Poprvé v tuzemsku: Stavbaři otáčejí oblouk železničního mostu u Pňovan

Stavba mostu na trati Pňovany - Bezdružice. Pramen: FB SŽDCStavba mostu na trati Pňovany - Bezdružice. Pramen: FB SŽDC

Po několika týdnech pečlivých příprav začalo ve čtvrtek otáčení prvního oblouku nové mostní konstrukce železničního mostu přes hracholuskou přehradu na

Po několika týdnech pečlivých příprav začalo ve čtvrtek otáčení prvního oblouku nové mostní konstrukce železničního mostu přes hracholuskou přehradu na trati Pňovany – Bezdružice. Oznámila to Správa železniční cesty na své facebookové stránce.

„Jelikož se jedná o velmi složitý proces, který se u nás využívá vůbec poprvé, nepodaří se oblouk otočit během jednoho dne,“ uvedla SŽDC. Cílem stavařů ve čtvrtek bylo most zajistit v bezpečné poloze a pokračovat v pátek. „Přibližně za měsíc by se měl otáčet druhý oblouk a za další měsíc poslední,“ doplnila SŽDC.

Stavba mostu na trati Pňovany - Bezdružice.
Pramen: FB SŽDCStavba mostu na trati Pňovany - Bezdružice.
Pramen: FB SŽDCStavba mostu na trati Pňovany - Bezdružice.
Pramen: FB SŽDCStavba mostu na trati Pňovany - Bezdružice.
Pramen: FB SŽDCVýměna mostu na lokálce Pňovany - Bezdružice.
Pramen: Facebook SŽDCVýměna mostu na lokálce Pňovany - Bezdružice.
Pramen: Facebook SŽDCPňovanský most.
Autor: Parkis – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1698528

Technici nový oblouk nasunuli na most, kde jej spojili s původním obloukem. Celou konstrukci následně přetáčejí kolem osy, usadí a starou část odvezou k likvidaci. Most se skládá ze tří oblouků, které technici postupně složí na plošině u mostu a následně je přesunou na most.

Z tendru na zhotovitele vyšly vítězně firmy SMP a MCE Slaný, smluvní cena činí 109 milionů korun. Původní mostní konstrukce z roku 1901 není památkově chráněna a podle SŽDC nebylo možné ji zachránit. Ze starého mostu tak zbudou jen kamenné pilíře, které rovněž procházejí rekonstrukcí. Nová konstrukce se má maximálně blížit vzhledu té původní, je doplněna o lávku pro pěší a cyklisty.

Výluka na lokálce Pňovany – Bezdružice by měla skončit v prvních měsících příštího roku.

Tagy Bezdružice most Pňovany SŽDC
35 komentářů