Počet pirátských útoků na světových mořích se loni prudce snížil

Proti námořnímu pirátství u Afriky se snaží bojovat i státy EU. Pramen: Deutsche MarineProti námořnímu pirátství u Afriky se snaží bojovat i státy EU. Pramen: Deutsche Marine

Nejnebezpečnější je Guinejský záliv, na který připadají všechny případy únosů členů posádek.

Zpět na článek
Odebírat
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
mauriicio

Není možné, že se piráti přeorientovali z přepadů na převádění?

Geralt

Slyšel jsem že na ruské lodě si tihle piráti nedovolí protože ví že Rusové jsou ozbrojení a bez milosti by z nich udělali sekanou, mořskému právu navzdory.

Zdeněk

Na netu je několik videí, které ukazují, jak Rusové zatočili s piráty. No nevím, přijde mi to nahrané, resp. jako slepenec reálných záběrů, ale každý z jiné akce.

Pepa z depa

Asi jsme se nepochopili. Moji kamarádi jezdí na moři. Určitě se nedrží v pobřežních vodách okolo Afriky. Takže mezinárodní jednotky kdyby chtěly, tak je najdou jak vyjedou z přístavu. Mají radary, o sms vůbec nejde.

none

Vzdyt byl dost casto zakaz vychazeni a spousta lidi byla v karantene s covidem…

Jiří Kocurek

Jo, zákaz vycházení. To odradí pytláka od toho, aby vzal pušku a šel lovit. A do vedlejšího okresu už tuplem nepůjde. Vždť by musel přejít hranici okresu po silnici a tam jsou hlídky.

MaT

A byl i zákaz vyplouvání?

Dan Žatecký

„Počet pirátských útoků na světových mořích se loni prudce snížil“

Jak by taky ne, když se piráti přestěhovali do sněmovny, aby vesele pokračovali v okrádání.

Ryk Mat

S politikou laskavě odtáhněte na facebook a diskuzi na novinkách.

_Pavel_

Popravdě se to dalo čekat, holt 22 a 4 je velký rozdíl.

Pepa z depa

V době kdy satelitem přečtu pomalu SMS v mobilu tomu nějak nerozumím. Kdyby se chtělo a prostředky na to jsou, tak je smažou raz dva.

Jiří Kocurek

To bude tím, že se nedomlouvají pomocí SMS přes mobily. Resp. takhle neopatrné už se podařilo vychytat. Jsou hůře plomitelné metody komunikace.

M19

Na moři přes mobil? To někdy zkuste dál od pobřeží… 😀

Jiří Kocurek

A jinak je to problém z hlediska mezinárodního práva. Námořnictvo může v mezinárodních vodách ledacos, ale ne v ve výsostných vodách. A střílet po lidech na pobřeží už je totálně mimo. To si mohla dovolit US NAVY ve válce v Zálivu.

Jo a ten satelit nemáte k dispozici 24/7 na všech místech naráz. Abyste tím pokryl celou planetu, muselo by jich být pár desítek na každý kilometr čtvereční. Několik milionů satelitů. A obrana? Pod strom satelit nevidí.

K.S.

Asi, tak někdy se lidi moc dívají na detektivky s Grissomem a Gibsem… Pár měsíců zpět jsem to viděl hezky udělané video vysvětlující proč je třeba problém nasnímat Čínu, nebo Severní Koreu, prostě kombinace dvou kruhových pohybů, šíře pásu, mraků… A ono to týdny či měsíce vezme.

Navíc je to overkill proti odposlechu komunikace mezi BTS, která je, pokud vím, bez šifrování.

Jiří Kocurek

Těžko hádat, ale jestliže to jednou obě strany zašifrují 2kB klíčem, tak to ta BTS nemá šanci rozklíčovat ani po týdnu. Natož v reálném čase. Podle mého názoru to pošle jak dostala, ale už nepřidá další vrstvu šifrování.

dejf

Ty hadráky přeceňujete, jejich zásadní problém je elektrickej ostnáč okolo paluby, sprcha hasicím systémem a hlavně dobře ukrytá bezpečná místnost pro posádku. No a pak přiletí vrtulník, vysadí vojcly a ty to vyřeší dle vkusu únosců, v nabídce je po dobrým i po zlým…

K.S.

No BTS je „blbá“ co dojde z telefonu „telefonní“ šifrou rozklíčuje a pošle jak je dál. Ale fakt mám pochybnosti že by SMS někdo z nich šifroval jinak než že napíše moták.

M19

Ale vidí… 😉 Dokonce i pod zem. Záleží co je to za satelit. Rozhodně nepotřebujete pár desítek satelitů na každý kilometr čtverečný. Dokonce existují geostacionární satelity, které jsou stále nad stejným oblastí – proto existuje něco jako komerční televizní satelitní vysílání. Je to trochu jinak, než nastiňujete.