Podobu haly hlavního nádraží a proměnu Sherwoodu navrhnou dánští architekti

Oblast hlavního nádraží Praha čeká proměna. Pramen: © 2023 Nový HlavákOblast hlavního nádraží Praha čeká proměna. Pramen: © 2023 Nový Hlavák

Soutěž začala loni v květnu a měla formu takzvaného soutěžního dialogu.

52 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
bvovka

Až 2028?! Doufám, že aspoň tu tramvaj protáhnou, aby byla cesta z Hlaváku na Masaryčku co nejpohodlnější. Nevadí mi chůze, ale divnolidi kvůli kterým to často beru přes Florenc.

Joe

Trvám na tom,
hodit na Sherwood atom,
jen by to blesklo,
proměnit fetky ve sklo.

David

To je asi úplně jedno, kdo to vyhrál soutěž, stejně to bude pořád vypadat ala 70.léta.

Pepa

no, já doufám že na přechod přes magistrálu se nebude čekat dalších 5 let. může se nakreslit třeba hned na jaře.

DavidK

To tuším i mají v plánu. Ale nechci kecat… Jestli ho ale opravdu udělají dříve, tak… Snad to bude celé ladit s následnou rekonstrukcí předprostoru. Snad se nebudou pak třeba bát do toho přechodu nějak zasahovat, kdyby to byla potřeba…

Jmeno

Doufám že tu pitomost jako přechod na magistrále dokud nebude obchvat nikdy nevznikne…vždyť není vůbec duvod…

marcela

Vždyť to celkem nedávno opravovali Italové, ještě to tam svítí novotou. Z nádraží udělali nákupák, už ideově nevyhovuje? Jinak – Hlavák je odporné slovo a popírá veškerou snahu o úroveň.

fous55

Italové opravovali jen historickou budovu a té se tato akce vůbec netýká.

DavidK

Nikoliv… Italové naopak opravili a zmodernizovali zejména zejména dolní odbavovací halu a halu nad kolejemi. Jestli jste si nevšiml, tak samotnou historickou budovu, jak z venku, tak zevnitř teď rekonstruuje Správa Železnic…

Michal M

Halu nad kolejemi opravila taky SŽDC.

DavidK

Dokonce… Já si myslel, že když už to je nějakou tu dobu nazpět, tak to dělali Italové. Tak nic, no. xD
Oni to ale možná ani beztak neměli v majetku, tu halu nad kolejemi, ne? Protože ta hala se opravovala v letech 2013-2017. Smlouva s Italy se vypověděla nějak v roce 2018 tuším.

Jan Tichavský

Historickou budovu právě moc neopravili, ta se po nich musela dodělávat. Italové si opravili vstupní halu, kde jsou všechny výdělečné obchody a dál je to nezajímalo.

DavidK

Respektive… Ano, jak píšete. Italové s tou opravou Fantovy historické budovy začli. To je pravda. Opravili však pouze tu prostřední část s kupolí, a… Dál to jaksi nedotáhli. Správě Železnic tak nic moc jiného nezbývalo, než to vzít defakto celou část historické budovy na své náklady.

Observer

Škoda, že se dnes nemohou ve velkých městech stavět nová nádraží, provozně i energeticky odpovídající 21. století. Naopak se musí cpát bambiliony do přestavby 100+ let starých budov, které nikdy nebudou plně vyhovovat současným nárokům.

Jan Tichavský

Proč ne, mohou. Vysočany šly k zemi nedávno.

DavidK

Ono se to tak teoreticky dělat může… Ne vždy je to ale ta správná cesta. Snad jen ale idiot by tohle udělal například právě u Hlavního Nádraží v Praze… To nádraží je zkrátka kus historie, a neodmyslitelně k Praze zkrátka patří. Nemůžeš přijít a Fantovu budovu spolu s velkou prosklenou nýtovannou halou celé nádraží zbourat. Raději nechci vědět, jak bys pak přistupoval ke Karlovu Mostu, nebo Pražskému Hradu. Pane Bože… 🤦‍♂️ Je pak samozřejmě otázka, jak moc velká opatření dělat pro to, aby i tyto hystorické budovy splňovaly určité standardy 21. století a aby i tyto budovy byly jaksi energeticky… Číst vice »

Vlastimil Kocurek

Souhlas, jen při veškeré úctě k Fantovi, srovnávat Hlavák s Karlovým mostem či pražským hradem je zcela nesmyslné. Fantovo muzeální nádraží se nesetkalo s obdivem ani v době po dostavění, v novinách tenkrát bylo uvedeno: „Fantovo nádraží spíše připomíná muzeum nežli nádraží.“ Čili Fanta v podstatě šel velký kus za hranice funkčnosti, jeho architektura byla již v té době zastaralá, a udělal tam interiéry, které ani po opravení nenaleznou vhodné uplatnění v dnešní době, ale jsou krásné. Budova se ale stala natolik nedílnou součástí historické Prahy, že o její likvidaci nikdo ani neuvažoval. Prostě by nám chyběla. Tak to řešili… Číst vice »

HonzaL

Úplně zbytečná investice a ničení zeleně v centru.

Matyáš

A že jde o opravdu cennou zeleň, že?

kajman

Samozřejmě, taky je denně zavlažována hektolitry čerstvé moči.

ZdendaP

Navíc kde si teď budou chudinky smažky šlehat?

fous55

V Praze je řada jiných parků. Určitě si něco najdou.

Blume

Jetlo to probehne na zpusob, jak probehla „modernizace“ haly, tak predpokladam, ze na miste Sherwoodu bude postaven Lidl 😉

jaroslav.dohnalik

Doufám, že místní obyvatelé budou spokojeni.

jal

Ti tam zůstanou. Genius loci musí být zachováno.
I když Anděl je těžká konkurence.

DavidK

Jakože… Super. Ale celkem jsem se vyděsil nad tím rokem zahájení stavby. Kór tím tuplem, když se objevuje slovíčko „nejdříve“. Ach jo. Pane Bože. Proč??
Rok 2026 a doteď byl podle mne úplně zcela v pohodě legitimní. Tak… Ať mi kurde vysvětlí, proč to zase odsouvat. A… Slovem nejdříve v roce 2028 to může vyzní taky tak, že se nezačne stavět ještě dalších 10 let. 🤦‍♂️

Frantík

Pokud jde o něco související se SŽ…

Xaver

Mně i 2026 přijde dost pozdě, ono by bylo pozdě už i letos s ohledem na to, v jak špatném stavu ten park je a jak to celé prostředí je nevábné. Nechci si moc představovat, jak bude vypadat za 5 let…

Ondra K.

Jenomže celá záležitost je teprve ve fázi vybraného architekta, který má zpracovaný návrh do soutěže. Samotnou architektonickou studii bude dost pravděpodobně potřeba ještě dopracovat. Dále soutěž na projektanta, tvorba podrobného projektu, jeho projednání a povolení, výběr zhotovitele… Zahájení stavby v roce 2028 bych viděl jako trochu konzervativní, ale vcelku realistický odhad.

Vlastimil Kocurek

Projekt úprav odbavovací haly pražského hlavního nádraží – tím se mhlozačít jako první.
Chtělo by to toto téma ještě pátkrát tady opakovat s podrobnostmi a vuzualizacemi. Tolik moje prosba k redakci, Samozřejmě i ta zpráva z ČTK je dobrý začátek. Díky za to.

Jaaaa

Hm, ta tramvaj před nádražím ty Vrchlického sady zabije docela. Stejná zvěřina jako magistrála, jen v menším měřítku. 🙁

Vlastimil Kocurek

Ano, ono park takového půdorysu a umístění před hlavním nádražím, a křížený (fragmentovaný) průchody tisíců lidí směřujících na nádraží už žádným parkem, ani Vrchlickými sady prakticky není už ani dneska. Sorry. Nicméně mě to velmi mrzí, protože v Praze se hodí každý kousek zeleně, na Václaváku ji prakticky ruší, před nádražím také, holt Praha svůj Central Park jako v NYC nemá a ani mít nebude.

Twix

Jakou by měl mít takový Central Park funkci? Na to aby tam člověk chodil sportovat, piknikovat nebo krmit kachny na rybníku je to beznadějně malé. K tomu může v blízkosti centra posloužit Petřín, Letná nebo Vítkov. Navíc takové parkové a po setmění nepřívětivé prostředí už nabízí Karlovo náměstí…

Vlastimil Kocurek

Souhlas, nejsme ve sporu, bylo myšleno jen to, že Central Park je v samotném středu, Praha má spíše ty zelené plochy mimo střed města, souvisí to historicky s tím, že hradby nebyly přeměněny na parky, ale souvisle zastavěny, viz. např. zdroj Švácha: Od moderny k funkcionalismu, kde jsou popsán i příčiny toho.

Honza

Praha má obdobu „Central Parku“ na devítce mezi Střížkovem a Prosekem, aneb Park Přátelství. A parků je tady mnoho, kdežto Vrchlického sady už dávno žádným parkem nejsou a člověk se tam bojí pomalu i projít, natož aby to chápal jako Park. Věřím naopak že revitalizace tomu mnohonásobně pomůže, včetně zavedení tramvaje, jelikož dnešní napojení je fakt hrůza.

Jan Tichavský

Praha parky má, ale u Proseka to rozhodně není „Central“. V centru je zeleně málo, tak bychom si jí měli vážit a kultivovat. Všechny volné plochy se mají zastavovat, zbyde akorát tráva mezi domy, které kvůli normám oslunění už nejdou dávat blíž k sobě (což je dobře). Klidně mohla vzniknout širší zelená promenáda na Smíchově, v Bubnech, u nákladového nádraží Žižkov, ale to by se muselo řešit před prodejem pozemků.

DavidS

Bránit tu „zeleň“ na Václaváku a označovat jí za Central Park… to už chce hodně fantazie a nejspíše i neznalosti

Jiří Kocurek

A že teda pak budou muset nádraží odsunout jak v Brně, protože tramvaj/šalina/štrasbana/električka… blokuje přístup na vlak!

Juraj

Toto je naopak doslova protiklad magistrály: prostorově efektivnější způsob dopravy, který doveze cestující až ke vchodu nádraží, aniž by vyžadoval prostor pro parkování.

Praha je v regionu unikátní tím, jak blbý přestup na tramvaj má u svého hlavního nádraží. Revitalizace parku je pak velmi příjemný bonus.

L.

A kolik procent aut na té magistrále myslíte, že dojede k nádraží a pak u něj zaparkuje, zatímco řidič odjede vlakem?

Jan Tichavský

To nebude trať s otevřeným kolejovým svrškem, přes kterou je zákaz přecházení, proč to srovnáváte s magistrálou?

Frantík

Ale pěší zóna to taky nebude 🙂

No každopádně že Hlavák je špatně napojeny na tramvaj se ví už dávno, tak vy s tím nikdo překvapený být neměl.

Jaaaa

Bariéra to bude a k odpočinku to nebude.

Tramvaj měla být vedena horem magistrálou. Stejně tam nemá co dělat.

Jaaaa

Je fajn, jak tady dostávám mínusy jenom za to, že před hlavákem se sdružují somráci a smažky. Ten park za to fakt nemůže, navrhovaná přestavba to opravdu nevyřeší (fakt si myslíte že jo?), přibude jenom další zbytečná bariéra a ubude funkční zeleně.

Tramvaj má vést vrchem po magistrále, aspoň by to lépe vytížilo starou budovu. Ale ne, zabejčile máme představu tramvaje místo somráků…

Kubrt

Skvělá zpráva. Další šance, po filharmonii, získat v Praze světovou architekturu. Snad to klapne a zrealizuje se to.

Ondra

Snad to nedapadne jako s magistrálou, kdy Gehlův návrh skončil v šuplíku

Vlastimil Kocurek

Stále jsou na magistrátu lidé, kteří se na problém dívají jen z dopravní kapacity, a to ostatní je moc nezajímá.
Ale pokrok nezastavíš, Gehlovy myšlenky se budou realizovat, ale také to jejich studio musí vyvinout mimořádně sofistikovaný systém, jak to vyřešit, tedy pokud s ním Praha ještě vůbec bude komunikovat.

P B

Tak zrovna tady té „světové architektury“ tolik nebude. Pokud k tomu tedy nestačí, aby to navrhli ti „správní“

Jde spíš o úpravu parku, hala zase tak zásadní světovou architekrurou neukáže. Z boků se to zarovná s parkem, místo parkoviště bude prostor pro lidi, těsně před halou bude tramvaj. Řekl bych že hala bude spíš minimalistická aby co nejlépe vynikl park a i historická budova nádraží.

Očekávám, že to bude spíš něco příjemného, než něco EXTRA.

Vlastimil Kocurek

Moc nechápu, o co vám vlastně jde, hala myslíte jako interiér? No ale právě interiéry se dnes dělají na velmi vysoké architektonické úrovni (viz třeba Masaryčka má interiéry senzační). Nádražní hala je vysoce funkční stavbou, cestující skutečně nebudou mít náladu na Fantovovo muzeum, kde se ale ani nedostanou !!!!! jako na hlavní součást, právě hala je rozhodující.

Kubrt

Netuším, jak to pojmou, proto píšu šance. Nicméně i prostory typu nádražní hala a prostor před nádražím se dají pojmout funkčně, účelně a krásně, nebo úplně blbě.

Vlastimil Kocurek

To je velice přesné, v tomto případě jde sice silně do popředí funkčnost, ale nemělo by to být na úkor toho, jak píšete, aby to bylo zároveň i krásné. Krásné přitom neznamená složité nebo přezdobené, ale jde např. o to, jaké materiály budou použity, jaké bude celkové pojetí. Přitom doufám, že hala bude celkově světlejší a lépe osvětlená LED světlem nad 3500 K – čili spíše studeným -denním.

Vlastimil Kocurek

Souhlasím s vámi, fandím tomu, jen si nejsem tak docela jistý, že projekt filharmonie je světová architektura současno doby. Ta oslavovaná otevřenosti stavby může být totiž nepřekonatelným problémem pro udržitelnost stavby v pořádku a čistotě, přivítal bych uzavřenější řešení. Rozhodně je to ale velkorysý, pozoruhodný projekt, který Prahu vylepší a odstraní současný zcela nevyhovující prostor. Takže i tomu v podstatě fandím.