Policie zasahuje ve Varnsdorfu kvůli rychlostním radarům ve městě

Radary ve Varnsdorfu. Foto: varnsdorf.anobudelip.czRadary ve Varnsdorfu. Foto: varnsdorf.anobudelip.cz

Policie zasahuje ve Varnsdorfu na Děčínsku. Informaci České televize potvrdila ČTK bez detailů mluvčí krajské policie Alena Bartošová. ČT uvedla,

Policie zasahuje ve Varnsdorfu na Děčínsku. Informaci České televize potvrdila ČTK bez detailů mluvčí krajské policie Alena Bartošová. ČT uvedla, že vyšetřování se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, a že kriminalisté jsou na městském úřadě, v domě starosty a u majitele soukromé společnosti WST. Vedení města kritizovala už dřív opozice kvůli postupu v případu radarů; vadí jí mimo jiné stanovení ceny za přestupek.

„Probíhají jisté úkony trestního řízení,“ řekla dnes Bartošová s tím, že další podrobnosti nebude sdělovat. „Můžeme potvrdit, že v budově městského úřadu probíhaly úkony orgánů činných v trestním řízení. V současné chvíli se k věci nebudeme vyjadřovat,“ uvedl mluvčí radnice Tomáš Secký.

Už v červnu podali tři opoziční zastupitelé stížnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na antimonopolní úřad se obrátil mimo jiné Jan Šimek (Náš Varnsdorf). On a další dva zastupitelé považují smlouvu na měření rychlosti radary se soukromou společností Water Solar technology (WST) za nezákonnou. Částečně argumentují postojem ministerstva vnitra, jemuž se také nelíbí postup městské rady, která opakovaně uzavřela smlouvu na provozování radarů s WTS.

Poslední, v pořadí třetí smlouvu, schválili varnsdorfští radní 14. března s tím, že firmu vybrali na základě otevřeného výběrového řízení poté, co tu původní napadlo ministerstvo vnitra. Podle registru smluv ji město uzavřelo 9. dubna. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem. Porušení zákona u vypsaného výběrového řízení nezjistil ani antimonopolní úřad.

Česká televize už dříve upozornila, že provoz radarů je pro město ztrátový. Firma Water Solar Technology se dostala k zakázce prakticky bez soutěže. První smlouvu, jejíž hodnota byla maximálně milion korun, získala ve výběrovém řízení, kde město oslovilo tři jiné uchazeče. O tom, koho město osloví, rozhodovali jen radní, zakázka nebyla veřejná.

Třem zástupcům opozice mimo jiné vadí, že podmínkou výběrového řízení byla cena za přestupek. „Tato výběrová podmínka je dle našeho názoru v rozporu se zákonem. Výše uvedený rozpor ohledně umístění radarů a měření okamžité rychlosti 60 metrů za cedulí obce indikuje, že lokality byly vybrány primárně soukromým dodavatelem měření a to tak, aby se provedlo co nejvíce měření,“ uvedli zastupitelé ve stížnosti, kterou má ČTK k dispozici. Kvůli provozování radarů ve městě chtěla opozice neúspěšně na březnovém zasedání odvolat vedení města.

ČTK

Tagy radary Varnsdorf
19 komentářů