Poprvé od pandemie v zisku. Poptávka po dovolených vrátila největší evropské aerolinky do plusu

Boeing 737-800 Ryanairu ve Frankfurtu. Foto: sebestianhoyer / Flickr.comBoeing 737-800 Ryanairu ve Frankfurtu. Foto: sebestianhoyer / Flickr.com

Ryanair výrazně navyšuje svůj tržní podíl, je již na 115 % kapacity před covidem.

Letecká společnost Ryanair se po třech letech vrátila k vydělávání peněz. Poprvé od vypuknutí pandemie vykázala čtvrtletní zisk. Za období od dubna do června vydělala 170 miliónů eur, loni ve stejném období prodělal 273 miliónů korun.

Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnil irský dopravce ve zprávě pro investory. Tržby Ryanairu se v prvním kvartálu finančního roku 2023 meziročně zvýšily o 602 procent na 2,6 miliardy eur. Počet cestujících stoupl o 461 % na 45,5 milionů. Podle firmy je za nárůstem zejména poptávka po letech na dovolenou.

Ryanair těží ze své agresivní cenové politiky, kdy se snaží vrátit cestující zpět k k létání. Podle počtu cestujících se mu to daří: v červnu zaznamenal Ryanair podle počtu cestujících svůj nejlepší měsíc v historii. Ryanair je aktuálně největším leteckým dopravcem v Evropě, provoz v letošním létě je podle dopravce na 115 % kapacity léta 2019. Firma výrazně posiluje svůj tržní podíl na úkor jiných dopravců, v celé Evropě se dosud provoz nevrátil nad úroveň roku 2019. Například v Itálii má již 40 % trhu.

Čtvrtletní zpráva ukazuje, že firma má velké zásoby hotovosti: na účtech má 4,6 miliardy korun. Firma výrazně modernizuje svoji flotilu, aktuálně má 73 letadel 737 MAX 8200.

Za celý rok očekává Ryanair 165 miliónů cestujících. Dopravce současně ale upozornil, že je obtížné předpovídat další vývoj i s ohledem na situaci na Ukrajině, ceny leteckého benzínu i možné komplikace s koronavirovou pandemií. „I když stále doufáme, že vysoká míra proočkovanosti v Evropě umožní leteckému a turistickému průmyslu plně se zotavit a konečně hodit koronavirus za hlavu, nemůžeme ignorovat riziko nových variant covidu-19 na podzim 2022,“ řekl šéf Ryanairu Michael O’Leary.

Tagy Ryanair
8 komentářů