Podcast: Devadesátky jsou nejslabším bodem pražského metra, říká jeho architektka Anna Švarc

Vestibul Na Knížecí ve stanici Anděl po rekonstrukci. Foto: Petr Hejna / DPPVestibul Na Knížecí ve stanici Anděl po rekonstrukci. Foto: Petr Hejna / DPP

Úkolem Anny Švarc je hlídat a rozvíjet estetickou hodnotu stanic pražského metra, očistit metro od nevkusných reklamních poutačů.

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kníže

Super díl! Moc za něj děkuju.

tuneldědek

Nechápu ten hate na devadesátky, paní je komunistka?

tuneldědek

Pozn. pro případné rýpavce: Moje přezdívka opravdu nesouvisí s Václavem Klausem st. 🙂 Její původ by byl na dlouhé vyprávění a to po mě asi nikdo nechce.

Jaroslav Toman

Moc pěkný rozhovor a člověk na svém místě, mám z toho dobrý pocit, děkuji.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

O tom ale článek není.
Chce to lépe a pečlivěji číst a v tomto případě i poslouchat.

Karel Mio

Devadesatky nejhorsim bodem metra jsou, ale ne ty skutecne, vymezene lety 90-99, ale ty myslenkove, ktere v jistych ohledech trvaji dodnes. Prave rozpor mezi dobou a pristupem ci zpusobem premysleni je to, co cini vysledek spatny. IV.C. a V.A, trebaze z let nultych, potazmo desatych, jsou dle me horsi nez treba prodlouzeni B na obou stranach z let devadesatych (dobre, CM a ZL jsou strasne) prave proto, ze je na nich patrne mysleni zamrzle 10-20 let nazpet. Zkratka co je vetsi ostuda, 30 let stare stanice z devadesatek, ktere jsou odrazem doby, nebo V.A z roku 2015, ktera ale designem… Číst vice »

Rochličák

Souhlasím, že to je trochu kulturní a trochu generační věc. Nestavěl bych to a priori do roviny stranické nebo profesní, byť tam ty vzorce chování samozřejmě prosakují. U každého projektu na desítky let je základem zadání. Od jeho kvality se odvíjí rychlost získání potřebných povolení, průběh stavby a následná výše provozních nákladů. Takže nejnižší cena se může dost prodražit. Samozřejmě znám architekty, kteří se třeba specializují na územní plány a jejich výtvarné schopnosti jsou asi takové, že bych si od nich nenechal navrhnout ani psí boudu. Ale u projektů typu metra je profesionálně porotovaná architektonická soutěž opravdu zlomkem nákladů, který… Číst vice »

Xaver

Tak doufám, že se taky něco udělá s rostoucím počtem tagů a čmáranců, které některé stanice vyloženě zohavují. Nemám zrovna pocit, že by se v jejich odstraňování DP přetrhl.

petr

Je to o lidech. Já vidět, že tam někdo něco čmárá, tak mu tu fixu nacpu do rekta… 99,9% lidí jdou raději kolem jakoby nic…

Rozšíření S welcome

V to případě je na místě zavolat policii na vás, za napadení. Nemáte žádné pravo vykonávat spravedlnost jako samosoudce.

Geralt

Já jsem si říkal že jestli se mi někdy pod ruku dostane sprejer, tak ho nejdřív zbiju a pak mu ten sprej nastříkám do ksichtu.

Martin Š.

Jsem rád za to, co se poslední roky v Praze s prostory metra děje. Třeba Chodov po odstranění stánků s levným zbožím najednou vypadá krásně a dá se tam normálně projít. Mizí různé výlepy, billboardy a dříve nekontrolovaná reklama.

Jen budu doufat, že si na to lidé vzpomenou u voleb. Pokud dovolíme návrat starým strukturám z devadesátek, je otázka času kdy pozice architektky metra zmizí a veřejný prostor se začne opět zaplevelovat…

Rozšíření S welcome

Aktivisty si plaťte ze svého a ne z erarniho, takže já si určitě vzpomenu. O důvod víc volit ODS.

Rozčílenej Jarda

Přesně tak, po téhle zkušenosti už piráty a PS ani omylem.

Jiří Kocurek

Přemýšlím, kolik aktivistů bylo zásadně proti Tančícímu domu.
A sotva se dá tvrdit, že tenhle pán je stará struktura.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Frank_Gehry

q89

Aktivistů proti bylo hodně, ale tenkrát ještě neplatil současný zákon a odpor proti svévoli úřadu byl silný. Dnes by se tančící dům už nepostavil.

Jakub

Stalo by za to videt v cem bydlite doma, pokud pozice architekta povazujete za aktivismus

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Je to tak…

Jirik

Nepropujcovat cely prostor komercnim ucelum je spravne, ale ten, ktery uvolnen bude, musi zustat neregulovany. Socialismus verejny prostor nezvelebi a z obdobi 89-22 jsou devadesatkove struktury ty nejsvobodnejsi. A prioritizovat se nerika, nybrz uprednostnovat.

cawez

To určitě. Nevím, co je na tom, že veřejný prostor má nějaká pravidla, socialistického. Interpretovat regulaci jako formu socialismu je pěkná pitomost. Ono je to ve skutečnosti spíš naopak – nenastavením pravidel se otevírá cesta k anarchii (a ano, tak to ve veřejném prostoru u nás často opravdu vypadá) a ta má k socialismu, jak je známo, podstatně blíž.