umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Automobily Doprava ve městě

Pokuta za pokuty. Varnsdorf dostal tři tresty od ÚOHS za radary ve městě

Radary ve Varnsdorfu. Foto: varnsdorf.anobudelip.cz
Radary ve Varnsdorfu. Foto: varnsdorf.anobudelip.cz

Město Varnsdorf dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) tři pokuty za zadávání zakázky na systém měření rychlosti v celkové výši 950 tisíc korun. Dvě pokuty předseda ÚOHS Petr Rafaj vrátil úřadu k novému projednání. Rozkladem, který město podalo proti třetí pokutě, se bude Rafaj teprve zabývat. ČTK to zjistila z internetových stránek úřadu, starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček (ANO 2011) dnes novinářům řekl, že město podalo proti třetí pokutě rozklad.

Vedení Varnsdorfu nejprve zadalo zakázku na nájem a instalaci městského radaru spolu s příslušným softwarem pro správu a zpracování přestupků v září 2017 jako zakázku malého rozsahu britské firmě Water Solar Technology. Za každé zaznamenané překročení rychlosti měl dodavatel dostat 300 korun s tím, že tyto odměny nepřesáhnou milion korun.

Po třech měsících provozu ale radnice dostala fakturu téměř za 60.000 změřených přestupků ve výši 17,9 milionu korun. Podle antimonopolního úřadu tak radnice zakázku nezadala ve správném režimu a úřad jí za to vyměřil pokutu 400.000 korun.

Vedení Varnsdorfu loni na podzim zadalo zakázku znovu, a to v jednacím řízení bez uveřejnění. I v tomto případě ale podle ÚOHS chybovalo, protože zakázka nesplňovala pro tuto formu řízení podmínky. Radnice dostala další pokutu 250.000 korun.

Proti oběma pokutám podalo vedení města rozklad k předsedovi ÚOHS. Rafaj sice rozhodnutí prvního stupně zrušil a vrátil svým úředníkům oba případy k opětovnému projednání, nebylo to ale kvůli špatnému vyhodnocení případů. „Důvodem zrušení rozhodnutí bylo to, že šlo o souběh přestupků a úřad je tak měl řešit v rámci jednoho přestupkového řízení. Po věcné stránce byla rozhodnutí správná, pouze procesní postup byl chybný,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Město Varnsdorf zakázku na měření rychlosti vypsalo i potřetí. V podmínkách výběrového řízení ale uvedlo nepřiměřené požadavky na kvalifikaci uchazečů. „Za toto pochybení dostalo město pokutu 300 000 korun,“ uvedl Švanda. Lhůta pro podání rozkladu končí tento týden.

Starosta Varnsdorfu Horáček dnes novinářům řekl, že město již rozklad podalo a případem se tak bude zabývat předseda ÚOHS. „Podáváme rozklad, takže si myslím, že to se také vrátí na ten začátek,“ uvedl. „Počet pokut klesl o 90 procent. My jsme teď pod 2000 přestupky za měsíc,“ řekl Horáček.

Podle něj byla soutěž připravena řádným způsobem, ale kvůli zachování radarů uvažuje město o vypsání nové. „Zatím radary provozujeme, teď řešíme otázku, jestli to přesoutěžit jiným způsobem, protože je máme v nájmu,“ reagoval starosta. Údajně si radary pochvalují i místní, kterým vadilo, že nemohou přecházet děti silnici. „Dřív tam byl přechod,“ řekl starosta. Ředitelství silnic a dálnic ale přechod zrušilo, uvedl. Dodal, že město právě z tohoto důvodu zavedlo radary.

ČTK

tagy
10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
thegrid

Jo kdyby pokutu napálili přímo těm co píší zakázky na míru, tak už to počtvrté bude vypsáno správně.

Kajman

To by mě zajímalo, kde že byl ten zrušený přechod, jak o něm soudruh starosta básní. Nějak si ho nevybavuji, i když je pravda, že už ve Varnsdorfu nějakou dobu nebydlím, tak se mohl zjevit a zase zmizet. To nevylučuji.

Hroch

Z toho si nic nedělejte. Já ve Varnsdorfu ještě bydlím (už cca 49 let), ale o zrušených přechodech pro chodce v ulici Čs. letců ani na Studánce na I/9 také nic nevím.

SaulGoodman

Sice rozhodnutí vítám, nicméně pokuta tamní politiky bolí asi podobně, jako nás tady v diskuzi. Město to zaplatí z daní poplatníků.

R2R2

Financne tomu tak skutecne je, ale ma to take symbolickou rovinu v upozorneni na to, ze postup mesta byl spatny. Primy vliv na tamni politiky to nema, ale muze to vest k poskozeni jejich duveryhodnosti v ocich volicu.

Ulafme

Poškození důvěryhodnosti v očích voličů? To byl dost dobrý vtip…

Podívejte se, jak tam dopadají voby poslední roky. Myslíte, že voliče té ANOistické sekty zajímají nějaké lapálie s radary, když s takovou neotřesitelnou vírou vzhlížejí přes všechny jeho zlodějiny a prokázané lži ke svému StBáckému guru??

Zdeněk

Netahejte sem politiku, tohle je fórum o dopravě! S politikou se můžete jít vyřádit jinam.

Michal

ale celá radnice je ANOistická a podle toho to taky vypadá, miliony pro profesionální fotbalový klub je třeba někde vybrat…

Jan Sova

Což oto, regresem by to vymáhat šlo, ale to by jaksi chtělo asi jinou skladbu zastupitelstva….
Navíc bych se nedivil, kdyby šlo o osvědčený model z jiných měst. Firma co to dostala, financuje politický kroužek v daném městě…. V lepším případě legálně přes sponzorský dar místní vládnoucí straně.

Jiří Kocurek

A co kdyby se radnice zachovala tak, jak radí řidičům: Neremcej a zaplať pokutu, žádné výmluvy a finty s právním zastoupením.