Policisté kontrolují emise přímo na silnicích. Polovina aut neprošla, přestože měla platnou STK
Policejní kontrola. Foto: Policie ČR
Řidiči dostali na místě vysoké pokuty. Až 50 000 následně zaplatí majitel auta „s cinknutými emisemi“ ve správním řízení.
Jako pardon ale jakým způsobem se mám dovědět, že nemám v pořadku emise? Kor, když splním svou povinnost a mám emise odborně zmeřené z STK.
Pouze nátlak na lidi aby co nejdřív koupili elektrické auta.První krok vlády byl navýšení biosložek do paliv od 2024,od roku 2027 bude zavedena emisní povolenka na benzín a naftu což podraží tyto paliva až o 13 kč.Tato povolenka bude každým rokem zdražovat,začínat má na 45 eurech(bohužel,spekulanti se postarají o vyšší cenu).Všechno plánované pod taktovkou z Bruselu……..
Sám stát se stará aby auta byla v žalostném stavu a pak nás chce pokutovat za špatný stav? To je asi vtip.Cesty samá díra,po městě tisíc zpomalovacích prahů a pak jsou auta co mají vytlučené čepy a tlumiče.K emisím!Stát schválil prodej paliv kde je 10% biosložky což hlavně u nafty způsobuje nárust emisí.Taky nalít do 10 litrů nafty 1 litr řepkového oleje udělá své.Já vždy jedu na emise s naftou bez biosložky a emise mám minimální.Pak beru naftu s biosložkou a emise bych taky neudělal.Nejhorší je nafta od Shell,to auto kouří hodně.Už před lety jsem dělal test jak máme kvalitní… Číst vice »
Plzen je jeste v pohode, nedej boze, aby kontrolovali na severu.
Emise na STK jsou synonymem beztrestneho ojebavani.
Zase jen auta,a pokud možno jen starší , aby se lidi donutili ke koupi nového auta, a co tak se zaměřit na na leteckou dopravu,spalují statisíce tun paliva denně a popel nám padá na hlavu, a nebo se podívat na zaoceánské lodě,tankery,spalují největší sajrajt ,mazut, to nikomu NEVADI !!!! Jen buzeroval nejzranitější lidi. Na to se svími články zaměřte, pak vám budeme věřit že to myslíte upřímně.
Máte pocit, že létají nějaká letadla nesplňující jim předepsané parametry? Že by padal popel z letadel, to je docela vtipná představa.
Kromě toho, dodržovat zákon není buzerace. Nejzranitelnější jsou ti co to inhalují, takže tak.
Novější auto nepomůže.Pokud naberete naftu kde je víc řepkového oleje než má být tak neuděláte emise nikdy.Vidím to na starém traktoru,nafta z Rakouska je hned poznat,traktor jede a nekouří,nafta od Shell je taková,že traktor kouří a menší výkon.Ti kdo zaplatili pokutu tak platí pokutu za čerpačku kde naposledy tankovali.
https://twitter.com/LiborFleis/status/1798013091973628046?t=x4hs0O7r3bdgkjoSAs5ETA&s=19
Lze podvádět i okatě. Asi proto, že to nikoho nezajímá
Celý příslušný odbor ministerstva Dopravy, který má SME kontrolovat bych viděl na Gruzínské řešení.
Z jednoho článku:
„„Je to tragédie, že nás Turek přeskočil,“ ulevil si chvíli po zveřejnění volebních výsledků jeden z členů STAN. „Možná jsme nemuseli tolik bojovat proti spalovacím motorům,“ přisadil si další.“
A hele. Tak oni bojovali proti spalovacím motorůn,jo? Ale je hezké, že to alespoň takto přiznají.
Tohle je úplná blbost.. stk je na dva roky.. jak má mám poznat že překračuji nějaký limit být třeba o trochu 3 .edice před stk? Tohle je hloupost. A myslím že by to bylo napadnutelne i u soudu. Pokutu za věc kterou nelze doma nijak zjistit. Odejdu vozidlo vidím světla svítí nic z vozu neteče gumy jsou v pořádku. Jak mám pre panelákem zkontrolovat zda o 0.03 nepřekračuji emise 😀 .
Taky si rikam. Provozuju bezproblemoveho Favorita. Vzdy pred ME a STK mj. nechavam serizovat karburator. Ten se provozem vzdy prirozene mirne rozstelovava a je mi jasne, ze v dobe pred jeho opetovnym serizenim predpsanou normu Euro 0 Favorit neplni.
Skutečně se rozšteluje tolik, že je mimo povolené tolerance? Ale jo, to není na pokutu.
Nemeril jsem to. Co si clovek casem vsimne, tak mirne zmeny volnobeznych otacek. To beru jako indikator zmeny v pomeru benzinu a vzduchu v palivove smesi.
Může to být změna poměru vzduchu a paliva, ale nemusí to být způsobeno rozštělováním. Pod pojmem rozštelování si představím změnu nastavení a na karburátoru toho není moc co by se rozštelovat tak snadno mohlo. Spíš jestli ten nesprávný poměr nemá na svědomí voda v plovákové komoře a nečistotami přicpané trysky a vzdušníky. Mimo to co ještě dokáže ovlivnit poměr směsi? No jasně, zvýšený odpor v průchodu vzduchu do sání čili lidově zas…ý vzduchový filtr. Prostě do motoru nepůjde tak snadno tolik vzduchu kolik by mělo jít a směs bude o něco bohatší a filtr.
Jo, filtry cistim a obcas do benzinu naliju cistici smes pro palivovy system, a pred par lety jsem komplet vymenil trubky a hadice (vcetne brzdovych). Ale ten karbec pred ME necham radne seridit v servisu. Na hrubo si to dokazu seridit taky, ale poradne mi to udela servis.
Navic ten starsi motor uz proste sam neni nejcistsi, cili pri ME se i se serizenym karbecem zacinam blizit k limitnim hodnotam CO. Abych tento parametr systemove zlepsil, musel bych nechat prebrousit valce.
Přesně to mě také napadlo při čtení článku.
Podvodníky co záměrně demontují DPF filtr bych stíhal tvrdě, ale tyhle pro mnohé likvidační pokuty dopadnou i na nic netušící poctivý lidi. To fakt není v pořádku.
Naprosto s Vámi souhlasím.Navíc jsem zaslechl,že výsledky měření na STK jsou odesílány na centrální evidenci,nebo jsou nahrávány.Nevím,co je na tom pravdy,ale pokud ano,pak policie by během dvouleté doby platnosti STK měřit emise neměla.
ME a STK neni to same.
Mista, kde Vam zmeri emise, je vice nez tech, kde delaji STK+emise.
Z leckterého? Ale jděte. Zase tak hrozné jak se nám snažíte namluvit to není.
Čas na „italskou údržbu“. V drtivé většině případů stačí trocha aditiv a někde to prohnat/profouknout (bezpečně na rovném úseku)
Všude samé radary, posedlost měřením rychlosti. Nesmíte ani o 1 km/hod více. Není kde profouknout motor a vymest pavučiny pokud nejste blízko dálnice. A zde je výsledek. Horší emise.
No určitě jich není většina, ale některá diesel auta jezdí i na friťák a opravdu za nimi jdou cítit hranolky. Taková auta to jen tak neproženou výfukem. Samozřejmě že obecně plynulost dopravy = nižší emise, ale to už hraničí s oborem dopravního stavitelství a schvalování infrastruktury v ČR, což je v souvislosti s plynulostí provozu na Nobelovu cenu…
Filtr nejlépe vyčistíte při konstantní rychlosti se zahřátým motorem, třeba na 3 80km/h. Jak vypalují letištní taxikáři filtr? Na Evropské v Praze. Nějak jim to nevyšlo s tou ekologii.
20 let je každých pár let?
No ta nová auta vám 20let nevydrží ani omylem. A to i kdyby ty dnešní horentní nájezdy přežil tak první co odejde bude elektronika. ono všechny elektrosoučástky mají nějakou životnost.
vypadlo mi: motor před slovem přežil
Až na to, že u octavie z roku 1998 mi odešlo těsnění pod hlavou a práh karosérie, elektronika držela.
https://x.com/LiborFleis/status/1798013091973628046
To je bohuzel dost presne, STK jsou jeden velky podfuk.
A ještě jedna věc, jestli je tu nějaký policajt který jezdí ve služební O2… Ruku na srdce, kolika z vás svítí kontrolka motoru? Jednou jsem se s jedním bavil a prý je to normální, je to tím, že ty auta víc stojí a volnoběh než jezdí a pak to odserou katalyzátory a už to svítí.
Jednou jsem se s jedním bavil….🤣🤣🤣
Ale ta kontrolka neznamená jen katalyzátor. Může to být klidně pouze závada na lambdě
A co se zaměřit třeba i na benzínové auta s vykuchaným katem nebo s tzv „dekatem“? Mnohdy ty staré a olejožravé benzíny dýmí víc, než kdejaká jedničkový ofce v „čypu“
A co takhle na to svinstvo kterému se říká EGR? Hrozný zlo. Jako nechápu kterýho inteligenta napadlo vracet výfukové plyny do sání. Jenže bez toho jsou auta které ho mají namydlená . Schválená jsou s ním, hodnoty jsou stanovené s ním a když ho někdo zaslepí je jasné, že emise budou horší .
Technik STK nezodpovídá za výsledek měření emisí! A emise naměřené před týdnem mohou mít zcela jiné hodnoty v aktuálním čase!
Přesně tak, STK bych do toho vůbec netahal, majitel auta který projde, může hned po opuštění bran stanice lehnout pod auta a dpf či katalyzátor vyříznout a nahradit trubkou. To je to samé, kdybych u zmrzlináře reklamoval zmrzlinu která mi o deset metrů dále spadne na zem, jen proto, že jsem levý.
Za emise hlavně u naftových motorů je nejvíc zodpovědná čerpačka kde jste naposledy koupil naftu.Pokud je řepkového svinstva příliš tak emise neudělá žádné auto.Jedině brát naftu bez biosložky,je jí sice jako šafránu ale lze koupit.
Zeptám se blbě. Statisticky vyhodnotit, kde vycházejí auta s vysokým stářím a najetými kilometry nadprůměrně dobře a za tou stanicí chytat auta s např. s vysokým nájezdem na opakované měření? Neodradilo by to podvodné stanice lépe? Nevím, řešíme především podvodné stanice STK?
A není to tak, že auta s vysokým stářím se nachází všude, kromě pár velkých měst?
Moc by si nepomohli.
My se asi nechápeme, měl jsem na mysli stanice s nadprůměrně dobrými výsledky.
Sleduje se to, nebojte. Ale ty výsledky, no….
Stačí se zaměřit na značky vozů u kterých se obvykle vyskytuje zvýšená kouřivost: diesely Volkswagen, Škoda, Ford + dodávky všech značek.
Konečně. Taky by mohli kontrolovat zdravotní stav řidičů a postihovat doktory, kteří se nechali uplatit.
No to je taky liga. To jste neměl ani nadhazovat. Jak populace obecně „blbne“, tak i psychologové by čím dál častěji do toho měli co říct .
Jak se omezí lidem autíčka, nebo se po nich chce, aby něco dodržovali, tak je nejvíc řevu.
Jen tak pro zajímavost – neví náhodou někdo, zda lze takovou kontrolu odmítnout (á la nízkorychlostní vážení)? Pokud ano, tak jaký to pak má následek? Vozidlo je automaticky nezpůsobilé a musí na kompletní STK? A pokud ne, tak by mě zajímalo, jaký je rozdíl právě vůči vážení, ze kterého se lze de facto „vykoupit“.
Kdyby z STK nevyhazovali běžné lidi kvůli kravinám (např. Prasklá žárovka osvětlení SPZ), u většiny řidičů by nebyl důvod jakkoliv podvádět.
z prasklou žárovku spz vás nikdo nevyhodí..jen jim to do 30dnů musíte ukázat opravené..vyhazuje se jen za potkávačku levou a brzdovky
Nemyslím si, že s prasklou žárovku osvětlení spz to bude vážná závada a opakovaná TK do 30dnů. Maximálně tak lehká a v tom případě se opakovaná neprovádí. A i kdyby. To je takový problém šáhnout do auta, vytáhnout sadu žárovek a vyměnit jí přímo tam na místě před technikem? Já vím, ono žárovky už nejsou v povinné výbavě.
U nových aut vyměnit žárovku už problém je 😉
To ano když je mnohdy ani nemají a mají místo nich led. Proto nové (moderní,soudobé) auto nikdy. Nehodlám být odkázaný na servis kvůli každé hlouposti která se na autě přihodí. Když se mi přepálí vlákno v žárovce někde na cestě za tmy tak jen sáhnu, vyndám novou a vyměněno mám bez spěchu do 5 minut. A to se počítá 🙂
https://youtu.be/qO78Zf40xq0?t=51
🙂
„po celou dobu provozu, včetně rally, musí mít sportovní automobil RZ umístěny následovně: – zadní registrační značka opatřená nálepkami z STK a měření emisí …“
🙂
Dneska už ME na značce sice ne, ale měřením projít musí. Jak jen to dělají?
Je-li stále ještě málo rozhicováno, tak jdu s pucvolí v naftě namočenou. 😀
Potkal jsem dnes Krokouše SŽ, no při rozjezdu dýmil značně.
Když se Dráha tak rádá srovnává se silnici…
Jak jsem už psal Desira 642 to taky umí
Wow, super zpráva, ani se mi nechce věřit, že toto je v Česku. Jen tak dál!
Taky jsem rád že se pro tu ekologie něco dělá.
Ta „mobilní STK“ je už v zákoně o silničním provozu dost dlouho. Jenom to chce jaksi koordinaci složek. Nejdál to můžou přitáhnout/přikázat do 8km na STK a znovu tomu natočit emise.
Pokud se z výfuku auta viditelně nekouří, tak by technická silniční kontrola s využitím mobilní kontrolní jednotky proběhnout neměla. Technická kontrola má totiž probíhat až na základě výsledku vizuální kontroly.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-82#p2
Nic o viditelném kouří tam není. Stačí třeba jen vizuální stav vozidla nebo stav a zabarvení výfuků… Což je poměrně přesný indikátor nesplněných emisí.
Jak to vlastně vypadá při regeneraci (vypalování) filtru DPF?
To si vozidlo řídí samo a řidič moc nemá šanci ovlivnit kdy to začne. Divil bych se, kdyby to nebylo provázeno zvýšenou kouřivostí.
Je zajímavé jak se stále dokola opakuje tento nesmyslný názor.
To není nesmyslný názor. Auto když mi začne regenerovat, tak z výfuku vychází šedý a značně smradlavý kouř. DPF mám zaplněné z 30%, najeto 270tisíc Focus mk3 2.0tdci 120kW
https://www.youtube.com/watch?v=9ygn70I9cec
https://www.youtube.com/watch?v=DMA3MsgjRy4
Nejhorší je, že to vypalování u většiny osobních aut nejde řídit/potvrzovat atd. Auto si to udělá kdy chce, což je většinou těsně před tím, než to člověk chcípne. Pouze u nějakých dodávek a nákladních aut to vypisuje info řidiči, že se bude regenerovat.
Citovaný zákon nic o tom, že by neměla proběhnout, pokud se z auta nekouří.
Jen at je kontrolují. A mnohem častěji. A nejen emise, ale i zbytek.
Až se tady v ČR bude prodávat kvalitní nafta a benzín , tak emise budou o poznání lepší. Když jezdíme na smradlavý řepkový olej v naftě a lihový benzín .
Jezděte vlakem, nebo na kole a žádný smradlavý řepkový olej nebude potřeba.
Jeden palivář říkal, že ten řepko olej není až taková hrůza, jako ty současné E10tky v benzinech.
Chci se zeptat autora článku proč bych měl platit za nevyhovující emise půl roku před koncem platnosti STK. To jako fakt je to takto postavené?
Nastudujte si zákon
Platná stk nezaručuje, že vozidlo bude 2 roky stále v tom samém stavu. To přeci nemůžeš myslet vážně? Jsou závady které se stanou a ač nejdou zjistit zodpovídá za ně provozovatel a řidič. Stejně jako rezaté trubky brzd, vlásenkovité praskliny na kotouči, řízla guma zevnitř, stejně jako když před jízdou vše svítí a zajízdy přestane, tak může dostat řidič pokutu. A tak je to zcela běžné. V rakousku tě naženou na válce a jak máš nesouměrnost, tak ti seberou značky dokud nezaplatíš a auto musíš naložit a odvézt. Emise tam měří zcela běžně. Rakousko a Francie žije z pokut a… Číst vice »
„Jsou závady které se stanou a ač nejdou zjistit zodpovídá za ně provozovatel a řidič. Stejně jako rezaté trubky brzd, vlásenkovité praskliny na kotouči, řízla guma zevnitř, Tak brzdové trubky nezkorodují za dva roky a ty dva roky do další TK by měly v pohodě vydržet a proto se kontrolují. Stav kotoučů se kontroluje dost podrobně ale na nějaké mikropraskliny byste musel mít rentgen. Kontroluje se hlavně opotřebení jestli není natolik vážné aby k nějaké destrukci mohlo dojít (zejména prodření na žebra). Stejně tak se nekontroluje jestli kotouče nejsou náhodou zvlněné. Ale co se kontroluje je právě souměrnost kdy rozdíl… Číst vice »
Nevíš o čem mluvíš. Rez na trubkách může být povrchová a auto projde. Do roka může proreznout. Ne do dvou let. A technik musí pustit každé způsobilé auto a ne že nepustí to kterému za rok prorezne trubka. V ten okamžik je způsobilé a fertig. Zvlněné kotouče se poznají na válcích stejně tak praskliny kotoučů. Dle tvých příspěvků si myslím, že spíš vaříš z vody.
To je s prominutím blbost. Ke spáchání přestupku je třeba naplnit formální a materiální znak a zároveň musí jít o zaviněné jednání. Když vám za jízdy praskne žárovka, a nemáte způsob, jak to zjistit, tak jako pokutu můžete zaplatit, v tom vám nikdo nebrání. Ale je to zbytečné. Stejně tak, když vám teoreticky v průběhu těch 2 let mezi emisemi auto přestane plnit hodnoty, tak to není zaviněné jednání, protože prostě nemáte šanci to zjistit. A silně pochybuji, že by to šlo svést na nedbalost, protože není důvod, proč byste si měl myslet, že k momentálnímu nesplnění emisí došlo. To… Číst vice »
Jaksi zapomínáte, že při provozování technického zařízení, např. motorového vozidla, máte tzv. objektivní odpovědnost, tedy zavinění se nezjišťuje. Zprostit se odpovědnosti můžete pouze v těch případech, které předpis stanoví.
Zase mínusy?
Pl. ÚS 15/16:
https://www.zakonyprolidi.cz/judikat/uscr/pl-us-15-16-1
“Zákon může stanovit provozovateli vozidla povinnosti k zajištění účinné regulace silničního provozu, kterou si vyžaduje masivní využívání motorových vozidel, s nímž jsou přirozeně spojena některá nebezpečí pro životy, zdraví a majetek lidí. Každý, kdo se rozhodne opatřit si vozidlo, si musí být těchto povinností vědom.”
Jsem zvědav, kolik petrolheadů bude polemizovat i s nálezem ÚS.
Pak je zjevně na místě se ptát, kterou že to „povinnost“ porušil majitel vozidla, když objektivně splnil povinnost mít platné proměření emisí (na zákonem stanovené období!) a také prošel STK???
No ona ta objektivní odpovědnost je jen ve vymezených případech. Rez na výfuku určitě nehodíte na řidiče, jehož auto to není, ale nefunkčnost brzdového systému už na něj hodit lze.
Tak jsem si to přečetl a jste úplně mimo, protože z uvedeného rozhodnutí ÚS nikterak nelze vyvozovat odpovědnost provozovatele vozidla za skutečnost, o které nevěděl, resp. vědět nemohl. Což je přesně tento příklad … máte platnou STK a tedy se oprávněně domníváte (příklad jednání v dobré víře jak vyšitý), že vaše vozidlo je plně způsobilé k provozu na pozemních komunikací a současně nemáte možnost zjistit … a to v případě emisí nemáte (s výjimkou nějakých echt extrémních případů) … že vozidlo tuto způsobilost ztratilo.
Ústavní soud taky umí vydat zjevně nesmyslné rozhodnutí, už jich pár bylo.
Oni taky nejsou bozi neomylní, spíš jsou dost ovlivnitelní poptávkou shora.
Jestli není jednodušší zakázat auta od určitého stáří. Pokud chtějí ekologii nejde ji dělat selektivně 🙂
Moc bych o tom nemluvil nebo se toho bolševici chytnou…. Přitom stará auta jsou nejvíce ekologická a ještě když slouží mnoho let, to je ta pravá ekologie.
Vy nevíte co jde do světa za bor…., než se vyrobí nové auto, že?Ten jeho „čistší“ provoz to za pár let provozu opravdu nevyváží….
Mohli by se pánové zaměřit i na nelegální led žárovky ala Aliexpress, který má v autě každý druhý.
A hlavně proškolit techniky na STK, kteří některý jedince ještě chválí, jak jim to krásně svití..
To za prvé a za druhé naučit řidiče používat knoflík k nastavení sklonu světlometů podle zatížení vozidla. Tento postup je popsán v manuálu k obsluze vozidla. Každý druhý (a někdy i první) nový auto oslňuje a nikdo s tím nic nedělá.
Některá auta už mají vypálené paraboly, nebo ty plastové kryty, pak to světlo svítí šejdrem a ovládání sklonu už to může jen lehce korigovat…. TOP největší zlo v oblasti svícení jsou xenony a počáteční generace LED diodových světlometů, protože tam ta adaptace na protijedoucí auto buď není nebo je nedostatečná. Teprve až dražší vozy posledních pár let už ty systémy mají obstojně odladěné a neoslňují.
Třeba z Aliexpresu…ale seřízené !! V tom je problém. Většina to tam prostě práskne a jezdí.
Mno kontroly ano, ale výše pokuty mi přijde dost ustřelená. Nejezdím starým vrakem, ale tady mi připadá, jakože stát, potažmo státní Policie přenáší problém na řidiče / majitele aut. Problém je, že to lze na STK ošulit – člověk sám, pokud není vyloženě prase a nejezdí s autem, za kterým se valí saze, tak nemá moc možností, jak toto měřit. U předchozího auta mi taky na STK změřili větší emise, ale auto nijak nekouřilo. Stačilo pořádně vytočit motor, protáhnout po dálnici a bylo po problému. Tedy nejprve bych se zaměřil na stanice STK a poté, když někdo bude kontrolován s… Číst vice »
Taky nedostanete hned automaticky nejvyšší sazbu..
TO je celé složité, záleží jak dobré budu mít auto, pokud pojedu naftou EURO2, co má 400tis km , a bude mi dýmit, tak i na ME dostanu – OK, pač splňuji, co je uvedeno v papíru pro daný model motoru. Pokud pojedu EURO 5 a 6 a bude to mít trochu horší nesplním papírový požadavek daného motoru, jsem hned ten špatný. Ale že celkově jsem na tom lépe než ten starý dýzl, je vlastně jedno. To je i často důvod proč se někdo nezbavuje starého dýzlu, pač je jednoduchý, nežere a snadno splňuje ME.
spíš by to chtělo vyřešit ten systém STK a ME, aby nedocházelo k podvodů, jenže jak, co?
„To je i často důvod proč se někdo nezbavuje starého dýzlu, pač je jednoduchý, nežere a snadno splňuje ME.“
Přesně. Navíc dříve vyrobené auto vydrží mnohem víc. Tak schválně. Proč je dnes takový hlad po VW T4? No jasně. Protože to je držák a odveze nesmysl osob nebo nákladu.
no asi tak nějak, jak píšete vy. Jinak tady blábolí strašně ty lidi…
Jak tak čtu zdejší diskusi, právní povědomí je ve zdejších krajích v daleko hrozivějším stavu než vozový park. 🙁
Za toto bych daval pokutu 100K minimalne..
Na dezolaty tvrde! Kolikrat jsem nekoho dojel zeptal se zda to nevadi, ze mu auto kouri a nevadi, je mu to jedno.
Je to hnus co jezdi po silnicich!
A tak pro normálního joudu je 50 litrů solidní pokuta, pokud by to hrozilo opakovaně, určitě i dost odstrašující. Zato by se měly likvidovat STK, kde taková auta prochází.
Když on je proiblém získat novou licenci, takže k pročštění od podvodníků je cesta stížená.
Jakoby počet licenncí na hospody byl omezem a vařili tam všude UHO a podrážku.
To, že auto kouří, neznamená, že škodí. Takže zase pozor.
To jste jako předjížděl, prodlužoval dobu předjíždění, ohrožoval tím případné protijedoucí a namísto věnování se řízení jste na někoho hovořil?
To doufám ne a bylo to na parkovišti!
mě sice kára nehulí, ale takový blbeček z děcáku, bonzácký za mnou dojít, tak mu votočím kousavý dozadu. Prostě jen tak, jako správný dezolát srovnat Izoláta do řádku.
Ja si je natacim a pak posilam datovkou na PCR! 🙂
Tak to děláš úplně zbytečnou práci, auto může bejt zrovna v režimu vypalování filtru. Jdi radši sbírat vajgly do parku, to budeš užitečnější.
Právě jste všem ukázal, že jste člověk technikou nepolibeny a neschopný používat vyhledávač na internetu, když jste tu placl hovadinu jako Brno. Ale podle druhé části věty soudím, že jste jenom sobecký buran.
Pokud to myslis vazne,tak jsi peknej kreten…
Já bych rovnou zabanoval ty, kteří něco vyplodí na internetu a mají v tom plno chyb, takový člověk nebude duševně v pořádku a možná může být nebezpečný blízkému okolí. Kdyby se raději každý staral sám o sebe, ale jsme národ zlých a závistivých udavačů.
Jen houšť a větší kapky. Je výslovnou povinností řidiče a provozovatele zajistit, aby provozované vozidlo bylo ve vyhovujícím technickém stavu a veškeré nedostatky jdou k jeho tíži.
To je pánové zcela konformní s ústavou, protože tady nejsme v občanském právu, ale v právu správním. Neplatí žádné “já se musím spoléhat” – naopak.
Pokud auto proslo ME+STK, ma timto „fikci provozni zpusobilosti“ na dva roky. Pokud se bavime o uplne beznym cloveku, kterymu auto viditelne nekouri, ale proste uz by neproslo…. Jak ma bezny clovek poznat, zda se jeho emise po dobu treba roku a pul od posledni emisni kontroly nezmenily? Nelze, naopak, od toho je ta „fikce provozni zpusobilosti“ dana platnou STK (chapeme? STK ma nejakou platnost). Neresim nejakej totalni extremni bizar typu „na STK si pujcim DPF od souseda a pak to zase nahradim trubkou“, nebo „no a co, ze mam foukly tesneni pod hlavou a zere mi to litr oleje… Číst vice »
“Pokud auto proslo ME+STK, ma timto „fikci provozni zpusobilosti“ na dva roky.”
No to opravdu nemá – to by veškeré kontroly neměly jakýkoliv právní základ.
Objektivní odpovědnost máte vy jako provozovatel vozidla bez ohledu na jakoukoli STK!
Má, nehádejte se.
Pokud z diskuse vyplývá, že tohle je opravdu nedbalostní trestný čin / přestupek, tak bych to viděl na porušení nějakého vyššího, např. ústavního práva. Protože majitel auta splnil všechny svoje povinnosti a nemá rozumnou možnost, jak tomu stavu předejít. Nikdo si doma emise nezměří, i kdyby jezdil každý měsíc, nemusí to stačit. A samozřejmě je to klasická buzerace, stát nefunguje? AI si stěžuje, že je na STK korupce? Tak prohlásíme všechny majitele aut za korupčníky a dáme jim trest, proti kterému se nemohou bránit. STK to kontroluje jménem státu, stát určil, že auto musí projít kontrolou jednou za dva roky.… Číst vice »
Jen to porovnám s „emisemi“ v dechu řidiče:
– Měřák se dá koupit za pár stovek.
– Při policejním měření se odečítá chyba měřáku
– Pravděpodobnost nevědomého požití alkoholu je nízká
– Ani při laboratorním rozboru a nízkých hodnotách nelze prokázat ovlivnění.
– Existuje biologická nenulová hranice onoho uhlovodíku v krvi, jehož metabolické emise se pak měří.
A jen dodám, že taky zaznívaly hlasy, že kdo nadýchá víc jak nulu, tak měl určitě pět piv a dest panáků!
S více vykřičníky. A pak mu dali dýchnout když jel na kole. Nula celá, nula něco.
Ty měřáky za pár stovek jsou totalšmejdy, kterým se nedá věřit ani počáteční nula na displeji. Pokud to už něco obstojně měří, jde to do tisíců…
“Protože majitel auta splnil všechny svoje povinnosti a nemá rozumnou možnost, jak tomu stavu předejít.” – Ale tu možnost samozřejmě má. Může si najmout vlastního technika, může si koupit měřící zařízení, má možnost školení a u nejkřiklavějších případů i vlastního odhadu. To je jako byste se vymlouval, že nezvládnete sám změřit dezén pneumatik nebo hluk. Auto je technické zařízení, za které jste zodpovědný vy jako provozovatel osobně, nikoli nějaká záhadná černá skříňka, nad kterou nemáte kontrolu. Je to zcela váš problém, vy jste za jeho chod zodpovědný. Když máte pocit, že to nezvládáte, tak to neprovozujte – žádné vaše základní… Číst vice »
Je zábavné, jak drtivá většina řidičů odmítá nést odpovědnost, kterou má napsanou v zákoně a kterou mu sdělili už v autoškole.
Tohle je fakt banánistán.
Zábavná
Jakou odpovědnost? Za zvýšené emise? Pokud dostanu pokutu jen za to že mé auto nesplňuje požadované emise tak je něco velmi špatně. A pokud vy máte tento názor tak máte něco špatně vy.
fakt nám v autoškole neříkali, že si musíme koupit emisní stanici a co týden si měřit emise. Ale Vy jste v autoškole nebyl, že ne?
A vy měříte emise jak? Každý půlrok, měsíc nebo týdně? A vy byste tu pokutu byl ochoten zaplatit a uznat svoji chybu, že vaše auto nesplnilo emise?
Podle mě jen plácáte nesmysly.
Je úplně jedno, jak je to podle vás “správně”, nastudujte si pojem “objektivní odpovědnost provozovatele motorového vozidla” a přestaňte si vymýšlet. Viz ÚS sp.zn Pl. ÚS15/16.
Aplikace inženýrského práva v praxi, že ??
Objektivní odpovědnost provozovatele vozidla není bezbřehá……
To jsou, s prominutím, kraviny. Nedá se to napsat jinak. Samozřejmě si nemůžete najmout vlastního technika, tolik jich není, bavíme se o milionech aut. A představa, jak si koupíte to zařízení a co týden si měříte emise, je taky zábavná. Chtěl bych Vás vidět, ale co, Vy neřídíte, viďte? tak cokoliv, co osobám za volantem zkomplikuje život, je dobré.
„Správné řešení by bylo, brát autům technickou“
Nikoliv sebrat, ale nařídit opakování do 14 dnů. To aby měl čas opravu provést a vůbec možnost do servisu dojet.
Představte si rodinu s dětmi, …. á jo jasně dělám z dětí oběti …
která zůstane 150 km od domova s autem bez techničkáku. Vinou mohl být nekvalitní benzín. Zneužitelné k buzeraci a nátlaku na určitou osobu? Samozřejmě.
Ale záeží na každém, jaké má cíle. Pokud mu jde o nápravu závady, tak ji umožní.
Pokud mu jde o boj proti nenáviděné skupině obvatel, tak mu naopak nápravu zmenožní, aby mohl eskalovat stále vyšší trest. Přičemž takový JanT. vyžaduje doživotní odevzdávání veškerého majetku za nehodu bez újmy na zdraví.
Nařízení opakování STK nic neřeší, pokud tam někdo dává technikovi dýško, aby mu jeho vrak nechal projít.
A oderání technické vyřeší situaci, kdy si „technik“ na STK říká o dýško rovnou, jinak to nepustí? Změří popelník místo vývfuku a podobně.
Ten popelník jsem si půjdčil dole z diskuze, aby bylo jasno.
Pokud se to děje, je odpovědnost státu, aby si to vyřešil. Má k tomu prostředky typu policie, odposlechy a jiné. Ale stát jako vždy, to řeší cestou nejmenšího odporu, přesune to na občana.
Co někdo napíše do zákona je fajn, ale musí to být reálně splnitelné, jinak to jistě odporuje ústavě. Představa, že před každým vyjetím na silnici si budete 20 minut měřit emise, je nesmysl. Klakson troubí, stěrače stírají, emise jsou dobré, jedeme … Komedie. Nechápu, jak tohle může někdo podporovat.
Když se z auta valí černý dým, má vykuchaný filtr a podobné parády, tak to provozovatel VÍ a tedy to dělá vědomě, tady se nebavíme o drobné závodě, nebo kravinâch jako nekvalitní benzín, ale o šrotech na silnici!!!
Z článku nic takového neplyne. Dokonce tam ani není uvedeno, jak moc byly limity překročeny. Takže váš příspěvek je jenom podsouvání názoru, že kdo neprošel přes emise, ten neprošel po záměrném zásahu.
Chyba se může stát i bez tvého přičinění, rypáčku. Pozor na to, s rážka s realitou pak bolí. Nic špatně jsi neudělal a přesto nemusíš projít přes emisní kontrolu. A pak se na tebe sesypou stejní jako ty – určitě jsi měl vylágrovaný DPF na starém šrotu. A ona to byla první technická od nova.
Ono je v článku uvedeno, že se z některých aut valil dým. A že takových kouřových generátorů jezdí dost.
TDI = ten dým ignoruj
To není pravda, může být klidně jen zanesen vzduchový filtr a nebo EGR ventil. DPF jestli funguje se nejlépe dá ověřit podle čistoty koncovek. Jinak auto hulí celkem běžně při regeneraci. (Ale ne černě to je fakt).
Soudy máte příkré, ale vše může být jinak.
A není to spíš určeno pro ty, co podvádějí? Jak je na obrázcích z odkazu na Twitter vidět, některý grafy jsou uměle generovaný. Takovým servisu bych z fleku dal pár set tisíc a varování.
Všichni víme, že se podvádí jak jen to jde. A místo aby nám to vadilo, nadáváme, když se to začne kontrolovat. A nejde jen o tohle.
Nenadáváme, když se začne kontrolovat. Ať kontrolují, to je OK. Ale řešení má být odeslání na technickou a klidně nějakou opravdu státní, garantovanou. Ne brutální pokuty a odstavení auta. A hlavně ne brutální pokuty bez nějakého sazebníku, o kolik to neprošlo. Pak jste čistě v rukou úředníka, jak se vyspal.
M.L. nemusí testovat. Výfuk neexistuje.
Výfukem je komín v elektrárně? 🙂
Jojo, jednou to na mě zkoušel na „Plzeňské STK“, ať dám něco a nemusím na opakovanou, chtěl to dát do popleníku. 🙂
Ne všechny činy, za které se dostávají v ČR pokuty jsou úmyslné. Část pokut je nedbalostního charakteru a zodpovědnosti za ten stav, bez ohledu jestli jde o auta nebo jinou životní situaci. Nechápu ten povyk v diskuzi. Můžou namítat tak maximálně k výši sankce. 50 tis. Kč je horní sankce ve správním řízení. V reálu to bude max. nižší jednotky tisíc podle okolností.
Nedbalost?
Napiště tedy, co řidič/provozovatel zanedbal. A jakým způsobem tomu měl předejít, když zákonnou povinost splnil .
Třeba to, že si vykuchal filtr pevných částic a na STK hodil Vencovi pár stovek aby to udělal…
Jasne, vykuchal nieco co v aute ani nema. DPF filter sa do dieslov v Europe zacal povinne montovat od roku 2009. Takze DPF filtre su povinne tak nieco cez 15 rokov. Priemerny vek osobnych vozidiel v ceskej republike je 16.21 roku.
Víte, že stačí vadná membrána v palivovém čerpadle, která pak propouší olej do paliva?
Palivové čeradlo je hnáno napřímo, píst čerpadla mačká protizávaží na klikové hřídeli.
Dodám, že každý vůz to má jinak a … mám zato, že přeskočený rozvodový řemen o 1 zub může rozhodit ventily a předstih natolik…
No a?
A to jste vzal kde prosím? Na škodě 120?
Nevšiml jsem si, že by nové auta měli takto řešené vysokotlaké čerpadlo.
Vy opravdu opakovaně odmítáte základní instrument přestupkového jednání – zavinění z nedbalosti?
Ještě jednou: Tím, že vůz prošel ME, se provozovatel NEZBAVUJE odpovědnosti za technický stav vozidla a ta nepřechází na kohokoliv jiného.
Auto provozujete na svoje riziko a jinak to bez astronomických dodatečných nákladů pro společnost prostě řešit nejde – smiřte se s tím už konečně.
Určitě je z právnického hlediska správně, ale jste si vědom, že domácnosti používáte například elektrická zařízeni, která mají certifikát elektrické bezpečnosti a teď si přestavte, že toto zařízení způsobí drobnou ujmu na zdraví a například pojišťovna vám bude argumentovat, že měl možnost nastudovat elektrickou bezpečnost, koupit si kalibrovaný měřící přístroj(který podléhá certifikaci v správnosti hodnot při měření, který se musí nechat zkontrolovat minimálně 1x za 2 roky ), rozmontovat elektrický a kontrovat vnitřní pravý stav zařízení během záruky. Proto budu z principu požaduji, že certifikát vydaný je platný na dobu určitou z mých daní platný a nenechám zodpovědnost instituce přenášet… Číst vice »
To by jste musel mít ještě papíry revizního technika.
„Tím, že vůz prošel ME, se provozovatel NEZBAVUJE odpovědnosti za technický stav vozidla a ta nepřechází na kohokoliv jiného.“
V takovém případě můžeme v klidu zrišit STK když za nic nenesou zodpovědnost. Jak z diskuze již vyplynulo STK ručí za stav v dopbě kontroly a nikoliv po ní. To znamená, že každý by se měl bát koupit starší auto protože při jízdě s ním po koupi by mohla přijít silniční kontrola a mohlo by ye zjistit, že vozidlo je nezpůsobilé .
V naší legislativě je nelogických hloupostí celá řada, tj. to že je něco v legislativě ještě neznamená, že to není pitomost. Měření emisí kalibrovaným přístrojem je předepsáno jednou za dva roky a pokud to auto viditelně nadměrně nesmrdí nebo nekouří, tak majitel nemá překročení hranice některého z parametrů o 0,01 jak zjistit. Jiná kategorie jsou zadýmovači, tam už se nedá tvrdit, že o tom vlastník nebo uživatel neví, protože toho si musí po nastartování, kor v zimě, všimnout. Ti by stíháni být měli a to v co nejširším měřítku. Na to nepotřebuju měřidlo – když se někomu při přidání plynu… Číst vice »
§ 10 361/2000 Sb.:
(1) Provozovatel vozidla nesmí
a) přikázat ani dovolit, aby bylo v provozu na pozemních komunikacích užito vozidlo, které nesplňuje podmínky stanovené zvláštním právním předpisem, pokud nejde o přípojný podvozek (vozidlo) k záchrannému vozidlu Horské služby podle § 5 odst. 3,
No a vozidlo splňuje podmínky, neboť prošlo technickou a ME. K čemu jinému by pak ty dvě věci byly? Absurdní situace.
Důchodce, který bude jezdit novým autem 5km obden za půl roku na emisích taky neprojde
Když prodávají špatný benzín a naftu E10 tak se není co divit.auto je kostruováno na původní palivo
Zrovna na emise ma E10 vliv pozitivni. Vyrazne snizuje saze a NOx. Nevyhod je teda hodne, ale ne v emisich.
Ked sme pri merani, emisii, ako dopadlo toto. V decembri 2021 v Praha uzavreli tender na zariadenie na meranie emisii. Cena zariadeni mala byt 40 mil. Kc. Od uzavretia tendra preslo 2.5 roka. Uz su tie meracie pristroje dodane a prevadzkuju sa ? Ake su vysledky merani tymi pristrojmi ?
https://zdopravy.cz/pristroje-k-ocichavani-dieselu-v-provozu-praze-dodaji-ceske-radiokomunikace-za-40-milionu-99884/
Schovat klíče, že je už nemohu najít 😄
Ať se třeba poserou 😁
Tak holt odtah na vaše náklady, ať se třeba po… vy.
Jojo a rychle utíkat do hospody a na sociální sítě pochlubit se svým hrdinstvím.
Budete za boha, pak ale dostanete horní hranici peněžitého trestu a budete dělat rok přesčasy abyste to zaplatil 😉
Docela mě udivuje, jak mizerné je v této diskuzi právní povědomí. Sice se sem tam někdo zeptá, jak je možné, že když projdu přes STK, tak jak můžu dostat pokutu. Jenom v jednom jediném případě někdo napsal ono kouzelné slůvko zavinění. Ve zbytku případů se diskuze strhla ve stylu „však ať platí, brikety atd.“ Policie vás může zastavit, změřit emise a následně tak leda políbit víte co. Nesouhlasím, odmítám podat vysvětlení a správní orgán ať prokáže… Tím však nechci vyvolat dojem, že podporuju znečištění ovzduší.
Jste na omylu, policie emise změří, a tímto vám správní orgán prokázal vaší chybu. To že je měření pravděpodobně cinklé pro vás nic nemění. To je druhá paralelní větev techto podvodů. Jak může STK zajistit, že hned druhý den po STK vyřežete katalyzátor nebo že se vám ucpe? Doufám, že to začne fungovat jako v Německu, tam jsou kontroly zaměřené na starší dieselová auta, ať už osobní tak i dodávky, když DE policie vidí jedničkovou naftovou Octavii z Čech, tak vás s jistotou změři, pokuty jsou likvidační.
„orgán prokázal vaší chybu.“
Porkažte zavinění, v případě nedbalosti prokažte, co bylo zanedbáno.
Jinak, Ondřeji, budete povinen při nákupu bicyklu kontrolovat pevnost jeho rámu.
Tím, že vás policie změřila, vám maximálně prokázala, že nesplňujete emisní limity. Ne, že jste něco zanedbal. Zákon říká, co je potřeba splnit pro provoz vozidel (STK, ME atd.) a jaké úkony by měl řidič před jízdou provést. No a pokud máte zjednodušeně řečeno vše v pořádku, správní orgán vám musí prokázat, že se tak nestalo. A to se mu jen těžko povede, pokud se např. neprásknete sám, jak to dělá s oblibou tak 80% řidičů. Samozřejmě teoretizujeme, v reálu by to bylo daleko složitější. Prvoinstanční SO by vás odemlel a ani by to nečetl, jenom by zkopíroval pár paragrafů… Číst vice »
Jenže zrovna ta 1 ovce má papírově tak vysoké limity, že emisní zkouškou projde i motor, který má za sebou 500 000 km. A co se týče škodlivosti ovzduší? To co je vidět (kouř) není tak škodlivé,jako mikročástice, při odebrání DPF. Souhlasím, že vykuchat filtr pevných částic je prasárna.
Já ho mám, ale ta funkce je šílená. Vypaluje to zpravidla těsně před zaparkováním. Je to otřesné zařízení montované za méně otřesným (bohulibým) účelem.
Ne všechny činy, za které se dostávají v ČR pokuty jsou úmyslné. Část pokut je nedbalostního charakteru a zodpovědnosti za ten stav, bez ohledu jestli jde o auta nebo jinou životní situaci. Nechápu ten povyk v diskuzi. Můžou namítat tak maximálně k výši sankce. 50 tis. Kč je horní sankce ve správním řízení. V reálu to bude max. nižší jednotky tisíc podle okolností. Se svým právním povědomím si můžete políbit více co, vy hrdino.
Pletete si zavinení a úmysl.
Mimochodem vaše právní povědomí tedy neobsahuje opravné rostředky proti pokutám, ani možnost odvolání? To je ppotom fašismus.
Stále jsem od vás nezjistil, jak mi SO prokáže tu nedbalost? Nebo vám došly argumenty a na víc, než urážky se nezmůžete?
To je pěkný nesmysl. Nikdy nechodím na STK po známosti. A jak k tomu přijdu, když normálně projdu a časem se ty emise na autě zhorší na nějakou poruchu kterou já normálně nezjistim, když nic nesvítí a auto normálně jede a STK je pořád plátna.
A kolikrát se vám tohle už v životě stalo, že by vás potkala nedetekovaná porucha co by skokově zvýšila emise?
Proč skokově? Byl na 95 % limitu, vpohodě, šlo to na 98, 102, 104 % a měl měsíc před kontrolou. .. ano katalyzátor potřebuje už vyměnit, dožívá.
Místi chytráci by měli popsat:
a) Postup, jak provozoatel vozidla zjistí výše uvedenou situaci
b) Jak mu tato povinnost kontorly byla uložena.
Třeba několikrát, jen to nikdo nezjistil a problém se vyřešil jako vedlejší produkt příštího servisu. A co je to vůbec za otázku? I kdyby se to nikomu z nás nestalo nikdy, možnost postihu za něco takového nemá v právním státě vůbec existovat.
Vaše zařízení – vaše odpovědnost. Když svému autu nevěříte – tak s ním proboha nejezděte!
Autobijec se odvážil promluvit😃 Jaké to je, ta možnost veřejně ventilovat nenávist ke skupině obyvatel prakticky v souladu s oficiální doktrínou? Osvobozuje to alespoň podobně jako práce?
Co to melete? Autem jezdím, takže jste vedle.
Největší blbost, měření emisí na cestě, vzhledem k tomu že auta plnící Euro4 a níže je třeba před emisemi “ provětrat “ a hloupost měřit emise na místě kdy je motor pouze v omezovači, přičemž by se mělo měřit v pracovním cyklu ( zápřahu) v otáčkách kde má motor největší točivý moment, měření na našich pomalých silnicích je k ničemu. V DE se může na dálnicích trochu ten katalyzátor provětrat. Tady v Čech opět vládne úřední demence a totální bu**race obyvatel.
Ale ale, jak jde o autíčka, tak se může porušovat všechno, že? Jste jak rakovina s tou vaší “buzerací”, která je ve slušné společnosti brána jako běžná kontrola. Ne tak u vás.
Píšou o korupci? Vzdyt celá naše republika je jenom jedna velka birokracie ktera nema obdoby….. už neví,jak obycejne lidi zničit tak vymysli cim dál větší zoufalosti a cim dál větší pokuty a platby za vsechno…..divim se,ze ještě neplatíme zato,ze dýcháme….Ale hlavně že peníze ktere jsou třeba tady,tečou na Ukrajinu!!!!!!
Neprošel jsi emisemi minimálně 50 000Kč a té STK, která
vystavila osvedeni dát minimálne 500 000Kč pokutu lépe
vetsí… za každé auto, která takhle pustila..
Vystavila osvědčení ….
Nezapomínejte že kontrola na STK a „na ulici“ může klidně být časově rozdílná o rok i více… to se může někdy stát že „tehdy“ prošel zcela legálně, a mezitím se zhoršil.
Takže to nemůžete „rozdávat“ automaticky.
Někdy se ještě ten den může něco změnit, když to hodím hned po STK na nějakou úpravu.
blbost
Jestli má protokol ve kterém se udává, že emisema prošlo, tak nechápu, proč by za to měla nést ona stanice nějaké postihy? Jak auto opustí brány STK a majitel ho hned odveze na nějakou úpravu tak za to ten technik asi těžko bude nést vinu, pochopí to ten tvůj omezený mozek? Ale ty a tobě podobní jste schopni udat pekaře za to, že ti rohlík koupený minulý týden ztvrdnul. A než něco uveřejníš, tak si to po sobě 10x přečti!
To už naši úředníci neví kudy kam-že se zabývají náhodným měřením emisí aby zpochybnily výsledek nedávné platné STK ? Tak hlavně aby také někdo kontroloval výherce výběrových řízení na opravu silnic (po kterých se nedá ani jezdit) kteří obdržely nemalé provize a následně zakázku přeprodaly někomu kdo jí nekvalitně opraví.
Já jsem posledně prošel emisemi je tak tak s odřenýma ušima a to mám na naftové ovci najeto jen 220 tisíc. Technik na měření emisí mně řekl, že problém bývá většinou ne s motory, ale s palivy, respektive s biosložkami, které se do paliv přidávají. Poradil mi, že než za další dva roky přijedu k měření, tak ať předtím natankuji naftu bez biosložky a auto na doraz projedu na delší vzdálenost po dálnici až se vyfoukají usazeniny z biosložek z palivového a výfukového systému. Potom prej nebudu trnout strachem, jestli emisemi vůbec projdu.
To Vám poradil dobře.Ještě bych přidal čistý vzduchový filtr ať může motor snáze dýchat 😉 Každopádně tohle protažení lze praktikovat u auta které má STk a je možné ho tak někde pořádně projet. U auta dlouhodobě odstaveného tohle bohužel nelze.
EKO daň! Já vím, ve skutečnosti je to poplatek na podporu likvidace autovraků, ALE… Proč se tedy vztahuje k emisní normě kterou vozidlo splňuje a podle toho je stanovena jeho výše? PROČ? Když je to podle emisní normy správně by to měl být poplatek za to, že člověk provozuje vozidlo se starší normou. Je to stejné jako nucená ekolividace vozidla. Člověk zaplatí onen poplatek na podporu likvidace autovraků a pak musí vozidlo nechat zlikvidovat přičemž musí vozidlo obsahovat všechny podstatné části. PROČ, když se číslo motoru neeviduje a motor je braný jako náhradní díl? Takže za co tedy člověk vůbec… Číst vice »
Dnes jsou normy tak přísně,že neprochází mnohdy auta co jedou na STK poprvé od vyrobeno tj. Čtyřleté vozy…
Policie to měří špatně když jdu na stk tak mám nový motorový olej a emise vyjdou dobře jinak než když mám motorový olej těsně před výmenou u starších aut je to normální po výmeně oleje jsou emise vždycky dobré ale jak už je motorý olej starý tak má vedší kouřivost to pochopí i dítě
A jak pochopí i dítě – v tom okamžiku holt normu nesplňujete.
Je to jednoduché. Pokud mě policie zastaví a naměří mi vyšší emise s platnou emisní známkou, pak odmítnu pokutu zaplatiti a pošlu to do správního řízení. Následně žaluji STK, protože já nemám žádnou možnost ověřit správnost emisních měření. Jsem s důvěrou odkázán pouze na STK. Pokuta směrem ke mě je křivda.
S tímhle argumentem byste ve správním řízení ovšem nemohl uspět. Až byste dostal pokutu, mohl byste žalovat příslušnou STK.
Nemyslím si. Já jako provozovatel vozidla jsem ze zákona povinen každé dva roky podstoupit technickou kontrolu, jejíž součástí je i měření emisí. STK mi provede certifikované měření a dá mi k tomu doklad. Současně mi garantuje, že pokud nedojde k závažné závadě na motoru a výfukovém vedení, či k jeho úpravě, pak po dobu dvou let by mělo být vše v normě, k čemuž mě opět vyzívají k přezkoušení. Opět opakuji, že já jako laik, nemohu objektivně posuzovat, zda normu plním či nikoliv. Nemám k tomu certifikované přístroje ani znalosti. Proto i z tohoto důvodu považuji tento článek za výpotek… Číst vice »
A tu garanci STK jste vyčetl kde ?
Emisní známka se už delší dobu nevylepuje jen červená TK .Stejně na TK nemůžete pokud nemáte platné ME. Vlastně vylepuje se dnes vůbec nějaká známka? Ani do toho velkého TP se už kontrola snad nezapisuje.
Zelená známka ( technická) se vylepuje, červená ( emise ) nikoliv. Do velkého TP se už nic nezapisuje, ale po návštěvě STK vám ho nechají. Pokud ovšem budete zařizovat něco na registru vozidel ( převod, změnu, jakýkoliv zápis) tak vám ho už nevrátí.
Existuje aplikace E-Techničák, ale z vlastní zkušenosti vím, že to co je dnes zapsané ve velkém TP budete v aplikaci hledat marně. V papírovém TP mám zapsáno šest různých rozměrů ráfku a pneumatik, v tom digitálním pouze jedinou.
Pokud o starý VTP stojíte třeba na památku, můžete si na registru vozidel požádat, ať vám ho nechají. Ustřihnou mu roh a orazítkují obě strany Zrušeno a do žádosti, kterou při převodu nebo změně podáváte, se přidá poznámka, že originál VTP byl žadateli vydán. Osobní zkušenost z registru na Jarově minulý týden.
Druhá možnost je nahlásit ztrátu.
Což je kravina a celkem zbytečnost.
Ano, tak to uvádí i MD
Zelená známka jsou emise (vytištěná na protokolu o měření) a nikde se už nelepí.
Červená známka je technická prohlídka (vytištěná na protokolu o měření) a lepí se na zadní RZ.
Informaci o měření emisí (evidenční číslo měřicí stanice, datum měření a číslo protokolu) je uvedeno na protokolu technické prohlídky.
„Zelená známka ( technická) se vylepuje, červená ( emise ) nikoliv. “ Červená je technická a zelená emise!. Máte v tom hokej „Pokud ovšem budete zařizovat něco na registru vozidel ( převod, změnu, jakýkoliv zápis) tak vám ho už nevrátí.“ Ale vrátí. Stačí říct, že ho chcete a oni ho zneplatní ustřižením rohu nebo razítkem neplatné a dají vám ho zpět. “ V papírovém TP mám zapsáno šest různých rozměrů ráfku a pneumatik, v tom digitálním pouze jedinou. Ano, mám to u jednoho auta stejně. Zajímavé je, že pokud jde o vozidla dovezená ze zahraničí ty záznamy jsou kompletní včetně… Číst vice »
Ach tihle teoretici 🙂
Auto nemusi projit emisemi i pres to ze nekouri ja toho najezdim hodne pujdu na stk tam projdu dalsi je az za dva roky a me se rok po stk neco pokazi treba budu mit spatnejsi vstrikovace ktere stale funguji nepujde to poznat na jizde kouri ani chovani ale nameri my trosku vetsi emise a ja dostanu 50 pokutu ?co to ma bejt tskovy egr ventil se dokaze pokazit ze vterinu na vterinu a mate spatne emise auto nemusi vykazovat zavadu …jo pochopim to kdyz to bude hulit jak traktor a stk bude stara tyden jinak ne
Dneska bylo krásně, stáhnul jsem střechu (na spalováku). Těch motorkářů a ten smrad za nimi, obratem bych poslal na emise i je…
Motorky na emise do určité hmotnosti nemusí 😉
A už někdo dostal těch 50 000,-? Myslím, že nikdo. Do té doby se nic nezmění.
Myslím, že tohle je napadnutelné. Pokud jsem prošel normálně emisní kontrolou bez těch stupidních kejklí s popelníkem, a v autě mi nesvítí žádná kontrolka, proč bych měl být zodpovědný za to, že při náhodné kontrole vůz nesplní normu? Mám si doma zřídit emisní stanici a dělat si pravidelné kontroly?
Jo je potřeba „zavinění.“ Nicméně jsou i tuneři, co se v tom schválně vrtaj a způsoby jak projít přes emise.
Jistě, ale důkazní břemeno nechť leží na policii, ne na majitelích. Pokud mi naměří nedovolené emise, nechť mi prokáží, že jsem STK uplatil, nebo udělal nepovolenou úpravu na autě. A pak až případně ukládají pokutu. Pořád platí v tomhle státě presumpce neviny.
Myslíte koncern VW a další, u kterých se to ututlalo ?
Takhle by se dalo argumentovat skoro s každou závadou, kterou nelze odhalit běžným pohledem zvenčí.
Brzdy taky necháte jen tak, protože nejsou pořádně vidět a STK vám podaří ještě rok?
Pane Honzo, Kromě za mě si jezděte na STK každý měsíc, ať dostojíte svým argumentům. Do servisu jezdím pravidelně a věřte, že závady na vozidle jako řidič poznáte, ale emise, pokud vám zrovna nepadají brikety z výfuku, nemáte šanci cokoliv objektivně tvrdit.
Alespoň doufám, že kontrolují nikoli náhodná auta, ale ta, co mají mít EURO-6 a po každém přidání plynu se jim z výfuku válí černý mrak. Především silných německých vozu kolem 10 let věku s dýmovnice místo výfuku jezdí po českých zemích stovky. S (ú)platnou STK.
Kdyby kontrolovali, jestli místo 0,300 čehosi nemáte 0,315, nevyplatilo by se jim to. Na 1 pokutu by museli zastavit desítky aut. Spíše zastavují ty s 3,3 – a holt občas trefí toho, co se zrovna vypaloval DPF.
A to jste slyšel, že už se hovoří o definici autovraku? Tedy definici podle které by se určovalo jestli je vozidlo autovrak či nikoliv. Zatím platí: „Podle zákona o odpadech č:185/2001 Sb, je autovrakem „každé úplné nebo neúplné motorové nebo nemotorové vozidlo, které bylo určeno k provozu na pozemních komunikacích pro přepravu osob, zvířat nebo věcí, a stalo se odpadem podle § 3 tohoto zákona.“ https://auto-mania.cz/eu-hodla-definovat-co-je-autovrak-ktery-uz-nebude-mozne-opravit-staci-aby-oprava-byla-moc-draha/ Jinak k těm brzdám. Na TK se brzdy kontrolují dost důkladně a to jak jejcih účinek tak vizuální kontrolou jaké je jejich opotřebení , jestli nejsou nadměrně projeté kotouče kdy by hrozilo, že se… Číst vice »
Definovat autovrak podle „drahé opravy“ je naprostý nesmysl. Kdo určí, co je drahé a co už není? Kdo určí, že na starších autech se dá spousta věcí ještě opravit svépomocí. Co když má pro mě auto větší osobní hodnotu než je aktuální cena na trhu a tak mi nevadí do toho dát více peněz (jak je zmíněno i v tom článku)? Jediné platné řešení je to současné – neprojdeš STK/emise (tj. moc prohnilé, nebrzdí, vykuchyný DPF) – končíš (tedy tvé auto). Výměna jakékoliv dílu auta, tedy i převodovky, kus za technicky stejný kus je OK. S těmi brzdami souhlas –… Číst vice »
Jasně, že to je nesmysl. A kdo to utčí co je drahé a co nikoliv? No přece EU. Aby bylo jasno já s tím rovněž nesouhlasím „Jediné platné řešení je to současné – neprojdeš STK/emise (tj. moc prohnilé, nebrzdí, vykuchyný DPF) – končíš (tedy tvé auto). “ No právě proč by mělo končit? Pokud by se zjistilo že je nezpůsobilé není problém ho odvézt na podvalu a uvést do vyhovujícího stavu. To co jste naqpsal si právě představuje asi i ta EU . Jinak že je něco prohnilé neznamená, že to nejde opravit. Jasně, kvalitního autoklempíře aby člověk pohledal a… Číst vice »
„končíš“ bylo myšleno provozem auta na silnici (aby nám tu nejezdily nebezpečné vraky). Ale co bude s jeho dalším osudem je na majiteli, ne na EU (poklud to dostatečně nevyplynulo ze zbytku odstavce). Náš stát má jen umožnit ekologickou likvidaci (což se už mnoho let děje), pokud se tak majitel rozhodne. Takže myslím, že si rozumíme. Ano, za peníze v Praze dům. Ale nalejme si čistého vína – u starších aut, pokud nejsou udržovaná, to už bývá často souběh více vážných (drahých/pracných) problémů. A např. shnilé brzdové hadičky, za což STK rády zcela oprávněně vyhazují, bývá problém, protože se už… Číst vice »
Ano, dobře jste to pochopil. Jste odpovědný i za skryté závady, které nejsou výrobní vadou.
Za vozidlo nese odpovědnost provozovatel. Vina je tedy na vás. Pak si můžete ovšem žalovat příslušnou STK. Ale i tak byste měl co dělat, abyste prokázal jejich vinu, protože to jejich měření je „platné“ k momentu měření.
“Proč bych měl být zodpovědný za to, že při náhodné kontrole vůz nesplní normu?”
Protože takhle je to v zákoně.
ME/STK je věc, kterou si zcela mimo vaše základní povinnosti ještě navrch periodicky ověřuje stát, že vaše auto je cajk.
Jak často a za jakých okolností si to máte ověřovat vy, abyste dostál svým obecným povinnostem provozovatele, je čistě na vás. Máte příručku k provozování vozidla. Opravdu vás všichni musí vodit za ručičku?
Tak přeji hodně štěstí, aby vás taková náhodná kontrola nepřipravila o 50000. Jsem zvědavý jak to budete obhajovat potom. Vaše slova o vození za ručičku nechápu. Já mám své auto v pořádku. Na STK jezdím tam kde „neberou“ co víc mohu udělat?
Tak u nás jedny z nejrozšiřenějších motorů TDi mají velkej problém těma emisema legálně projít už na druhé technické. Takže miláček čechů Octavia první adruhé generace s naftovým motorem to na 99% nikdy neudělá a každej majitel tedy ví, jak je možný, že prošla.
Vnímám to jako pokus o zmanipulování národa, aby uvěřil elektromobilům.
No, nicméně, kéž by se našel někdo, kdo policii za to postaví před soud. STK ručí za výsledek v době vydání platnosti, ale neručí za změnu technického stavu v průběhu platnosti vydané známky.
Ne, za to ručí provozovatel, proto dostává pokutu on.
Jak za to ručíte jako provozovatel auta? Ať policie předloží jednoznačný důkaz, že za to, že vozidlo nesplňuje v okamžiku kontroly emise, může úmysl provozovatele.
Ne všechny činy, za které se dostávají pokuty jsou úmyslné. Část pokut je nedbalostního charakteru a zodpovědnosti za ten stav, bez ohledu jestli jde o auta nebo jinou životní situaci.
To sice souhlasím, ale pokud auto na poslední technické ještě emisní limity splní a až v průběhu provozu, třeba vlivem poškození katalyzátoru nebo zhoršené funkce lambda sondy (kdy ještě auto nebliká kontrolkou, ale emise jsou v tu chvíli v čudu..), by emisemi neprošlo, na což by se přišlo až na příští technické.. Jak takovu situaci vyřeší? Laik má malou šanci poznat, že mu auto takovým způsobem přestává plnit emise.. Nebo jestli jsou při mírném překročení policisté shovívavější… Beru to podle sebe, o auto se starám sám, je ve stavu, kdy když strčím prst do výfuku, mám ho spíš od rzi,… Číst vice »
Je skvělé ručit nebo zodpovídat za to co nejsem schopen rozpoznat abych to mohl ovlivnit.
Jediné manipulování národa, aby věřil elektromobilům je kvalitní vzdělání a náuka o kritickém myšlení.
Svět by byl mnohem lepším místem, kdyby se lidi více vzdělávali a méně četli řetězové e-maily 😉
…Dodal, že kontroly jsou relativně časově náročné, proto je prověřených vozidel pouze několik. „Zaměřili jsme se na osobní a dodávková vozidla různého typu a stáří. U některých se z výfuku doslova valil černý dým,“ dodal Hodan. … Těch výmluv v diskuzi je tady zase požehnaně. O to více bude majitelům aut záležet na výsledku měření emisí a začnou si to aktivně hlídat a srovnávat recenze STK. Dosud to fungovalo opačně, jak s tím, co nejvíce vyjebat. Po kauze „dieselgate“ je víc než jasné, že na podvodech s emisemi se aktivně podílejí i automobilky. Cokoliv, co pomůže řešit totálně prohnilý a… Číst vice »
Vy budete zase nějaký nepřítel automobilismu, že? Už tady čtu několikátý Váš koment a všechny mají společné jedno: chybí Vám vlastní zkušenost. Nejezdíte? Protože pokud ano, zkuste laskavě vysvětlit, jakým přesně postupem můžete zkontrolovat sám sobě emise, abyste se vyhnul této pokutě, při kontrole. Kecy o recenzích STK si můžete ovšem vetknout za klobouk, o tom diskuse není. Pokud jsou opravdu zkorumpované, má stát korupci řešit tam a ne to přenášet na prostý lid. Stejně jako lidé nemají řešit korupci při stavbě silnic, nebo kdekoliv jinde, od toho máme ten stát. Co asi tak by mi recenze řekla? Byl jsem… Číst vice »
Ne pane, vám chybí základní právní povědomí – auto provozujete na svoje riziko, nikoli riziko státu nebo kohokoliv jiného.
Tisíce řidičů usedají denně do auta s tímto vědomím – vy ale zjevně ne, protože jste už v autoškole asi nedával pozor.
To by měl stát jako ručit i za technický stav vašeho vozidla, nebo jak jste to jako myslel?
Vy jako provozovatel jste odpovědný za vyhovující technický stav vozidla v jakémkoli okamžiku. Nikoli jen jednou za 2/4 roky na technické.
Ahoj no když někdo jezdí na spotřebu tak nikdy neprojde když dělám STK tak to jezdím ve vysokých otáčkách měření na silnici je nesmyslná
To je právě to co může ovlivnit řidič , a jste první kdo to zde napsal, všichni řeší prošlo EM a jak to máme zjistit.
I když vše bude fungovat jak má, ale řidič bude jezdit pouze na spotřebu a motor a výfukový systém neprotáhne, tak ano při namátkové kontrole ty EM 100% překročí, ale to tady pisálkům nedochází.
Na ulici bez vhodných podmínek a vybavení, není možné emise změřit, kdyby to možné bylo, tak by byla STK pod širým nebem a nikdo by nebudoval zázemí stanic tk za stovky milionů. Takže pokud Ti co jdou do správního řízení se odvolají na tento argument, má magistrát nebo ten kdo to řeší smůlu. Zaráží mě, že i přes to že to sami vědí, to stejně zkouší. ČR bez komentáře
Obycejne lidi je potreba neustale buzerovat, zdrazovat jim zivot, nutit je do vnucenych reseni, ktere vymysleli zeleni fanatici.
Neobhajuji „hulici“ diesly, sam mam diesel pres 300 tkm a zadny cerny kour z nej nejde. Nejsem priznivec veteranu. Mohl bych si dovolit i mladsi auto. To by ale teprve zacaly problemy o ktere nestojim.
našli cestu jak buzerovat řidiče spalovacích motorů a jejich likvidaci,přece čeleď nebude jezdit auty a elekro je jen pro vyvolené
Jestli jste si náhodou nevšiml, tak tahle právní úprava je tu už od roku 1960, vy čeledi s elektroautem.
Tak co ted? Navstivit i misto, kde tito lide prosli?
Jestli s tim neprestanou, bude pekny prusvih 😀
EU jako taková produkuje NEJMÍŇ emisí na světě. Jako nevím co kdo tady po nás víc chce????? Je to buzerace!
Třeba aby ze silnic zmizely auta, za kterýma zůstává černej oblak svinstva.
Jenže ta auta nezmizí. Jaké normy myslíte, že byly stanoveny třeba u takově V3S, Avia, IFA? Ta auta budou jezdit protože emisemi projdou dokud budou splňovat to co platilo v době jejich výroby.
Zase ty auta toho moc nenajezdí a nejezdí ve městech, většinou. Více mě serou upravené Golfy a dvojkové Ofce, u toho auta, kdykoliv jej někde potkám, tak zapínám automaticky vnitřní okruh ventilace.
Tak v Praze asi už tak často nejezdí, ale všude jinde ano. A zcela běžně. V3S jako klanice na klády, fekály, jeřáby. Avie třeba jako mikrobus, IFA rozváží uhlí. A pak tady máme hojně rozšířeníé T148 v různých provedeních, 815 domíchávače nebo sklápěče a hodně jsou rozšíření také Škoda Liaz 706 „Mates“ které používají zemědělci nebo třeba i taková správa silnic.
S Golfy a Octaviemi souhlasím. Přidal bych ještě Passaty, Audi, BMW nebo Seat. Všechno auta hojně tuněná a když je to diesel a řidič se rád kochá zvukem Blow off ventilu turba……
Ty mínusy asi máte od lidí, co znají jen velkoměsta a zbytek podle nich musí být stejně.
Možná. Pak by se měli více dívat kolem sebe když z velkoměsta jedou ven. A nebo je to prostě jen proto, že jsem příspěvek napsal já. Víte, já tady nejsem příliš oblíbený protože mé názory se často neshodují s názorem většiny a napíšu toho prý tolik, že jsem únavný 😉
Deset patnáct let stará auta, hlavně BMW, Mercedesy a koncern VW – že mají vykuchaný filtr pozná i slepý. Každý rozjezd či zrychlení dýmovnice, nálepka z STK ještě nezaprášená, koncové světlo nad výfukem celočerné…
Ta auta za to nemohou, ani automobilky.
Jenže to musíte poznat jestli to např VW je z takového roku že už DPF mělo a není ještě z roku kdy ho nemělo a jaká je v tom motorizace. Třeba 1.9TDi je často bez a 2.0 TDi už ho převážně má.
černý kouř ti zustane i znového auta diesel s euro 6 sešlápni plyn až na podlahu a uvidíš mrkni na audi Q7 3,0 to jsou dými
Bože já dlabu na EU, ale nechci v autě/ve městě dejchat ty (nejen) rakovinotvorný hnusy, když máme docela účinné řešení.
A ne všechno, co některé vraky vypouští, jsou automaticky skleníkové plyny, ale přesto mohou být pro blízké okolí mimořádně škodlivé.
Ja jen pripomenu, ze pul roku po stk nema ani policista nárok Vas poslat na kontrolu, nebo emise. Obecne pak nesouhlasím s těmito akcemi. Pokud coudi jak tovární komín, ok. Ale dneska ty přístroje jsou tak citlivé, že máte na stk kolikrát opravdu problem, i s novým autem v zaruce, se vejít do norem. A palubka vám nic nehlásí. To nemluvím o způsobu měření, kdy opravdu většina řidičů nejezdi v maximálních otáčkách, tedy vypouští postatne méně, než je limit. Celkove je to jen buzerace lidi, at si poridi nove auto které nepotrebuji, nechtějí a nemají na něj.
A kdo teda podle vás má ručit za technický stav vašeho vozidla, hm?
Policie mi může políbit… vždyť zaplatím STK,emise a když projde,tak oni můžou mít jiné měření, chápu že stát, Fiala a spol.. chtějí elektro auta, která ničí zemi víc,že je to jakýsi boj..říkám fuj.. Policie ať chytá lumpy..
Jste bot, nebo blazen?
Já myslím, že by se měla dávat pokuta i za opotřebované svíčky. Opotřebovávají se postupně a limit opotřebovanosti prakticky neexistuje, nelze ho stanovit a potřebný měřící přístroj není mezi majiteli vozidel běžně dostupný.
A když jsme u toho, tak měřit vlasnosti oleje. Ne že ho vyměníte a máte vystaráno do další výměny. Zodpovědnost řidiče za mazací schopnosti oleje, to by se mělo … i v převodovkách a diferenciálech, pane elektromobilisto! Že na to opět není na trhu dostupný přístroj, aby si to majitel přeměřil?
Nevadí! Vyhláškou zle přece uložit povinnosti nad zákon!
ANO. Je to novodobá šikana.
Jistě, takže vy můžete škodit ostatním, zkracovat všem okolo život a jste nad zákony (které tu platí víc než 30 let) jen proto, že vlastně vy jste chudínek, kterýmu se ubližuje.
Nebudes tak hloupy, vid?
Pokud za někým zůstává černej oblak, tak je to lump z definice.
A myslíte že neexistuje žádný motor který si může třeba pri jízdě do kopce s několika tunami na hřbetě zakouřit? Tak to jste vedle.
Existuje.
To není o EV, ale o těch, co vykuchají filtr pevných částic. EV nefandim, ale kouřovou clonu potkáváme často – a není ze starých dieselů s rotačním čerpadlem.
Počkat, oni si na to vzali stolici i s válci, aby měřili ten samý cyklus, jaký se měří na STK?
Na ME nejsou válce. Tam stojí auto na podlaze, za výfukem trychtýř na odsávání což se dá úplně stejně realizovat i na silnici jen s tím rozdílem, že tam ten trychrýř nebude třeba.;-)
No tak vidíte, to je tím, že auto nevlastním.
A tak jsem došel k omylu, že emise se měří i na zatíženém motoru, ne jen na volnoběhu.
Ovšem jezdí se s motorem zatíženým, není-liž pravda?
Mlčeti zlato…
To Kocourek neumí…
Kocurek!. Ale v poho, taky jsem se kdysi spletl, ale teď už na to dávám pozor.A náhodou jeho příspěvky jsou většinou dost dobré až člověk žasne kam na to chodí.
Dobré cucání z prstu a anekdotické historky. Takový pokus o Švejka v dopravě…
Emise se měří při vonoběžných a zvýšených.
Buďte rád, že auto nemáte. Kdybyste měl diesel se kterým byste měl jezdit na emise a u kterého byste běžně využíval pásmo 1800-2500 ot./min tak by Vám to vytáčení motoru co by tam předvedli trhalo srdce.
A za ty plusy nebudu slušný a řeknu to. To jsem dokonce jednou zažil i otázku zda byly měněný rozvody a zda to vydrží. Asi strach aby se jim při tom vytáčení motor nepotkal 🙁
Máte pravdu,mám diesel,emise mě dělá kamarád,vždy mě řekne vem si klapky na uši,které tam má pověšené,nebo jdi z dílny, když to nechceš slyšet,je to asi 3x v určitém časovém úseku po sobě,motor vytočen na max.otáčky,v životě jsem to tak netočil,ještě štěstí,že mám rozvody,kde je řetěz-mercedes.Vůz starý 16 let,emise bez problému,motor nepoznal naftu z biosložkou,majitel přede mnou-švagr,tankoval jen v německu,já také tankuji jen bez biosložky.
To “cinknutí” budou prokazovat jak? Platím státu povinně každé dva roky za měření emisí a když to podělají, což absolutně nemám jak zjistit, pokutu za ně zaplatím zase já? Za ty dva roky se s emisním systémem v autě nemůže nic stát? Co kolísavá kvalita našich paliv, nemůže mít vliv? Není to i na ten náš “právní” banánistán už přes čáru?
No ony ty merici pristroje budou mit zkalibrovane, takze to tezko podelaji neumyslne. „podelat“ umyslne to urcite zvladjou, ale to by asi nebylo bez vaseho vedomi.
Nikro asi nebude resit nějaké mezni hodnoty, ale vyrazne preslimitni, coz asi nějaký odlezela nafta zdravemu motoru tezko zpusobi, leda ze by to bylo nejake palivo kdovi odkud, ze…
Může to být klidně bez mého vědomí. Vždy dávám auto do servisu před STK, aby mi ho zkontrolovali, případně opravili a v rámci toho zařídili i STK. Mám to v jednom balíku a nemusím se o nic dalšího starat. Jak to má daný servis (poznamenávám, že značkový) se stanicí STK nastavené, fakt netuším a ani by to neměla být moje starost.
Tak jak vidíte, tak by to Vaše starost být měla.
Což je principiálně špatně. Ať jde stát po stanicích STK, ne po majitelích nebo řidičích.
Ano, souhlasím s tím, že to je špatně a myslím si, že z mých komentářů je to i patrné.
Ať se řeší oboje. Jestli stk pustila co neměla, jestli bere úplatky, bere je od někoho. A bez důvodu asi nepouští, logičtější by bylo auta na hranici posílat do spřáteleného servisu. – u soudu prokázat nadevší pochybnost, ale ať to policie řeší.
Právě, že to je zase presumpce viny. ASI nepouští bez důvodu, píšete. Pokud mají porouchané zařízení, pokud se jim něco nechce řešit, pokud cokoliv, řidič to nepozná a tímto je ocejchován jako úplatkář a nese zodpovědnost. Je to stejná logika, jako EET.
Na predchadzajucom aute som jazdil na LPG. Takze nadrz benzinu mi vpohode vydrzala pol roka. Na benzin som len startovaval. No a kedze podiel biozloziek v tom benzine u nas bol uz davno 10%, tak by som fakt chcel videt porovnanie emisii z toho mojho dobre odlezaneho benzinu a napriklad cerstveho benzinu s 5% podielom biozloziek.
O kvalitě paliv bych raději ani nemluvil. Zrovna nedávno jsem byl svedkěm kdy pád přijel na čerpací stanici se starším vozem a nejdříve se šel zeptat jaký je rozdíl mezi N95 E10 a N95 E10 u kterých byl citelný rozdíl v ceně.
Jsem zvědavý kdy konečně někoho napadne stanovit povinnost u benzínů E10 upozorňovat jestli je biosložka ethanol (líh) nebo ETBE (ethyl terc butyl ether)
“ Není to i na ten náš “právní” banánistán už přes čáru?”
Proč by mělo být? STK je periodická kontrola nařízená státem, která vás nijak nevyviňuje ze základní zodpovědnosti za technický stav vozidla (který se v čase mezi dvěma kontrolami prostě může změnit). Pokud technickému stavu svého vozidla nevěříte – tak si ho nechte zkontrolovat nebo ho neprovozujte. Ze zákona je to vaše odpovědnost, bez ohledu na STK.
Kez by tohle bylo mozne provadet vice masove, nikde ve svete jsem nevidel, ze by z vyfuku aut vychazelo to, co casto z aut v CR. No možná v Peru se sem tam něco takoveho vyskytlo a asi i v Brazílii, kazdopadne v zapadni Evropě fakt ne:/
Fuj, hnus, diky Bohu za vnitřní cirkulaci, ale kdo to ma za kazdym druhym autem zapínat, navic ne každé takovehle auto je rozeznatelne dle barvy výfukových plynů.
To jste ještě nebyl na Kubě, v Havaně. Automobilový provoz oproti nám asi desetinový, ale čoudu, že se těžko dýchá. Tam kouří každé auto, ať náklaďák nebo osobák. Samozřejmě víme proč.
Připomnělo mi to auta v Praze v 70. letech 20. století. Ale už jsem si odvykl. Dneska jde ze spalováků v porovnání s tou dobou éterický horský vzduch :-).
Tím samozřejmě nechci říci, že bych s kontrolami nesouhlasil.
Nebyl a tohle je mozna hlavni duvod, proc ne
Stačí třeba vyjet mimo EU do Černé Hory….
Pane nechci vás napadat,ale co myslíte že z plic odstraníte lépe ty brikety co jdou z výfuku,nebo ti mikročástice z toho filtru,který to při čištění vypouští ven,nebo vy po každém, když je v činnosti filtr,ho vymontujete,a jdete to ekologicky zlikvidovat,co oděry z pneumatik,z brzd,co plasty které máte ve voze,a v dnešní moderní době ty plasty jsou vlastně recyklát,snacha má nové ele.volvo,něco tak hnusného na čem sedíte jsem nezažil,je pravda že to můžete pozvracet,a pohoda,se nevidíJe vidět že jste nikde nebyl,vy západní Evropo,nemusíte do Peru,stačí Tunis,Egypt,Maroko,Libye,mužete si vybrat,všude narazíte např.na Peugoet 504,kdy se vyráběl,a požád to tam jezdí,neviděl jsem že by… Číst vice »
Pointa je, ze ve vyspelych zemich bezohledne netravi okoli modifikacemi vyfukoveho systemu, pripadne totalne zanedbanou udrzbou ap. Takzee seznam zemi, ktere zmunujete do toho, zda se, vyborne zapada.
Nevim, proc sem pletete oder z pneumatik atd.
To, ze existuji nejake STK a emisni problemy mohou byt – jsme v Cesku, ale 50 % – sorry, tomu neverim. Spise to vypada jako experimentalni statni proti-akce, aby mel problem vice publicity. Smutne, slendrianske reseni statniho aparatu.
On měli těch 18 předem vybraných. Nebyl to náhodný výběr, ale výběr s cílem udělat co největší HA!
Vybírali si předem dodávky a stará auta. A navíc není uvedeno, o kolik byly překročeny limity. Jestli o 5 %, tak to může být změnou vnějších podmínek i jiným palivem.
On totiž u silnice jde do sání přecijen horší vzduch než na stanici někde bokem.
Aby to pak nebylo jak s rychlostí: 9 z 10 řidičů nedodrželo rychlostní limit 30 metrů před značkou!
A je tady ješte jeden problém. Na ME musí být motor před měřením zahřátý na provozní teplotu. Ale co když vozidlo které bude kouřit a které proto zastaví nebude mít motor ještě ohřátý na provozní teplotu ? Proto je to tak náročné, protože si vybírrají auta co kouří a pak čekají až se u stojícího vozidla ohřeje naprovozní teplotu? No to by se u některých dieslů v chladnějším počasí taky nemuseli dočkat.
Tak to má u namátkových kontrol být – když už někoho otravovat/lustrovat/kontrolovat, mít dopředu nějaký tip.
Revizor v buse má napřed vyhodit santusáky, až pak si prohlížet tramvajenky.
Nebudou „lovit“ ty o 5 %, ani ty o 50 %, ale ty o 150 %. Dýmovnice s každým přidáním plynu.
Samozřejmě že náhodný výběr není úplně náhodný. Ale pak by to nebylo 50 % a takové 3 nebo méně % by nebylo tak senzačních.
Měření emisí trvá dlouho??? Ano to policii trvá vše dlouho aby měly co dělat. Kdyby měly plat za odvedenou práci jako dělník tak ono by to rychle určitě šlo, ale proč když peníze jdou tak nebo tak. Přeložené nákladní auta jim nevadí když dostanou pod čepici. Na hranicích se auta přeloží a hurá legálně dál. České cesty se ničit můžou. El. auta jsou ekologická??? Opravdu??? Ano dáme jinam uhelné elektrárny ať nám nekouří komín pod oknem a budeme dělat že jsme zelení a myslíme na naší přírodu. Jasný ať auta mají malé a správné emise s tím souhlasím, ale otázka… Číst vice »
Doporučuji sledovat dlouhodobou a kvalitní práci Libora Fleischhanse.
To co se děje na českých tsk a emisích je naprosto neuvěřitelná propracovaná korupční síť ve které jede prakticky každý druhý uživatel automobilů a nikoho to dlouho ze židle nezvedá, až to dopadlo tak, že se tu ty každým druhým autem zvedají oblaka kouře.
A jen dodám, ty svinstva si čoudíme pod nos, přímo do našich plic. A to není jen problém pro lidi pohybující se po městech, čucháme to i v autech, jedoucí auto před námi s cinknutým měřením emisí nám to posílá přímo do nasávání.. a z kabiny se to dostává opravdu pomalu..
Jen ať se pak nedivíme, kolik přibývá autistických dětí a kolik mají novorozenci alergií.. a prosím nesvádějme to na chemii v jídle, existuje mnoho studií, které prokazují, že zdaleka to nejhorší pro dnešního člověka v Evropě a jeho zdraví je právě znečištění ovzduší z dopravy.
A proč máte v autě kabinový filtr?Který se má pravidelně měnit!
částice PM10 a menší žádný kabinový filtr nepobere
Tohle je nesmysl. Řidič může zkontrolovat jestli stěrače stírají a blinkry blikají, ale nemá jak si ověřit jestli vozidlo splňuje emisní limity. Je zde přenesená důvěra v STK a řidič je pouze uživatel.
A STK měří emise v moment měření. Nikdo negarantuje a ani nemůže, že se během dvou let do další prohlídky neporoucha něco z emisního systému a řidič / provozovatel to ani nemusí zjistit…
Aniž by měl kontrolu nad palivem.
Řekl bych že bude klíčová formulace „ve správním řízení až xxx kč“. Samozřejmě že za 5% přes limit rok a půl po kontrole asi nikdo nikomu nic pokutovat nebude. Ale je to nástroj, jak podvody s měřením emisí odhadovat, i když se třeba nedá dát pokuta každému, kdo se do toho zapojil.
To samé je s brzdami. Na stk projdeš a za půl roku ti změří nesouměrnost, tak je to taky tvoje vina.
Je to blbost. Jak mám jako řidič poznat nesouměrnost brzd? Ale v tomto stát existuje mnoho blbostí, takže věřím, že to je pravda.
To bohužel nikoho nezajímá. Zákon hovoří jasně, zodpovidá za to provozovatel a řidič to nemá používat. To že to včera fungovalo a dnes ne a řidič to nepozná, to se nedá nic dělat.
Když vás zastaví policie a nesvítící vám světlo, řeknete, že jste vozidlo před jízdou kontroloval a že světlo svítilo. To vylučuje jakýkoliv váš postih. Analogické je to s emisemi. Vozidlo jste nechal dle požadavku zákona zkontrolovat a bylo v pořádku. Případné závady musíte odstranit, ale nelze vás sankcionalizivat. Splnil jste vše, co vám zákon ukládá.
To je běžná úprava v Evropě a všude po světě. Nikde to není jinak.
Nedovedu si představit, jak chtějí policisté dodatečně prokázat, že emisní kontrola byla “cinknutá”. To by to auto museli zastavit hned jak vyjelo z kontroly.
no je docela možné že se do týdne po STK něco na autě podělá ale jinak kontroly policistů velmi chvályhodné co někam vyjedu potkám auto co se mu z výfuku valí černý kouř
Ale kolik jich je procentuálně?
Toho se taky dočkáme,budou stát za rohem a jeden civil bude okounět před STK a jak někdo vyjede tak ho lapnou.
Každá emisní stanice protokol posílá na centrální místo. Policisté si mohou ty protokoly prohlédnout a z nich je třeba mnohdy vidět, že ten protokol vůbec neodpovídá fyzikálním zákonům.
Nebude to náhodou hlavně spíš tak, že se na základě těchto měření budou dát vytipovat pracoviště, kde k podvodům dochází, a proti těm následně dál postupovat?
Jo. To urcite… A pulka jich muze zavrit kram…
Oni by i stacilo kontrolovat, jestli nekdo nahodou nema vymontovany filtr pevnych castic. V takovem pripade by rovnou odevzdal technicak.
Ano, bude to tak. A je to dobře.
Pokuta není za podvod s emisemi, ale za nesplnění technických podmínek.
Za podvod s emisemi na STK budou padat asi úplně jiné pokuty a prověřování budou řešit trochu jiné útvary policie.
Jaké technické podmínky dané zákonem jsem jako provozovatel, případně jako řidič, nesplnil?
Podle čeho má řidič poznat v době mezi emisníma kontrolama, že už nemá emise v pořádku. To si je každý má kontrolovat před jízdou
V nových autech samá elektronika, ukazuje to kde co, ale aby ukazoval display hodnotu emisí,to ne 😀
Tohle je ten spravny cesky pristup. Vsechno ojebat.. Snad brzo na tyhle vykuky dojde.
To je váš problém, vozidlo provozujete na své riziko.
Ta kontrola je potřeba a v nějakém relevantním rozsahu, ALE těch STK zdaleka není tolik, tak bych se zaměřil s kontrolami hlavně tam. Musíme řešit příčinu, je to jednodušší.
Protože jako k čemu jinak reálně STK je? Sorry jako, nikoho neuplácím a beru to i jako garanci pro sebe, že je auto v pohodě. Fakt nechci jezdit v něčem, co se rozpadá nebo dostat takovou pokutu. Pokutu má platit STK, kde to prošlo (pokud nebyla nehoda/úprava vozidla) a uvidíte, jak se hned kvalita kontrol zvedne. Jestli ale pokuty ponesou primárně řidiči, tak ok, ale zrušte zbytečné STK.
pokud jezdite do servisu, tak rez, svetla ci vuli v rizeni nejspise neresite … emise vam ale v servise jen tak merit nebudou.
Vždyť jasně, proto tam jezdím. Ale když mi projde auto STK a emisema v pohodě, tak nečekám, že mě za půl roku zastaví tady PČR a zjistěj mi, že to je úplně mimo limity a dostanu pokutu já, i když bylo auto bez zásahů a třeba ani tolik nenajelo. To pak má jít pokuta za STK, protože ti snad mají garantovat, že provedená kontrola byla k něčemu. Zkontrolovat záznamy a dát pokutu tam. Jako reálně, jak to mám poznat, když jejich měření očividně věřit nemůžu? Doma na to přístroj fakt nemám. Jezdím na kontroly, jak po mě stát chce, platím… Číst vice »
STK nemůže ovlivnit, že si mezitím vymontuješ filtr pevných částic například.
Bože můj, to ti borci na místě asi zjistí docela jednoduše, jestli filtr není, pak je samozřejmě pokuta na místě, pokud jsem se v tom hrabal sám.
Mluvím o opačném případě, kdy do toho prostě nezasahuji. Hledáte problém, kde není. Klidně tam můžeme dát nějakou plombu nebo něco, ať je to jasné.
Mimořádné poruchy, které by to třeba mohly ovlivnit, lze zjistit třeba z diagnostiky.
Tu STK musíte žalovat vy, ta škoda vznikla vám.
Naprostý nesmysl. Technická kontrola včetně měření emisí platí na 2 roky (u osobních vozidel). Jako vážně si někdo myslí, že není možné aby se v průběhu této doby vyskytl technický problém o kterém majitel (řidič) vozidla vůbec nemusí vědět? Pokud vozidlo prošlo emisemi a TK tak prošlo. Myslí si snad někdo, že za vozidlo které má špatné emise může vždy vlastník nebo řidič? Nemůže. Proč? Opravdu se ptáte proč? Tak já vám to řeknu. Pokud si někdo dá auto do servisu aby mu vozidlo připravil na TK a tuto včetně měření emisí absolvoval tak je v tom zcela nevinně!!! Nevinně.… Číst vice »
Ne, nikdo nikdy nevymontovával DPF filtr, nikdo nikdy nepřetaktovával motor, nikdo nikdy neznal úplatek. To totiž špatného odvádějí práci technici na STK a chudáci provozovatelé vozidel jsou v tom nevinně. Nikdo nikomu nebrání uplatňovat náhradu škody na STK po tak nekvalitní práci jak naznačujete, otázka je kolik lidí tl tedy udělá a proč asi… 😉
„Ne, nikdo nikdy nevymontovával DPF filtr, nikdo nikdy nepřetaktovával motor, nikdo nikdy neznal úplatek.“ O vymontovaném DPF se tady bavit nemusíme. Jestli byl odstaněn pozná kde kdo. Tedy ještě musí vědět jestli zrovna daný typ s konkrétním motorem a z konkrétního roku vůbec DPF z výroby má nebo ne.. Úpravy výkonu motoru čipováním rovněž nechme stranou. To je stejný zásah jako odstranění DPF (což je to samé jako odstranění tlumiče a náhražení nějakým uřvancem nehomologovaným). Prosřě nedovolený zásah. A úplatky? Co já vím jestli někdo někdy vzal úplatek nebo jiný uplácel. Já mohu hovořit jen za sebe tak říkám, že… Číst vice »
A proto je to napsáno obecně a ne v ich formě. Ale jdi ty brepto. Pěknou demagogii jsi napsal a teď se z toho snažíš vylízat… ale je to marné, je to marné… 😉
Kašlu Vám na nějakou demagogii. napsal jsem to jak mi to pod prsty přišlo. Kdo se v něčem hrabe nechť si za to platí. Ale víte co se mi nelíbí? To že se i ze slušných lidí dělají gauněři. To je asi jako kdysi když jeden prohlásil, že proč by poslanci měli pracovat v noci když v noci pracují zloději a ku..y. A jestli máte krátkou paměť https://www.youtube.com/watch?v=X23KvDmLs4w Co tím chci říci? To, že když v noci pracuje zloděj ještě neznamená že hasič, policista , nebo lékař je tím zlodějem rovněž.A teď si to převeďte na řidiče a vinu za… Číst vice »
Chcete povedat, ze napriklad po 40 000 km od STK sa nemoze zhorsit technicky stav vozidla ? Nemoze sa pokazit jedna z x sond, ktore snimaju a urcuju davkovanie paliva a tym ovplyvnuje rovno emisie ?
Pokial niekto vymontuje DPF filter, to sa da zistit. Pokial niekto daval uplatky, nech sa paci tak ho chytte.
Ana to jste přišel jak? To tvrdí nick Trumway, že to není možné… Asi jste se překlikl, že…. 😉
Takze policajti pri merani emisii pokial auto neprejde, tak pokutuju len toho co ma vymontovany DPF filter alebo len toho koho podlacal alebo davaju pokuty zaradom. Ako ja ako majitel vozidla si mam overit, ze pol roka po STK mam emisie vporiadku ?
„Chcete povedat, ze napriklad po 40 000 km od STK sa nemoze zhorsit technicky stav vozidla ?
Umíte číst? To byla otázka na Vás . Pokud by to bylo mířeno na mě muselo by tam být „může“.
A ano, já tvrdím, že se může za třeba rok a půl zhoršit technický stav a dojít ke zvýšení emisí. Mmmmmm…třeba volné kroužky a olej začne být přečerpáván nad píst a začně být nadměrně spalován, dojde k závadě na vstřikování….co já vím.
„To tvrdí nick Trumway, že to není možné“
Ale jděte . Já napsal jasně:
„Jako vážně si někdo myslí, že není možné aby se v průběhu této doby vyskytl technický problém o kterém majitel (řidič) vozidla vůbec nemusí vědět? “
Taskže blbce dělejte z někoho jiného.
Píšete v tom smyslu, že zhoršení emisí pod přípustnou mez je vždy po aktivním zásahu majitele a nikdy jinak.
Panu M19 se asi nikdy nestalo, že mu při výměne oleje bylo dolito větší množství oleje než bylo přípustné tedy nad horní rysku měrky a proto mu motor díky nadměrnému množství olej papkal a papkal . A jsme zase u zodpovědnosti těch kterým své vozidlo svěřujeme. Kontrolovat, kontrolovat a ještě jednou kontrolovat.
„nikdy nevymontovával DPF filtr“
Tak na to nepotřebujete měřit emise, na to stačí kamera pod auto.
A ne, majitelé starších vozů ho nevymontovávali, on tam od výroby nebyl, vůz byl prodáván bez něj.
A teď začne pálení čarodějnic, že každý má povinnost auto vyměnit, když přijde nová norma… protože vlaky mají nižší valivý odpor!
Vlaky. Vlaky taky kolikrát hulí a měří u nich někdo na trati emise? Třeba takový Desira 642. Při rozjezdu taky z té roury umí čadit až to hezký není.
Jasne. A technik mu ten filtr pevnych castic vymontoval sam, co? Tohle jsou argumenty malyho ditete.
Do servisu si dam auto proto, aby PROSLO. A ono projde. Tecka.
Budou mi delat problemy? Dam ho do jineho, overeneho.
Proč se pořát točíte okolo vymontovaného DPF? Děláte jako by ho měli všuchni vymontovaný. Vlastně ani nevím proč to lidé dělají když DPF lze nechat vyčistit. Jó, kdby lidi nejezdili krátké trasy po městě neměli by zas…ý DPF, ale když autem jezdí kolem komina to je pak těžké.
Když je uživatel d***l a pořídí si na to naprosto nevhodný nástroj. Tak pak nadává na DPF, který mu pro jeho špatné používání nevydrží.
“Myslí si snad někdo, že za vozidlo které má špatné emise může vždy vlastník nebo řidič? Nemůže. Proč? Opravdu se ptáte proč? Tak já vám to řeknu. Pokud si někdo dá auto do servisu aby mu vozidlo připravil na TK a tuto včetně měření emisí absolvoval tak je v tom zcela nevinně!!!” Pán asi chyběl v autoškole, ne? Už tam by se dozvěděl, že: – Za technický stav provozovaného vozidla zodpovídá provozovatel (ani STK, ME, ani kdokoli jiný). – Řidič má povinnost zkontrolovat před jízdou technický stav vozidla. Takto to platilo už za Rakouska, za RČS, za bolševika, a platí… Číst vice »
Pokuta by měla jít na STK, to ručí za to ze je vozidlo v pořádku.
Ručí za to během prohlídky. Za rok po TK může auto vypadat úplně jinak. Tak jaképak ručení.
Ano, ono nemusí vyhovovat ani po ujetí dvou kilometrů, když prorazíte vanu o obrubník.
Jenže na tlak oleje je v autě kontrolka, na emise … není ani měřidlo, lambda sonda od toho není.
A to se dostáváme k problému Fabia 1.4MPI. Ta kontrolku má a ta často svítí. S touto svítící kontrolkou auto ME neprojde. Na vině je obvykle zadní lambda která je díky špatnému umístění vystavena kondenzátu ketý na kermiku létá a ta praskne. Čím více se s autem jezdí krátké trasy tím se to stane dříve. Nikdo to nikd ypořádně nevyřešil a jediným řešením je výměna za novou. Ale je to oprava krátkodobá která nemusí vydžet ani od toho ME do ME. Holt tady soudruzi udělali chybu.
No a?
Pravda, to je extrémně jednoduchý způsob, jak zařídit, aby se s těmi emisemi nepodvádělo – pokutovat toho, kdo dělá ty nekalosti. Ale to u nás nikoho nenapadne…
Kdyby byl svět tak extrémně jednoduchý a věci jako drobné technické závady, opotřebení a nekvalitní palivo neexistovaly.
Poznáte za jízdy, že vám praskla žárovka v koncovém světle?
Ano, můj vůz při poklesu proudu skrz žárovku zobrazí na palubním počítači hlášku „zkontroluj pravé zadní světlo“
(Rok výroby 2013
stk ruci, ze emise jsou v poradku v okamziku mereni… u soudu by jste mozna mel sanci, pokud byste ty auta meril na parkovisti pred STK, ale toho by si asi vsimli.
Ono je divne, ze vsude kolem neprojde o dost vic aut. Jen u nas je to nepatrny zlomek. Cim to asi bude? Mame novejsi auta?
A to, ze ma nekolik aut naprosto stejne vysledky je uz jen detail.
Novější auta mají častěji problém projít ME než starší podle mírnějších norem.
Párkrát jsem slyšel, že si filtr pevných částic někdo nechal namontovat jen na STK. Filtr byl „putovní“, s tím třeba STK neudělá vůbec nic.
Ano? Lidi toho nakecaj, se podívejte pod sousední články.
Borecký prý nechal vytrhat trať do Mochova, takže se tam u nedá jet.
Neudělá stejně jako s origo homologovanými výfuky u motocyklů co lidi shánějí jen an TK a po ní tam opět narvou nějaký otevřený nehomologovaný. Jo, kdyby se policie zaměřila spíše na hlučnost vozidel protože třeba taková hlučnost se STK ani neměří.
Už aby to bylo.
Kdy vozidla, která měla větší emise byla na měření emisí, před rokem nebo před týdnem?
To by bylo také zajímavé zjištění.Jen aby se neukázalo, že ke zvýšení emisí došlo po plošném zavedení E10
Problémy s emisemi mají a to i často nové vozy od doby, kdy se začaly přimíchávat tzv. biosložky do paliv. Tam je zakopaný pes, o kteém se samozřejmě nikde radši nemluví aby to neohrozilo kšefty vyvolených a příjmy státu.
A co třeba možnost že je auto na STK v pořádku a během doby trvání platnosti je nějaká porucha kdekoliv v elektronice a emise vyskočí z normy🤔 trošku myslet ani majitel/STK tohle nedokáží předpovídat roky dopredu
Výborně, výborně, výborně. To se tak krásně čte. Jen tak dál.
A jéje, experti s podplacenými emisemi už sypou mínusy. Evidentně jsem píchnul do vosího hnízda. Netušil jsem,že vás je tolik :DDD
Jasně. A mohu se zeptat? Vy také ráčíte používat automobil se spalovacím motorem nebo raději vozidlo šlapací?
Vzduch dychame vsichni stejny.
Ten tovar co ti vozia tie zle spalovaky, tak ten si tiez predpokladma uzivas. Jaj, ty ked nieco potrebujes tak ides zasadne nakupit na zeleznicnu stanicu a overujes si, ci to prislo zasadne vlakom.
No to tedy nedácháme. Nebo si myslíte, že v Praze je stejná kvalita ovzduší jako v Sázavě nebo na Jizerce? To těžko.
Jakou hodnotu bude pro vás ta odpověď mít? Ondřej si přeje čistý vzduch. Já taky. Vy ne?
Ale jo, ale jestli ho chcete tak pro to třeba budete taky něco muset udělat. Se přestěhujte. Nikdo nemůže za to že se lidi hrnou do měst, tam jezdí auty místo MHD a stěžují si na špatné ovzduší. Už jsem to tady jednou napsal. Tohle není problém toho jestli auto vypouští do ovzduší kvanta nebo skoro nic. Tohle je o tom jestli vozidlo splňuje limity které byly nastaveny v době jeho výroby a se kterými bylo schváleno a i hlupák pochopí, že auto schávelené s Euro 5 bude mít třeba mnohem dříve problém se do těch limitů vejít než auto… Číst vice »
… se přestěhujte….
To už je hodně velká arogance.
Ne, to není arogance. To je rada a návrh řešení.
V tom případě se můžou přestěhovat ti, kterým nové nařízení vadí. Vadí někomu úbytek parkovacích míst? Ať se přestěhuje. Prostě rada a návrh řešení.
Víte, nevlastním automobil.
Ale příči se mi pokutování za něco, co si provozovatel sám svými prostředky nemůže zkontrolovat.
Ondřeji, vám by se taky asi nelíbila pokuta za něco, co jste vědomě neovlivnil.
Teda pokud žijete ve světě, kde jsou technické závady naprosto vyloučené (prasklý pístní kroužek), tak bohužel. Slezte na zem.
A nebojte, i na chodce se dá něco najít, třeba že šel půl metru od přechodu a policajti byli za keřem.
“Ale příči se mi pokutování za něco, co si provozovatel sám svými prostředky nemůže zkontrolovat.” Takže stát tady má zase dělat chůvu? Já to sice vlastním – provozuju – jako jediný mám na technický stav vliv – ale odpovědnost nést nechci? Stát má snad možnost si to svými prostředky zkontrolovat? Nebo to jako nebude kontrolovat nikdo, to by se vám líbilo? Všude na světě je to jako teď u nás – ale zase chudáček ten, co má nést nějakou povinnost, u které je potřeba vynaložit větší než malé úsilí. Prostě provozování auta s sebou nese určitá rizika a pokud je… Číst vice »
Pouze šikana motoristů.Na měření emisí mají kameru a tak si to má ministerstvo dopravy v čele s Chytrolínem Kupkou kontrolovat přímo.Jinak jsou tam ty kamery úplně k ničemu.
Jojo, tohle je šikana motoristů. Ale že ježdění s těma šrotama, ze kterých se valí oblaka kouře, je šikana všech mimo auto, už vás netrápí, že? 🙂
Hádejte kdo má ve výsledku problém splnit limity aby bylo vozidlo způsobilé. Ano, správně. Jsou to vozidla mladá která jsou schálena s přísnějšími limity které musejí splňovat . Pak takové auto může mít problém velmi brzy na rozdíl od vozidla staršího které bylo scháleno a plní třeba Euro 0. Tam ty hodnoty jsou zcela jiné. A že nějaké vozidlo kouří? Jo, i to se může stát, ale veřte, že takové vozidlo klidně může emisemi procházet zcela legálně a limity splňovat a nic s tím neuděláte.
Nebavíte mě, mínusáři. Vážně ne.
https://www.portalridice.cz/clanek/emise-automobilu-a-jejich-povolena-hodnota
jak změří ME emise na km?
Problém je, že kdejaká euro-5 kouří víc, než stará V3S. To nebude vyšší kvalitou vejtřasky, tam někdo upravoval, co neměl.
Bohužel, neprojdou ani nová auta ,třeba 3 roky stará a to díky tomu, že vstřikování AD Blue, nefunguje při studeném motoru. Nejdřív se musí katalyzátor a filtr pevných částic dostat na provozní teplotu a teprve potom začne fungovat. Než se tohle stane, řidič ujede třeba 15 km a to ještě v létě, kdy se všechno ohřeje dřív.
A do té doby vesele smrdíme a čoudíme všem okolo – ale to nás netrápí, že. 😉
Na měření emisí rozhodně nemají kameru. Jen se to tam fotí
A někdy podvádí…
Ale přenos měření by mě být online, ne?
Proč bych proboha jako řidič půjčeného auta měl dostávat pokutu? Ať ji dostane majitel, já nejsem nijak odpovědný za to, jakým způsobem si zajišťuje STK a není ani v mých silách zjišťovat, jestli nemá cinklé emise. To by pak jakékoliv půjčení auta bylo riziko.
A ani jako majitel auta nemůžu tušit, jestli autoservis, který mi STK zprostředkovává, nemá se stanicí nějakou dohodu. Tohle mi přijde fakt dost nefér.
Pokud mi někdo vydal nepravdivé potvrzení o emisní zkoušce a já pak kvůli tomu zaplatil pokutu, můžu tu STK zažalovat, ne?
Akym sposobom dokazem napr. po najazdneni 30 000 km dokazem, ze STK mi podla vas vydala nepravdive potvrdenie o emisnej skuske ? Pred tymi 30 000 km to vozidlo mohlo bez problemov splnat emisie.
Pak nemá absolutně žádnou logiku pokutovat majitele nebo řidiče. Od toho jsou každé 2 roky povinné kontroly, aby se případné odchylky zjistili. Nemůže najednou policie dělat kontroly nad rámec zákonné povinnosti a v případě jejich nesplnění dávat řidiči pokuty.
Pokud by vás zastavili v ten samý den, pak jo. Ale později, v čase, se může s vozidlem stát cokoliv. „Máňo, vždyť ještě včera to fungovalo“.
„A ani jako majitel auta nemůžu tušit, jestli autoservis, který mi STK zprostředkovává, nemá se stanicí nějakou dohodu. “
A korát jsem dopsal v rozčílení svůj příspěvek výše a nyní jsem se pustil do komentářů a příspěvků ostatních. A koukám, že to o čem jsem se rozepsal jste tu už nastínil. Ano, je to tak a tato shoda (váš příspěvek,můj příspěvek ) jen ukazuje, že mnozí z nás víme jak to se zajišťováním ME a TK je.
Běžte se podívat do Spanělska, Portugalska, Itálie. Taky jsou v naši slavný EU a jezdÍ totálníma vrakama. Prostě to nehrotí. Opět jenom MY, národ chytrolínů a vlezdop.delů budem šašit a škodit sami sobě. Bóže Bóźe
jezis, takze je proste dobre ze tu jezdi auta co ven pousti vylozene rakovinu a my to vsichni dychame? paneboze, no a co ze je to (dle vas) jinde jeste horsi?:D motoristum zdar tvl!
A to Vám nakukal kdo? Uršula? Co si lítá triskáčem kazdý den z Bruselu do Luxemburgu? 😁😁😁😁 Haha
Když už chcete hejtit mimo mísu, aspoň u toho tak nelžete.
Leyen rozhodně nelétá denně tryskáčem z Bruselu do Lucemburku.
(navíc, druhý váš příspěvek, druhý zjevný whataboutismus. schválně čekám zda v trendu budete pokračovat)
Ale letěla z Vídně do Bratislavy!! 40 km po dálnici, 30 minut!!
Rádio Jerevan správně upravuje hejt uživatele Starej.
Nebyla to Uršula ale Leyen(*), nelítá triskýčem ale tryskáčem, není to každý den ale jednou, neletěla z Bruselu do Luxemburgu ale z Vídně do Bratislavy.
(*) lidi se přece normálně určují dle příjmení, ne dle křest.jména, že.
Ano, jednou takto letěla, o tom vím. Ekologická prasárna která nemá být výmluvou pro Pepíky na českých silnicích.
Ach whataboutismus, aby se mohla kázat voda a pít víno!
Sorryjako, ale já nechci dýchat smrad z vašeho auta. Já nechci dostat rakovinu proto, že vaše auto čoudí hůř jak Ostrava za komunismu.
Nevím, jestli ve Španělsku či jinde jezdí větší vraky, a upřímně je mi to jedno, Já žiji v Česku, vy jezdíte v Česku, já chci čistý vzduch v Česku. Tak si prosím ten svůj whataboutismus strčte do výfuku.
„já nechci dýchat smrad z vašeho auta. Já nechci dostat rakovinu proto, že vaše auto čoudí “
No tak jí dostanete z něčeho jiného no, třeba z nezdravého jídla. A víte, ono je to tak trochu (trochu více) i geneticky podmíněno.
„Onkologická onemocnění se aktuálně řadí k nejčastějším civilizačním chorobám, lidově nazývané rakovina. Nádory vznikají v důsledku nekontrolovatelného množení buněk, ke kterému dochází náhodně, nebo na základě dědičné mutace v určitém genu. “
Stačí to takhle?
Vypouštěním sajratů ale zvyšujete pravděpodobnost vzniku rakoviny pro celou populaci. To chcete?
Ono to sice nemusí postihnout vás, ale celá společnost nese náklady na léčbu, a náklady se furt zvyšují.
No, nejdříve by se mělo začít tam, kde se těch sajrajtů vypouští mnohonásobně více.
Jééé další whataboutista? „nedostanete rakovinu z auta, dostanete z něčeho jiného“
Nevíte jaké mám geny, nevíte co jím, víte že v ČR dýchám zplodiny z čoudících aut, takže víte, že z aut tu rakovinu určitě nemám, co?
😀
Pane emise z aut mají asi 1% vliv na tu rakovinu tak nedělejte paniku.
No tak ještě že se u nás nevyrábí pořád ještě hodně elektriky v tepelných elektrárnách, kterým z komínů lítají fialky. Ty budeš zase jen já já čecháček, ale jak to bouchlo v Černobylu, tak to taky nad ním nezůstalo, nebo písek ze sahary, nějak mi uniklo, že máme poušť. A když k nám přiletí písek z takové dálky, tak co teprve bordel z výfuku…
Nevim, kde je problém udržovat svůj majetek v odpovídajícím a bezpečném stavu. Jinak řečeno, stav auta vypovídá o majiteli víc, než si myslíte. A to nemluvím dodávkách PPL a GLS.
IMHO by dle limitů neprošel vůbec nikdo.
Já jo.
Ani elektromobil, že jo? Když vůbec nikdo….
To chcete říct, že by si měl každý vlastník vozidla pořídit přístroj pro měření emisí domů?
Polepšil jste se, už to není whataboutismus, už je to argumentační klam zavádějící otázka: https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#Zav%C3%A1d%C4%9Bj%C3%ADc%C3%AD_ot%C3%A1zka
Co zkusíte příště?
Pokud za to má řidič zodpovídat po celou dobu mezi povinnýi měřeními, tak jak to má zajistit?
Napiště sem návod, jak majitel vozidla zajistí, že vozidlo emisní limity doržuje během jízdy.
Ikdyž teda žádný použitelný návod nečekám, jelikož mnozí se doslova vyžívají v ukládání nesplnitelných povinností.
Pokud se vám ta povinnost zdá nesplnitelná – vozidlo neprovozujte. Provozovat vozidlo není základní lidské právo – právo na zdraví a na zdravé životní prostředí jím je.
Ono když odbočím tak je to stejné jako s tachometry. Dnes se hojně měří rychlost, ale nejsem si vědom , že by se na STK ověřovala jejich funkce jestli měří správně. Nikdy jsem se s tím nesetkal a nikdyjsem o tom neslyšel. Jediné co se ověřuje je stav ujeté vzdálenosti která nesmí být nižší než při předchozí kontrole. Dokonce jsem slyšel i o případu kdy vozidlo mělo poruchu na počítadle ujeté vzdálenosti, ale ručička fungovala. Vozidlo prošlo technickou kontolou s tím, že pokud přiejede příšte musí tam být nějaký nájezd jinak vozidlo neprojde.
S ním je to zbytečné se o něčem bavit, naučil se jedno polodementní poloanglicke slovo „co kdyby“ a dělá vrátného v TESCU.
Nejsem tak vzdělanáý jako Vy. Dneska každý má pro něco název a škatulku. ADHD dříve nikdo neznal a dnes ho má pomalu každé druhé dítě. Dříve člověk prostě něco sdělil a nikdo v tom nehledal bůhví co. Já prostě nejsem dnešní a ni být nechci.
Takze ako si to predstavujete? Moje auto nema ziadnu kontrolku, ktora by ma upozornila na to, ze prekracuje emisie s ktorymi bolo schvalene. S autom idem raz za 2 roky na STK a tam mi emisie skontroluju. Takze predpokladam, ze dalsie 2 roky budu vporiadku.
To předpokládáš špatně, je to stroj a hned druhý den může fungovat špatně, stejně jako nesoměrnost brzd, naprasklý kotouč, nebo vůle v čepech co ještě nepůjde rozpoznat.
A ještě se zaměřit na Paka s tunningovými výfuky, kteří terorizují blízké i vzdálené okolí hlukem. K tomu stačí policii certifikovaný hlukoměr.
Tuningové homologované výfuky nikoho neterorizují. To, co myslíte, je tzv. hřebík tuning, prostě díra ve výfuku.
Je to jednoduché, v TP máte uvedenou hladinu hluku v dB. Stačí změřit a buď splňuje nebo nesplňuje.
Jistě, měření hluku je stejně snadné třeba jako měření délky a lze ho provést kdekoliv u silnice…
Proč by nešlo?
Měření hluku je extrémně složité. Opravdu se nevytáhne „hlukoměr“ a po pár vteřinách je změřeno. Řešíte pozadí, řeší se frekvenční charakteristika. Pokud by policista vzal hlukoměr a podle toho dal pokutu, tak to nejspíš skončí u soudu a žádná pokuta nebude. Naměřit hluk, tak aby hodnota byla vypovídající a šla použít v přestupkovém řízení někde u silnice prakticky udělat nejde.
Když to jde mimo Německa třeba i v Polsku, tak očividně to provést lze.
Tak to zase ne. Homologobané výfuky jsou možná ok, ale spravit dieru na vyfuk keď to dává kur.a riadny zvuk je nesmysl. To většinou bývají výfuky vykuchané bez přepážek tzv. otevřené nebo jen krátké trubky svodů bez jakéhokoliv tlumiče.
A mimochodem víte, že existují i seriové výfuky které tu díru mají do pláště z výroby?
K prokázání hlukoměr potřebují, ale k zastavení stačí podezření a tedy sluch. Pokud na výfuku nebude homologační značka ani ten hlukoměr nepotřebují. Originál výfuky ty značky mají a pokud by šlo o úpravu seriového kde by značka byla tzv. vykuchání stačí na to vařečka.jak nejsou přepážky tak není co řešit. Navíc má policie možnost vozidlo poslat na STK pokud to není před nějaký stanovený kilometrový limit.
Jak byste tou vařečkou řešil koncovky výfuků zahnuté o 90° k zemi?
§ 6a, Zákon č. 361/2000 sb., o provozu na pozemních komunikacích:
(2) Při technické silniční kontrole je řidič povinen
a) zajet k mobilní kontrolní jednotce, do stanice technické kontroly nebo do stanice měření emisí, pokud zajížďka včetně cesty zpět není delší než 16 kilometrů
Certifikovaný hlukoměr opravdu nestačí. Musí se dodržet metodika měření a na to musí být štempl a protokol.
Přitom je to tak jednoduché, stačí si udělat tabulky kde byla kontrola provedena, pokud jich he z jedné stanice víc, tak je to celkem jasné a stát může konat.
Což jak z článku vyplývá, se přesně dělat chystá…
Což je dobře
No chystají se udělat analýzu českého systému měření, to nevypadá na osobní kontrolu stanic které se objeví vícekrát…
To si nikdo netroufne.
Je třeba doufat, že se časy mění a úřady už se nedají mafií zastrašit.
A to jako daná stanice měření bude celou dobu (2 roky) odpovědná za stav auta? To je trochu na palici ne?! Myslím si, že když někdo vyjede z STK s kladným výsledkem tak tím to pro danou stanici hasne. Nemůžou přece za to, co se s autem děje hned po opuštění stanice, jestli to třeba nejede někam do dílny kde se to upraví…
Stanice, co n3podvadi může být klidná. Sice bude kontrola pakárna, ale to přežije. Pokud ale cíleně falšuje výsledky (změřené hodnoty nelze reálné dosáhnout), ať si majitel připraví slušný balík peněz.
Bude platit dobrovolně. Tak snad nebude nadávat.
Proto bychom všichni měli co nejdřív přejít na elektroauta. Vyřeší se tím podvody s emisemi ( po razítku se čouďáku stane čistička vzduchu), drahá paliva a hlavně podvody bazarů s ojetinami, kdy se z totálky přes noc zázračně stane lehce ojeté auto po prvním majiteli z Deutschlandu v německé kvalitě.
Doufam ze el auto mate.
Strc si elektroauto do tunelu
Protože s ojetými elektroauty se rozhodně podvádět nebude.
Určitě ne, vždyť s komni se taky nikdy neděly.
Spíš by to chtělo reálné motory, aby se daly reálně provozovat.
Třeba teď se říká, že moderní motory těch rakovinotvorných látek tvoří víc, protože jsou jemnější a dostanou se všude (hlavně plíce). Staré sazomety sice prskaly právě ty saze, ale při té velikosti nikam neprošly.
Ano, trochu se zapomnělo, že staré motory vypouštěly sice více CO2, ale méně těch nebezpečně malých pevných částic. Honba za snižováním emisí CO2 tak paradoxně zvětšila problém s emisemi pevných částic…
Ach jo, to nemá s CO2 vůbec nic společného. Žádné EURO ani americká ani jiné normy neregulují CO2. Regulace jsou na oxidy dusíku, kysličník uhelnatý (ne uličitý), pevné částice! a další emise a ty rozhodně prokazatelně toxické jsou, takže není pravda, že dřívější motory byly pohoda. Nebyly. Lítalo z nich svinstvo. Pokud je dnes motor dobře seřízený létá s něj o několik řádů méně pevných částic než z Euro 1 (čtyři tisíciny gramu na km oproti jeden a půl desetině gramu, to samé jiné složku jako NOx atd. Problém je relativní poměr. Protože se množství pevných částic několikráttisíckrát zmenšilo, poměr… Číst vice »
A staré DPF chytaly jen ty velké saze.
Pane máte to popletené,elek.auto má horší emise než bennzín nebo nafta.
podvody bazarů … s bateriemi, to jste chtěl napsat? Určitě se najde způsob jak stočit počet cyklů…
Co se techniky týká, tak nekvalitní šrouby na kole se nevyhýbají ani trolejbusům.
Doufám, že mínusy dali hlavně kupující nalakovaných vraků se stočeným tacháčem, co v bazaru do toho křápu dali dvojnásobek kupní ceny.
A pak budou měřit emise tepelným elektrárnám z dronů. A taky podívej se na youtube, jak jsou ty tvoje ekologické elektrokrámy „ekologické“, jak, kde a hlavně kdo těží lithium a ostatní kovy potřebné k výrobě baterek. Co všechno se dá z baterek recyklovat a kolik energie je potřeba k recyklaci. Když už se oháníš čistotou elektroaut. Ono ty baterky nerostou na stromech a elektrika se nevyrábí přímo v zásuvce. https://www.youtube.com/watch?v=dEMKVFbO5V0