Policie zadržela ve Varnsdorfu tři lidi kvůli zakázce na radary, podle ČT starostu z ANO 2011

Radary ve Varnsdorfu. Foto: varnsdorf.anobudelip.czRadary ve Varnsdorfu. Foto: varnsdorf.anobudelip.cz

Policie zadržela dnes ráno ve Varnsdorfu tři lidi, podle České televize je mezi nimi starosta města Stanislav Horáček (ANO 2011).

Policie zadržela dnes ráno ve Varnsdorfu tři lidi, podle České televize je mezi nimi starosta města Stanislav Horáček (ANO 2011). Případ se podle ČT týká pronájmu radarů na měření rychlosti, jež pro město provozuje soukromá společnost Water Solar technology (WST). Podle Děčínského deníku se policie zajímala i o jeho kolegu z ANO2011 a místostarostu Josefa Hambálka.

Policie ČTK zadržení tří lidí ve Varnsdorfu potvrdila, detaily nesdělila. Kvůli zakázce policisté už začátkem října zasahovali na městském úřadě, v domě starosty a u majitele WST.

S WST město opakovaně uzavřelo smlouvu o provozu radarů. Společnost dostává za zjištěné přestupky peníze, dostává od města finanční odměnu za každé změřené překročení rychlosti. Data z radarů dostává městská policie a předává je městskému úřadu. Vedení města kritizovala už dřív opozice, postup považuje za nezákonný. Vadí jí mimo jiné stanovení ceny za přestupek, které podle nich motivuje soukromníka, aby přestupků bylo co nejvíc. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nejedná a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

Kvůli vypsání zakázky dostal Varnsdorf od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tři pokuty v celkové výši 950.000 korun. Dvě z nich předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj vrátil úřadu k novému projednání. Proti třetí pokutě podalo město rozklad.

Postup Varnsdorfu při ukládání pokut za překročení rychlosti označil v říjnu jako protiprávní i tehdejší zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Podle judikatury NSS je nezákonné, aby třetí osoba měla hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Na Varnsdorf podalo kvůli spornému pronájmu radarů žalobu ministerstvo vnitra k ústeckému krajskému soudu.

ČTK

Tagy radary Varnsdorf Water Solar System
31 komentářů