Podcast: Vláda by měla jít cestou speciálního zákona, říká o splavnění Labe rejdař Lukáš Hradský

Lodě v Děčíně čekají na vodu. Autor: EVD-Sped.Lodě v Děčíně čekají na vodu. Autor: EVD-Sped.

"Mým přáním je postavit si aspoň jednu novou loď. To by byl splněný sen," říká rejdař.

29 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav

Ještě by ten borec přes lodičky měl říct, kde tu vodu máme pořád brát?

Pája

Chápu, že kope za svou práci a byznys. Ale nesouhlasím s betonováním koryta a už vůbec ne z daní. Doporučuji mu podívat se na přístav v Torgau i to, jak v současnosti funguje i přes to, že má k Hamburku o kousek blíž a vody víc.

K.S.

Jenže Labe v Sasku má trochu jiné parametr a podmínky než úsek Labe v hraniční soutěsce. Zejména jsou tam písky a mnohem menší měrný spád.

S Labem se něco vymyslet musí, nicméně si nemyslím že to co se navrhuje v současnosti je dobré řešení.

jfp

Lodě v Děčíně čekají na vodu, vlaky čekají na vlakovou cestu… A čekají a čekají a mezitím vody čím dál méně a Říše jde rozkopat další úsek u Bad Schande.

Jaroslav

Lejt beton do řeky umí každý blbec ale kde vzít vodu? To už rejdaře nes..e Vidí akorát ten svůj pupek se svatozáří

K.S.

No když na řece uděláte schody ze zdrží, tak musíte krýt jen výpar. Každopádně Vaše obavy bych směřoval na ministerstva ŽP a Zemědělství ve vztahu k nápadu rozorat úhory protože to prý pomůže potravinové bezpečnosti. Ale za jakou cenu? Problém nedostatku vody je spojený s masivní redukcí zádržného potenciálu půdy v posledních 70 letech, který ani zdaleka nebyl vykompenzován přehradami, které se zřídily. Zrychlil se odtok a tak. Tedy by bylo třeba spíš vytrhat drenáže a opět prodloužit vodní toky, obnovit malé rybníky a svést do nich srážkové vody atd. Ono ztratit 4 z 9 miliard kubíků kapacity už ve… Číst vice »

K.S.

Spíš než speciální zákony by byl potřeba předělat stavební řízení. Není dost dobře možné vymýšlet neustále speciální zákony které mají umožnit konkrétní stavby a přitom se nechat možná desítky staveb soukromých ve zdlouhavém procesu stavebního řízení.

—-

Potenciál pro výrobu elektřiny na DOL je poměrně malý, jednotky, možná nízké desítky MW, víc moc nic. Komory překračující rozvodí toho moc nevyrobí a spíš budou energii spotřebovávat. co by mohlo energetice pomoci jsou některé navrhované nádrže které by byly součástí DOL.

Honza

Asi jsem zmlsaný rozhovory ve veřejnoprávních médiích – ale mně prostě moc a moc chyběla jakákoli oponentura k prezentovaným a velmi zaujatým názorům respondenta. Ovšem kostička do mozaiky názorů je to zajímavá. Prostě i takoví lidé žijí mezi námi a prezident nebyl jediný, kdo bez DOLu nemůže usnout.

Jan Svoboda

Vstupuju do diskuze…Jsem proti vybudovani plavebni stupne v Kanonu Labe u Decina, ad hoc zakony nechci, myslím, že situace se budu bohužel s vodou jeste zhorsovat a nicemu to nepomuze. Spis by to chtelo chranit prirodu, lesy, které by mohly snizit teplotu a treba tu vodu prinest nez stavet betonova monstra, která stejnak ani nepomuzou. Jsem pro co nejvetsi rozvoj nakladni zeleznicni dopravy. V ČR to dava nejvetsi smysl.

Jiří Kocurek

To je všeobecně rožšířený omyl, že lesy způsobují děšť. Na Faerských ostrovech les nenajdete, prší tam 330 dní v roce.

Jedná se o záměnu příčiny a následku. Pokud vzdušné proudy nepřinesou vlhkost, tedy mraky, tak ze suchécho vzduchu nezaprší.

K.S.

Jenže Faerské ostrovy, jsou ostrovy v Atlantiku a ne někde na Lipnu. a jako takové se účastní toho úplně nejmenšího vodního cyklo který v přírodě existuje. V ČR máme problém že nám poklesla poměrně značně možnost uchování vody v půdě, asi o polovinu a zároveň se výrazně zrychlil odtok z krajiny. Takže tu není čím ji chladit, více se zahřívá a do vzduchu se dostává méně vody, která by mohla způsobit déšť.

Ale asi by to chtělo podpořit výpočty a simulacemi.

Jiří Kocurek

A pak jsou Kapverdy, kde 350 slunečních dní v roce. Taky uprostřed atlantiku.

Pokud nějde převážně fouká z moře na pevninu, tak zákonite musí exstovat místa, kde fouká převážně z pevniny na moře. A takový vzduch bude suchý…

K.S.

Myslím že záleží poměrně dost na tom kolik vody se může z daného místa odpařit, bez ohledu na to jestli to máte z vody, nebo terénu a zrovna ten kus země na východ od Kapverd je suchý, protože se táhne až někam po Omán. Kde by se ta voda vzala? Je to jiná situace než v jaké by bylo Česko po revitalizaci krajiny na západě Čech, obnovy jezer (pročpak se asi zámek jmenuje Jezeří) a zvýšení dostupného objemu vody v půdě. Aby na Kapverdách pršelo, tak by bylo třeba aby na Sahaře byla minimálně step, spíš ale jezera která tam… Číst vice »

Luboš Beneš

Mraky s vláhou jdou ve výšce kolem 1000m, na návětrných úbočích se kapičky z mlhy sráží na listech vavřínů a voda jde do půdy. Viz Kanárské ostrovy. Kapvery mají ostrovy ploché-Sal max výška 100m kde není o co zachytit vláhu a pak zelenější např. sopku Fogo.

O.K.

Vy široce rozšířený omyle, je dobře, že v tom (a v mnohém dalším) máte tak jasno. Bylo by fajn, kdybyste si to nenechával pro sebe a sepsal také občas nějaký vědecký spisek, abychom i my ostatní pak věděli, jak to teda je.

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2015/cislo-10/dest-prichazi-az-po-lese.html

mikemp

Problém se splavnosti labe v danem úseku je stary jak plavba s lodi. Usek Labe rapidně klesá na rozdíl od predchoziho i nasledujiciho. Tam je neco potřeba postavit.

Václav

Že vodní dílo zničí přírodu je nesmysl. Sice se krátkodobě poškodí biotop, jako při každé stavbě, ale když se to udělá dobře, tak to může být naopak přírodě prospěšné. Když se stavěly jihočeské rybníky, asi to zprvu také překrásné nebylo. A dnes jsou to přírodní rezervace.

Jaroslav

vody je v řekách čím dál méně….vše takové smysl nedává

Jiří Kocurek

Zákon má být obecné povahy…

Martin Verner

No tak se napíše obecně, to je toho.
„Na všech řekách odtékajících z území České republiky a ústících do Severního moře…“

K.S.

Vůbec nevím o co jde, ale chtěl bych Vás upozornit na nebezpečí Sprévy.

Jiří Kocurek

A kdyby jenom té, stačí si projet mapu, Sebnice, Křinice… nicméně šel jsem dál a našel Polavu a Černou: https://mapy.cz/s/dulusehagu
Z Božího Daru by se mohlo stát Boží nadělení, či rovnou jáma pekelná.

Ale kousek na sever je přehraja Fláje a v Německu se tok jmenuje Flöha. Je dlouhá 67 km a pramení v ČR 845 m nad mořem.

Takže by se to vrátilo jak když se do lesa zařve Baník!

Martin Verner

Ale žádná z nich neústí do Severního (ani žádného jiného) moře, všechny do nějaké jiné řeky…

K.S.

Nebylo řečeno že musí ústit přímo.

ABC

jo třeba 77/2002 Sb. 🙂

Ondřej

Rozhovor byl moc fajn, ale slovo potencionál mě opakovaně trhalo uši 🙂 Ale jinak mě to bavilo dost.

Každopádně pro zastánce splavnění Odry do Bohumína nebo do Ostravy je imho zajímavá informace, že doprava za Frankfurt je v současné době hodně omezená, tak doufám, že se nebudeme pouštět do nějakých enviromentálně sporných rozhodnutí na základě nějakých hypotetických prognoz.

Honza

Souhlas. Trpěl jsem při poslechu 😮

Facepalm

Nikdy mne nepřestane fascinovat, kolik joudů má pocit, že je potřeba schvalovat ad-hoc speciální zákony úplně na všechno

Herold

A k tomu pocit, že ten speciální zákon všechno vyřeší…