egoe-plus
Autobusy Dopravci Železnice

Potvrzeno: slevy pro seniory a studenty budou až od září, Babiš vyhověl krajům

Cestující na nádraží v Liberci. Foto: Jan Sůra
Cestující na nádraží v Liberci. Foto: Jan Sůra

Uspěchaný start nového systému státní slev pro vybrané skupiny obyvatelstva ve vlacích a autobusech nabere očekávané zpoždění. Ministerstvo dopravy a hlavně kraje získaly oproti původním plánům vlády bez důvěry a v demisi navíc dva a půl měsíce.

Premiér Andrej Babiš dnes potvrdil páteční informace deníku Zdopravy.cz o tom, že slevy budou mít odklad. Zpoždění, které žádá Asociace krajů, svedl na tiskové konferenci po jednání vlády na technické problémy. Původní plán byl zahájit slevy 10. června.

Kraje na to nejsou připraveny, tak musíme vyhovět, aby nevznikl nepořádek při prodeji jízdenek,“ řekl Babiš. Připraveno přitom není ani ministrem za hnutí ANO 2011 vedené ministerstvo dopravy, kde je proti plánu poměrně silný odpor. Dosud není ani hotová vyhláška nebo cenový výměr, který by problematiku slev nějak řešil.

Podle náměstka pro dopravu v Moravskoslezském kraji Jakuba Unucky (ODS) není možné původní termín stihnout. Vysvětluje to tím, že se musí upravit software ve všech prodejních strojcích řidičů. Stále přitom čekají na vyhlášku, která se má objevit až 10. května.

„Za 30 dnů jednoduše nelze přeprogramovat těch zhruba 10 000 strojků a dalších aplikací. Existují desítky a možná stovky variant strojků a pouze pár programátorů. Vše je v rukou externích softwarových firem, které mají většinou termín 6-8 týdnů u jednoduchých věcí. V případě, že se na ně obrátí všichni dopravci z celé republiky, oni to opravdu nestihnou,“ řekl Unucka.

Slevy schválila vláda bez jakékoliv důvěry a v demisi, ročně mají přijít na téměř šest miliard korun ročně. Další výdaje ze státního rozpočtu nemusí projít ani schvalováním poslanci.

24 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Luděk Král

Asociace krajů zklamala, nepodařilo se jí zajistit aplikaci slev, tak uvidíme, co pan hejtman Půta v Ostravě vyřeší na jednání komise. Očekávám neprodlené zprávy o výsledku jednání komise.
Tato informace je ze stránky asociace krajů ČR:

26.4.2018 – 27.4.2018
KOMISE PRO DOPRAVU
Komise pro dopravu Komise pro dopravu Asociace krajů ČR, v jejímž čele je hejtman Libereckého kraje Martin Půta, bude 26. a 27. dubna 2018 jednat v Moravskoslezském kraji.

Alexandr

Škoda, ta sleva mohla od 10. června platit na vlaky a od září i na autobusy. To, že není dořešena otázka příměstských autobusů, snad nebrání tomu, aby byla spuštěna 1. etapa jen pro vlaky. Takhle lidé o letních prázdninách budou cestovat vlakem za plnou cenu nebo za mnohem menší slevu (25 %).

coudy

a nebo budou jezdit míň…

Milan

Než za plnou cenu vlakem, spíš budou jezdit autem, které je pro dvě a více osob výhodnější.

petr.r

no aby nějaký vlaky a autobusy mezi tím pro nezájem cestujících nezrušili.

František

Klid, ty vlaky se časem zruší pro nedostatek peněz. 🙂

Marek Turnovec

Lidé? Já myslel, že jen důchodci a mládež. A ti ostatní jako nejsou lidé? Jako mladý, pracující a heterosexuální muž asi abych si připadal diskriminován, když už ani za člověka mě nepovažují. Tak fakt díky.

To

Tak už je to vláda bez důvěry i v demisi najednou)))

Rtep

Třeba ty nesmyslné slevy začnou platit v době, kdy bude už vybudována nová vládní čtvrť na Borech, na Pankráci nebo v Ruzyni. A voliči Anofertu budou moci za svým agentem jezdit se slevou 🙂

Luděk Král

Hledal jsem v Usnesení vlády, ve Finančním věstníku Cenový výměr – kde nic, tu nic! Před důchodci jsem vypadal jako blbec, který neumí nic najít k tomu, co řekl předseda vlády. Ono to opravdu ještě není venku – tak už tu máme kampaň před podzimními volbami! Snad ta informace vyjde včas – jen- “ aby nebyla porucha v tiskárně při tisku věstníku!“

coudy

Stále přitom čekají na vyhlášku, která se má objevit až 10. května.

Honza

Odsunutím na září tomu dali korunu. Naplno začne nabíhat školní rok (tzn. VŠ studenti do měst, zvýšený pohyb dětí), do toho budou na výlety jezdit senioři. A samozřejmě těch studentů bude víc než kdy jindy, protože jet autem bude vyhazování peněz z okna. Tak snad se tím kluci aspoň trochu znemožní – nikdo si totiž neužije levné výlety během prázdnin, které tam od začátku určitě plánovali.

železničář v důchodu

No, pěkná předsezónní zlomyslnost od Asociace krajů – a já jsem Vildumetzovou (ještě z dob jejího starostování v Horním Slavkově) považoval za rozumnou a progresivní …

Eskimo Joe

Spíš Bureš pochopil, že pro komunální volby bude lepší čerstvě nastartovaný lidový projekt, spíše než bilancování průseru po několika měsících provozu.

david.t

Asi tak.

Milan

Ano, přesně to mě také napadlo a také proto tak rychle odsunutí termínu prošlo. Nejedná se o technický důvod.

PB

Zavádějte něco bez zadání, nikdo neví jak se to bude proplácet, jak se to bude prodávat, čím se bude prokazovat na slevu, musí se technické zařízení, ono to není jen lusknout prsty.

Milan

Stejně jako dosavadní slevy ZTP/P, prokazování nároku: senioři občasnkým průkazem, studenti studentským.

To

Pokud vím, tak o odklad žádaly nejen kraje, ale i organizátoři – např. ROPID. Dělá snad ROPID předvolební kampaň?

Radim Cenek

Milan: není to stejné, jako ZTP/P. Například v zónách s MHD mají ZTP přepravu zdarma (i v regionálních linkách), zatímco senioři by měli v reg. autobusu platit 25 % a v MHD plnou cenu. Takže pokladna autobusu na lince z vesnice do města musí umět prodat tři různé jízdenky: jednu pro ZTP (venkovské zóny za 25 % a město zdarma), druhou pro seniora, který nepřestupuje na MHD (celá trasa za 25 %) a třetí pro seniora, který přestupuje na MHD (venkovské zóny za 25 % a město za plnou cenu). Realita je mnohem složitější, než se jeví při letmém pohledu… Číst vice »

Eskimo Joe

Je odklad a odklad. Pokud odborníci z ROPIDu potřebují na zapracování změny výše poskytované slevy čtvrt roku, jen něco špatně a ryba zde smrdí nejen od hlavy, ale i od ploutví.

babilon

Teď už chápu, proč se mi nedařilo najít znění nové vyhlášky – ona ještě ani nevyšla.

coudy

Stále přitom čekají na vyhlášku, která se má objevit až 10. května.