Polemika k lokálce do Malé Morávky: Dopravce MBM rail na objednávce kapacity trvá

Lokálka Bruntál - Malá Morávka, Rudná pod Pradědem. Autor: Honza Groh (Jagro) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17384227Lokálka Bruntál - Malá Morávka, Rudná pod Pradědem. Autor: Honza Groh (Jagro) – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17384227

Moravskoslezský kraj chce na prázdniny po dlouhých letech objednat provoz na lokálce Bruntál – Malá Morávka. Podle Správy železniční dopravní

Zpět na článek
46 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
E.T.

Prázdninový provoz zaveden. . . .

A.M.

Problém lokálky do Malé Morávky asi opravdu nebude v dopravci MBM, který při rozsahu provozu odevzdává do kasy SŽDC nemalý peníz za použití dopravní cesty. Spíš to bude snaha někoho z OŘ Ostrava využít zájmu kraje o tuhle lokálku a přihrát si z těch 12 mld., co SŽDC ročně dostává, dalších 100 mil. do svého obvodu. O to číslo licence strojvedoucího už asi taky nejde, potom co začalo platit GDPR to ani není reálné. Ani o ta „neschválená“ vozidla se zřejmě nebude jednat – ostatně co je SŽDC do toho, od toho je Drážní úřad. Kdyby se SŽDC starala i… Číst vice »

K.S.

Průkazy způsobilosti se tu řešily asi týden zpátky (vlákno „olovníky“), mimo jiné zaznělo že by neměly úřady v jednotlivých zemích zpochybňovat povolení z jiných zemí, pokud tomu tak je (nejspíše ano), a pokud si elektrické prošly testy na EMC a schválením (většinou se to neobejde bez pozornosti novinářů a šotoušstva), tak by asi problém být neměl ani u leasnutých mašin.

A.M.

Problém to je u všech mašin, podle onoho § 24 odst. (1) písm. d) musí mít při provozváná drážní dopravy průkazy způsobilosti všechny mašiny, tuzemské, zahraniční, leasnuté i neleasnuté. V opačném případě dopravce porušuje zákon, před časem se tady propíralo MBM, které právě za porušení tohoto paragrafu vyfasovalo pokutu. No, jiní nevyfasovali nic, třeba národní dopravce, co tady používá slovenské mašiny, alespoň jsem nic neslyšel o správním řízení s národním dopravcem.

Jouda

No asi takhle…. Problém bude pravděpodobně spočívat v tom, že o kapacitu právě zažádal dopravce MBM…. Dopravce, který je právě SŽDC trnem v oku. A právem. Ten, který si neláme hlavu provozovat na síti neschválená vozidla, ten který napadnul to, aby se do systému zadávalo číslo licence strojvedoucího, aby tím nedocházelo k překračování hodin ve službě… A hlavně, pod licencí MBM jezdí dnes všichni ti, kterým byla licence odejmuta, nebo na ni vůbec odborně, či z důvodu finanční nespolehlivosti nedosáhnou a ostatní drážní průseráři… Tohle není o žádné lokálce!!!

železničář v důchodu

Také mě napadlo, proč se ten spolek, který tu sezónní dopravu chce „v reálu“ zajišťovat, nedohodl raději s Honzou Šatavou, když jim to Honza pokryl i v minulostí a nedaleko jezdí jinde – nebo se možná dohodnout chtěli, ale z nějakých důvodů (vozidla, atd.) to nevyšlo …

JK

SŽDC nepřísluší někoho posuzovat nebo trestat tím, že odmítne plnit své povinnosti dané zákonem. Pokud dopravce nesplňuje pravidla, je to věcí Drážního úřadu a SŽDC může využít zákonných cest a možností, aby na situaci DÚ upozornila. V žádném případě ale není přípustné, aby státní organizace zneužívala své postavení pro nějakou mstu proti konkrétnímu dopravci.

Vojtěch

Ale tady rozhodně není problém ani v dopravci, ani ve vozidlech, ani ve spolku, ten problém je někde úplně jinde. DOkonce ten problém není ani ve stavu trati.

xyz

K trati do Malé Morávky připomenu, že počátkem roku 2011 došlo (ze strany ministerstva dopravy) již k jejímu úřednímu zrušení, kterýžto krok byl následně shledán učiněným v rozporu s právními předpisy. Také připomenu, že obdobně neoprávněným se nedlouho poté mj. staly výrazně vyšší poplatky za dopravní cestu, které SŽDC stanovila pro „tratě bez pravidelného provozu“. Rovněž si dovolím připomenout, že svévolné odpírání přidělení dopravní cesty by logicky mělo být soustem pro odborově organizované železničáře. Je s podivem, že tomu tak není. Zatím to tedy vypadá tak, že této skupině lidí mj. velmi vadily tyto situace: – leden 2009 – ministr… Číst vice »

Vašek

Dovolím si tu opět citovat zákon o drahách. Povinnosti vlastníka dráhy (1) Vlastník dráhy je povinen zajistit údržbu a opravu dráhy v rozsahu nezbytném pro její provozuschopnost a umožnit styk dráhy s jinými dráhami. (2) Vlastník dráhy celostátní a dráhy regionální je dále povinen pečovat o rozvoj a modernizaci dráhy v rozsahu nezbytném pro zajištění dopravních potřeb státu a dopravní obslužnosti území kraje. (3) Pokud není vlastníkem dráhy celostátní nebo dráhy regionální stát a vlastník dráhy není schopen zajistit její provozuschopnost, je povinen dráhu nabídnout státu k jejímu odkoupení. Jménem státu jedná Ministerstvo dopravy. (4) Technické podmínky provozuschopnosti dráhy a… Číst vice »

VRT

Z toho mi vychází, že byste měl podat trestní oznámení na SŽDC. Stačí zajít na nejbližší služebnu. Jestli správně chápu výklad zákona, tak povolení mají na lokálky jedno, přišli by tedy v případě vašeho úspěchu o všechny lokálky. Což by vlastně vůbec nevadilo…

Vašek

Pro pana VRT
Já nepůjdu, ale jestli jste dobře četl článek, tak dopravce MBM to zvažuje.

To úřední povolení určitě nebude na všechny lokálky dohromady, ale jenom na jednotlivě definované úseky dráhy.

K.S.

A není to třeba tak že bod 2 (asi par. 20) lze napadnout tím že je zajištěno spojení objednanou autobusovou dopravou a tento vlak není nutný pro zajištění dopravní obslužnosti? On je tu ještě třeba aspekt péče tzv. dobrého (či řádného??) hospodáře, která zase říká něco mírně jiného. Ono to soudní hádání se by mohlo být dvojsečnou zbraní na jejímž konci bude zahájení řízení o zrušení mnoha drah, které by si ještě roky vegetily se zastaveným provozem pod radary optimalizátorů a i šotoušstva. Ovšem aplikace bodu bodu 2 (asi par. 20) by snad mohla být vyžadována důsledněji vůči parametrům revitalizací… Číst vice »

A.M.

Je na všechny lokálky dohromady. Je to ÚP/2008/9003 z 29.5.2008. Na gůglu na první pokus: https://zakazky.szdc.cz/document_6375/13475aa2e1eb448b4-priloha-4b_uredni-povoleni-od-du-k-provozovani-regionalnich-drah-pdf

VRT

Asi začnu fandit těmhle lokálkářům. Přijít SŽDC o povolení na všechny lokálky odpaluji šampus.

Tunel

Ty jejich opařené výrazy budou k nezaplacení. 😀

K.S.

Ale je tu myslím problém, ono to položí snad polovičku tratí v republice i těch co nejsou úplně lokálky, ale tratě celkem slušných parametrů ne? To už by takový prdel asi nebyla.

Ale také bych to rád viděl, muselo by to být ještě vtipnější než ČEZ když jim málem Drábová komplet zavřela Dukovany.

Tunel

Tak ono by se to pak určitě muselo řešit a vyřešilo by se to. Ale ty zbytečné lokálky už by se nechaly zavřené. Takže šotouškové by si nakonec upletli bič sami na sebe a civěli jak opaření. 🙂 Aneb kdo moc chce, nemívá níc. 😉

xyz

Na „nejbližší služebnu“ (resp. příslušné právní kroky podnikne) zajde v případě nevyhovění ze strany SŽDC p. Mužík (viz článek), z jehož strany to i bude výrazně účelnější, protože je mj. přímo zainteresovaným účastníkem. Tzn. účel bude splněn; netřeba aby „tam šel“ zároveň i p. Vašek.

Souprava

Za mě pokud SŽDC kecá, tak vlaky ano, pokud SŽDC nekecá, tak vlaky ne. Opravovat takovou trať je holý nesmysl. Ale pokud SŽDC kecá a její jediné náklady by bylo zaplatit párkrát pochůzkáře, tak takové náklady stát samozřejmě nepoloží a pak bych vlaky dovolil. Dokud je to sjízdné. Až se to rozpadne (což se stejně jednou stane), tak pak konec provozu. S většími investicemi do takové tratě absolutně nesouhlasím, ale umožnit tam nadšencům jezdit, dokud je trať ještě funkční a pokud si svou pílí sehnali peníze od kraje či obcí na provoz, tak to si myslím, že je v pohodě… Číst vice »

Vojtěch

Trať je čerstvě vysekaná, projetá až na sám konec na Morávce, před měsícem tam byl osobní vlak, tak kde je náhle problém? :/

šotouší brekeke

Vaše vzdělání šotouš?

Rado

Re. Souprava Ze zákona nelze v ČR, žel. trať přenechat nebo prodat za 1 kč. Lze však uplatnit institut „pronájmu“, třeba za 1 kč. ( pokud ovšem někdo bude chtít) Tento způsob ve velké míře uplatňuje DB Netz. U žel. tratí u nichž si není jistá zda je někdy nebude potřebovat je umožněna možnost pronájmu zájmovým železničním spolkům za 1 €uro. Tyto spolky mají povinnost udržovat trať v provozuschopném stavu. Mají však také nárok na tzv. zbytný materiál od db netz (koleje, pražce, signály atd.). Tyto spolky mohou získávat prostředky na svou činnost ze sponzorských darů, dotací nebo provozováním výdělečné… Číst vice »

Souprava

Utrácet za údržbu něčeho, co nikdo nepoužívá, není řádné hospodaření, ale plýtvání prostředky.

Rado

Jeden hledá důvody, druhý způsoby. 🙂
V zásadě lze konstatovat, že sždc se s péčí řádného hospodáře, má starat o svěřený majetek a to buď, řádně trať udržovat, pronajmout nebo navrhnout zrušení.
NIC mezi tím. Tedy, tím že jako macecha ji opustí a nechá chátrchátrat, tam není.
Ad. Plýtvání
Zalití jednoho květináče na ministerstvu za 50,-kč, považujete za co?

Vít Jůza

Pokud zákon o drahách počítá s tím, že ten zbytek drah, co tu dosud máme, se má udržovat a provozovat, a stát toho má být garantem, tak by to nemělo být opačně, ani tím způsobem, že se to nechá dochátrat, ba ani tím způsobem, že se to nechává ve stavu vyvolávajícím pochybnosti o smysluplnosti této infrastruktury. Myšlenka přenechat železnice, silnice, vodní cesty, poštovní služby, spravedlnost a vnitřní i vnější bezpečnost, pomoc lidem v nouzi a vůbec všechno čistě tržním zákonitostem a dobrovolníkům je sice superpravicová, ale ne dobrá. Snad kdyby tomu tak bylo průběžně pořád, ale ne ze současné situace.… Číst vice »

Souprava

Ale tady nikdo nechce přechávat dobrovolníkům “ železnice, silnice, vodní cesty, poštovní služby, spravedlnost a vnitřní i vnější bezpečnost, pomoc lidem v nouzi a vůbec všechno čistě tržním zákonitostem“. Akorát jim chceme přenechat již přežité lokálky vozící vzduch či lokálky roky nesjízdné a nesloužící žádnému účelu. To opravdu už nemá zajištovat stát.

A.M.

Opravovat takovou trať má nejen smysl, ale je to povinnost vlastníka (byť je vlastníkem stát, přenesl zákonem tuto povinnost na svoji státní organizaci SŽDC). Žádná trať není „na dožití“, řádná údržba a opravy se na SŽDC požadovat prostě musí, je na to zákon. Ostatně SŽDC na (všechny) tratě dostává z fondu dopravní infrastruktury přes 12 mld. Kč . To je docela slušná suma a pokud se vymlouvají ze na opravy nejsou peníze, je na SŽDC něco hodně špatně. Něco jiného by byly investiční náklady, ale tam by to už nebyla oprava, ale investice vedoucí k technickému zhodnocení (zvýšení traťové rychlosti,… Číst vice »

železničář v důchodu

No, možná je to pro svět spíše štěstí, že o této (či podobné) problematice nerozhodují „Soupravy“, ale (myslící) lidé …

Souprava

A o zrušení tratí jako Nový Jičín-Hostašovice, Kyjov-Mutěnice, Nezamyslice-Morkovice a nebo o zrušení těch desetisíců kilometrů železnic v zahraničí rozhodovali dle vás nemyslící lidé? A ta tichá většina lidí, kterým je to fuk, to jsou taky nemyslící lidé? Jenom vy jste myslící? Já bych spíš řekl, že je pro svět spíše štěstí, že o tom, kde zachovávat drážní provoz, nerohodují železničáři v důchodu, ale lidé aktivně platící daně a uvědomující si, že nelze donekonečna držet každou trať, když ji nikdo nepoužívá. Nějaké památky a atrakce samozřejmě do společnosti patří, včetně těch technických (jako je železnice), ale zřícené hrady dnes už… Číst vice »

Jiří

Marné snění Soupravo, prozatím tu lokálky budou. A hlavně ty potencionální pro turistický ruch i běžnou obsluhu lidí se budou tak jako tak opravovat. Platím daně na veškerou dopravní infrastrukturu včetně vašich autobusů, minibusů, silnic všech tříd, dálnic, cyklostezek a tak i zákonitě z mých daní jdou příspěvky na opravy a údržbu železnic včetně lokálek. Já s tím nemám problém na rozdíl od Vás, co tu neustále nadáváte na lidi co používají dopravu po kolejích a nedělají to pro zábavu jak furt předhazujete, jsou to obyčejní lidé, co takto cestují za prací, na úřady a potom i na ty výlety,… Číst vice »

Souprava

„Ve svobodném prostředí je možnost volby včetně způsobu dopravy zásadní vymožeností.“

To jakože si počkáte, až někam dostaví koleje a tím získáte tu volbu, když bydlíte 15km od železnice? 🙂

A zbytek okomentuju stručně – rušit se bude. Dříve nebo později, ale bude. Kde vlakem skoro nikdo nechce jezdit, tam se to zruší.

železničář v důchodu

Souprava: Zdaleka nejen já jsem myslící (jen na rozdíl od mnohých jiných nemyslím jen na sebe nebo na zájmy různých zlomyslných jedinců). A baví mě proto sledovat, když si ti na „úspory“ myslící sami nabíhají na své smeče – třeba jako nějaká „Souprava“ tvrzením, že „zřícené hrady dnes už nikdo neobnovuje a nebydlí v nich“: pominu původně zcela soukromé iniciativy jednotlivců v lokalitách typu Landštejn, Zvířetice, Hartenberg, atd. (ale i ty už dávno podporuje „stát“ cestou resort kultury) – zkuste si prostudovat kapitoly státního rozpočtu týkající se památkové péče, abyste se za to své hloupé tvrzení mohl aspoň trochu zastydět… Číst vice »

Souprava

I cyklostezka může mít ohromný turisticko-výletnický potenciál.

KPL

Mně se tedy taky zrovna nechce platit z mých daní budování cyklostezek na místo tratí pro Vaši moderní zábavu a povýšenecké arogantní chování vůči všemu necyklistickému a nebruslařskému. To je vrchol cykloteroristické arogance. Chcete rušit jiným možnosti přepravy s odůvodněním, že na to nechcete přispívat, ale po jiných žádáte placení svých převážně volnočasových aktivit na pro vás superpohodlných cyklostezkách budovaných na místo tratí.

Jiří

I když právě Švýcarsko je asi nejlepším příkladem logické a výborné koexistence všech druhů dopravy včetně lokální a regionální železnice.Je ale zřejmé, že i v jiných zemích, kde v minulosti došlo k mohutnému rušení lokálek ,se nyní částečně věnuje pozornost zachování zbývajících či dokonce znovuobnovení některých osiřelých lokálních tratí – ono opravdu se všechno jednou na silnice nevejde.A tam, kde je prostě nějaký smysluplný potenciál, tak má rozhodně smysl tratě udržovat a provozovat – ať už jako plnohodnotnou veřejnou obsluhu či sezonní turistickou dopravu. Není rozhodně pravda, že se všude v zahraničí ruší nadále lokálky – mám třeba po kolejích… Číst vice »

Milan

Jednoho dne tu bude jen koridor a GŘ ČD

Chachar Budvar

…. Přitom její zrušení dává práci mnoha velice erudovaným, odborně nepostradatelným a skvěle honorovaným karierním úředníkům z Dlážděné. Co jen úsilí stojí vymýšlení důvodů a miliard, prý nutných ke zprovoznění těch několika ODSouzených lokálek tak, aby oddálili možnost jejich oprav za platnost novely a nějak to veřejnosti okecali. Něco jiným, žijícím hodně daleko likvidovat&zdůvodńovat z pěkné kanceláře, to chce celé chlapy. Žemlička je to hezky naučil. Určitě mu neudělají ostudu.
Takových tam dřepí zástup.

Jura

Chachare Budvare, nechcete už konečně nechat chudáka starého pána v klidu spát? Žemlička je v každém vašem příspěvku, až to vypadá, že je za tím něco osobního. Nevyhodil vás třeba od zkoušky nebo z práce? 😉 Každopádně už pár let nežije, tak není třeba na něj pořád plivat.

Souprava

Nechtějte po zfanatizovaném šotoušovi prvky slušnosti. 🙁 Zdalipak měl odvahu mu jít své názory říct osobně, když ještě žil? Nebo je spíš chachar jen takový ten internetový hrdina, co skryt za anonymitu pomlouvá a uráží lidi, kteří se už ani nemohou vyjádřit, neb zemřeli? Je to skutečně docela nechutné, co předvádí. Bohužel u mnoha šotoušů z řad lokálkových nadšenců velmi běžné. 🙁

K.S.

Hádám že je to kříženec tollus internetus a shotoushus vulgaris. Nemyslel jsem si že je možné ty druhy ve volné přírodě křížit, ale zjevně si jsou geneticky nebezpečně blízké.

KPL

Souprava, nedělejte ze sebe apoštola pravdy a svatého prozření, je to nejenom směšné, ale i dost průhledné. Mnoho lidí by stejně tak mohlo říct, že mají už dost sobeckých a bezohledných pirátů silnic či arogantních a namyšlených cykloteroristů, kteří si myslí, že jim patří svět a všude mají nárok na přednost. Jak už jsem si přečetl v této diskusi příspěvky výše. Souhlasím, že je třeba najít tolerantní a smysluplnou koexistenci lidí všech možných zájmových a menšinových směrů spolu s většinou, protože to co Soupravo říkáte o diktátu většiny nad vším ostatním je právě cesta do pekel a nikoliv život svobodného… Číst vice »

Souprava

Užívání tvrdých drog je nelegální, pokud to nevíte… (marně přemýšlím, co jste svým příspěvkem chtěl říct, kromě toho, že jste nejspíše uživatelem drog v těžkém stádiu závislosti, nemá to hlavu ani patu, ten váš příspěvek, to se nezlobte)

Chachar Budvar

Děkuji za platné argumenty a za výchovný políček. Který byl sice tak nějak vycucán z meziřádčí, ale to nevadí. Orel much nelapá. Jak to je s tím kejháním? Vidím, že opráším adresář starostů, jejichž obce leží na tratích, které se staly předmětem zájmu Žemličkových (žilinských) premiantů. Příměr s „optimalizací“ silnic III. tříd pod minulým příspěvkem zaujal, inu bude nadále rozvíjen:)

Loop

Orle,teda Budvare,ať už byl Žemlička čímkoliv,nebyl sebestředným hulvát,co musí s tebou držet hubu a krok.

železničář v důchodu

No, já jsem Zdeňka znal osobně dost dlouho (a to občas i jako namyšleného arogantního hulváta), a i když se k tomu běžně veřejně nevyjadřuji, mohu s klidným svědomím potvrdit, že „Chachar“ má v mnohém pravdu – ale raději toho nechme: „o mrtvých jen dobré“, takže ani „Chachar“ by jej už nemusel pořád připomínat a nechat jej odpočívat v pokoji – teď už totiž mnohem více škodí jiní, kteří se se Zdeňkem asi ani osobně vůbec nepotkali a nevědí, kdo to vlastně byl.