Podpisový sprint. Kraje narychlo uzavírají nové smlouvy s Českými drahami
Liberecký kraj prodlouží bez soutěže výkony Českých drah na Jizerskohorské železnici. Motorové vozy Stadler RS1 na trati Liberec - Tanvald ve Vratislavicích nad Nisou. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Nové smlouvy přichází pro České dráhy v době, kdy každoročně obhajují rating.
Noo v JMK budou také brzy změny.
Břeclav- Znojmo; Zaječí- Hodonín a Hodonín – Veselí nad Moravou přebírá od GVD 24/25 Ariva …🥴😭 a to taktéž v přímém zadání.
To je asi tim, že budou brzo „rating“ obhajovat krajská zastupitelstva 😀
Nejsem si jistý, jestli rating ČD je něco, co by bylo dobré obhajovat…
Dotaz na redakci: Neuděláte přehled, ve kterých krajích brzy budou končit (a konkrétně jaké) smlouvy na dotované vlakové linky? Jako jestli se těšit, až One Ticket bude i na busy?
Protože předpokládám, že SŽDC v souvislosti s vypínáním státních dotací řádně zaktualizuje svůj ceník směrem prudce nahoru.
Kde jste vzal vypínání dotací? Se vám o tom zdálo? 🙂
Račte se mrknout na podíl železniční dopravy na celkových výkonech viz Ročenka dopravy Min. dopravy. Račte mrknout na % dotací, které z SFDI dostává SŽDC.
Pak pochopíte, proč tvrdím, že železnici si ty na dosavadní dotace vesměs nevydělá.
A zadlužovat se každoročně kvůli 60 či 70 či 80 miliardám dotací pro SŽDC?
Tak si to spočtěme: … když si půjčím 85 Kč, tak za 10 let dlužím cca 200 Kč
(při úroku 9% ročně, což může zhruba odpovídat tomu o kolik se prodraží změna kurzu, když si vezmu půjčku v cizí měně).
Tuhle logiku můžu naroubovat na cokoliv, když je deficit rozpočtu přes 300 miliard. A v deficitu je většina rozpočtů po roce 89. Žádná přímá souvislost tu není. Stejnou logikou bych zítra mohl zrušit školství, dávky pro nezaměstnané, údržbu silnic, seškrtat půl zdravotnictví. Taky mohu rozpustit armádu a odejít z NATO. Vždyť nás obklopují členové. Stát nefunguje dle vaší absurdní logiky.
Souhlasím, že škrtat se bude leckde.
Já jezdím dálkovým vlakem. Proto mě to téma zajíma.
Jelikož se vyplývalo a furt se plýtvá na málovyužité tratě, tak hrozí že dálková vlaková doprava se seškrtá třebas na desetinu. A taky hrozí, že zbývající dálková doprava zdraží třebas desetinásobně. Proto o tom píšu, neboť mě osobně to může citelně postihnout.
Kdo je podobně závislý např. na prohlídkách zámků, tak předpokládám, že se k udržitelnosti zámků bez dotací může vyjádřit se znalostí věci = já nemohu, neboť o udržitelnosti provozu zámků skoro nic nevím.
Vy máte ale divoké sny.
Myslím, že se národ vzbouří, pokud daně stoupnou až příliš.
Nevěřím, že skouskneme, pokud konkrétní daňová sazba bude reprezentovat tak moc peněz, že výrobci daňovou sazbu použijí jako součást názvu (viz ve Francii sazba silniční daně jako součást názvu zboží = Citroen 2CV, Renault 4CV).
Chtěl bych mít vaše starosti. Věřte nebo ne, ale mnohem více mě trápí nápady EU na povinné zateplení, neboť u naší chalupy je to naprosto nevhodné, ten dům potrebuje větrat, ne zabednit. Přes zimu se nepoužívá a tak je naprosto absurdní řešit u něj nejake třídy. Nikdo tam až na výjimky netopi.
Na to co Vás pálí, nemám názor.
Ale potvrzuji, že protože si v západní Evropě neužili reálný socialismus (který po zásluze zkrachoval přes levné suroviny z SSSR a přes „zkurvení“ životního prostředí a zdravotnictví), tak podle toho vypadají leckteré nápady evropských postkomunistů/salonních levičáků či některých Zelených (čti některých Pirátů … v našich podmínkách).
No spise s výjimkou Skandinávie většina států EU nezná chatareni a chalupaření, takže nechápou naší situaci, kdy spoustu lidi ma chatu nebo chalupu po prarodicich a dědí se to z generace na generaci a nejsou to domy vhodné k zateplení, neb se ani nepocita s jejich využitím v zimě.
Ne že bych s tímto euronápadem souhlasil, ale nemá se on týkat jen objektů pro bydlení a ne objektů pro rekreační účely?
Už jsem vám to tu jednou psal – úrok 9 % ročně při dnešní dvouciferné inflaci je de facto záporným úrokem.
Může mi někdo vysvětlit, proc6to dávají napřímo? V rámci soutěže by teoreticky mohly kraje dostat lepší podmínky, konspirační teorie radši ale řešit nechci.
třeba už někde pochopili, že ostatní dopravci, co dokáží sice nabídnout o procento nižší cenu, stají za starou bačkoru, čest vyjímkám, ale ve většině případů to přineslo zásadní zhoršení služeb, které ani wifi a zásuvky nezachrání..
Co si objednavatel vypyta, to v sutazi dostane. Len si to musi vypytat.
U Jizerskohorské dráhy jde o vozidla, do Harrachova můžou jen některá. RS1 co tam jezdí patří ČD. Kraj má předkupní právo na vykoupení pro případ vypsání nové soutěže, nejspíš jim to za to nestojí.
Chtělo by to BEMU na Kladno. Si tak říkám, že za situace, kdy nikdo neví, zda se někdy bude od Výstaviště k Veleslavinu opravdu stavet, ale zbytek bude pod dráty, by to skvělé řešilo ten úsek bez troleje. Z Masny na Výstaviště pod dráty, pak baterka do Velesavina, pak zase pod dráty a mezitím se to dobije. Uplne ideální místo kde to nasadit.
viz podcast s panem Bc. Svobodou minulý měsíc = prostá elektrifikace je v úvahách SŽDC.
Plus elektrifikace tratě přes Smíchov (Semmering)
Na obojí musi byt uzemni řízení, pochybuji v případě P6, ze by prostou elektrifikaci dovolila. Semmering s tím nesouvisí, to se nemusí budovat Výstaviště a Liboc. Semmering je vhodný tak akorát na odklony. Může se to o něco zlepšit, až se bude jezdit na modernizované Smíchov a vznikne důstojný prestup na metro B, ale ani tak nemuze konkurovat kratší cestě směrem na Masnu.
Oba záměry prosté elektrifikace jsou (neformální) záměry SŽDC. Pouze jsem citoval. Na kolik by to vyšlo? Miliarda či 1,5 miliardy? Plus peníze na pozdější konverzi napájení.
A jelikož ve včerejších Lidovkách vyšlo, že trať na Kladno a na Letiště Václav Havla by prý vyšlo minimálně na 50 miliard, tož nevěřím, že někdo za mého života postaví dvoukolejnou tunelovou trať z Praha-Bubeneč směr Kladno. Nikdo ty peníze nemá a pokud má tak je dá na rozumější investice.
P.S. příliš nerozumím, proč vylučujete, že z Prahy-Smíchov se nelze kolejovou dopravou dostat do Kladna. V čem spatřujete překážku této linky P-Smíchov – Kladno?
Nic nevylučuji, pouze naznačuji, že směr Smíchov žádné terno není a nebude.
Na co se najdou a nenajdou penize bych si v tomto případě narozdil od vás netroufl odhadovat. Trať je normálně zařazena mezi unijní projekty, takže žádných 50mld v tom stát trvale utopit nemusi. Respektive značná část se mu skrze dotace vrátí. Nemyslim, ze bychom v blízké době z EU odcházeli. Samotné sloupy na Praze 6 naopak očekávám, že vzbudí silný odpor a tak opravdu nezbude, než to dočasně řešit pomocí BEMU.
Uvidíme. A nevím co přesně myslíte pojmem „unijní projekty“ a 50ti miliardami. V aktuálním Plánu investiční výstavby předpokládá SŽDC, že letos utratí z dotací OPD a CEF 8,13 miliardy na celou ČR. Přičemž Němci, Holanďané a Švédi, kteří z podstatné části platí evropské dotace do ČR, chtějí transevropské tratě ze kterých budeme profitovat všichni = tj. vnitrostátní trať z centra Prahy do sousedního města a na pražské letiště je jim úplně, ale úplně jedno. Úplně na rovinu – nepočítejte, že nám bohatší občané z EU, budou posílat dotace i v budoucnu, pokud nyní jejich prachy utratíme za akci Praha-Kladno, která… Číst vice »
TEN-T síť financovanou z vámi zmíněného CEF a OPD 2, 3, 4, 5…. kam patří i trať na letiště a do Kladna. Bohatší občané z EU nám nic neposilaji, mechanismus funguje nezávisle na jejich názoru, každý stát do EU platí k čemu se zavázal a zbytek řeší evropská komise. Co si myslí občané jednotlivych států je zcela ukradené, pokud neodejdou z EU. Co chtějí konkrétní státy je také zcela irelevantní, to se řeší na radách a v parlamentu, pokud je to spolufinancování z EU. Nevím o tom, že bychom nějaký projekt spolufinancovali se Švédskem. Nebo se potopilo Polsko a my… Číst vice »
Poprosím o odkaz, že trať z Dejvic na letiště a do Kladna je TEN-T (transevropská).
Dle Mapy SŽDC s kategoriemi tratí z loňského října tato trať není TEN-T
https://provoz.spravazeleznic.cz/Portal/ViewArticle.aspx?oid=259636
A kde na vámi citované mapě najdu tu trať na letiště? Nebo myslíte Mošnov? Obávám se, že kvůli vám nikdo ze SŽ vytvářet plánky s dělením ještě nepostavenych tratí nebude. Když si myslíte, že tu kategorii nedostane, nebudu vám to brát. 🙂
Takže už netvrdíte, že investici prý až 50 miliard za tunelovou dvoukolejku na letiště/do Kladna zaplatí bohatší část EU, protože transevropská trať?
Pokud tedy tu investici zaplatit z dluhu českých daňových poplatníků, tak si tipnu že bankéři naší republice půjčí POUZE na elektrifikaci současné jednokolejné tratě přes Dejvice a na elektrifikaci jednokolejky přes Smíchov směr Kladno/Letiště.
Holt proč platit 50 miliard, když něco trochu horšího stojí jednu miliardu nebo maličko víc? Nejsme přece tak „blbí“, ne?
Nezapomeňte, že nákladní dopravci prosazují elektrifikace také 3. tratě na Letiště (z Kralup)
Jsem ochotný připustit, že úsek z Praha-Ruzyne do Kladna nebude do TENT zařazen. Tohoto úseku se ale vyšší náklady netýkají. Zde jde o relativně jednoduchou modernizaci. U úseku z Bubnů na letiště o tom pochybnost nadále nemám. Do TENT má být prerazena i trať do Liberce, až se modernizuje. Že si vy myslíte, že je spojení na hlavní české letiště bezvýznamné je pouze váš pocit. Můžete ní samozřejmě oponovat analogii, že jde o můj pocit. Pak uvidíme časem. Řešit na co půjčí státu bankéři peníze je nějaký další váš úlet. Takto financování státu nefunguje. Stát neni firma a má rozpočet… Číst vice »
Nemyslím si, že kapacitní vlakové spojení na letiště či do 70ti tisícové města je bezvýznamné.
Právě naopak.
Jenom nevím kde vzít těch prý víc než 50 miliard.
P.S. Poprosím Vás – už potřetí – abyste doložil že trať Letiště VH – PrahaBubny je součástí TEN-T (transevropských) tratí.
Podle všech podkladů, které znám, tak trať na letiště z P-Bubny NENÍ součást TEN-T tratí
Os Hostivice – Praha Masarykovo nádraží 17 km 31 minut po jednokolejce.
Os Hostivice – Praha – Smíchov 19 km 25 minut po jednokolejce.
I když se cesta na Masaryčku zrychlí a trať zdvojkolejní, tak se zastávkami Ruzyně, Liboc, Veleslavín, Dejvice, Výstaviště, Vltavská se ten osobák pod 20 minut nedostane.
Tak pokud vám Smichovske nádraží na periferii připadá srovnatelné s polohou Masaryčky a postupný přestup na linky A,C a B vám připadá nahraditelny za prestup akorat na B, tak to pak ano. O nabídce přestupů na tramvaje raději ani nemluvě.
Takže na L31 se vrátí ČD v plném rozsahu. Dnes tam jezdí na jediném páru.
Volejme sláva a tři dny se radujme.
no to doufáme že ne!!!
to už asi vážně napíšu na antimonopolní úřad, ať prověří zneužití současných zákonů k legálnímu návratu monopolu.
ČD nemá monopol
zatím ne, ale není od toho daleko, potom už nebude moci uplacet kraje aby jim dalši vše bez soutěže. Ten zákon měl platit ihned a ne až na konci roku.
Takže Arriva uplácela ve Zlínském kraji a Regiojet v Ústeckém, když to dostali také napřímo?
Uplne jiná situace. Zde o výsledku platí že když dva dělají totéž není to totéž. S tím uplácením bych upne mlčel 🤮
Pane Karle, ano pasažérská ČD nemá monopol na dopravu. Možná až rozvine autobusovou dopravu (tak jako ÖBB či DB), tak pasažérská ČD v některých regionech může získat významnější postavení.
Pravidelně si cestu vlakem platí zhruba 8% české populace
V Libereckém kraji drží zatím monopol německo-česko-liberecké povoznictví ARRIVA DB company, krom tratě 036, protože tam technicky nemůže jet (úsek Tanvald-Harrachov) a v Polsku na ně nejsou zvědavy – ptám se kdy se navrátí ČD na trať 030-031 – Liberec-H.K. potažmo Pardubice??
A namísto olítaného Golfa z 90. let pojede Škoda 120 s motorem z Fabie! Až na ten kufr super, hlavně nenakládat kočárek a invalidní vozík… do Trabanta!
Ta spadá pod „Ještědská železnice“
S platností nové smlouvy bude spadat pod Jizerskohorskou železnici.
Moravskoslezský kraj má tlačit na správu železnic.. není možné jezdit po tom tankodromu z Frýdku do Ostravy. A Studénka – verovice.. to je podobné a už to mohlo být zadratovane.
Vzhledem k tomu, že SŽDC podniká, tedy funguje tak aby dosáhla zisku, tak uvidíme jestli SŽDC bude elektrifikovat trať do Veřovic.
Ostatně nic nebrání kraji a příslušným městům, aby si trať převzali a zainvestovali. Nebylo by to poprvé viz např. Železnice Desná.
V ČR je 14 tisíc km kolejových tratí:
9,5 tis. km je síť SŽDC
0,5 tis. km je městských
4 tis. km je privátních tratích
Správa zeleznic nepodniká. Je to s.o. zase lžete. Kraj bude přebírat něco s čím nemá zkušenosti.. železnici Desná stejně udržuje firma a dopravu jezdí ČD. Co furt máte s těmi km tratí. Vaše dojmy a pojmy.
Viz z aktuální výroční zprávy SŽDC, str. 6… cituji: „PODNIKÁME v souladu se zákonemo živnostenském podnikání.“
Viz konkrétní obory podnikaní státního podniku SŽDC, jak jsou zapsány v obchodním rejstříku.
Tak samozřejmě, na základě něčeho musí vybírat poplatky za použití DC, jinak by to byl černý (nezákonný) příjem.
Jinak se navíc pletete, ČD jsou i provozovatel dráhy (vlečky) a SŽ je i dopravce.
Výběr poplatků, který provádí úřady (třeba Katastrální úřad) není dle živnostenského zákona nebo zvláštních zákonů (jako např. o advokacii). Úřady poplatky vybírají dle https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-634 A občané, kteří nejsou podnikatelé, tak také „vybírají“ peníze. Např. mzdu či plat dle Zákoníku práce. Nebo příjmy občanů za pojistnou událost ve smyslu Občanského zákoníku o náhradě škody atd. Čili netuším co jste Vaším komentářem chtěl sdělit. To podstatné je, že SŽDC je podnikatel. A zopakuji, že SŽDC používá právní formu (státní organizace), která se řídí zákonem o státním podniku, tj. SŽDC = státní podnik. Osobně si myslím, že podobně jako Letiště Praha, a.s. se… Číst vice »
Podívejte se na největší ekonomiky světa a zároveň jak jsou v těch státech rozvinuté dopravní systémy. Zjistíte, že čím více je rozvinutá doprava, tím je na tom ta ekonomika lépe. Takže pokud se nechceme dostat na úroveň Albánie nebo Moldavska, tak to fanfaronství bude pokračovat dál.
A když jste už zmínil ta letiště, spoustu letišť dotují kraje, aby se provoz udržel, např. Pardubice, Budějovice, Ostrava.
Viz Nizozemí = železniční síť 5x až 6x řidší než v ČR.
Za to v Nizozemí mají to, co v ČR nemáme:
– tratě pro rychlovlaky z NL do Paříže, Londýna, Bruselu, Lyonu, Marseille, Mnichova, Curychu.
– kapacitní vlakové spojení do dopravních uzlů, kde je obrovská poptávka = letiště, námořní přístavy.
Pokolikáté už tu pletete Nizozemsko s Nizozemím a hustotu železniční sítě (tzn. délka tratí vztažená na rozlohu země) s přepočtem délky tratí na počet obyvatel?
Děkuji Vám za reakci.
Diskuzi s Vámi pokládám za zcela bezpředmětnou, neboť se neshodneme vůbec, ale vůbec na ničem.
Jak jsem Vám již odpověděl v minulosti.
Nezlobte se. Ať se Vám daří.
Flašinet: DOST!!!
Na dotace pro nádražáky není. Už roky.
=
A dost šíleného kocourkovského hospodaření nádražáků !!!
Správa zeleznic není státní podnik..zase vás blud.
myslím že ktitika záměny slova v právní formě SŽ státní ORGANIZACE – https://www.spravazeleznic.cz/o-nas/vse-o-sprave-zeleznic/zakladni-udaje za slovo PODNIK je Vaše nesmylné slovíčkaření!
Pomůcka pro méně chápavé.
Řízení letového provozu JE státní podnik
Ředitelství silnic a dálnic SE MĚNÍ z příspěvkové organizace na státní podnik
Správa železnic, státní organizace SE NEMŮŽE ZMĚNIT na státní podnik, neboť už nyní SŽDC je státní podnik v souladu s 77/2002, zejména viz § 19.
ZÁKLDNÍ ÚČEL SŽ NENÍ PODNIKÁNÍ – https://www.spravazeleznic.cz/o-nas/vse-o-sprave-zeleznic/zakladni-udaje , ALE: „“Předmět činnosti Hospodaření s majetkem vymezeným v § 20 zákona č. 77/2002 Sb., jmenovitě: – zajišťování provozování železniční dopravní cesty a její provozuschopnosti zajišťování údržby a opravy železniční dopravní cesty – zajišťování rozvoje a modernizace železniční dopravní cesty – hospodaření s vymezenými závazky a pohledávkami Českých drah s.o., existujícími ke dni vzniku Českých drah, a.s. – příprava podkladů pro sjednávání závazků veřejné služby – kontrola užívání železniční dopravní cesty, provozu a provozuschopnosti dráhy““ OVŠEM I SŽ – STÁTNÍ ORGANIZACE, TAK JAKO PŘÍSPĚVKOVÉ ORGANIZACE (NAPŘ. KRAJÚ, OBCÍ/MĚST) MŮŽE VYKONÁVAT TZV. VEDLEJŠÍ VÝDĚLEČNOU… Číst vice »
§ 19 77/2002
Také proto se SŽDC nemůže změnit na státní podnik, neboť už státním podnikem dávno je.
Zatímco u ŘSD, která je příspěvkovou organizací, dochází ke změně = z ŘSD bude státní podnik
https://zdopravy.cz/vlada-schvalila-premenu-rsd-na-statni-podnik-lepe-zaplati-odborniky-120557/
Není to žádny státní podnik.
Patrně jste nečetl co jsem napsal. A četl jste ustanovení zákona, na které odkazuji? A celý zbytek zákona, abyste pochopil?
Akorát že ta Železnice Desná byla převzata za úplně jiné situace – unitární ČD + po poškození tratě povodní.
P. S. ty 4 tis. km tratí jsou nesmyslný údaj.
On do toho počítá vlečky…
Vlečky, metro, tram, kolejiště doma v pokoji…
Kolejiště doma nemám. Tudíž o tom nic nevím. A určitě do délky tratí 14 tisíc km jsem nezahrnul nic než to co uvádí veřejné statistika, např. dokumenty Drážního úřadu. Ani trolejové tratě pro trolejbusy.
Vy máte doma kolejiště, kterým vozíte náklad (třeba erteple ze spíže) nebo pasažéry (třeba kočku, když sežere to, co nesmí)?
Zaspal jsi dobu. SŽDC neexistuje. Takže zbytek textu máš neplatný.
Inu žiju v realitě.
Kde jeden z dopravců chce zmást spotřebitele, když si do názvu dal slůvko „dráhy“, přestože dráhy neprovozuje.
O to pikantnější, že státní podnik SŽDC z názvu Správa železniční dopravní se přejmenovali na Správu železnic, jako kdyby SŽDC chtěla být dopravcem.
Tankodrom to není, jezdí se 80, stejně jako na jiných tratích.
Samozřejmě by těch plánovaných 120 by bylo lepší, ale to bude ještě na dlouho.
Až Moravskoslezský kraj převezme trať do Veřovic, tož třebas se to zlepší, jak je navrhováno. Uvidíme. Můžeme se poučit, jak v MSK nakládají s krajskými silnicemi.
Jak převezme? Místo SŽ to bude udržovat kraj? : – )
Jak nakládají se silnicemi?
Kdo poroučí, ten platí. No a kraj poroučí regionální dopravě, tož bude platit i údržbu tratě a řízení provozu.
Jestli si kraj na údržbu tratě a na řízení provozu objedná služby SŽDC, to se ukáže, jestli budou další firmy, které kraji nabídnou své služby.
Zatím máme ověřeno, že SŽDC o provoz vedlejších tratí (i elektrifikovaných) příliš nestojí. Neboť když byla soutěž o provoz městské tratě do Desné, tak SŽDC se nepřihlásila, přestože provozuje navazující tratě směr Zábřeh a směř Šternberk.
Proč by kraj převzal trať.
Vycházím z Vašeho přání, pane Karle, kde se dovoláváte, aby místní záležitost (elektrifikace severomoravské kopcovité tratě do Veřovic) byla rozhodováno od stolu z Prahy
Ostatně už desítky let funguje rozdělení silnic na:
– státní
– krajské
– městské
– privátní
A konec světa nenastal. Chápu, že šotobláznům se to nezdá, neboť to porušuje §1 nádražáckého desatera: „Vždycky se to tak dělalo“…. Jo, ale před 100 lety nebylo tolik osobních aut, kolik je dospělých obyvatel v produktivním věku.
Odpadly by nesmyslné stamiliony vyhozené z okna jako např. do tratě přes Mšeno, kde se kraj rozhodl nahradit nevyužité vlaky busovou dopravou.
Ne ..překroutil stě to .já chci ať kraj zatlačí na správu železnic .ať se posunou ty modernizace trati urychlí.
Tak chtějte. Já jenom říkám, že firma SŽDC se na kopcovitou trať do Veřovic podívá z hlediska toho, jestli bude zisková případná elektrifikace.
Rozumějte co se myslí ziskem: utratím za elektfikaci a údržbu tratě 100 Kč, utržím od dopravců 120 Kč = zisk SŽDC 20, ze kterého zaplatí daně.
Prozatím víme, že např. do tratě z Děčína (tzv. Kozí dráha) firma SŽDC odmítá utrácet peníze za větší opravy, neboť je to ztrátové (dle SŽDC)
Kozí dráhu měla správa zeleznic udržovat a vybodla se na to . Oni jsou taky kvůli údržbě. Zdravotnictví je taky služba a není výdělečná.udzba silnic je výdělečná.. max dálnice Mýto. Stát furt jen kecá o přesunu nákladů na koleje nic se pro to nedělá. Musíme modernizovat tratě a to stojí peníze.
Na tom se shodneme, že klíčem je dostatek peněz.
Kde navrhujete vzít těch 80 až 90 miliard dotací pro nádržáky každoročně? Neboť bankéři na slušný úrok nám už nepůjčí na dotace pro nádražáky.
Tvrdá a poctivá práce nádražáků z větší části je totiž podobná práci formanů před 50ti lety = formani se tehdy se vesměs neuživili, ať už v konkurenci s železnicí či s náklaďáky.
Proto nám bankéři nepůjčí na elektrifikaci tratě do Veřovic (dle Vašeho návrhu), neboť je kopcovitá a není dostatečně silná poptávka, která by zaplatila tuto investici. Je otázkou, zda-li tato trať vůbec zaplatí nezbytnou údržbu.
Když o tom nic nevíte neplacejte
Takže taky nevíte, kde vzít na dotace pro nádražáky.
Tož to aby si nádražáci urychleně našli dostatek nových zákazníků, aby se uživili.
Ono, když za použití vlaků formou jízdného pravidelně platí prý 0,8 milionu obyvatel, tak ani případná stávka nádražáků kvůli jejich obživě nebude mít takřka žádný význam.
Tipnu si, že šance na udržení současného ratingu by byla větší, kdyby všechny dotační smlouvy pro ČD byly na 15 let, tj. ze soutěží o dopravce.
Viz přehled na kolik roků jsou uzavírány dotační smlouvy na některou kolejovou dopravu v Německu.
https://wettbewerb.spnv-deutschland.de/
DV je Direktvergabe, tj. obdoba dotačních smluv, které má ČD
AS je Ausschreibung. Na 99,9% si myslím že AS je obdoba otevřené soutěže na dopravce = to, o co se snaží české Min Dopravy na lince R9.
kdy uz ty BEMU zacne nekdo vysetrovat? to smrdi od A az do Z
Taky se mi to nelíbí.
Na druhou stranu, pokud Škodovka prodá firmě ČD baterkové Pantery za cenu bezbaterkových a pokud Škoda na nově přidané části Panterů (baterkový pohon) dá 30ti letou záruku, tak v čem by byl problém?
Nevím jestli má spekulace je pravdivá = neznám cenu BaterkoPanterů a ani záruku na tyto vlaky.
Cena BEMU rozhodně není stejná jako EMU:-)
Moc díky za info. V tom případě má spekulace je nanic.
Napíše článek, jak obvykle probíhá testování nových typů vlaků u dopravců? Viz např. testy jiného baterkového vlaku
https://www.railvolution.net/news/talent-3-bemu-in-passenger-service
Vsechny Vase spekulace jsou na nic. Nic novyho…
V tomto případě jsem to uznal.
Ale v řadě jiných situacích jsem měl pravdu.
Že se vypínají státní dotace, neboť státu došly peníze, je vidět třebas na včerejším příkladu České pošty = s kolika odborníky se bohužel musela ČD rozloučit za posledních pár let a s kolika tisíce se rozloučí letos a v dalších letech.
To že v tom vidíš vítězství ty, tak neznamená, že jsi v tom pravdu opravdu měl.
Jinak se cena BEMU odhaduje +30 – 50% za běžnou cenu EMU. Otázka je, o kolik si Škoda řekne a nepřekvapilo by mě, kdyby to bylo i víc než 50%.
Vítězství?
Já vyhrát nepotřebuji.
Mě stačí, pokud dálkové vlaky nebudou zredukovány na desetinu a že nebudou s jízdným zdraženým na desetinásobek.
„vypínají státní dotace, neboť státu došly peníze, je vidět třebas na včerejším příkladu České pošty “
V tom bych i viděl příčinu rychlosti podpisů.
Při stále se horšící ekonomice státu je jistější mít vozidla co nejdřív, než čekat na soudní pře s více dopravci, kdo vlastně měl vyhrát a poté čekáním na výrobu vlaků.
Za rok se může stát, že se zastaví dotace do nových vozidel a … bude se jezdit se starými ještě dalších pár let, dopravce nedopravce.
Vypínají dotace? Tohle jste opravdu schopen napsat v roce, kdy má SŽ největší rozpočet v historii? Asi bydlíte na jiné planetě, tady u nás na Zemi v Česku se dotace nevypínají.
To, že se šetří na zastaralých službách (pošta), na mandatorních výdajích (důchody), neznamená, že se bude šetřit na investicích. A taky se nešětří, neboť investice ženou ekonomiku dopředu a jsou speciálně v krizi často potřeba navýšit. Doporučuji si projít alespoň základním kurzem ekonomie 🙂
Souhlasím, že by bylo fajn zachovat dotace na investice.
Ale hádejte, kolikpak asi desítek miliard dotací spotřebují opravy a údržba tratí sítě SŽDC, když tržby od dopravců za koleje nestačily ani na řízení provozu (=na výplaty výpravčích,…)?
Připomínám, že na cca 60% tratí sítě SŽDC se odehrávalo cca 3% pasažerského přepravního výkonu kolejové dopravy v ČR….. A připomínám, že za zhruba 80 miliard dotací má železniční pasažérská přeprava menší pasažérský přepravní výkon než městská kolejová doprava, která spotřebovala zhruba 20 miliard dotací.
Čili slůvko „zastaralé“ se jeví jako přiléhavé i na část šotosvěta.
Nebudu nadále odpovídat na vaše komentáře, pokud ještě stále, po tom, co jsem vám opakovaně vysvětloval, že je to naprostý nesmysl, srovnáváte MHD s meziměstskou dopravou.
Od teď beru všechny vaše komentáře jako spam.
Ano, to je Vaše právo.
Já si ponechám právo, že když je stejný princip, tak srovnávám.
A princip kolejové dopravy je stejný bez ohledu na to, jestli trať je SŽDC nebo DPP nebo DPMB
Tj. kolejová doprava:
a) velmi drahá infrastruktura.
b) Která se může vyplatit ve srovnání se silniční dopravou neboť valivý odpor (kov-kov) je mnohem nižší než gumová pneu-asfaltový beton.
c) Podmínkou (nutnou nikoliv dostačující) aby se uživila kolejová doprava je velmi intenzivní využití této infrastruktury.
tady to smrdí, co na to antimonopolní úřad? Takže modrej monopol se vrací? Tohle by se mělo dát na prověření. Obcházení antimonopolního zákona atd. Dřív než nám znovu zmodrá celá železnice.
UOHS na to nic, jedná se o legální postup.
přesněji jak legálně vrátit modrej monopol na koleje, tohle je ale špatně a mělo by se to začít řešit, než před začátkem opravného zákona ten monopol tady bude.
Za krachem JHMD stojí to, že tam nejezdily vlaky více dopravců? : – )
Spíš mě překvapuje že to je od EU a ne jen český zákon, protože je to snižování cen na úkor kvality. Kraj sice vybere levnějšího dopravce, který tam však nasadí kopřiváky z Německa a říká tomu modernizace, zatímco ČD tam sice rok dva budou jezdit se šukafony a honekry, ale pak je nahradí novými soupravami, po pár měsících odstraní závady a je vymalováno.
Kdyby to bylo tak idylické jak popisujete, tak budiž, ale ono není. A nejhorší škopky pochopitelně ČD nasazují tam, kde jim konkurence nejméně hrozí.
No nevím, mně přijde, že nejhorší škopky potkávám na Ex1, kde konkurence hrozí nejvíc.
Je to pořád dokola co si kraj objedná to tam jezdí. Naštěstí už kraje dostaly rozum a objednávají se nové pantery a saryky.
Mně na tom spíš vadí ta striktní orientace na cenu, kdy jakékoli požadavky jsou stanoveny pouze jako minimální a o trochu dražší ale výrazně lepší vozidlo nemá ve VŘ žádnou váhu.
Zkuste navrhnout pár takových kvalitativních požadavků, které by vyloučily třeba pantera a vedly k nákupu jiné EMU.
Nejdřív je potřeba říct, co vám na Panterech vadí. Nesplňuje nějaké parametry? Je příliš poruchový? To se dá ošetřit ve smlouvě sankcemi za dobu, kdy je jednotka v záruční době mimo provoz. Praha si tak přišla na elektrobus(y) zdarma.
No třeba bych tam dal požadavek na maximální a průměrnou hlučnost soupravy při aktivním odstavení.
Ne, takhle to opravdu nefunguje. Jestli někde budou jezdit šroty, nebo nové vlaky, závisí na tom, co si kraj/ministetstvo u dopravce objedná a zaplatí. Soutěž je cesta k tomu, jak dostat požadovaný a definovaný produkt (počet vlaků, druh souprav, služby atd) za co nejlepších podmínek.
Že to popisujete jako pravidlo? Já jsem třeba na horní Vláře velmi spokojený s tím, jak se změnila kultura cestování po odchodu ČD.
„A pak je nahradí novými soupravami“ … haha, můžete se podívat třeba na trať Praha – Kladno, jak dopadla ta slavná slibované náhrada novými vozidly. V jiných krajích je to podobné.
Však Tronáda namísto Bdt byly na té trati nové 🙂
Od kterého roku byl uvažován/slibován provoz nových vlaků na trati Praha – Kladno? Myslím, že ten rok ještě nenastal – resp. má to pochpitelné jen roční zpoždění kvůli aktuálnímu stavu ve výrobě a servisu kolejových vozidel, na něž dopadly následky COVIDu i války na Ukrajině – https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/3008105-nove-motoraky-pro-kladno-a-modernizace-elefantu-cd-maji-smlouvu-pro-stredni-cechy „“… Součástí nového kontraktu pro ČD je požadavek na obměnu vozového parku. Především jde o nové motoráky pro linku S5 Praha–Kladno. Mělo by jich být deset s kapacitou zhruba 120 míst. „Soutěž jde do finále. Věřím, že v průběhu ledna 2020 bude uzavřena, vybereme dodavatele. Předpokládáme, že v letech 2022 a dále budou… Číst vice »
Jenže ta modernizace bude trvat ještě dalších 7-8 let…
A nové motoráky se na ní měly objevit už v průběhu roku 2019…
https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/drahy-koupi-nove-motoraky-pro-kladno-na-trati-by-se-mely-objevit-uz-za-dva-roky-1329022
Obávám se, že další nové málokapacitní vlaky (120 až 140 sedaček) už pasažérská ČD nekoupí, natož dieslové. Neboť předpokládám, že bankéři řeknou NE.
Takto málokapacitní vlaky, spíše kolejové busy, to mají ukrutně těžké v konkurenci se silničními busy a s automobilovou spolujízdou (neboť v přepočtu na sedačku jsou dvouvagonové např. RegioPantery citelně dražší než troj- či čtyřvagonové Pantery). Copak jsou někde v provozu normální dvouvagonové FLIRTy?
Tož bankéři buďto nařídí, aby pasažérská ČD zkopírovala, že DB provozuje víc autobusů než vagonů (podobně ÖBB). Možná bankéři kývnou, pokud by ČD kupovala troj- či čtyřvagonové elektrické vlaky.
To je ovšem úplné nepochopení problematiky.
1. Legislativa nikomu nenařizuje zohledňovat jen cenu; soutěž má vést k největší účelnosti vložených peněz s péčí řádného hospodáře. Že to kraje často neumí nebo nechtějí takto vypsat, je čistě lokální problém.
2. ČD rozhodně nenakupují vlaky z vlastní dobré vůle. Netuším, kde se bere ta věčná šotohistorka, že „ČD by tam za pár let nasadily něco úžasného!“ Nasadí tam jen a pouze to, co si kraj objedná a zaplatí – a to platí pro všechny dopravce.
Zato soukromníci to z dobré vůle dělají, že? 🙂
Napsal jsem to snad?
NIKDO nenakupuje vlaky do regionálky jen tak.
Naopak ČD pořizují pantery a 847 a RegioJet pořizuje 654 proto, že to objednatel zaplatí.
K bodu 2: Mohu se zeptat jak do Vašeho názoru zapadá:
– InterJety
– nákup busů
– ComfortJety
– Vectrony na rychlost 230 km/h
– investice do lůžkových a lehátkových vagonů
– útraty do parních loko jako např. prý 10 mega za víc než stoletý šrot (typ 365.0) . Připomínám, že když NTM nakupovala od ČD desítky staré techniky, tak nekoupili ani jednu parní loko = NTM má parních loko dost.
– investice ETCS do Pendolin
– ojeté dálkové vagony https://zdopravy.cz/ceske-drahy-shani-dvacet-ojetych-vagonu-pro-dalkovou-dopravu-141329/
?
Díky
Axeli, kontext je důležitý. Celou dobu se tu bavíme o krajské objednávce regionální dopravy, tak jak do toho sakra zapadají interjety a autobusy?!
Tak se prosím podívejte na charakter R15…. Vždyť InterJety z Prahy, už od ÚnL slouží výhradně pro regiodopravu. Viz privátní busy Arrivy na Teplicko, které úspěšně vytlačily dálkovou dopravu ČD. A busy totéž. No jasně, že bankéři donutí firmu ČD, aby ČD se adaptovala, a po vzoru DB či ÖBB či GWTR, aby provozovala ve velkém měřítku regionální silniční busy, tj. ty busy které už dnes ČD vlastní … namísto kolejových busů typu RS1, které by ČD ráda dokoupila, ale na nákup nemá peníze. A Moody řekla jasně už loni, že ČD už nemá prostor pro „pokles výkonnosti“ ve smyslu… Číst vice »
InterJety – potřeba moderní vozidla na budoucí soutěže, nejde recyklovat B do nekonečna Nákup busů – předpoklad rozsáhlých výluk a omezení vysokých nákladů na ND, případně aby se nějaká ND vůbec zajistila ComfortJety – na mezinárodní spoje, hlavně Německo, nutnost vozidla na 230. Vectrony na 230 – to samé, kvůli Německu a dalším státům. Investice do lehátkových a lůžkových vozů – mezinárodní vozba, nutnost kvalitnějších vozů než Bc a další Útraty do parních lokomotiv – šotoušství Investice do ETCS do Pendolín – nutnost po zavedení ETCS od roku 2025, pokud je nechtějí všechny odstavit Ojeté dálkové vagóny – soutěže, nutná… Číst vice »
aspoň k jednomu bodu, neboť si nerozumíme… Dle vyjádření šéfa ČD byly InterJety kupovány pro linku ČD do Německa. Tak co InterJety dělají na zastávkové lince? Myslím část linky R15 ve směru z Prahy, poté co vlak pokračuje z Ústí nad Labem…. přece tato část linky R15 s dálkovou dopravou nemá vůbec, ale vůbec nic společného … aneb stavím všude = z ÚnL směr Chomutov se vůbec nevyužije maximálka InterJetů na 200 km/h. Tož to ČD měly koupit o třetinu levnější (=pomalejší vagony), tak jako ŽSSK, než strašně drahé (=rychlé) Interjety. A pro dálkovou dopravu z Prahy do severních Čech… Číst vice »
Vy stě kokot na entou
Hulvátství si prosím nechejte do soudružské buňky. Díky.
Inter Jety ne, ale ComfortJety, proto ta 230.
Nasazení Interjetů mělo být tuším na mezinárodní linky. Na vnitro byly nasazeny jako úlitba MD a taky jako nutnost najezdit kilometry ve zkušebním provozu, které ty vozidla tak jako tak musí najezdit.
Zajímalo by mě srovnání s Rakouskem, které taky proslulo protekcionismem k národnímu dopravci. Ale evropská legislativa tam platí stejně.
Do roku 2023 mohou zadávat přímo s dobou kontraktu do roku 2023. Jiná věc je, že do Vídně jezdí Regiojet bez dotací (Praha – Vídeň – Budapešť) a mezi Vídni a tuším Salzburgem jezdili do covidu ÖBB a Westbanh bez dotací, přes covid dostávali nějaké dotace.
Další věcí je, že cena jízdenek i obsazenost vlaků bývá vyšší. A tedy méně nákladná. Je to dáno také kvalitou sítě a menší hustotou tratí.
aneb jak legálně vrátit monopol.
A ono existovalo příme spojení Opavy s centrem Ostravy?
Představte si, že ano.
Vždyť tam nevedou kolej pro vlak.
Ano, dokonce i v „rychlíkové“ podobě, kdy R27 dost krkolomné končila na Ostrava-střed.
Dodnes jezdí
No R27jezdí hlavák, stodolní, střed. To není Centrum.
Centrum Ovy je tohle: https://mapy.cz/turisticka?mereni-vzdalenosti&rm=9qBB2xWcRYG0KWeT1fS2ge0dwPhc1fhWgS1g-eO0hIZfE05QS&x=18.2842609&y=49.8334990&z=15
Je to bráno ostraváky podle historického hlediska.
🤦♂️
Božského Spasitele!
Která železniční stanice/zastávka je asi tak nejblíž, když by šel jeden pěšky?
Máte pravdu, přímo na Kostelní náměstí železniční koleje nevedou. Jako nevedou v Praze ani na Hrad, ani na Staroměstské náměstí, ani na Malou Stranu. Ale přesto se Masarykovo nádraží s přimhouřením oka a Hlavní s přimhouřením obou očí většinou za nádraží v centru považují, jako Ostrava – střed a Stodolní v Ostravě.
A on někdo říka jedu do Prahy do centra a myslím tím hrad?
Když se jedu podivát na pražský hrad. Tak řeknu jedu podvidát do Prahy na hrad, taky tím nemyslí centru….
Ale podle tehle uvahy pak musím tvrdit, že má prážský hrad příme spojení s Kolínem.
Ano, je to hodně zavádějící. Zrušily se přímý spoje přes O-Vítkovice a Kunčice, což jako centrum Ovy fakt nepovažuji…
Linka S1 přes centrum nejezdila (pokud nemyslíme centrem nádraží Vítkovice či Kunčice). Nyní ukončena na Svinově.
Naopak přímé spojení Opavy s centrem (hlavní nádraží, Stodolní, střed) existovalo a nadále existuje jako linka R61. Takže v článku zavádějící informace…
Stejně jako věta o zavádění přímých vlaků mezi Ostravou a Štramberkem. Ty také už nějaký ten pátek jezdí. Ale jen 100 pálením nafty, místo 160, kterou ty BEMU dosáhnou.
Otázka je, kde vlastně má Ostrava centrum. Řekl bych, že jedno rozhodně není, je to město natolik roztahané s tolika průmyslovými oblastmi, že prostě má několik lokálních center, nikoli jedno pro celou Ostravu.
V Plzni se ještě budou dít věci.
můžete to nějak rozvést nebo je to jen takový výkřik?
„Stejný kraj přitom letos zrušil přímé spojení centra Ostravy s Opavou, nově vlaky končí a začínají na svinovském nádraží.“
To je ta výhoda dotací na nová vozidla. Máme je sice levněji, zato je nemůžeme nasadit tak, aby to dávalo logiku.
Všechno je věc dohody. Před pár lety na Slovensku získali dotaci na pantery pro okolí Žiliny. A dnes tyto jezdí i kolem Trnavy a Košic. Ale samozřejmě nikdo nenutí dopravce a objednavatele do těch dotací chodit, je to čistě jejich rozhodnutí.
No mám pocit, že to nasazování dotovaných vozidel na SK je tak trochu na divoko. Kdyby kontrola z EU viděla dotované 861 za Telgártem, tak se taky budou dít věci.
Prý to mají dohodnuté; samozřejmě jsem u toho nebyl a patřičné smlouvy a dodatky neviděl, tak to nemůžu odpřísáhnout. Nicméně nemyslím si, že by nasazení v takovém rozsahu kontrolním orgánům uniklo.
Hledál jsem to. Původně Pantery měli pro žilinský kraj a trenčíanský (asi rameno Trenčín – Trnava). A teď uvaději oficiálně i pro Košicský kraj a plus dokupuji další do košíc, ale to je jina zákazka.
Nicméně ty stávající zcela pravidelně jezdí i na ramenech Trnava Galanta s Trnava Senica, tedy v Trnavském kraji, a jeden se motá i kolem Košic, opět v rámci běžného turnusového nasazení.
http://sledovani.55p.cz/zilina_630_2023/
Tak ty dotace brát nemuseli. Nebo si mohli lépe připravit projekt.
Ukončení všech vlaků z Opavy ve Svinově má hlavně dopravní důvody. Zlepšuje propustnost velmi vytížené stanice.
Ví někdo znalejší, jak je železnice financována v zemích typu Polsko, Chorvatsko, Rumunsko? Protože pochybuji že jsou tam zvědaví na nějaké soutěže.
To je pravda, v Polsku to na nějaké velké soutěžení nevypadá. Tam je snad jen velké množství regionálních dopravců, PKP(IC) a Arriva…
Tak nějak. Když si třeba ve Wrocławi a okolí vypiplali vlastního dopravce s novými vozidly (KD), tak je jasné že o nějaké soutěžení nebude zájem.
Podobně je to v částečně v JM kraji, byť zatím s nenáviděným dopravcem.
Není to podobně. JMK žádného dopravce nemá ani na to neaspiruje, ale dopravce pro své vlaky bude (muset) soutěžit.
Myslím, že tím elegantně obešly nařízení EU. Podobně jako u nás např. DPÚK – vnitřní dopravce. To jak kdyby EU chtělo soutěžit dopravce po tram kolejích ve městech.
Spíš než takový východ by mě zajímalo, jak to mají (budou mít) smluvně podchycené v Rakousku. S výjimkou pár spojů na komerční riziko Westbahnu a několika úseků v provozu ROeEE u maďarských hranic (daných historicky) jsou privátní jen malé lokálky. Vše ostatní provozují ÖBB a těží ze síťového efektu.
Tak ÖBB to má pořešené provozem jak vlaků, tak busů.
Podobně DB, která provozuje víc busů než vagonů
Rakušani si svého národního dopravce chrání. Podle posledního Eisenbahn-Revue 3/23 začnou první soutěže až na konci 20. let. Např. v Korutanech a Voralbergu je přímé zadání do r. 2028, Salcbursko a Tyrolsko 2029, Štýrsko a Horní Rakousko do roku 2033.
To by mě zajímalo, jak takový Fritz prokáže, že je vlastníkem svého národního dopravce a jaká vlastnická prává že může vykonávat. Hádám, že max. držet hubu a krok, protože není od Dráhy.
V Rakousku bude přímo zadáno i Westbahnu.
Nové kontrakty jdou nyni dobré pro ČD, otázka je, zda-li budou dobré i za sedm až deset let, kdy by meli být výběrové řízení, aby Nové jednotky pořízené v letech 2026 a dále nebyli pal koulí na noze ČD.
Jinak se ukazuje, že většina krajských samospráv není schopná až na výjimky vypsat výběrové řízení na 15 let provozu v dostatečném předstihu. To by znamenalo pro samosprávy nové jednotky od startu smlouvy, dobu odpisování jednotky 15 let, což by snížilo náklady dopravcům oproti odpisům na deset let a větší variaci možností.
Otázka je jestli je to fakt neschopnost krajských objednatelů a nebo spíš úspěšný lobbing ze strany ČD.
Tak zájem krajů o delší smlouvy než 10 let může záviset na tom, že tou dobou už vedlejší tratě (tj. cca 80% sítě SŽDC) patrně budou státních dotací.
Když si to srovnám s vlečkami, tak provozovaných dle Drážního úřadu je cca 4 tisíce km těchto tratí-vleček. A zrušených tratí-vleček je cca 1 tisíc až 1,5 tisíce km (moc jsem to nezkoumal a přesné číslo si nepamatuji) … koho zajímá které koleje byly úředně zrušeny viz
https://www.ducr.cz/images/drurad/dokumenty/metodicke_pokyny/Seznam_zrusenych_vlecek_12_2022.pdf
Oprava:
…tou dobou už vedlejší tratě (tj. cca 80% sítě SŽDC) patrně budou BEZ státních dotací.
A okresní divadla, muzea, národopisné spolky také. To by se vám líbilo?
Jezdívám (dálkovým) vlakem. A to z důvodu, že se desítky let plýtvalo na 5x až 6x hustší železniční síť než v Holandsku, tak logicky peníze chybí. Za jaké peníze se postaví nový most přes Vltavu, který co nevidět bude K.O.? Takže teď mi hrozí, že dálkové vlaky budou seškrtány třebas na desetinu počtu vlaků. A hrozí, že ve zbývajících dálkových vlacích stoupne jízdné třebas na desetinásobek. A to proto, že za Babišovy vlády se kupovaly málokapacitní RegioFoxy (které jsou žravější než autobusy), utrácelo se za málopoužívané vedlejší tratě jako Lovosice-Louny a peníze šly do nádražáckých úchyláren jako nádražácký palác v… Číst vice »