se čeká podle výbavy půl roku, tak mi pojišťovna zaplatí náhradní auto? A co když budu chtít Ferrari? Tohle by se mělo blíž specifikovat.

Pavels

„Výklad a aplikace práva nemohou být odtrženy od reálného života a musí zohlednit skutečnost, že ne každý poškozený je natolik solventní, aby si mohl dovolit zakoupit nové vozidlo, aniž by čekal na zaslání finančních prostředků od pojišťovny“

Nejde o to jaké auto si koupíte, ale za co si jej koupíte.

AAA

Zase někdo chce vypadat jako strašně chytrej že.
Zaplatí vám auto srovnatelné kategorie do doby než vyplatí peníze. Nevím co by se na tom mělo blíž specifikovat.

Majky

Samozřejmě že to je specifikované, pojišťovna by ti proplatila pouze dobu dokud by jsi od nich neobdržel peníze za totalku. Ten rozdíl tam je pouze „pár dní“ a to je ta doba od rozhodnutí pojišťovny do příchodu peněz od pojišťovny. Takže vlastně náhradní vozidlo budeš mít zdarma po dobu od nehody do příchodu peněz od pojišťovny.
V tomto článku dostal poškozený pouze náhradu do doby než rozhodla pojišťovna, pak ještě musel na své náklady čekat na peníze od pojišťovny..

babilon

Takže lze očekávat zdražení povinného ručení.

Jan Sova

to lze očekávat i tak. V současné době, kdy každé druhé (nově registrované) auto je co do objemu někde okolo 1-1,5 l, klesají pojišťovnám při jejich dogmaticky „kubaturních“ tabulkách výnosy z povinného ručení. Dále musí tvořit různé garanční fondy, odvádět do fondu zábrany škod a pochopitelně vyplácet škody.