Poslední dva týdny jediné úzkorozchodné tramvaje v Česku. Trať z Liberce do Jablonce upraví Eurovia CS

Tramvaj z Jablonce nad Nisou do Liberce na území Vratislavic nad Nisou. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czTramvaj z Jablonce nad Nisou do Liberce na území Vratislavic nad Nisou. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Cena v soutěži je nakonec o desetinu vyšší, než byl odhad.

Společnost Eurovia CS vyhrála zakázku na změnu rozchodu části tramvajové trati z Liberce do Vratislavic nad Nisou. Na ni naváže na podzim úprava i dalšího úseku do Jablonce nad Nisou. Jedinou úzkorozchodnou tramvajovou trať v zemi tak čekají poslední dva týdny provozu.

Vítězství Eurovie, která se podílela v krajském městě na většině tramvajových staveb v minulých letech (dříve ještě jako SSŽ), vyplývá z údajů v registru smluv.

Konečná cena je 95,8 milionu korun. To je o téměř devět milionů korun více, než byla odhadovaná cena. Nabídku podaly celkem čtyři firmy, kromě vítěze ještě sdružení Swietelsky Rail a Hans Wendel, Colas a Chládek a Tintěra Pardubice.

Začátek prací je naplánován na 19. července, tramvajoví nadšenci tak mají poslední dva týdny na svezení se po úzkorochodné trati. Až se v příštím roce vrátí tramvaje až do Jablonce nad Nisou, budou jezdit už po standardním rozchodu 1435 mm. Na konci příštího roku by tak měla skončit celkem už 14 let trvající modernizace tohoto spojení.

Úprava již modernizovaného úseku

První etapa se týká části trati, která prošla již v roce 2015 modernizací, ale tramvaje zde dosud jezdí na úzkém rozchodu. Je ale připravena na posunutí kolejnic. Součástí akce jsou ale i další práce: oprava odvodnění opěrné zdi pod Novou Rudou, doplnění stacionárních mazníků kolejových oblouků, kompletní podbití části tratě na pražcích a přebroušení hlavy kolejnic včetně úseku Fügnerova – U Lomu. Hotovo má být do 19. listopadu, kdy z Liberce do Vratislavic vyjedou již jen tramvaje s normálním rozchodem. V době této výluky budou vyměněny podvozky vozů, které jsou již připraveny ve vozovně tramvají.

Kvůli opravám tratě nepojedou tramvaje už od 19. července ani do Jablonce nad Nisou, kde stavba začne později. Podle provozně-technického ředitele Ludvíka Lavičky ale už poběží přípravné práce, například přeložky sítí. Modernizace úseku z Vratislavic do Jablonce je rozdělena na několik úseků, hodnota zakázky je přes 800 milionů korun.

Tramvaje až do Jablonce nad Nisou se mají vrátit na konci příštího roku. Podle Lavičky by mohlo po rekonstrukci dojít ke zkrácení jízdní doby o jednu až dvě minuty. „Ukáže to ale až reálný provoz,“ dodal. Po celou dobu bude provoz nahrazen autobusy.

DPMLJ musel ustoupit kvůli postoji Jablonce nad Nisou od původních plánů dovést tramvajovou trať v Jablonci nad Nisou až na budoucí nový terminál hromadné dopravy v blízkosti Kamenné ulice. Kvůli tomu bude podíl financování z Operačního programu Doprava nakonec nižší: namísto 85 % to bude 77 %.
Součástí stavebních prací je dokončení rekonstrukce zbývajících úseků trati s částečnými úpravami vlastní polohy tramvajové trati včetně přemístění některých výhyben s ohledem na současné technické normy, plynulost a bezpečnost provozu.

Kompletní popis jednotlivých etap jsme přinesli zde.

Tagy Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou DPMLJ tramvaj Liberec - Jablonec nad Nisou
37 komentářů