Policie řeší cementový kvádr v kolejích u Máchova jezera, do kterého najel osobní vlak Arrivy

Najetí motorové jednotky Arrivy do cementového kvádru u Doks. Foto: PČRNajetí motorové jednotky Arrivy do cementového kvádru u Doks. Foto: PČR

Pachateli hrozí až osm let vězení. Na stejné trati před čtyřmi lety pokácel stromy první český terorista.

Policie České republiky zahájila úkony trestního řízení pro zločin obecného ohrožení kvůli velkému kamenu, do kterého v neděli večer najel osobní vlak společnosti Arriva vlaky.

Událost z neděle 4. července zveřejnili policisté až dnes v tiskové zprávě. Šlo o osobní vlak z Rumburku do Mladé Boleslavi. V mírném oblouku zahlédl strojvedoucí v kolejišti velký předmět připomínající obrovský kámen. „Bylo mu jasné, že je situace vážná. Nakonec se rozhodl přejet tuto překážku v plné rychlosti, protože by podle jeho odhadu prudké brzdění na tak krátkou vzdálenost mohlo způsobit vykolejení vlaku. V té době v něm cestovalo 23 pasažérů a dva drážní zaměstnanci,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Po nárazu do překážky došlo k proražení naftové nádrže a olejové vany, jejichž obsah vytekl do kolejiště. Strojvedoucí vlakovou soupravu dovezl až do stanice Okna, odkud pak zavolal tísňovou linku Policie ČR.

Nejméně 80 kilogramů vážící kvádr

„Překážkou byl cementový kvádr vážící podle našeho odhadu nejméně 80 kilogramů, a po vyhodnocení všech informací jsme dospěli k jednoznačnému závěru, že ho do kolejiště někdo umístil úmyslně. Jen díky velkému štěstí a také profesním zkušenostem strojvedoucího nedošlo ve vlaku ke zranění lidí nebo k úmrtí,“ dodala Baláková.

K události došlo shodou okolností na stejné trati, na níž v roce 2017 Jaromír Balda pokácel strom. V okolí trati rozmístil letáky, z nichž měli lidé dovodit, že šlo o teroristický útok islamistů. Voliče SPD, který podlehl řetězovým e-mailům, poslal nakonec soud do vězení, odkud byl před časem propuštěn. Případu se nedávno věnoval server Seznam Zprávy.

Událostí u Máchova jezera se nyní intenzivně zabývá služba kriminální policie a vyšetřování českolipského územního odboru, v této souvislosti byly zahájeny úkony trestního řízení pro zločin obecného ohrožení. Pachateli hrozí až 8 let vězení. „Po jeho totožnosti pátráme. Velmi by nám pomohly veškeré informace o pohybu podezřelých lidí v blízkosti kolejiště na výjezdu z Doks ve směru na Okna z neděle 4. července,“ dodala Baláková.

Najetí motorové jednotky Arrivy do cementového kvádru u Doks. Foto: PČRNajetí motorové jednotky Arrivy do cementového kvádru u Doks. Foto: PČRNajetí motorové jednotky Arrivy do cementového kvádru u Doks. Foto: PČRNajetí motorové jednotky Arrivy do cementového kvádru u Doks. Foto: PČR
Tagy Arriva vlaky Doksy Policie České republiky překážka na trati Trať 080 Mladá Boleslav - Jedlová
139 komentářů