Potvrzeno: Novým ředitelem SŽDC jmenován Svoboda. Chce se zaměřit na lokálky

Nový šéf SŽDC Jiří Svoboda. Autor: SŽDCNový šéf SŽDC Jiří Svoboda. Autor: SŽDC

Správní rada Správy železniční dopravní cesty dnes na svém pravidelném zasedání jmenovala generálním ředitelem dosavadního náměstka pro provozuschopnost dráhy Jiřího

Správní rada Správy železniční dopravní cesty dnes na svém pravidelném zasedání jmenovala generálním ředitelem dosavadního náměstka pro provozuschopnost dráhy Jiřího Svobodu. „Na základě vysoké odbornosti a dlouhodobých kladných zkušeností s prací pana náměstka Svobody jsme se rozhodli pro jeho jmenování do funkce generálního ředitele SŽDC,“ uvedl předseda správní rady Vladimír Novotný. Svoboda byl již na minulém zasedání rady pověřen řízením společnosti po únorové rezignaci Pavla Surého.

„Vážím si důvěry správní rady SŽDC i vedení resortu dopravy. Chtěl bych se více zaměřit na regionální tratě, nádražní budovy nebo revize IT systémů. To jsou témata, ze kterých budou vycházet i mé první kroky,“ řekl při jmenování Jiří Svoboda. Správní rada mu zároveň po dohodě s ministrem dopravy Danem Ťokem uložila úkol do 30. září předložit plán na snížení celkového počtu vedoucích zaměstnanců SŽDC o tři procenta.

Svoboda je po Janu Komárkovi, Jiřím Kolářovi a Pavlu Surém čtvrtým generálním ředitelem SŽDC. Mezi Komárkem a Kolářem ještě organizaci vedl Pavel Habarta, ten ale nebyl jmenován generálním ředitelem, nýbrž kvůli nesplnění kvalifikace byl pouze pověřen řízením. Jediný Kolář prošel konkurzem, ostatní byli vybráni přímo bez soutěže.

Bc. Jiří Svoboda, MBA
Narodil se v roce 1970. Po maturitě na Střední průmyslové škole v České Třebové nastoupil v roce 1988 k tehdejším ČSD jako výpravčí. Od roku 1997 pracoval na pozicích vedoucího technické skupiny a technicko-ekonomického náměstka žst. Česká Třebová. Poté přesídlil do Pardubic, kde působil u Českých drah jako ekonomický náměstek OPŘ, vedoucí finančně ekonomického útvaru a opět jako ekonomický náměstek u tamní SDC. Od roku 2006 byl ředitelem kanceláře ekonomického náměstka generálního ředitele ČD a následně i SŽDC. Zde se v listopadu 2011 stal ředitelem odboru nákupu a veřejných zakázek. Od července 2016 byl jmenován náměstkem generálního ředitele pro provozuschopnost dráhy. Nyní byl Správní radou zvolen do čela SŽDC.

Tagy ředitel správní rada Svoboda SŽDC
10 komentářů