egoe-plus
Dopravci Nákladní doprava Železnice Zprávy

Polský dopravce Lotos zahájil přepravu nafty od Baltu do České republiky

Lokomotiva polského dopravce Lotos Kolej. Pramen: Lotos Kolej
Lokomotiva polského dopravce Lotos Kolej. Pramen: Lotos Kolej

Polský nákladní dopravce Lotos Kolej začal tento týden naplňovat své plány na vstup na českou železnici, když zahájil pravidelnou přepravu nafty z Gdaňsku do skladu v obci Sedlnice u Studénky. „Společnost reaguje na poptávku po polském palivu od českého partnera,“ informoval o zahájení přeprav polský web Rynek Kolejowy.

Česká republika je po Polsku a Německu třetí zemí, kde může Lotos Kolej jezdit na vlastní licenci. Od českého Drážního úřadu ji získal letos v únoru. „Počítáme s trvalým rozvojem našich aktivit v České republice,“ uvedl místopředseda představenstva firmy Jaromir Falandysz.

První vlak na trati Gdaňsk Olszynka – Sedlnice měl 22 vagonů a vezl 1200 tun paliva. Jel přes hraniční přechod Chałupki do Studénky, kde si ho převzal český partner.

Lotos Kolej je druhým největším nákladním železničním dopravcem v Polsku. Provozuje na 130 lokomotiv a přes 4000 vagonů. Obsluhuje především východo-západní koridory, od roku 2015 jezdí do Německa.

Firma patří do petrochemického koncernu Lotos, o který usiluje největší polská rafinerská společnost PKN Orlen. Ta před několika dny získala souhlas Evropské komise k převzetí firmy.

23 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
kade

Trochu víc zde http://www.zeleznicni-magazin.cz/aktuality/lotos-kolej-na-ceske-zeleznici
Tedy „partner“ je jen z technických důvodů, kvuli nelektrizované koncovce ze Studénky. Maszynysta je věc jiná, to se v článku ani nezmiňuje, ale ten je ještě od jiného partnera.
Paliva se kupují a přepravuj křížem krážem, ne uplně napříč Evropou, ale třeba v prostoru ČR, SR, PL, Německo , Rakusko zcela běžně … Slovnaft, Lotos, Orlen, Leuna , … často to bývají i docela krátkodobé kontrakty, pár vlaků sem, pár vlaků tam, proto se na vlacích do některých úložišť v krátkém čase objevují různí dopravci.

Halbstadt

Jen bych doplnil, že vozbu vlaku na území ČR zajišťuje dispečersky a personálně Lokotrain. Lokomotiva je použit. Siemens Vectron. 5370.020.

Jerry

A není levnější tu ropu vozit z Kralup z naší rafinerie?

Dalibor

A ono to vezlo ropu???

Dalibor

A ona Kralupská rafinérka není Polská? Konkurenčního koncernu PKN Orlen?

Halbstadt

Nejedná se o ropu, ale o naftu.

Kubrt

Jak plyne z článku, jedná se o kontrakt na dodávky nafty – takže zjevně ho někdo uzavřel z důvodu, aby na nem vydělal protože je nějak výhodný. Neplatí, že nejbližší zdroj je nejvýhodnější. Kromě toho, z Kralup te nafty moc neteče.

Martin

Kralupy i Litvínov sou také pk orlen

K.S.

??? Naší??? Vy máte akcie?

Promiňte, ale pokaždé mne trochu nakrkne když si někdo začne jenom na základě území přisvojovat něčí majetek/úspěchy. Pokud si začne ještě hrát s fangličkářstvím, tak už si ťukávám na čelo.

Martin V.

Já tomu nerozumím. 🙁
„Česká republika je po Polsku a Německu třetí zemí, kde může Lotos Kolej jezdit na vlastní licenci.“ a kousek níž „Jel přes hraniční přechod Chałupki do Studénky, kde si ho převzal český partner.“

Takže u nás může jezdit na vlastní licenci, ale přesto má českého partnera?

Kubrt

Předpokládám, že český partner mel na starost ten kousek v dieselu ze Studenky.

Jerry

Spíš posun v sedlnici zajišťují Češi.

VS

Dobrý den,

vím, že je trolej dotažena na letiště, ale je i ten kousek na původní trati až do stanice Sedlnice, aby stačil jen posun? Nebo se muselo přepřahat už ve Studénce? Děkuji předem za odpověď.

Přeji hezký den!

Martin11

Sedlnice je bez drátů ve Studénce přepřah na 742

VS

Dobrý den,

děkuji za odpověď. škoda, že to SŽ/DC nedotáhla i do Sedlnice/Sedlnic; byl by to kousek za malé peníze a manipulace (nejen u takovýchto vlaků) by pak byla mimo koridor.

Přeji hezký den!

Bubák2003

Martine,opravdu si myslíš,že to polský maszynista zná/má zkoušky na území ČR ? Proto ten “partner “😉

Kubrt

Tak úplně nereálné to není, stejně tak může Lotos zaměstnávat českého firu.

Bubák2003

No to může,ale proč by to dělal,že…..ona to není zas taková sranda,jak se může zdát zaměstnávat českého fíru v polské firmě. Kluci od Kolpremu by mohli povídat….

bigbro

Ano, je to mozne. Strojvedouci spolecnosti PKP Intercity a PKP Cargo takove zkousky maji. Pokud udelaji poznani trati, mohou řídit vlaky v uzemi cele CR.

Adviser

Povolení musí mít od drážního úřadu dopravce, konkrétní typ loko a konkrétní fíra musí mít zkoušky. Pokud nějaký článek v tomto řetězci chybí, musí nastoupit výpomoc.

K.S.

Což by se mělo v procesu schvalování pro nové lokomotivy postupně eliminovat. Železnice by se měla dostat do stavu kdy moderní lokomotiva splňující nějaké společné podmínky bude moci z výroby bez omezení a dodatečných zkoušek kdekoliv kde jí to dovolí rozchod nebo napájecí soustava.

Kubrt

Netušíte někdo, jaká lokomotiva to dovezla do Studénky? Předpokládám, že ten Dragon je jen ilustrační. Díky.

Halbstadt

Vectron