dpp

Policisté kontrolují emise přímo na silnicích. Polovina aut neprošla, přestože měla platnou STK

Policejní kontrola. Foto: Policie ČRPolicejní kontrola. Foto: Policie ČR

Řidiči dostali na místě vysoké pokuty. Až 50 000 následně zaplatí majitel auta „s cinknutými emisemi“ ve správním řízení.

Odebírat
Upozornit na
guest
462 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan 3afář

Zase jen auta,a pokud možno jen starší , aby se lidi donutili ke koupi nového auta, a co tak se zaměřit na na leteckou dopravu,spalují statisíce tun paliva denně a popel nám padá na hlavu, a nebo se podívat na zaoceánské lodě,tankery,spalují největší sajrajt ,mazut, to nikomu NEVADI !!!! Jen buzeroval nejzranitější lidi. Na to se svími články zaměřte, pak vám budeme věřit že to myslíte upřímně.

Y.K.

Máte pocit, že létají nějaká letadla nesplňující jim předepsané parametry? Že by padal popel z letadel, to je docela vtipná představa.

Y.K.

Kromě toho, dodržovat zákon není buzerace. Nejzranitelnější jsou ti co to inhalují, takže tak.

none

https://twitter.com/LiborFleis/status/1798013091973628046?t=x4hs0O7r3bdgkjoSAs5ETA&s=19
Lze podvádět i okatě. Asi proto, že to nikoho nezajímá

Sch

Celý příslušný odbor ministerstva Dopravy, který má SME kontrolovat bych viděl na Gruzínské řešení.

Trumway

Z jednoho článku:
„„Je to tragédie, že nás Turek přeskočil,“ ulevil si chvíli po zveřejnění volebních výsledků jeden z členů STAN. „Možná jsme nemuseli tolik bojovat proti spalovacím motorům,“ přisadil si další.“

A hele. Tak oni bojovali proti spalovacím motorůn,jo? Ale je hezké, že to alespoň takto přiznají.

Ondřej

Tohle je úplná blbost.. stk je na dva roky.. jak má mám poznat že překračuji nějaký limit být třeba o trochu 3 .edice před stk? Tohle je hloupost. A myslím že by to bylo napadnutelne i u soudu. Pokutu za věc kterou nelze doma nijak zjistit. Odejdu vozidlo vidím světla svítí nic z vozu neteče gumy jsou v pořádku. Jak mám pre panelákem zkontrolovat zda o 0.03 nepřekračuji emise 😀 .

kaba

Taky si rikam. Provozuju bezproblemoveho Favorita. Vzdy pred ME a STK mj. nechavam serizovat karburator. Ten se provozem vzdy prirozene mirne rozstelovava a je mi jasne, ze v dobe pred jeho opetovnym serizenim predpsanou normu Euro 0 Favorit neplni.

Leinad

Skutečně se rozšteluje tolik, že je mimo povolené tolerance? Ale jo, to není na pokutu.

kaba

Nemeril jsem to. Co si clovek casem vsimne, tak mirne zmeny volnobeznych otacek. To beru jako indikator zmeny v pomeru benzinu a vzduchu v palivove smesi.

Trumway

Může to být změna poměru vzduchu a paliva, ale nemusí to být způsobeno rozštělováním. Pod pojmem rozštelování si představím změnu nastavení a na karburátoru toho není moc co by se rozštelovat tak snadno mohlo. Spíš jestli ten nesprávný poměr nemá na svědomí voda v plovákové komoře a nečistotami přicpané trysky a vzdušníky. Mimo to co ještě dokáže ovlivnit poměr směsi? No jasně, zvýšený odpor v průchodu vzduchu do sání čili lidově zas…ý vzduchový filtr. Prostě do motoru nepůjde tak snadno tolik vzduchu kolik by mělo jít a směs bude o něco bohatší a filtr.

kaba

Jo, filtry cistim a obcas do benzinu naliju cistici smes pro palivovy system, a pred par lety jsem komplet vymenil trubky a hadice (vcetne brzdovych). Ale ten karbec pred ME necham radne seridit v servisu. Na hrubo si to dokazu seridit taky, ale poradne mi to udela servis.
Navic ten starsi motor uz proste sam neni nejcistsi, cili pri ME se i se serizenym karbecem zacinam blizit k limitnim hodnotam CO. Abych tento parametr systemove zlepsil, musel bych nechat prebrousit valce.

Šťoural

Přesně to mě také napadlo při čtení článku.
Podvodníky co záměrně demontují DPF filtr bych stíhal tvrdě, ale tyhle pro mnohé likvidační pokuty dopadnou i na nic netušící poctivý lidi. To fakt není v pořádku.

Martin

Naprosto s Vámi souhlasím.Navíc jsem zaslechl,že výsledky měření na STK jsou odesílány na centrální evidenci,nebo jsou nahrávány.Nevím,co je na tom pravdy,ale pokud ano,pak policie by během dvouleté doby platnosti STK měřit emise neměla.

kaba

ME a STK neni to same.
Mista, kde Vam zmeri emise, je vice nez tech, kde delaji STK+emise.

Trumway

Z leckterého? Ale jděte. Zase tak hrozné jak se nám snažíte namluvit to není.

Marek

Čas na „italskou údržbu“. V drtivé většině případů stačí trocha aditiv a někde to prohnat/profouknout (bezpečně na rovném úseku)

Marek

Všude samé radary, posedlost měřením rychlosti. Nesmíte ani o 1 km/hod více. Není kde profouknout motor a vymest pavučiny pokud nejste blízko dálnice. A zde je výsledek. Horší emise.

Jan Sova

No určitě jich není většina, ale některá diesel auta jezdí i na friťák a opravdu za nimi jdou cítit hranolky. Taková auta to jen tak neproženou výfukem. Samozřejmě že obecně plynulost dopravy = nižší emise, ale to už hraničí s oborem dopravního stavitelství a schvalování infrastruktury v ČR, což je v souvislosti s plynulostí provozu na Nobelovu cenu…

Viki

Filtr nejlépe vyčistíte při konstantní rychlosti se zahřátým motorem, třeba na 3 80km/h. Jak vypalují letištní taxikáři filtr? Na Evropské v Praze. Nějak jim to nevyšlo s tou ekologii.

Ivan_pha

20 let je každých pár let?

Trumway

No ta nová auta vám 20let nevydrží ani omylem. A to i kdyby ty dnešní horentní nájezdy přežil tak první co odejde bude elektronika. ono všechny elektrosoučástky mají nějakou životnost.

Trumway

vypadlo mi: motor před slovem přežil

jirik.e

Až na to, že u octavie z roku 1998 mi odešlo těsnění pod hlavou a práh karosérie, elektronika držela.

Karel

A ještě jedna věc, jestli je tu nějaký policajt který jezdí ve služební O2… Ruku na srdce, kolika z vás svítí kontrolka motoru? Jednou jsem se s jedním bavil a prý je to normální, je to tím, že ty auta víc stojí a volnoběh než jezdí a pak to odserou katalyzátory a už to svítí.

PeDazOl

Jednou jsem se s jedním bavil….🤣🤣🤣

Trumway

Ale ta kontrolka neznamená jen katalyzátor. Může to být klidně pouze závada na lambdě

Karel

A co se zaměřit třeba i na benzínové auta s vykuchaným katem nebo s tzv „dekatem“? Mnohdy ty staré a olejožravé benzíny dýmí víc, než kdejaká jedničkový ofce v „čypu“

Trumway

A co takhle na to svinstvo kterému se říká EGR? Hrozný zlo. Jako nechápu kterýho inteligenta napadlo vracet výfukové plyny do sání. Jenže bez toho jsou auta které ho mají namydlená . Schválená jsou s ním, hodnoty jsou stanovené s ním a když ho někdo zaslepí je jasné, že emise budou horší .

Jarda

Technik STK nezodpovídá za výsledek měření emisí! A emise naměřené před týdnem mohou mít zcela jiné hodnoty v aktuálním čase!

Karel

Přesně tak, STK bych do toho vůbec netahal, majitel auta který projde, může hned po opuštění bran stanice lehnout pod auta a dpf či katalyzátor vyříznout a nahradit trubkou. To je to samé, kdybych u zmrzlináře reklamoval zmrzlinu která mi o deset metrů dále spadne na zem, jen proto, že jsem levý.

ABCD

Zeptám se blbě. Statisticky vyhodnotit, kde vycházejí auta s vysokým stářím a najetými kilometry nadprůměrně dobře a za tou stanicí chytat auta s např. s vysokým nájezdem na opakované měření? Neodradilo by to podvodné stanice lépe? Nevím, řešíme především podvodné stanice STK?

Air Traveller

A není to tak, že auta s vysokým stářím se nachází všude, kromě pár velkých měst?

Moc by si nepomohli.

ABCD

My se asi nechápeme, měl jsem na mysli stanice s nadprůměrně dobrými výsledky.

Jan Sova

Sleduje se to, nebojte. Ale ty výsledky, no….

Divák

Stačí se zaměřit na značky vozů u kterých se obvykle vyskytuje zvýšená kouřivost: diesely Volkswagen, Škoda, Ford + dodávky všech značek.

M 474 003

Konečně. Taky by mohli kontrolovat zdravotní stav řidičů a postihovat doktory, kteří se nechali uplatit.

Jan Sova

No to je taky liga. To jste neměl ani nadhazovat. Jak populace obecně „blbne“, tak i psychologové by čím dál častěji do toho měli co říct .

M 474 003

Jak se omezí lidem autíčka, nebo se po nich chce, aby něco dodržovali, tak je nejvíc řevu.

Otto

Jen tak pro zajímavost – neví náhodou někdo, zda lze takovou kontrolu odmítnout (á la nízkorychlostní vážení)? Pokud ano, tak jaký to pak má následek? Vozidlo je automaticky nezpůsobilé a musí na kompletní STK? A pokud ne, tak by mě zajímalo, jaký je rozdíl právě vůči vážení, ze kterého se lze de facto „vykoupit“.

Tomáš

Kdyby z STK nevyhazovali běžné lidi kvůli kravinám (např. Prasklá žárovka osvětlení SPZ), u většiny řidičů by nebyl důvod jakkoliv podvádět.

kix

z prasklou žárovku spz vás nikdo nevyhodí..jen jim to do 30dnů musíte ukázat opravené..vyhazuje se jen za potkávačku levou a brzdovky

Trumway

Nemyslím si, že s prasklou žárovku osvětlení spz to bude vážná závada a opakovaná TK do 30dnů. Maximálně tak lehká a v tom případě se opakovaná neprovádí. A i kdyby. To je takový problém šáhnout do auta, vytáhnout sadu žárovek a vyměnit jí přímo tam na místě před technikem? Já vím, ono žárovky už nejsou v povinné výbavě.

Divák

U nových aut vyměnit žárovku už problém je 😉

Trumway

To ano když je mnohdy ani nemají a mají místo nich led. Proto nové (moderní,soudobé) auto nikdy. Nehodlám být odkázaný na servis kvůli každé hlouposti která se na autě přihodí. Když se mi přepálí vlákno v žárovce někde na cestě za tmy tak jen sáhnu, vyndám novou a vyměněno mám bez spěchu do 5 minut. A to se počítá 🙂

Trumway
Trumway

„po celou dobu provozu, včetně rally, musí mít sportovní automobil RZ umístěny následovně: – zadní registrační značka opatřená nálepkami z STK a měření emisí …“
🙂

Trumway

Dneska už ME na značce sice ne, ale měřením projít musí. Jak jen to dělají?

Jiří Kocurek

Je-li stále ještě málo rozhicováno, tak jdu s pucvolí v naftě namočenou. 😀
Potkal jsem dnes Krokouše SŽ, no při rozjezdu dýmil značně.
Když se Dráha tak rádá srovnává se silnici…

Trumway

Jak jsem už psal Desira 642 to taky umí

Janik

Wow, super zpráva, ani se mi nechce věřit, že toto je v Česku. Jen tak dál!

Daniel

Taky jsem rád že se pro tu ekologie něco dělá.

Jan Sova

Ta „mobilní STK“ je už v zákoně o silničním provozu dost dlouho. Jenom to chce jaksi koordinaci složek. Nejdál to můžou přitáhnout/přikázat do 8km na STK a znovu tomu natočit emise.

Jirka

Pokud se z výfuku auta viditelně nekouří, tak by technická silniční kontrola s využitím mobilní kontrolní jednotky proběhnout neměla. Technická kontrola má totiž probíhat až na základě výsledku vizuální kontroly.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-82#p2

Janik

Nic o viditelném kouří tam není. Stačí třeba jen vizuální stav vozidla nebo stav a zabarvení výfuků… Což je poměrně přesný indikátor nesplněných emisí.

Jiří Kocurek

Jak to vlastně vypadá při regeneraci (vypalování) filtru DPF?

To si vozidlo řídí samo a řidič moc nemá šanci ovlivnit kdy to začne. Divil bych se, kdyby to nebylo provázeno zvýšenou kouřivostí.

lvy

Je zajímavé jak se stále dokola opakuje tento nesmyslný názor.

Karel

To není nesmyslný názor. Auto když mi začne regenerovat, tak z výfuku vychází šedý a značně smradlavý kouř. DPF mám zaplněné z 30%, najeto 270tisíc Focus mk3 2.0tdci 120kW

Trumway
Trumway
Jan Sova

Nejhorší je, že to vypalování u většiny osobních aut nejde řídit/potvrzovat atd. Auto si to udělá kdy chce, což je většinou těsně před tím, než to člověk chcípne. Pouze u nějakých dodávek a nákladních aut to vypisuje info řidiči, že se bude regenerovat.

Air Traveller

Citovaný zákon nic o tom, že by neměla proběhnout, pokud se z auta nekouří.

Jen at je kontrolují. A mnohem častěji. A nejen emise, ale i zbytek.

karel

Až se tady v ČR bude prodávat kvalitní nafta a benzín , tak emise budou o poznání lepší. Když jezdíme na smradlavý řepkový olej v naftě a lihový benzín .

Petr David

Jezděte vlakem, nebo na kole a žádný smradlavý řepkový olej nebude potřeba.

Jan Sova

Jeden palivář říkal, že ten řepko olej není až taková hrůza, jako ty současné E10tky v benzinech.

Tupík

Chci se zeptat autora článku proč bych měl platit za nevyhovující emise půl roku před koncem platnosti STK. To jako fakt je to takto postavené?

Jan Sůra

Nastudujte si zákon

Viki

Platná stk nezaručuje, že vozidlo bude 2 roky stále v tom samém stavu. To přeci nemůžeš myslet vážně? Jsou závady které se stanou a ač nejdou zjistit zodpovídá za ně provozovatel a řidič. Stejně jako rezaté trubky brzd, vlásenkovité praskliny na kotouči, řízla guma zevnitř, stejně jako když před jízdou vše svítí a zajízdy přestane, tak může dostat řidič pokutu. A tak je to zcela běžné. V rakousku tě naženou na válce a jak máš nesouměrnost, tak ti seberou značky dokud nezaplatíš a auto musíš naložit a odvézt. Emise tam měří zcela běžně. Rakousko a Francie žije z pokut a… Číst vice »

Trumway

„Jsou závady které se stanou a ač nejdou zjistit zodpovídá za ně provozovatel a řidič. Stejně jako rezaté trubky brzd, vlásenkovité praskliny na kotouči, řízla guma zevnitř, Tak brzdové trubky nezkorodují za dva roky a ty dva roky do další TK by měly v pohodě vydržet a proto se kontrolují. Stav kotoučů se kontroluje dost podrobně ale na nějaké mikropraskliny byste musel mít rentgen. Kontroluje se hlavně opotřebení jestli není natolik vážné aby k nějaké destrukci mohlo dojít (zejména prodření na žebra). Stejně tak se nekontroluje jestli kotouče nejsou náhodou zvlněné. Ale co se kontroluje je právě souměrnost kdy rozdíl… Číst vice »

Viki

Nevíš o čem mluvíš. Rez na trubkách může být povrchová a auto projde. Do roka může proreznout. Ne do dvou let. A technik musí pustit každé způsobilé auto a ne že nepustí to kterému za rok prorezne trubka. V ten okamžik je způsobilé a fertig. Zvlněné kotouče se poznají na válcích stejně tak praskliny kotoučů. Dle tvých příspěvků si myslím, že spíš vaříš z vody.

Karel Mio

To je s prominutím blbost. Ke spáchání přestupku je třeba naplnit formální a materiální znak a zároveň musí jít o zaviněné jednání. Když vám za jízdy praskne žárovka, a nemáte způsob, jak to zjistit, tak jako pokutu můžete zaplatit, v tom vám nikdo nebrání. Ale je to zbytečné. Stejně tak, když vám teoreticky v průběhu těch 2 let mezi emisemi auto přestane plnit hodnoty, tak to není zaviněné jednání, protože prostě nemáte šanci to zjistit. A silně pochybuji, že by to šlo svést na nedbalost, protože není důvod, proč byste si měl myslet, že k momentálnímu nesplnění emisí došlo. To… Číst vice »

Jaaa

Jaksi zapomínáte, že při provozování technického zařízení, např. motorového vozidla, máte tzv. objektivní odpovědnost, tedy zavinění se nezjišťuje. Zprostit se odpovědnosti můžete pouze v těch případech, které předpis stanoví.

Jaaa

Zase mínusy?
Pl. ÚS 15/16:

https://www.zakonyprolidi.cz/judikat/uscr/pl-us-15-16-1

“Zákon může stanovit provozovateli vozidla povinnosti k zajištění účinné regulace silničního provozu, kterou si vyžaduje masivní využívání motorových vozidel, s nímž jsou přirozeně spojena některá nebezpečí pro životy, zdraví a majetek lidí. Každý, kdo se rozhodne opatřit si vozidlo, si musí být těchto povinností vědom.”

Jsem zvědav, kolik petrolheadů bude polemizovat i s nálezem ÚS.

Petr

Pak je zjevně na místě se ptát, kterou že to „povinnost“ porušil majitel vozidla, když objektivně splnil povinnost mít platné proměření emisí (na zákonem stanovené období!) a také prošel STK???

Jan Sova

No ona ta objektivní odpovědnost je jen ve vymezených případech. Rez na výfuku určitě nehodíte na řidiče, jehož auto to není, ale nefunkčnost brzdového systému už na něj hodit lze.

123

Tak jsem si to přečetl a jste úplně mimo, protože z uvedeného rozhodnutí ÚS nikterak nelze vyvozovat odpovědnost provozovatele vozidla za skutečnost, o které nevěděl, resp. vědět nemohl. Což je přesně tento příklad … máte platnou STK a tedy se oprávněně domníváte (příklad jednání v dobré víře jak vyšitý), že vaše vozidlo je plně způsobilé k provozu na pozemních komunikací a současně nemáte možnost zjistit … a to v případě emisí nemáte (s výjimkou nějakých echt extrémních případů) … že vozidlo tuto způsobilost ztratilo.

Petr C.

Ústavní soud taky umí vydat zjevně nesmyslné rozhodnutí, už jich pár bylo.
Oni taky nejsou bozi neomylní, spíš jsou dost ovlivnitelní poptávkou shora.

já a ty

Jestli není jednodušší zakázat auta od určitého stáří. Pokud chtějí ekologii nejde ji dělat selektivně 🙂

Marek Kubík

Moc bych o tom nemluvil nebo se toho bolševici chytnou…. Přitom stará auta jsou nejvíce ekologická a ještě když slouží mnoho let, to je ta pravá ekologie.

Jan Sova

Vy nevíte co jde do světa za bor…., než se vyrobí nové auto, že?Ten jeho „čistší“ provoz to za pár let provozu opravdu nevyváží….

Pavel

Mohli by se pánové zaměřit i na nelegální led žárovky ala Aliexpress, který má v autě každý druhý.
A hlavně proškolit techniky na STK, kteří některý jedince ještě chválí, jak jim to krásně svití..

Trumway

To za prvé a za druhé naučit řidiče používat knoflík k nastavení sklonu světlometů podle zatížení vozidla. Tento postup je popsán v manuálu k obsluze vozidla. Každý druhý (a někdy i první) nový auto oslňuje a nikdo s tím nic nedělá.

Jan Sova

Některá auta už mají vypálené paraboly, nebo ty plastové kryty, pak to světlo svítí šejdrem a ovládání sklonu už to může jen lehce korigovat…. TOP největší zlo v oblasti svícení jsou xenony a počáteční generace LED diodových světlometů, protože tam ta adaptace na protijedoucí auto buď není nebo je nedostatečná. Teprve až dražší vozy posledních pár let už ty systémy mají obstojně odladěné a neoslňují.

Martin

Třeba z Aliexpresu…ale seřízené !! V tom je problém. Většina to tam prostě práskne a jezdí.

Honza

Mno kontroly ano, ale výše pokuty mi přijde dost ustřelená. Nejezdím starým vrakem, ale tady mi připadá, jakože stát, potažmo státní Policie přenáší problém na řidiče / majitele aut. Problém je, že to lze na STK ošulit – člověk sám, pokud není vyloženě prase a nejezdí s autem, za kterým se valí saze, tak nemá moc možností, jak toto měřit. U předchozího auta mi taky na STK změřili větší emise, ale auto nijak nekouřilo. Stačilo pořádně vytočit motor, protáhnout po dálnici a bylo po problému. Tedy nejprve bych se zaměřil na stanice STK a poté, když někdo bude kontrolován s… Číst vice »

Jaaa

Taky nedostanete hned automaticky nejvyšší sazbu..

libor

TO je celé složité, záleží jak dobré budu mít auto, pokud pojedu naftou EURO2, co má 400tis km , a bude mi dýmit, tak i na ME dostanu – OK, pač splňuji, co je uvedeno v papíru pro daný model motoru. Pokud pojedu EURO 5 a 6 a bude to mít trochu horší nesplním papírový požadavek daného motoru, jsem hned ten špatný. Ale že celkově jsem na tom lépe než ten starý dýzl, je vlastně jedno. To je i často důvod proč se někdo nezbavuje starého dýzlu, pač je jednoduchý, nežere a snadno splňuje ME.

libor

spíš by to chtělo vyřešit ten systém STK a ME, aby nedocházelo k podvodů, jenže jak, co?

Trumway

„To je i často důvod proč se někdo nezbavuje starého dýzlu, pač je jednoduchý, nežere a snadno splňuje ME.“

Přesně. Navíc dříve vyrobené auto vydrží mnohem víc. Tak schválně. Proč je dnes takový hlad po VW T4? No jasně. Protože to je držák a odveze nesmysl osob nebo nákladu.

Radim

no asi tak nějak, jak píšete vy. Jinak tady blábolí strašně ty lidi…

Roman

Jak tak čtu zdejší diskusi, právní povědomí je ve zdejších krajích v daleko hrozivějším stavu než vozový park. 🙁

Tomasek

Za toto bych daval pokutu 100K minimalne..
Na dezolaty tvrde! Kolikrat jsem nekoho dojel zeptal se zda to nevadi, ze mu auto kouri a nevadi, je mu to jedno.

Je to hnus co jezdi po silnicich!

Y.K.

A tak pro normálního joudu je 50 litrů solidní pokuta, pokud by to hrozilo opakovaně, určitě i dost odstrašující. Zato by se měly likvidovat STK, kde taková auta prochází.

Jiří Kocurek

Když on je proiblém získat novou licenci, takže k pročštění od podvodníků je cesta stížená.
Jakoby počet licenncí na hospody byl omezem a vařili tam všude UHO a podrážku.

Marek

To, že auto kouří, neznamená, že škodí. Takže zase pozor.

Jiří Kocurek

To jste jako předjížděl, prodlužoval dobu předjíždění, ohrožoval tím případné protijedoucí a namísto věnování se řízení jste na někoho hovořil?

To doufám ne a bylo to na parkovišti!

martin

mě sice kára nehulí, ale takový blbeček z děcáku, bonzácký za mnou dojít, tak mu votočím kousavý dozadu. Prostě jen tak, jako správný dezolát srovnat Izoláta do řádku.

Tomasek

Ja si je natacim a pak posilam datovkou na PCR! 🙂

Viki

Tak to děláš úplně zbytečnou práci, auto může bejt zrovna v režimu vypalování filtru. Jdi radši sbírat vajgly do parku, to budeš užitečnější.

JendaVenda

Právě jste všem ukázal, že jste člověk technikou nepolibeny a neschopný používat vyhledávač na internetu, když jste tu placl hovadinu jako Brno. Ale podle druhé části věty soudím, že jste jenom sobecký buran.

Race Tiger

Pokud to myslis vazne,tak jsi peknej kreten…

Karel

Já bych rovnou zabanoval ty, kteří něco vyplodí na internetu a mají v tom plno chyb, takový člověk nebude duševně v pořádku a možná může být nebezpečný blízkému okolí. Kdyby se raději každý staral sám o sebe, ale jsme národ zlých a závistivých udavačů.

Jaaa

Jen houšť a větší kapky. Je výslovnou povinností řidiče a provozovatele zajistit, aby provozované vozidlo bylo ve vyhovujícím technickém stavu a veškeré nedostatky jdou k jeho tíži.

To je pánové zcela konformní s ústavou, protože tady nejsme v občanském právu, ale v právu správním. Neplatí žádné “já se musím spoléhat” – naopak.

mimochodem

Pokud auto proslo ME+STK, ma timto „fikci provozni zpusobilosti“ na dva roky. Pokud se bavime o uplne beznym cloveku, kterymu auto viditelne nekouri, ale proste uz by neproslo…. Jak ma bezny clovek poznat, zda se jeho emise po dobu treba roku a pul od posledni emisni kontroly nezmenily? Nelze, naopak, od toho je ta „fikce provozni zpusobilosti“ dana platnou STK (chapeme? STK ma nejakou platnost). Neresim nejakej totalni extremni bizar typu „na STK si pujcim DPF od souseda a pak to zase nahradim trubkou“, nebo „no a co, ze mam foukly tesneni pod hlavou a zere mi to litr oleje… Číst vice »

Jaaa

“Pokud auto proslo ME+STK, ma timto „fikci provozni zpusobilosti“ na dva roky.”

No to opravdu nemá – to by veškeré kontroly neměly jakýkoliv právní základ.

Objektivní odpovědnost máte vy jako provozovatel vozidla bez ohledu na jakoukoli STK!

Greg

Má, nehádejte se.

Martin

Pokud z diskuse vyplývá, že tohle je opravdu nedbalostní trestný čin / přestupek, tak bych to viděl na porušení nějakého vyššího, např. ústavního práva. Protože majitel auta splnil všechny svoje povinnosti a nemá rozumnou možnost, jak tomu stavu předejít. Nikdo si doma emise nezměří, i kdyby jezdil každý měsíc, nemusí to stačit. A samozřejmě je to klasická buzerace, stát nefunguje? AI si stěžuje, že je na STK korupce? Tak prohlásíme všechny majitele aut za korupčníky a dáme jim trest, proti kterému se nemohou bránit. STK to kontroluje jménem státu, stát určil, že auto musí projít kontrolou jednou za dva roky.… Číst vice »

Jiří Kocurek

Jen to porovnám s „emisemi“ v dechu řidiče:
– Měřák se dá koupit za pár stovek.
– Při policejním měření se odečítá chyba měřáku
– Pravděpodobnost nevědomého požití alkoholu je nízká
– Ani při laboratorním rozboru a nízkých hodnotách nelze prokázat ovlivnění.
– Existuje biologická nenulová hranice onoho uhlovodíku v krvi, jehož metabolické emise se pak měří.

Jiří Kocurek

A jen dodám, že taky zaznívaly hlasy, že kdo nadýchá víc jak nulu, tak měl určitě pět piv a dest panáků!

S více vykřičníky. A pak mu dali dýchnout když jel na kole. Nula celá, nula něco.

Jan Sova

Ty měřáky za pár stovek jsou totalšmejdy, kterým se nedá věřit ani počáteční nula na displeji. Pokud to už něco obstojně měří, jde to do tisíců…

Jaaa

“Protože majitel auta splnil všechny svoje povinnosti a nemá rozumnou možnost, jak tomu stavu předejít.” – Ale tu možnost samozřejmě má. Může si najmout vlastního technika, může si koupit měřící zařízení, má možnost školení a u nejkřiklavějších případů i vlastního odhadu. To je jako byste se vymlouval, že nezvládnete sám změřit dezén pneumatik nebo hluk. Auto je technické zařízení, za které jste zodpovědný vy jako provozovatel osobně, nikoli nějaká záhadná černá skříňka, nad kterou nemáte kontrolu. Je to zcela váš problém, vy jste za jeho chod zodpovědný. Když máte pocit, že to nezvládáte, tak to neprovozujte – žádné vaše základní… Číst vice »

Jaaa

Je zábavné, jak drtivá většina řidičů odmítá nést odpovědnost, kterou má napsanou v zákoně a kterou mu sdělili už v autoškole.

Tohle je fakt banánistán.

Caracas

Zábavná

Tupík

Jakou odpovědnost? Za zvýšené emise? Pokud dostanu pokutu jen za to že mé auto nesplňuje požadované emise tak je něco velmi špatně. A pokud vy máte tento názor tak máte něco špatně vy.

Martin

fakt nám v autoškole neříkali, že si musíme koupit emisní stanici a co týden si měřit emise. Ale Vy jste v autoškole nebyl, že ne?

Tupík

A vy měříte emise jak? Každý půlrok, měsíc nebo týdně? A vy byste tu pokutu byl ochoten zaplatit a uznat svoji chybu, že vaše auto nesplnilo emise?
Podle mě jen plácáte nesmysly.

Jaaa

Je úplně jedno, jak je to podle vás “správně”, nastudujte si pojem “objektivní odpovědnost provozovatele motorového vozidla” a přestaňte si vymýšlet. Viz ÚS sp.zn Pl. ÚS15/16.

Jan Sova

Aplikace inženýrského práva v praxi, že ??
Objektivní odpovědnost provozovatele vozidla není bezbřehá……

Martin

To jsou, s prominutím, kraviny. Nedá se to napsat jinak. Samozřejmě si nemůžete najmout vlastního technika, tolik jich není, bavíme se o milionech aut. A představa, jak si koupíte to zařízení a co týden si měříte emise, je taky zábavná. Chtěl bych Vás vidět, ale co, Vy neřídíte, viďte? tak cokoliv, co osobám za volantem zkomplikuje život, je dobré.

Jiří Kocurek

„Správné řešení by bylo, brát autům technickou“

Nikoliv sebrat, ale nařídit opakování do 14 dnů. To aby měl čas opravu provést a vůbec možnost do servisu dojet.

Představte si rodinu s dětmi, …. á jo jasně dělám z dětí oběti …
která zůstane 150 km od domova s autem bez techničkáku. Vinou mohl být nekvalitní benzín. Zneužitelné k buzeraci a nátlaku na určitou osobu? Samozřejmě.

Jiří Kocurek

Ale záeží na každém, jaké má cíle. Pokud mu jde o nápravu závady, tak ji umožní.

Pokud mu jde o boj proti nenáviděné skupině obvatel, tak mu naopak nápravu zmenožní, aby mohl eskalovat stále vyšší trest. Přičemž takový JanT. vyžaduje doživotní odevzdávání veškerého majetku za nehodu bez újmy na zdraví.

Lukáš F.

Nařízení opakování STK nic neřeší, pokud tam někdo dává technikovi dýško, aby mu jeho vrak nechal projít.

Jiří Kocurek

A oderání technické vyřeší situaci, kdy si „technik“ na STK říká o dýško rovnou, jinak to nepustí? Změří popelník místo vývfuku a podobně.

Jiří Kocurek

Ten popelník jsem si půjdčil dole z diskuze, aby bylo jasno.

Martin

Pokud se to děje, je odpovědnost státu, aby si to vyřešil. Má k tomu prostředky typu policie, odposlechy a jiné. Ale stát jako vždy, to řeší cestou nejmenšího odporu, přesune to na občana.
Co někdo napíše do zákona je fajn, ale musí to být reálně splnitelné, jinak to jistě odporuje ústavě. Představa, že před každým vyjetím na silnici si budete 20 minut měřit emise, je nesmysl. Klakson troubí, stěrače stírají, emise jsou dobré, jedeme … Komedie. Nechápu, jak tohle může někdo podporovat.

rypáček

Když se z auta valí černý dým, má vykuchaný filtr a podobné parády, tak to provozovatel VÍ a tedy to dělá vědomě, tady se nebavíme o drobné závodě, nebo kravinâch jako nekvalitní benzín, ale o šrotech na silnici!!!

Jiří Kocurek

Z článku nic takového neplyne. Dokonce tam ani není uvedeno, jak moc byly limity překročeny. Takže váš příspěvek je jenom podsouvání názoru, že kdo neprošel přes emise, ten neprošel po záměrném zásahu.

Chyba se může stát i bez tvého přičinění, rypáčku. Pozor na to, s rážka s realitou pak bolí. Nic špatně jsi neudělal a přesto nemusíš projít přes emisní kontrolu. A pak se na tebe sesypou stejní jako ty – určitě jsi měl vylágrovaný DPF na starém šrotu. A ona to byla první technická od nova.

Y.K.

Ono je v článku uvedeno, že se z některých aut valil dým. A že takových kouřových generátorů jezdí dost.

Jan Sova

TDI = ten dým ignoruj

Marek

To není pravda, může být klidně jen zanesen vzduchový filtr a nebo EGR ventil. DPF jestli funguje se nejlépe dá ověřit podle čistoty koncovek. Jinak auto hulí celkem běžně při regeneraci. (Ale ne černě to je fakt).

Caracas

Soudy máte příkré, ale vše může být jinak.

none

A není to spíš určeno pro ty, co podvádějí? Jak je na obrázcích z odkazu na Twitter vidět, některý grafy jsou uměle generovaný. Takovým servisu bych z fleku dal pár set tisíc a varování.
Všichni víme, že se podvádí jak jen to jde. A místo aby nám to vadilo, nadáváme, když se to začne kontrolovat. A nejde jen o tohle.

Martin

Nenadáváme, když se začne kontrolovat. Ať kontrolují, to je OK. Ale řešení má být odeslání na technickou a klidně nějakou opravdu státní, garantovanou. Ne brutální pokuty a odstavení auta. A hlavně ne brutální pokuty bez nějakého sazebníku, o kolik to neprošlo. Pak jste čistě v rukou úředníka, jak se vyspal.

Radim Fořt

M.L. nemusí testovat. Výfuk neexistuje.

Jaaa

Výfukem je komín v elektrárně? 🙂

libor

Jojo, jednou to na mě zkoušel na „Plzeňské STK“, ať dám něco a nemusím na opakovanou, chtěl to dát do popleníku. 🙂

superhero

Ne všechny činy, za které se dostávají v ČR pokuty jsou úmyslné. Část pokut je nedbalostního charakteru a zodpovědnosti za ten stav, bez ohledu jestli jde o auta nebo jinou životní situaci. Nechápu ten povyk v diskuzi. Můžou namítat tak maximálně k výši sankce. 50 tis. Kč je horní sankce ve správním řízení. V reálu to bude max. nižší jednotky tisíc podle okolností.

Jiří Kocurek

Nedbalost?
Napiště tedy, co řidič/provozovatel zanedbal. A jakým způsobem tomu měl předejít, když zákonnou povinost splnil .

rypáček

Třeba to, že si vykuchal filtr pevných částic a na STK hodil Vencovi pár stovek aby to udělal…

peter

Jasne, vykuchal nieco co v aute ani nema. DPF filter sa do dieslov v Europe zacal povinne montovat od roku 2009. Takze DPF filtre su povinne tak nieco cez 15 rokov. Priemerny vek osobnych vozidiel v ceskej republike je 16.21 roku.

Jiří Kocurek

Víte, že stačí vadná membrána v palivovém čerpadle, která pak propouší olej do paliva?
Palivové čeradlo je hnáno napřímo, píst čerpadla mačká protizávaží na klikové hřídeli.

Jiří Kocurek

Dodám, že každý vůz to má jinak a … mám zato, že přeskočený rozvodový řemen o 1 zub může rozhodit ventily a předstih natolik…

Jaaa

No a?

Tomáš

A to jste vzal kde prosím? Na škodě 120?
Nevšiml jsem si, že by nové auta měli takto řešené vysokotlaké čerpadlo.

Jaaa

Vy opravdu opakovaně odmítáte základní instrument přestupkového jednání – zavinění z nedbalosti?

Ještě jednou: Tím, že vůz prošel ME, se provozovatel NEZBAVUJE odpovědnosti za technický stav vozidla a ta nepřechází na kohokoliv jiného.

Auto provozujete na svoje riziko a jinak to bez astronomických dodatečných nákladů pro společnost prostě řešit nejde – smiřte se s tím už konečně.

oldparkison

Určitě je z právnického hlediska správně, ale jste si vědom, že domácnosti používáte například elektrická zařízeni, která mají certifikát elektrické bezpečnosti a teď si přestavte, že toto zařízení způsobí drobnou ujmu na zdraví a například pojišťovna vám bude argumentovat, že měl možnost nastudovat elektrickou bezpečnost, koupit si kalibrovaný měřící přístroj(který podléhá certifikaci v správnosti hodnot při měření, který se musí nechat zkontrolovat minimálně 1x za 2 roky ), rozmontovat elektrický a kontrovat vnitřní pravý stav zařízení během záruky. Proto budu z principu požaduji, že certifikát vydaný je platný na dobu určitou z mých daní platný a nenechám zodpovědnost instituce přenášet… Číst vice »

Petr C.

To by jste musel mít ještě papíry revizního technika.

Trumway

„Tím, že vůz prošel ME, se provozovatel NEZBAVUJE odpovědnosti za technický stav vozidla a ta nepřechází na kohokoliv jiného.“

V takovém případě můžeme v klidu zrišit STK když za nic nenesou zodpovědnost. Jak z diskuze již vyplynulo STK ručí za stav v dopbě kontroly a nikoliv po ní. To znamená, že každý by se měl bát koupit starší auto protože při jízdě s ním po koupi by mohla přijít silniční kontrola a mohlo by ye zjistit, že vozidlo je nezpůsobilé .

Petr C.

V naší legislativě je nelogických hloupostí celá řada, tj. to že je něco v legislativě ještě neznamená, že to není pitomost. Měření emisí kalibrovaným přístrojem je předepsáno jednou za dva roky a pokud to auto viditelně nadměrně nesmrdí nebo nekouří, tak majitel nemá překročení hranice některého z parametrů o 0,01 jak zjistit. Jiná kategorie jsou zadýmovači, tam už se nedá tvrdit, že o tom vlastník nebo uživatel neví, protože toho si musí po nastartování, kor v zimě, všimnout. Ti by stíháni být měli a to v co nejširším měřítku. Na to nepotřebuju měřidlo – když se někomu při přidání plynu… Číst vice »

Jaaa

§ 10 361/2000 Sb.:
(1) Provozovatel vozidla nesmí
a) přikázat ani dovolit, aby bylo v provozu na pozemních komunikacích užito vozidlo, které nesplňuje podmínky stanovené zvláštním právním předpisem, pokud nejde o přípojný podvozek (vozidlo) k záchrannému vozidlu Horské služby podle § 5 odst. 3,

Martin

No a vozidlo splňuje podmínky, neboť prošlo technickou a ME. K čemu jinému by pak ty dvě věci byly? Absurdní situace.

jenicek

Důchodce, který bude jezdit novým autem 5km obden za půl roku na emisích taky neprojde

Lada

Když prodávají špatný benzín a naftu E10 tak se není co divit.auto je kostruováno na původní palivo

Tom Matto

Zrovna na emise ma E10 vliv pozitivni. Vyrazne snizuje saze a NOx. Nevyhod je teda hodne, ale ne v emisich.

peter

Ked sme pri merani, emisii, ako dopadlo toto. V decembri 2021 v Praha uzavreli tender na zariadenie na meranie emisii. Cena zariadeni mala byt 40 mil. Kc. Od uzavretia tendra preslo 2.5 roka. Uz su tie meracie pristroje dodane a prevadzkuju sa ? Ake su vysledky merani tymi pristrojmi ?

https://zdopravy.cz/pristroje-k-ocichavani-dieselu-v-provozu-praze-dodaji-ceske-radiokomunikace-za-40-milionu-99884/

Ladzi

Schovat klíče, že je už nemohu najít 😄
Ať se třeba poserou 😁

Jaaa

Tak holt odtah na vaše náklady, ať se třeba po… vy.

MP22

Jojo a rychle utíkat do hospody a na sociální sítě pochlubit se svým hrdinstvím.
Budete za boha, pak ale dostanete horní hranici peněžitého trestu a budete dělat rok přesčasy abyste to zaplatil 😉

HansB

Docela mě udivuje, jak mizerné je v této diskuzi právní povědomí. Sice se sem tam někdo zeptá, jak je možné, že když projdu přes STK, tak jak můžu dostat pokutu. Jenom v jednom jediném případě někdo napsal ono kouzelné slůvko zavinění. Ve zbytku případů se diskuze strhla ve stylu „však ať platí, brikety atd.“ Policie vás může zastavit, změřit emise a následně tak leda políbit víte co. Nesouhlasím, odmítám podat vysvětlení a správní orgán ať prokáže… Tím však nechci vyvolat dojem, že podporuju znečištění ovzduší.

Ondrej

Jste na omylu, policie emise změří, a tímto vám správní orgán prokázal vaší chybu. To že je měření pravděpodobně cinklé pro vás nic nemění. To je druhá paralelní větev techto podvodů. Jak může STK zajistit, že hned druhý den po STK vyřežete katalyzátor nebo že se vám ucpe? Doufám, že to začne fungovat jako v Německu, tam jsou kontroly zaměřené na starší dieselová auta, ať už osobní tak i dodávky, když DE policie vidí jedničkovou naftovou Octavii z Čech, tak vás s jistotou změři, pokuty jsou likvidační.

Jiří Kocurek

„orgán prokázal vaší chybu.“

Porkažte zavinění, v případě nedbalosti prokažte, co bylo zanedbáno.

Jinak, Ondřeji, budete povinen při nákupu bicyklu kontrolovat pevnost jeho rámu.

HansB

Tím, že vás policie změřila, vám maximálně prokázala, že nesplňujete emisní limity. Ne, že jste něco zanedbal. Zákon říká, co je potřeba splnit pro provoz vozidel (STK, ME atd.) a jaké úkony by měl řidič před jízdou provést. No a pokud máte zjednodušeně řečeno vše v pořádku, správní orgán vám musí prokázat, že se tak nestalo. A to se mu jen těžko povede, pokud se např. neprásknete sám, jak to dělá s oblibou tak 80% řidičů. Samozřejmě teoretizujeme, v reálu by to bylo daleko složitější. Prvoinstanční SO by vás odemlel a ani by to nečetl, jenom by zkopíroval pár paragrafů… Číst vice »

Pavel

Jenže zrovna ta 1 ovce má papírově tak vysoké limity, že emisní zkouškou projde i motor, který má za sebou 500 000 km. A co se týče škodlivosti ovzduší? To co je vidět (kouř) není tak škodlivé,jako mikročástice, při odebrání DPF. Souhlasím, že vykuchat filtr pevných částic je prasárna.

Jan Sova

Já ho mám, ale ta funkce je šílená. Vypaluje to zpravidla těsně před zaparkováním. Je to otřesné zařízení montované za méně otřesným (bohulibým) účelem.

superhero

Ne všechny činy, za které se dostávají v ČR pokuty jsou úmyslné. Část pokut je nedbalostního charakteru a zodpovědnosti za ten stav, bez ohledu jestli jde o auta nebo jinou životní situaci. Nechápu ten povyk v diskuzi. Můžou namítat tak maximálně k výši sankce. 50 tis. Kč je horní sankce ve správním řízení. V reálu to bude max. nižší jednotky tisíc podle okolností. Se svým právním povědomím si můžete políbit více co, vy hrdino.

Jiří Kocurek

Pletete si zavinení a úmysl.

Mimochodem vaše právní povědomí tedy neobsahuje opravné rostředky proti pokutám, ani možnost odvolání? To je ppotom fašismus.

HansB

Stále jsem od vás nezjistil, jak mi SO prokáže tu nedbalost? Nebo vám došly argumenty a na víc, než urážky se nezmůžete?

phucko@seznam.cz

To je pěkný nesmysl. Nikdy nechodím na STK po známosti. A jak k tomu přijdu, když normálně projdu a časem se ty emise na autě zhorší na nějakou poruchu kterou já normálně nezjistim, když nic nesvítí a auto normálně jede a STK je pořád plátna.

L.

A kolikrát se vám tohle už v životě stalo, že by vás potkala nedetekovaná porucha co by skokově zvýšila emise?

Jiří Kocurek

Proč skokově? Byl na 95 % limitu, vpohodě, šlo to na 98, 102, 104 % a měl měsíc před kontrolou. .. ano katalyzátor potřebuje už vyměnit, dožívá.

Místi chytráci by měli popsat:
a) Postup, jak provozoatel vozidla zjistí výše uvedenou situaci
b) Jak mu tato povinnost kontorly byla uložena.

Kebab

Třeba několikrát, jen to nikdo nezjistil a problém se vyřešil jako vedlejší produkt příštího servisu. A co je to vůbec za otázku? I kdyby se to nikomu z nás nestalo nikdy, možnost postihu za něco takového nemá v právním státě vůbec existovat.

Jaaa

Vaše zařízení – vaše odpovědnost. Když svému autu nevěříte – tak s ním proboha nejezděte!

Kebab

Autobijec se odvážil promluvit😃 Jaké to je, ta možnost veřejně ventilovat nenávist ke skupině obyvatel prakticky v souladu s oficiální doktrínou? Osvobozuje to alespoň podobně jako práce?

Jaaa

Co to melete? Autem jezdím, takže jste vedle.

Domezz

Největší blbost, měření emisí na cestě, vzhledem k tomu že auta plnící Euro4 a níže je třeba před emisemi “ provětrat “ a hloupost měřit emise na místě kdy je motor pouze v omezovači, přičemž by se mělo měřit v pracovním cyklu ( zápřahu) v otáčkách kde má motor největší točivý moment, měření na našich pomalých silnicích je k ničemu. V DE se může na dálnicích trochu ten katalyzátor provětrat. Tady v Čech opět vládne úřední demence a totální bu**race obyvatel.

Jaaa

Ale ale, jak jde o autíčka, tak se může porušovat všechno, že? Jste jak rakovina s tou vaší “buzerací”, která je ve slušné společnosti brána jako běžná kontrola. Ne tak u vás.

Honza

Píšou o korupci? Vzdyt celá naše republika je jenom jedna velka birokracie ktera nema obdoby….. už neví,jak obycejne lidi zničit tak vymysli cim dál větší zoufalosti a cim dál větší pokuty a platby za vsechno…..divim se,ze ještě neplatíme zato,ze dýcháme….Ale hlavně že peníze ktere jsou třeba tady,tečou na Ukrajinu!!!!!!

Tomas

Neprošel jsi emisemi minimálně 50 000Kč a té STK, která
vystavila osvedeni dát minimálne 500 000Kč pokutu lépe
vetsí… za každé auto, která takhle pustila..

Tomas

Vystavila osvědčení ….

SYN

Nezapomínejte že kontrola na STK a „na ulici“ může klidně být časově rozdílná o rok i více… to se může někdy stát že „tehdy“ prošel zcela legálně, a mezitím se zhoršil.
Takže to nemůžete „rozdávat“ automaticky.

Karel

Někdy se ještě ten den může něco změnit, když to hodím hned po STK na nějakou úpravu.

jenicek

blbost

Karel

Jestli má protokol ve kterém se udává, že emisema prošlo, tak nechápu, proč by za to měla nést ona stanice nějaké postihy? Jak auto opustí brány STK a majitel ho hned odveze na nějakou úpravu tak za to ten technik asi těžko bude nést vinu, pochopí to ten tvůj omezený mozek? Ale ty a tobě podobní jste schopni udat pekaře za to, že ti rohlík koupený minulý týden ztvrdnul. A než něco uveřejníš, tak si to po sobě 10x přečti!

luba

To už naši úředníci neví kudy kam-že se zabývají náhodným měřením emisí aby zpochybnily výsledek nedávné platné STK ? Tak hlavně aby také někdo kontroloval výherce výběrových řízení na opravu silnic (po kterých se nedá ani jezdit) kteří obdržely nemalé provize a následně zakázku přeprodaly někomu kdo jí nekvalitně opraví.

Lubajs

Já jsem posledně prošel emisemi je tak tak s odřenýma ušima a to mám na naftové ovci najeto jen 220 tisíc. Technik na měření emisí mně řekl, že problém bývá většinou ne s motory, ale s palivy, respektive s biosložkami, které se do paliv přidávají. Poradil mi, že než za další dva roky přijedu k měření, tak ať předtím natankuji naftu bez biosložky a auto na doraz projedu na delší vzdálenost po dálnici až se vyfoukají usazeniny z biosložek z palivového a výfukového systému. Potom prej nebudu trnout strachem, jestli emisemi vůbec projdu.

Trumway

To Vám poradil dobře.Ještě bych přidal čistý vzduchový filtr ať může motor snáze dýchat 😉 Každopádně tohle protažení lze praktikovat u auta které má STk a je možné ho tak někde pořádně projet. U auta dlouhodobě odstaveného tohle bohužel nelze.

Trumway

EKO daň! Já vím, ve skutečnosti je to poplatek na podporu likvidace autovraků, ALE… Proč se tedy vztahuje k emisní normě kterou vozidlo splňuje a podle toho je stanovena jeho výše? PROČ? Když je to podle emisní normy správně by to měl být poplatek za to, že člověk provozuje vozidlo se starší normou. Je to stejné jako nucená ekolividace vozidla. Člověk zaplatí onen poplatek na podporu likvidace autovraků a pak musí vozidlo nechat zlikvidovat přičemž musí vozidlo obsahovat všechny podstatné části. PROČ, když se číslo motoru neeviduje a motor je braný jako náhradní díl? Takže za co tedy člověk vůbec… Číst vice »

Petr

Dnes jsou normy tak přísně,že neprochází mnohdy auta co jedou na STK poprvé od vyrobeno tj. Čtyřleté vozy…

Jirka

Policie to měří špatně když jdu na stk tak mám nový motorový olej a emise vyjdou dobře jinak než když mám motorový olej těsně před výmenou u starších aut je to normální po výmeně oleje jsou emise vždycky dobré ale jak už je motorý olej starý tak má vedší kouřivost to pochopí i dítě

Jaaa

A jak pochopí i dítě – v tom okamžiku holt normu nesplňujete.

Frend

Je to jednoduché. Pokud mě policie zastaví a naměří mi vyšší emise s platnou emisní známkou, pak odmítnu pokutu zaplatiti a pošlu to do správního řízení. Následně žaluji STK, protože já nemám žádnou možnost ověřit správnost emisních měření. Jsem s důvěrou odkázán pouze na STK. Pokuta směrem ke mě je křivda.

mlokXCM

S tímhle argumentem byste ve správním řízení ovšem nemohl uspět. Až byste dostal pokutu, mohl byste žalovat příslušnou STK.

Frend

Nemyslím si. Já jako provozovatel vozidla jsem ze zákona povinen každé dva roky podstoupit technickou kontrolu, jejíž součástí je i měření emisí. STK mi provede certifikované měření a dá mi k tomu doklad. Současně mi garantuje, že pokud nedojde k závažné závadě na motoru a výfukovém vedení, či k jeho úpravě, pak po dobu dvou let by mělo být vše v normě, k čemuž mě opět vyzívají k přezkoušení. Opět opakuji, že já jako laik, nemohu objektivně posuzovat, zda normu plním či nikoliv. Nemám k tomu certifikované přístroje ani znalosti. Proto i z tohoto důvodu považuji tento článek za výpotek… Číst vice »

Jan Sova

A tu garanci STK jste vyčetl kde ?

Trumway

Emisní známka se už delší dobu nevylepuje jen červená TK .Stejně na TK nemůžete pokud nemáte platné ME. Vlastně vylepuje se dnes vůbec nějaká známka? Ani do toho velkého TP se už kontrola snad nezapisuje.

Kuzma

Zelená známka ( technická) se vylepuje, červená ( emise ) nikoliv. Do velkého TP se už nic nezapisuje, ale po návštěvě STK vám ho nechají. Pokud ovšem budete zařizovat něco na registru vozidel ( převod, změnu, jakýkoliv zápis) tak vám ho už nevrátí.
Existuje aplikace E-Techničák, ale z vlastní zkušenosti vím, že to co je dnes zapsané ve velkém TP budete v aplikaci hledat marně. V papírovém TP mám zapsáno šest různých rozměrů ráfku a pneumatik, v tom digitálním pouze jedinou.

vojtech.horacek

Pokud o starý VTP stojíte třeba na památku, můžete si na registru vozidel požádat, ať vám ho nechají. Ustřihnou mu roh a orazítkují obě strany Zrušeno a do žádosti, kterou při převodu nebo změně podáváte, se přidá poznámka, že originál VTP byl žadateli vydán. Osobní zkušenost z registru na Jarově minulý týden.

Leinad

Druhá možnost je nahlásit ztrátu.

Trumway

Což je kravina a celkem zbytečnost.

Trumway

Ano, tak to uvádí i MD

Karel IV.

Zelená známka jsou emise (vytištěná na protokolu o měření) a nikde se už nelepí.
Červená známka je technická prohlídka (vytištěná na protokolu o měření) a lepí se na zadní RZ.
Informaci o měření emisí (evidenční číslo měřicí stanice, datum měření a číslo protokolu) je uvedeno na protokolu technické prohlídky.

Trumway

„Zelená známka ( technická) se vylepuje, červená ( emise ) nikoliv. “ Červená je technická a zelená emise!. Máte v tom hokej „Pokud ovšem budete zařizovat něco na registru vozidel ( převod, změnu, jakýkoliv zápis) tak vám ho už nevrátí.“ Ale vrátí. Stačí říct, že ho chcete a oni ho zneplatní ustřižením rohu nebo razítkem neplatné a dají vám ho zpět. “ V papírovém TP mám zapsáno šest různých rozměrů ráfku a pneumatik, v tom digitálním pouze jedinou. Ano, mám to u jednoho auta stejně. Zajímavé je, že pokud jde o vozidla dovezená ze zahraničí ty záznamy jsou kompletní včetně… Číst vice »

Air Traveller

Ach tihle teoretici 🙂

Robert

Auto nemusi projit emisemi i pres to ze nekouri ja toho najezdim hodne pujdu na stk tam projdu dalsi je az za dva roky a me se rok po stk neco pokazi treba budu mit spatnejsi vstrikovace ktere stale funguji nepujde to poznat na jizde kouri ani chovani ale nameri my trosku vetsi emise a ja dostanu 50 pokutu ?co to ma bejt tskovy egr ventil se dokaze pokazit ze vterinu na vterinu a mate spatne emise auto nemusi vykazovat zavadu …jo pochopim to kdyz to bude hulit jak traktor a stk bude stara tyden jinak ne

Petr

Dneska bylo krásně, stáhnul jsem střechu (na spalováku). Těch motorkářů a ten smrad za nimi, obratem bych poslal na emise i je…

Trumway

Motorky na emise do určité hmotnosti nemusí 😉

Otakar

A už někdo dostal těch 50 000,-? Myslím, že nikdo. Do té doby se nic nezmění.

Hans

Myslím, že tohle je napadnutelné. Pokud jsem prošel normálně emisní kontrolou bez těch stupidních kejklí s popelníkem, a v autě mi nesvítí žádná kontrolka, proč bych měl být zodpovědný za to, že při náhodné kontrole vůz nesplní normu? Mám si doma zřídit emisní stanici a dělat si pravidelné kontroly?

Leinad

Jo je potřeba „zavinění.“ Nicméně jsou i tuneři, co se v tom schválně vrtaj a způsoby jak projít přes emise.

Xaver

Jistě, ale důkazní břemeno nechť leží na policii, ne na majitelích. Pokud mi naměří nedovolené emise, nechť mi prokáží, že jsem STK uplatil, nebo udělal nepovolenou úpravu na autě. A pak až případně ukládají pokutu. Pořád platí v tomhle státě presumpce neviny.

Jan Sova

Myslíte koncern VW a další, u kterých se to ututlalo ?

Honza P

Takhle by se dalo argumentovat skoro s každou závadou, kterou nelze odhalit běžným pohledem zvenčí.
Brzdy taky necháte jen tak, protože nejsou pořádně vidět a STK vám podaří ještě rok?

Frend

Pane Honzo, Kromě za mě si jezděte na STK každý měsíc, ať dostojíte svým argumentům. Do servisu jezdím pravidelně a věřte, že závady na vozidle jako řidič poznáte, ale emise, pokud vám zrovna nepadají brikety z výfuku, nemáte šanci cokoliv objektivně tvrdit.

Petr

Alespoň doufám, že kontrolují nikoli náhodná auta, ale ta, co mají mít EURO-6 a po každém přidání plynu se jim z výfuku válí černý mrak. Především silných německých vozu kolem 10 let věku s dýmovnice místo výfuku jezdí po českých zemích stovky. S (ú)platnou STK.
Kdyby kontrolovali, jestli místo 0,300 čehosi nemáte 0,315, nevyplatilo by se jim to. Na 1 pokutu by museli zastavit desítky aut. Spíše zastavují ty s 3,3 – a holt občas trefí toho, co se zrovna vypaloval DPF.

Trumway

A to jste slyšel, že už se hovoří o definici autovraku? Tedy definici podle které by se určovalo jestli je vozidlo autovrak či nikoliv. Zatím platí: „Podle zákona o odpadech č:185/2001 Sb, je autovrakem „každé úplné nebo neúplné motorové nebo nemotorové vozidlo, které bylo určeno k provozu na pozemních komunikacích pro přepravu osob, zvířat nebo věcí, a stalo se odpadem podle § 3 tohoto zákona.“ https://auto-mania.cz/eu-hodla-definovat-co-je-autovrak-ktery-uz-nebude-mozne-opravit-staci-aby-oprava-byla-moc-draha/ Jinak k těm brzdám. Na TK se brzdy kontrolují dost důkladně a to jak jejcih účinek tak vizuální kontrolou jaké je jejich opotřebení , jestli nejsou nadměrně projeté kotouče kdy by hrozilo, že se… Číst vice »

Karel IV.

Definovat autovrak podle „drahé opravy“ je naprostý nesmysl. Kdo určí, co je drahé a co už není? Kdo určí, že na starších autech se dá spousta věcí ještě opravit svépomocí. Co když má pro mě auto větší osobní hodnotu než je aktuální cena na trhu a tak mi nevadí do toho dát více peněz (jak je zmíněno i v tom článku)? Jediné platné řešení je to současné – neprojdeš STK/emise (tj. moc prohnilé, nebrzdí, vykuchyný DPF) – končíš (tedy tvé auto). Výměna jakékoliv dílu auta, tedy i převodovky, kus za technicky stejný kus je OK. S těmi brzdami souhlas –… Číst vice »

Trumway

Jasně, že to je nesmysl. A kdo to utčí co je drahé a co nikoliv? No přece EU. Aby bylo jasno já s tím rovněž nesouhlasím „Jediné platné řešení je to současné – neprojdeš STK/emise (tj. moc prohnilé, nebrzdí, vykuchyný DPF) – končíš (tedy tvé auto). “ No právě proč by mělo končit? Pokud by se zjistilo že je nezpůsobilé není problém ho odvézt na podvalu a uvést do vyhovujícího stavu. To co jste naqpsal si právě představuje asi i ta EU . Jinak že je něco prohnilé neznamená, že to nejde opravit. Jasně, kvalitního autoklempíře aby člověk pohledal a… Číst vice »

Karel IV.

„končíš“ bylo myšleno provozem auta na silnici (aby nám tu nejezdily nebezpečné vraky). Ale co bude s jeho dalším osudem je na majiteli, ne na EU (poklud to dostatečně nevyplynulo ze zbytku odstavce). Náš stát má jen umožnit ekologickou likvidaci (což se už mnoho let děje), pokud se tak majitel rozhodne. Takže myslím, že si rozumíme. Ano, za peníze v Praze dům. Ale nalejme si čistého vína – u starších aut, pokud nejsou udržovaná, to už bývá často souběh více vážných (drahých/pracných) problémů. A např. shnilé brzdové hadičky, za což STK rády zcela oprávněně vyhazují, bývá problém, protože se už… Číst vice »

Jaaa

Ano, dobře jste to pochopil. Jste odpovědný i za skryté závady, které nejsou výrobní vadou.

mlokXCM

Za vozidlo nese odpovědnost provozovatel. Vina je tedy na vás. Pak si můžete ovšem žalovat příslušnou STK. Ale i tak byste měl co dělat, abyste prokázal jejich vinu, protože to jejich měření je „platné“ k momentu měření.

Jaaa

“Proč bych měl být zodpovědný za to, že při náhodné kontrole vůz nesplní normu?”

Protože takhle je to v zákoně.
ME/STK je věc, kterou si zcela mimo vaše základní povinnosti ještě navrch periodicky ověřuje stát, že vaše auto je cajk.

Jak často a za jakých okolností si to máte ověřovat vy, abyste dostál svým obecným povinnostem provozovatele, je čistě na vás. Máte příručku k provozování vozidla. Opravdu vás všichni musí vodit za ručičku?

Hans

Tak přeji hodně štěstí, aby vás taková náhodná kontrola nepřipravila o 50000. Jsem zvědavý jak to budete obhajovat potom. Vaše slova o vození za ručičku nechápu. Já mám své auto v pořádku. Na STK jezdím tam kde „neberou“ co víc mohu udělat?

Gajda

Tak u nás jedny z nejrozšiřenějších motorů TDi mají velkej problém těma emisema legálně projít už na druhé technické. Takže miláček čechů Octavia první adruhé generace s naftovým motorem to na 99% nikdy neudělá a každej majitel tedy ví, jak je možný, že prošla.

IGCT

Vnímám to jako pokus o zmanipulování národa, aby uvěřil elektromobilům.
No, nicméně, kéž by se našel někdo, kdo policii za to postaví před soud. STK ručí za výsledek v době vydání platnosti, ale neručí za změnu technického stavu v průběhu platnosti vydané známky.

Honza P

Ne, za to ručí provozovatel, proto dostává pokutu on.

IGCT

Jak za to ručíte jako provozovatel auta? Ať policie předloží jednoznačný důkaz, že za to, že vozidlo nesplňuje v okamžiku kontroly emise, může úmysl provozovatele.

superhero

Ne všechny činy, za které se dostávají pokuty jsou úmyslné. Část pokut je nedbalostního charakteru a zodpovědnosti za ten stav, bez ohledu jestli jde o auta nebo jinou životní situaci.

SM99

To sice souhlasím, ale pokud auto na poslední technické ještě emisní limity splní a až v průběhu provozu, třeba vlivem poškození katalyzátoru nebo zhoršené funkce lambda sondy (kdy ještě auto nebliká kontrolkou, ale emise jsou v tu chvíli v čudu..), by emisemi neprošlo, na což by se přišlo až na příští technické.. Jak takovu situaci vyřeší? Laik má malou šanci poznat, že mu auto takovým způsobem přestává plnit emise.. Nebo jestli jsou při mírném překročení policisté shovívavější… Beru to podle sebe, o auto se starám sám, je ve stavu, kdy když strčím prst do výfuku, mám ho spíš od rzi,… Číst vice »

Trumway

Je skvělé ručit nebo zodpovídat za to co nejsem schopen rozpoznat abych to mohl ovlivnit.

MP22

Jediné manipulování národa, aby věřil elektromobilům je kvalitní vzdělání a náuka o kritickém myšlení.

Svět by byl mnohem lepším místem, kdyby se lidi více vzdělávali a méně četli řetězové e-maily 😉

superhero

…Dodal, že kontroly jsou relativně časově náročné, proto je prověřených vozidel pouze několik. „Zaměřili jsme se na osobní a dodávková vozidla různého typu a stáří. U některých se z výfuku doslova valil černý dým,“ dodal Hodan. … Těch výmluv v diskuzi je tady zase požehnaně. O to více bude majitelům aut záležet na výsledku měření emisí a začnou si to aktivně hlídat a srovnávat recenze STK. Dosud to fungovalo opačně, jak s tím, co nejvíce vyjebat. Po kauze „dieselgate“ je víc než jasné, že na podvodech s emisemi se aktivně podílejí i automobilky. Cokoliv, co pomůže řešit totálně prohnilý a… Číst vice »

Martin

Vy budete zase nějaký nepřítel automobilismu, že? Už tady čtu několikátý Váš koment a všechny mají společné jedno: chybí Vám vlastní zkušenost. Nejezdíte? Protože pokud ano, zkuste laskavě vysvětlit, jakým přesně postupem můžete zkontrolovat sám sobě emise, abyste se vyhnul této pokutě, při kontrole. Kecy o recenzích STK si můžete ovšem vetknout za klobouk, o tom diskuse není. Pokud jsou opravdu zkorumpované, má stát korupci řešit tam a ne to přenášet na prostý lid. Stejně jako lidé nemají řešit korupci při stavbě silnic, nebo kdekoliv jinde, od toho máme ten stát. Co asi tak by mi recenze řekla? Byl jsem… Číst vice »

Jaaa

Ne pane, vám chybí základní právní povědomí – auto provozujete na svoje riziko, nikoli riziko státu nebo kohokoliv jiného.

Tisíce řidičů usedají denně do auta s tímto vědomím – vy ale zjevně ne, protože jste už v autoškole asi nedával pozor.

To by měl stát jako ručit i za technický stav vašeho vozidla, nebo jak jste to jako myslel?

Air Traveller

Vy jako provozovatel jste odpovědný za vyhovující technický stav vozidla v jakémkoli okamžiku. Nikoli jen jednou za 2/4 roky na technické.

Lukáš

Ahoj no když někdo jezdí na spotřebu tak nikdy neprojde když dělám STK tak to jezdím ve vysokých otáčkách měření na silnici je nesmyslná

Tomáš

To je právě to co může ovlivnit řidič , a jste první kdo to zde napsal, všichni řeší prošlo EM a jak to máme zjistit.
I když vše bude fungovat jak má, ale řidič bude jezdit pouze na spotřebu a motor a výfukový systém neprotáhne, tak ano při namátkové kontrole ty EM 100% překročí, ale to tady pisálkům nedochází.

Lukáš

Na ulici bez vhodných podmínek a vybavení, není možné emise změřit, kdyby to možné bylo, tak by byla STK pod širým nebem a nikdo by nebudoval zázemí stanic tk za stovky milionů. Takže pokud Ti co jdou do správního řízení se odvolají na tento argument, má magistrát nebo ten kdo to řeší smůlu. Zaráží mě, že i přes to že to sami vědí, to stejně zkouší. ČR bez komentáře

Roman

Obycejne lidi je potreba neustale buzerovat, zdrazovat jim zivot, nutit je do vnucenych reseni, ktere vymysleli zeleni fanatici.
Neobhajuji „hulici“ diesly, sam mam diesel pres 300 tkm a zadny cerny kour z nej nejde. Nejsem priznivec veteranu. Mohl bych si dovolit i mladsi auto. To by ale teprve zacaly problemy o ktere nestojim.

aaa

našli cestu jak buzerovat řidiče spalovacích motorů a jejich likvidaci,přece čeleď nebude jezdit auty a elekro je jen pro vyvolené

Jaaa

Jestli jste si náhodou nevšiml, tak tahle právní úprava je tu už od roku 1960, vy čeledi s elektroautem.

none

Tak co ted? Navstivit i misto, kde tito lide prosli?
Jestli s tim neprestanou, bude pekny prusvih 😀

Starej

EU jako taková produkuje NEJMÍŇ emisí na světě. Jako nevím co kdo tady po nás víc chce????? Je to buzerace!

KarelI

Třeba aby ze silnic zmizely auta, za kterýma zůstává černej oblak svinstva.

Trumway

Jenže ta auta nezmizí. Jaké normy myslíte, že byly stanoveny třeba u takově V3S, Avia, IFA? Ta auta budou jezdit protože emisemi projdou dokud budou splňovat to co platilo v době jejich výroby.

Otakar

Zase ty auta toho moc nenajezdí a nejezdí ve městech, většinou. Více mě serou upravené Golfy a dvojkové Ofce, u toho auta, kdykoliv jej někde potkám, tak zapínám automaticky vnitřní okruh ventilace.

Trumway

Tak v Praze asi už tak často nejezdí, ale všude jinde ano. A zcela běžně. V3S jako klanice na klády, fekály, jeřáby. Avie třeba jako mikrobus, IFA rozváží uhlí. A pak tady máme hojně rozšířeníé T148 v různých provedeních, 815 domíchávače nebo sklápěče a hodně jsou rozšíření také Škoda Liaz 706 „Mates“ které používají zemědělci nebo třeba i taková správa silnic.

S Golfy a Octaviemi souhlasím. Přidal bych ještě Passaty, Audi, BMW nebo Seat. Všechno auta hojně tuněná a když je to diesel a řidič se rád kochá zvukem Blow off ventilu turba……

Sněhulák

Ty mínusy asi máte od lidí, co znají jen velkoměsta a zbytek podle nich musí být stejně.

Trumway

Možná. Pak by se měli více dívat kolem sebe když z velkoměsta jedou ven. A nebo je to prostě jen proto, že jsem příspěvek napsal já. Víte, já tady nejsem příliš oblíbený protože mé názory se často neshodují s názorem většiny a napíšu toho prý tolik, že jsem únavný 😉

Petr

Deset patnáct let stará auta, hlavně BMW, Mercedesy a koncern VW – že mají vykuchaný filtr pozná i slepý. Každý rozjezd či zrychlení dýmovnice, nálepka z STK ještě nezaprášená, koncové světlo nad výfukem celočerné…
Ta auta za to nemohou, ani automobilky.

Trumway

Jenže to musíte poznat jestli to např VW je z takového roku že už DPF mělo a není ještě z roku kdy ho nemělo a jaká je v tom motorizace. Třeba 1.9TDi je často bez a 2.0 TDi už ho převážně má.

Jirka

černý kouř ti zustane i znového auta diesel s euro 6 sešlápni plyn až na podlahu a uvidíš mrkni na audi Q7 3,0 to jsou dými

Blzx

Bože já dlabu na EU, ale nechci v autě/ve městě dejchat ty (nejen) rakovinotvorný hnusy, když máme docela účinné řešení.
A ne všechno, co některé vraky vypouští, jsou automaticky skleníkové plyny, ale přesto mohou být pro blízké okolí mimořádně škodlivé.

Peekay

Ja jen pripomenu, ze pul roku po stk nema ani policista nárok Vas poslat na kontrolu, nebo emise. Obecne pak nesouhlasím s těmito akcemi. Pokud coudi jak tovární komín, ok. Ale dneska ty přístroje jsou tak citlivé, že máte na stk kolikrát opravdu problem, i s novým autem v zaruce, se vejít do norem. A palubka vám nic nehlásí. To nemluvím o způsobu měření, kdy opravdu většina řidičů nejezdi v maximálních otáčkách, tedy vypouští postatne méně, než je limit. Celkove je to jen buzerace lidi, at si poridi nove auto které nepotrebuji, nechtějí a nemají na něj.

Jaaa

A kdo teda podle vás má ručit za technický stav vašeho vozidla, hm?

Martin

Policie mi může políbit… vždyť zaplatím STK,emise a když projde,tak oni můžou mít jiné měření, chápu že stát, Fiala a spol.. chtějí elektro auta, která ničí zemi víc,že je to jakýsi boj..říkám fuj.. Policie ať chytá lumpy..

Kopr

Jste bot, nebo blazen?

Jiří Kocurek

Já myslím, že by se měla dávat pokuta i za opotřebované svíčky. Opotřebovávají se postupně a limit opotřebovanosti prakticky neexistuje, nelze ho stanovit a potřebný měřící přístroj není mezi majiteli vozidel běžně dostupný.

A když jsme u toho, tak měřit vlasnosti oleje. Ne že ho vyměníte a máte vystaráno do další výměny. Zodpovědnost řidiče za mazací schopnosti oleje, to by se mělo … i v převodovkách a diferenciálech, pane elektromobilisto! Že na to opět není na trhu dostupný přístroj, aby si to majitel přeměřil?

Nevadí! Vyhláškou zle přece uložit povinnosti nad zákon!

Starej

ANO. Je to novodobá šikana.

Jaaa

Jistě, takže vy můžete škodit ostatním, zkracovat všem okolo život a jste nad zákony (které tu platí víc než 30 let) jen proto, že vlastně vy jste chudínek, kterýmu se ubližuje.

none

Nebudes tak hloupy, vid?

KarelI

Pokud za někým zůstává černej oblak, tak je to lump z definice.

Trumway

A myslíte že neexistuje žádný motor který si může třeba pri jízdě do kopce s několika tunami na hřbetě zakouřit? Tak to jste vedle.

Michal Bartoníček

Existuje.

Petr

To není o EV, ale o těch, co vykuchají filtr pevných částic. EV nefandim, ale kouřovou clonu potkáváme často – a není ze starých dieselů s rotačním čerpadlem.

Jiří Kocurek

Počkat, oni si na to vzali stolici i s válci, aby měřili ten samý cyklus, jaký se měří na STK?

Trumway

Na ME nejsou válce. Tam stojí auto na podlaze, za výfukem trychtýř na odsávání což se dá úplně stejně realizovat i na silnici jen s tím rozdílem, že tam ten trychrýř nebude třeba.;-)

Jiří Kocurek

No tak vidíte, to je tím, že auto nevlastním.

Jiří Kocurek

A tak jsem došel k omylu, že emise se měří i na zatíženém motoru, ne jen na volnoběhu.
Ovšem jezdí se s motorem zatíženým, není-liž pravda?

Josef Novák

Mlčeti zlato…

MP22

To Kocourek neumí…

Trumway

Kocurek!. Ale v poho, taky jsem se kdysi spletl, ale teď už na to dávám pozor.A náhodou jeho příspěvky jsou většinou dost dobré až člověk žasne kam na to chodí.

Jaaa

Dobré cucání z prstu a anekdotické historky. Takový pokus o Švejka v dopravě…

Trumway

Emise se měří při vonoběžných a zvýšených.
Buďte rád, že auto nemáte. Kdybyste měl diesel se kterým byste měl jezdit na emise a u kterého byste běžně využíval pásmo 1800-2500 ot./min tak by Vám to vytáčení motoru co by tam předvedli trhalo srdce.

Trumway

A za ty plusy nebudu slušný a řeknu to. To jsem dokonce jednou zažil i otázku zda byly měněný rozvody a zda to vydrží. Asi strach aby se jim při tom vytáčení motor nepotkal 🙁

JURA

Máte pravdu,mám diesel,emise mě dělá kamarád,vždy mě řekne vem si klapky na uši,které tam má pověšené,nebo jdi z dílny, když to nechceš slyšet,je to asi 3x v určitém časovém úseku po sobě,motor vytočen na max.otáčky,v životě jsem to tak netočil,ještě štěstí,že mám rozvody,kde je řetěz-mercedes.Vůz starý 16 let,emise bez problému,motor nepoznal naftu z biosložkou,majitel přede mnou-švagr,tankoval jen v německu,já také tankuji jen bez biosložky.

Kebab

To “cinknutí” budou prokazovat jak? Platím státu povinně každé dva roky za měření emisí a když to podělají, což absolutně nemám jak zjistit, pokutu za ně zaplatím zase já? Za ty dva roky se s emisním systémem v autě nemůže nic stát? Co kolísavá kvalita našich paliv, nemůže mít vliv? Není to i na ten náš “právní” banánistán už přes čáru?

Kopr

No ony ty merici pristroje budou mit zkalibrovane, takze to tezko podelaji neumyslne. „podelat“ umyslne to urcite zvladjou, ale to by asi nebylo bez vaseho vedomi.
Nikro asi nebude resit nějaké mezni hodnoty, ale vyrazne preslimitni, coz asi nějaký odlezela nafta zdravemu motoru tezko zpusobi, leda ze by to bylo nejake palivo kdovi odkud, ze…

Xaver

Může to být klidně bez mého vědomí. Vždy dávám auto do servisu před STK, aby mi ho zkontrolovali, případně opravili a v rámci toho zařídili i STK. Mám to v jednom balíku a nemusím se o nic dalšího starat. Jak to má daný servis (poznamenávám, že značkový) se stanicí STK nastavené, fakt netuším a ani by to neměla být moje starost.

Trumway

Tak jak vidíte, tak by to Vaše starost být měla.

Xaver

Což je principiálně špatně. Ať jde stát po stanicích STK, ne po majitelích nebo řidičích.

Trumway

Ano, souhlasím s tím, že to je špatně a myslím si, že z mých komentářů je to i patrné.

Leinad

Ať se řeší oboje. Jestli stk pustila co neměla, jestli bere úplatky, bere je od někoho. A bez důvodu asi nepouští, logičtější by bylo auta na hranici posílat do spřáteleného servisu. – u soudu prokázat nadevší pochybnost, ale ať to policie řeší.

Martin

Právě, že to je zase presumpce viny. ASI nepouští bez důvodu, píšete. Pokud mají porouchané zařízení, pokud se jim něco nechce řešit, pokud cokoliv, řidič to nepozná a tímto je ocejchován jako úplatkář a nese zodpovědnost. Je to stejná logika, jako EET.

peter

Na predchadzajucom aute som jazdil na LPG. Takze nadrz benzinu mi vpohode vydrzala pol roka. Na benzin som len startovaval. No a kedze podiel biozloziek v tom benzine u nas bol uz davno 10%, tak by som fakt chcel videt porovnanie emisii z toho mojho dobre odlezaneho benzinu a napriklad cerstveho benzinu s 5% podielom biozloziek.

Trumway

O kvalitě paliv bych raději ani nemluvil. Zrovna nedávno jsem byl svedkěm kdy pád přijel na čerpací stanici se starším vozem a nejdříve se šel zeptat jaký je rozdíl mezi N95 E10 a N95 E10 u kterých byl citelný rozdíl v ceně.
Jsem zvědavý kdy konečně někoho napadne stanovit povinnost u benzínů E10 upozorňovat jestli je biosložka ethanol (líh) nebo ETBE (ethyl terc butyl ether)

Jaaa

“ Není to i na ten náš “právní” banánistán už přes čáru?”

Proč by mělo být? STK je periodická kontrola nařízená státem, která vás nijak nevyviňuje ze základní zodpovědnosti za technický stav vozidla (který se v čase mezi dvěma kontrolami prostě může změnit). Pokud technickému stavu svého vozidla nevěříte – tak si ho nechte zkontrolovat nebo ho neprovozujte. Ze zákona je to vaše odpovědnost, bez ohledu na STK.

Kopr

Kez by tohle bylo mozne provadet vice masove, nikde ve svete jsem nevidel, ze by z vyfuku aut vychazelo to, co casto z aut v CR. No možná v Peru se sem tam něco takoveho vyskytlo a asi i v Brazílii, kazdopadne v zapadni Evropě fakt ne:/

Fuj, hnus, diky Bohu za vnitřní cirkulaci, ale kdo to ma za kazdym druhym autem zapínat, navic ne každé takovehle auto je rozeznatelne dle barvy výfukových plynů.

Alík

To jste ještě nebyl na Kubě, v Havaně. Automobilový provoz oproti nám asi desetinový, ale čoudu, že se těžko dýchá. Tam kouří každé auto, ať náklaďák nebo osobák. Samozřejmě víme proč.
Připomnělo mi to auta v Praze v 70. letech 20. století. Ale už jsem si odvykl. Dneska jde ze spalováků v porovnání s tou dobou éterický horský vzduch :-).

Alík

Tím samozřejmě nechci říci, že bych s kontrolami nesouhlasil.

Kopr

Nebyl a tohle je mozna hlavni duvod, proc ne

Ing_kralik

Stačí třeba vyjet mimo EU do Černé Hory….

JURA

Pane nechci vás napadat,ale co myslíte že z plic odstraníte lépe ty brikety co jdou z výfuku,nebo ti mikročástice z toho filtru,který to při čištění vypouští ven,nebo vy po každém, když je v činnosti filtr,ho vymontujete,a jdete to ekologicky zlikvidovat,co oděry z pneumatik,z brzd,co plasty které máte ve voze,a v dnešní moderní době ty plasty jsou vlastně recyklát,snacha má nové ele.volvo,něco tak hnusného na čem sedíte jsem nezažil,je pravda že to můžete pozvracet,a pohoda,se nevidíJe vidět že jste nikde nebyl,vy západní Evropo,nemusíte do Peru,stačí Tunis,Egypt,Maroko,Libye,mužete si vybrat,všude narazíte např.na Peugoet 504,kdy se vyráběl,a požád to tam jezdí,neviděl jsem že by… Číst vice »

Kopr

Pointa je, ze ve vyspelych zemich bezohledne netravi okoli modifikacemi vyfukoveho systemu, pripadne totalne zanedbanou udrzbou ap. Takzee seznam zemi, ktere zmunujete do toho, zda se, vyborne zapada.
Nevim, proc sem pletete oder z pneumatik atd.

Dan

To, ze existuji nejake STK a emisni problemy mohou byt – jsme v Cesku, ale 50 % – sorry, tomu neverim. Spise to vypada jako experimentalni statni proti-akce, aby mel problem vice publicity. Smutne, slendrianske reseni statniho aparatu.

Jiří Kocurek

On měli těch 18 předem vybraných. Nebyl to náhodný výběr, ale výběr s cílem udělat co největší HA!

Vybírali si předem dodávky a stará auta. A navíc není uvedeno, o kolik byly překročeny limity. Jestli o 5 %, tak to může být změnou vnějších podmínek i jiným palivem.
On totiž u silnice jde do sání přecijen horší vzduch než na stanici někde bokem.

Aby to pak nebylo jak s rychlostí: 9 z 10 řidičů nedodrželo rychlostní limit 30 metrů před značkou!

Trumway

A je tady ješte jeden problém. Na ME musí být motor před měřením zahřátý na provozní teplotu. Ale co když vozidlo které bude kouřit a které proto zastaví nebude mít motor ještě ohřátý na provozní teplotu ? Proto je to tak náročné, protože si vybírrají auta co kouří a pak čekají až se u stojícího vozidla ohřeje naprovozní teplotu? No to by se u některých dieslů v chladnějším počasí taky nemuseli dočkat.

Leinad

Tak to má u namátkových kontrol být – když už někoho otravovat/lustrovat/kontrolovat, mít dopředu nějaký tip.
Revizor v buse má napřed vyhodit santusáky, až pak si prohlížet tramvajenky.

Petr

Nebudou „lovit“ ty o 5 %, ani ty o 50 %, ale ty o 150 %. Dýmovnice s každým přidáním plynu.

Sněhulák

Samozřejmě že náhodný výběr není úplně náhodný. Ale pak by to nebylo 50 % a takové 3 nebo méně % by nebylo tak senzačních.

Chip

Měření emisí trvá dlouho??? Ano to policii trvá vše dlouho aby měly co dělat. Kdyby měly plat za odvedenou práci jako dělník tak ono by to rychle určitě šlo, ale proč když peníze jdou tak nebo tak. Přeložené nákladní auta jim nevadí když dostanou pod čepici. Na hranicích se auta přeloží a hurá legálně dál. České cesty se ničit můžou. El. auta jsou ekologická??? Opravdu??? Ano dáme jinam uhelné elektrárny ať nám nekouří komín pod oknem a budeme dělat že jsme zelení a myslíme na naší přírodu. Jasný ať auta mají malé a správné emise s tím souhlasím, ale otázka… Číst vice »

MP22

Doporučuji sledovat dlouhodobou a kvalitní práci Libora Fleischhanse.

To co se děje na českých tsk a emisích je naprosto neuvěřitelná propracovaná korupční síť ve které jede prakticky každý druhý uživatel automobilů a nikoho to dlouho ze židle nezvedá, až to dopadlo tak, že se tu ty každým druhým autem zvedají oblaka kouře.