Počet pirátských útoků na světových mořích se loni prudce snížil

Proti námořnímu pirátství u Afriky se snaží bojovat i státy EU. Pramen: Deutsche MarineProti námořnímu pirátství u Afriky se snaží bojovat i státy EU. Pramen: Deutsche Marine

Nejnebezpečnější je Guinejský záliv, na který připadají všechny případy únosů členů posádek.

Počet pirátských útoků na světových mořích loni klesl nejníže za téměř 30 let. Podle údajů Mezinárodního námořního úřadu (IMB), který spadá pod Mezinárodní obchodní komoru, bylo pirátských útoků a ozbrojených přepadení lodí 132. O rok dříve zaznamenal úřad 195 případů přepadení. Piráti se nalodili na 115 lodí, 11 jich napadli, pět ostřelovali a jednu unesli.

Celkový pokles hlášených incidentů v roce 2021 souvisel do značné míry s méně hlášenou aktivitou v oblasti Guinejského zálivu na západě Afriky, uvedl IMB. Počet oznámených incidentů tam klesl z 81 v roce 2020 na 34 v roce 2021. Pozitivně se na něm projevila zvýšená přítomnost mezinárodních námořních plavidel a spolupráce s regionálními úřady. IMB vyzdvihuje činnost dánských námořníků, kteří přispěli k neutralizaci skupiny podezřelé z pirátství na konci listopadu.

Přesto zůstává tento region jedním z ohnisek světového námořního pirátství. „Ačkoli únosy na moři klesly v roce 2021 o 55 procent, Guinejský záliv zůstává zodpovědný za všechny případy únosů po celém světě, přičemž v sedmi samostatných případech bylo uneseno 57 členů posádky,“ uvedl IMB.

Nebezpečí, že se lodě a jejich cestující stanou oběťmi pirátů, je i v jiných oblastech světa vysoké. Pirátskému nahlašovacímu centru při IMB bylo loni oznámeno 35 útoků na lodě v Singapurském průlivu, což je nárůst o 50 procent ve srovnání s rokem 2020 a nejvyšší počet hlášených útoků od roku 1992. Ozbrojenými loupežemi na moři nadále trpí i jihoamerické přístavy v Brazílii, Kolumbii, Ekvádoru a v Peru, a stejně tak přístavy v Mexiku a na Haiti.

Tagy Mezinárodní námořní úřad pirátské útoky seznam
19 komentářů