Pod soupravou metra v Mexiku se zřítil most, nejméně 23 mrtvých

Pod soupravou metra v Mexiku se zřítil most. Pramen: twitter/SUUMA VoluntariosPod soupravou metra v Mexiku se zřítil most. Pramen: twitter/SUUMA Voluntarios

S mostem se propadlo několik vagonů, které uvěznily automobily na rušné silnici pod mostem.

Zpět na článek
26 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MaT

Tak nejdřív jsem si říkal: „Uf, to by se v Praze nestalo. Metro v tunelu nemůže nikam spadnout…“

Ale pak jsem si vzpomněl na ten úsek přes pražský „Central Park“ (i když je to trochu dál od centra). Jde o úsek mezi stanicemi Hůrka a Lužiny… No, tak snad je to tam postavené trochu lépe…

O.K.

Nadzemních úseků je přeci jen trochu více. Černý Most – Rajská zahrada, krátký kousek na mostě je hned za stanicí Kačerov směrem na Háje a pak samozřejmě most nejmostovatější – Nuselák mezi stanicemi Vyšehrad a I.P. Pavlova.

Pája

Napadlo mně, zda něco podobného nehrozí v budoucnu v Brně po výstavbě nového odsunutého nádraží? Bude taky nějak takhle vyvýšené?

Pája

Hele dík za body, ale to byl dotaz. Uměl by prosím někdo odpovědět?

Y.K.

je to mostní konstrukce jako každá jiná. Asi tak. Bojíte se ve vlaku na mostech?

Jindřich

Zdá se, že to je konkrétně tohle mostní pole, které nevydrželo:
https://goo.gl/maps/JbZG1tY4hfkYS8ny6

draceane

https://www.eluniversal.com.mx/metropoli/antes-y-despues-asi-lucia-la-estacion-olivos-de-la-linea-12-del-metro

Tak tady Mexičani píší, že to je na foto GM prohnuté, ale osobně si myslím, že vidí „trávu růst“ – usuzovat deformace podle StreetView, tak to se nám kroutí půlka světa. Ale na ten svar bočního nosníku na hlavní nosník bych si asi i vsadil. Jestli tam vznikaly nadměrné dynamické účinky od výhybky, tak to únavou mohlo vzít dost rychle zasvé. Zvlášť jestli se na té stavbě šetřilo tak, jak se píše.

Y.K.

Ano. To jsou poněkud trumpety, protože se to tam zjevně rozšiřuje, optický klam, ne prohnutí. Očumoval jsem to streetview a napadá mě buď místo navaření bočního nosníku (i když vlak jel po opačné koleji) a nebo poněkud zkorodovaný svár na protějším nosníku u navařeného výložníku TV (když se tam trochu bloumá i z druhé strany kolem), který není ideální, ale metalurgicky poznám pochopitelně houbelec. Spolu s dynamickým účinkem styků u výhybky by to dávalo logiku. Zjevného tam není vidět nic.

Brňák

A těch čumilů všude, to je horší, jak u nás

Poudy

Jojo vy by jste šel určitě okolo jakoby nic. Nezapomeňte že se to stalo ve městě, to když se něco stane na vesnici tak tam takových lidí nebude no..

Xyz

tak Mexico City ma len 9 milionov obyvatelov, kde sa to hrave na taku Prahu ci ine ceska megalopole

Y.K.

Vidím tam vrcholy výhybek… Že by někdo špatně spočítal dynamické účinky i vybouchanějších styků? Nebo nějaká nekázeň zhotovitele? Pravda se sem k nám asi nedostane až to vyšetří.

Rudolf Tuček

Připadá mi že to nevydržel pilíř na kterém je mostovka.

Kubrt

On tam byl ještě jeden sloup? Není to moc zřejmé, ale nezdá se mi pravděpodobné, že by betonový sloup, zatížený v tlaku, takhle zkolaboval. Spíš se mi zdá, že se zlomil ten vodorovný nosník. Což je u 10 let staré betonové konstrukce taky na pováženou, asi tam byla nějak fatálně nezvládnutá výztuž – přerušená uprostřed prvku??

Jiří Kocurek

Opravdu to vapdá tak, že se mostovka zlomila uprostřed a jedna strana se tím pádem vyvlékla z uložení. Proč? To z fotky nelze zjistit.

draceane

https://www.eluniversal.com.mx/metropoli/tras-accidente-en-linea-12-denuncian-otras-cuarteaduras-en-el-metro

Na jiných místech ta konstrukce vypadala taky celkem zajímavě.

Nicméně se nejedná o železobetonovou konstrukci, ale o konstrukci spřaženou. Tam bych to tedy spíš tipoval na nějaký projev únavy (jak píšu výše). Navíc to jsou všechno prosté nosníky, takže tam není úplně extra důvod, aby to zkolabovalo nad pilířem.

Kubrt

Mě při koukání na ty fotky napadlo, jestli to není spřažené, ale zase jsem tu myšlenku zavrhl s tím, že si neumím přestavit, že by ten ocelový nosník mohl něco takového dopustit. Jak vidno, mohl.

Y.K.

Ono je na pár místech vidět, že to není průběžný nosník, ale je svařený z krátkých sekcí, jedné až dvou v jednom poli. Svár snadno může být kámen úrazu.

Rudolf Tuček

Mate pravdu pilíř tam není, fotka z článku trochu zkresluje.
Na fotkách z google map ještě před zřícením to vypadá že je konstruován z ocelových nosníku a betonové desky. V místě zlomení začíná rozšíření mostu na další kolej, na fotce je to tam nějak divně preplatovane.

draceane

Nekázeň zhotovitele to klidně být mohla – třeba v provedení svarů. Podle kamarádky z CDMX byl ten úsek pověstný, kolik peněz se tam prošustrovalo na všimném.

Y.K.

Ano, také bych problém odhadoval ve svarech. Trhlina ani nemusí být ze země vidět.

Zyx

Pravda opravdu tezko. A protoze predpokladam souhrn mnoha negativnich faktoru, ktere nakonec vedly k tomuto nestesti, tak se obavam ze bude vytazena Jen ta pricina, ktera se nekomu hodi do kramu. A jelikoz to je z Mexika, tak myslim ze ani to ne.

Majkl

Kde konkrétně udělali soudruzi indiáni asi chybu?

Velký Bílý

On by to totiž bílý heterosexuální muž udělal mnohem lépe. To jste chtěl naznačit, ne?

Lukáš F.

Přesně tak. Tenhle most se jim zřítil po 10 letech, zato třeba Morandiho most vydržel celých 41 let, než při jeho zřícení zahynulo 43 lidí.

NNN

A milion zavázejících čumilů…