Po roce a půl lze ve veřejné dopravě legálně cestovat s odhalenými ústy

Respirátory ve vlacích končí 14. dubna 2022. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej KubalaRespirátory ve vlacích končí 14. dubna 2022. Autor: Zdopravy.cz/Ondřej Kubala

Znovu volně dýchat budou moci cestující od dnešní půlnoci.

111 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jirik

Legalni je to bezne a nikdy tomu nebylo jinak. Stat totiz vydava nelegalni predpisy, jakkoliv to zni zvlastne 😉

Miky

Až vám napodzim zas kovidisti nasadí náhubky jak dobytku, tak si to přečtěte, ať víte, do čeho jdete:

https://smis-lab.cz/2022/04/03/rouskova-realita-aneb-co-je-pravdy-na-tom-ze-nas-rousky-a-respiratory-chrani-pred-infekci/

Osamělý Vlk

Je mi smutno, že redakce nechává prostor proruským trolům a antivaxerům.

Miky

Říká se tomu svoboda slova a je naopak smutné, když si jí lidi nechají vzít.

rozinka

Však si to nos, nikdo ti v tom nebrání!

Lukas

Noseni respiratouru neni povinne, ale neni zakazane, klidne ho muzete nosit kamkoliv *).

*) bazen a sauna neni vhodne misto pro noseni respiratoru

IGCT

Zkušenost. Ať už s náhubkem nebo bez, kovid postupuje stejně. Zbytečnost, která navíc snižuje imunitu člověka.

Žádný živočich nežije ve sterilním prostředí.

Stepan

Však ono pod tou rouškou moc sterilno není, naopak se v roušce pěkně namnoží všechno, co se do ní nachytalo.

Vlastimil Kocurek

Tak to je zase trolení. Roušky se už nepoužívají, ale respirátory, se kterými vzorně zacházím, tak aby byly účinné, vždy dezinfikované, více na jeden den. a FFP 3.

libor

To je sice hezké, ale všude zase nastaly jarní výluky, takže auto a kolo to jistí… to jistota..

Ares

Ona začíná stavební sezóna i na silnicích, takže možná tak to kolo.

OndraG

Koukám, opět se sešly dvě nesmiřitelné skupiny … Jestli můžu, tak bych poradil všem, používejte zdravý rozum a nemějte klapky na očích, svět se netočí jen kvůli Vám!
Hezké Velikonoční svátky všem … 🙂

Vlastimil Kocurek

Tak určitě nebudu podporovat trolí farmy v Rusku, kteří to rozdělení společnosti zde vytvářejí v rámci dezinformačního boje.

Michal

Legálně? Nenosit respirátor ve vlaku bez klimatizace bylo legální vždycky.

Miloš

není to brzo

Miloš

legálně

xyz

V pohybu odněkud někam, mj. za návštěvami různých lidí?

Pak je to ale skoro jedno, protože na těch návštěvách či ve své původní domovině žádné roušky mít nebudou.

Měli by je „jen“ ve vlacích.

Petr

Jenže na té návštěvě se vidí pár lidí, ale v tom vlaku se potkáte s desítkami 😉

xyz

Reálně se tam potkám max. s těmi, kdo sedí vedle/naproti mě. Kdo sedí o desítky metrů dále, je vedlejší (jinak bych musel počítat např. i sousedy těch známých, se kterými se lidé potkají např. ve vestibulu bytového domu).

O (již pár týdnů „nerouškových“) dalších vnitřních prostorách nemluvě.

Vrták

Kyslik
Rozumím tomu, že je v populaci velké procento vyznavačů dýchání oxidu uhličitého a ti ať se náhubku klidně dusí. Osobně patrim mezi vyznavace dychani čerstvé ho vzduchu či kysliku nahubek jsem nosil chvilku, a to maximalne pod nosem a žádná vznešeně pojmenovaná ryma mě nepostihla.

Petr Novák

Čerstvý kyslík? V autobuse? Uprostřed města plného smogu? Hahahaha…. Tak takhle jsem se u zdejších komentářů už dlouho nepobavil. Prosím pokračujte v tom. Lidé potřebují v současné pochmurné době podobnou zábavu, neboť, jak všichni víme, smích léčí 😉

robert

To máš pravdu, dost jsem se u toho tvého žvástu pobavil. 😄

Georg

tak nevim co za respiratory pouzivate, ale standardne funguji tak, ze pres ne vzduch vchazi i vychazi…

Kleist

Trénink na výstup do vysokých nadmořských výšek kde je málo kyslíku.

Jan

Pod nosem to nemá žádný smysl, to radši nenos vůbec. Ale co znamená to „vyznavačů dýchání oxidu uhličitého“? Člověk normálně dýchá přes respirátor či roušku, nic se mu pod nosem nehromadí. Už jen díky tomu, že kapacita nádechu plic je řádově větší jen ta vzduchová kapsička pod respirátorem.

Surio Mario

Třeba si to odvodil z popisků na těch čínských šmejdech, co se tady prodávaly. Na těch totiž bylo natištěno KN95, to se dá přece vysvětlit tak, že zachytávají 95 % dusíku a draslíku. 🙂

Stepan

Respirátor není plynová maska, jeho hlavní efekt je, že zbrzdí největší prskance. Obecně člověk největší nálože infekce vypouští při hlasitém mluvení, zpěvu, kýchání atd. Tj. rouška pod nosem má řekněme řekněme 95 % ve srovnání s rouškou či respirátorem i přes nos. Mimochodem, spousta lidí vůbec nepochopila, k čemu je v roušce nebo respirátoru ten drátek, takže když to měli sice přes nos, ale kolem nosu díry, tak tomu taky moc nepomohli.

Aleš

Ukažte mi nějaké vládní nařízení, kde by se zmiňoval nějaký drátek. Žádné tvarování žádného drátku nebylo nařízeno. Nakupovat i jezdit MHD se mohlo bez nějakého drátku, tak proč by se tím měl někdo zabývat a nota bene ještě přemýšlet, proč tam ten drátek / plíšek je?

Aleš

Ano. Měl jsem dvě děti. Bohužel už se udusily. Měly na sobě respirator 9 hodin denně ve škole a družině, sundaly ho jen při jídle, ještě před pár týdny ho měly i při tělocviku.
Pardon, nechal jsem se unést při četbě vašeho příspěvku, děti jsou živé a zdravé a ani covid nikdy nechytly.

Slosor

Na internetu je poměr zastánci x odpůrci respirátorů mým odhadem tak 30/40 ku 70/60, ale pak v reálném životě, třeba v obchodě je to tak 0,5 ku 99,5. Kde teda v reálném životě jste vy všichni internetoví zodpovědní ochránci babiček?

K.S.

Řekl bych že sedí na internetu..
Slyšel jste už o Hikikomori?

Kamui

Tak záleží co je podle vás odpůrce. Já jsem také odpůrce, a proto jsem respirátor NIKDY nenosil, pouze obyčejnou hadrovou roušku (a to ještě dost často jen tak „na půl“). Pokud vláda chce, ať nosím respirátor, tak ať mi ho zaplatí, já si ho ze svého platit nebudu. Myslím, že těch cca 70 % všech mnou vytvořených hodnot, které si stát přivlastňuje by na to mělo stačit s přehledem.

Georg

pul osma, a diskuze zna viteze titulu „bezohledny idiot dne“

Jan

V Praze před zrušením povinnosti nosilo respirátor v obchodě víc než 90% zákazníků.

Slosor

Mám samozřejmě na mysli po zrušení povinnosti. Před zrušením bylo pro takové srovnání nerovné prostředí kvůli hrozbě pokut.

rozinka

Nenosilo

Ondra

Tak ono se něco obdobného tvrdilo před týdnem i u nás – resp. že se uvidí uvidí podle pondělí a úterý a v neděli se řeklo, že od čtvrtka respirátory nebudou v dopravě povinné…

Asi v Praze „poštelovali“ věštecké koule… 😀

Šejdr

Spíš Válek zjistil, že covidoví ultras Maďar, Kubek a spol. už jsou v naprosté menšině a hlavně se o ně už nezajímají novináři, tudíž je lze ignorovat a opatření zrušit.

Zdenek

Chtěl jste napsat ještě rok bysme to vydrželi, jste ukázkový koronafanatik a la Kubek:-(

Pezos

„Týden bychom to ještě vydrželi.“
se říká dva roky 😛

ABC

Velikonoce rozhodnou!

Pezos

Z toho mají největší hrůzu, že se to zruší a stane se… vůbec nic.

K.S.

A vánoce a nový rok a nevím co tu ještě všechno bylo.

Podle situace v Brně bych to spíš viděl na snahu o legalizaci faktického stavu. Jak jsem řekl několikrát za poslední roky. vláda nemůže jít dlouhodobě proti lidem aniž by se přitom stala tyranií. A kriminalizovat něco co dělá dnes už stejně tak 75 % lidí nedává smysl.

Osamělý Vlk

Nutno říct, že se vláda, chová velmi nezodpovědně. Správné nošení respirátorů, nebo alespoň roušek, velmi pomáhá proti šíření Covidu i dalších onemocnění.
A s i s respirátorem se dá volně dýchat. Respirátor nijak nezhoršuje možnosti dýchat.
A pro ty, kdo mi chcete psát, že můj komentář je úplně pitomý, protože nemám váš názor: „Na rozdíl od vás o tom něco vím.“

rozinka

Však si v tom hadru přea držku klidně spěte. Nikdo vám ho nebere!

Ryk Mat

A víte také, jak dopadli lídé, kteří byli z nějakých důvodů nuceni žít v naprosto sterilním prostředí a ono nečekaně selhalo? A jaké máte důkazy, že změkčovadla použitá v hypermoderních nanomateriálech nemají škodlivé účinky na lidské zdraví? Zatím každý náhubek, který jsem nasadil, odporně páchl. Pro zajímavost vám nastíním, jaký proces vede k zákazu nějakých chemikálií pro lidskou spotřebu. Na počátku je nově vyvinutá látka, o níž nejsou známy žádné škodlivé účinky na lidské tělo. Prvních cca 10 let masového užívání trvá, než se rakovinotvornost začne projevovat ve statistikách nemocných. Pak dalších cca 5 let trvá, než jsou vypracovány odpovídající… Číst vice »

K.S.

Nějak tak. Ještě jste zapomenul na pár dekád tvrzení že za ty problémy opravdu jejich 1,3-dy-ethin-5-trans-buten-8-hexin-diglycerid-difosfan nemůže (to jsem si jen tak vymyslel, ale zní mi to jako cool věc na trávníky, nebo bojová látka) Když si vezmeme že nedávno nechali umělou inteligenci hledat nějaký lék a ta jim vysypala prvně několik set, nebo možná několik tisíc, bojových látek, neznámých lidem, tak si jeden říká že to olovo v trubkách a arsen v tapetách tak zle nezní.

Jinak o těch mikroplastech v krvi jste slyšel?

Osamělý Vlk

OK, donuťte ty, co se nenechali očkovat, aby se očkovali, a to v krátké době, a bude rozumné respirátory odložit. V současné době je to nepřijatelný hazard se zdravím. V současné době u nových látek jsou přece jen známé nějaké škodlivé účinky, protože málokdy se jde úplně od nuly, takže spíš některé aspekty chemické firmy přehlíží. ‚Zatím každý náhubek, který jsem nasadil, odporně páchl.‘ Tady lžete. Samotné respirátory nemají prakticky žádný zápach. Samozřejmě, jsou možnosti, jak můžou mít, třeba pokud jej neměníte delší dobu. (Nejlépe mít respirátor na den). Pokud vás to uklidní, tak škodlivin, oproti nimž je to, co… Číst vice »

xyz

Proč by se měli na léto (tzn. období mimo sezónu respiračních nemocí) očkovat – proti vážnému průběhu covidu – látkou účinnou po dobu jen cca 6 měsíců?

Mmch. když píšete o „Čecháčcích“, tak co byste řekl např. na Švýcary, Dány, Poláky, Nizozemce atd.?

K.S.

Je to věc každého, jestli se nechá, nebo nenechá naočkovat. Na vaše a dokud to není povinné, tak ani nikoho jiného. Kdo chtěl, tak se nechal, kdo ne, tak ne. Zvyšováním tlaku za určitou mez začnete spíš dosahovat opaku. Co se pachu respirátorů týče, tak třeba z těch 3M jakási chemie cítit je. On každý člověk má malinko jiné smyslové vnímání, ten má lepší sluch, ten čich, ten zrak. Vzhledem k tomu že už si musíte vypomáhat Ukrajinci, tak mi spíš přijde že hledáte jakoukoliv záminku k udržení respirátorů. Skoro jak kdyby to bylo spíš psychologické. Buď to má strachový… Číst vice »

Lukas

Proc vam zalezi na zdravi lidi, kteri se dobrovolne nenechali ockovat? Treba mne na jejich zdravi vubec nezalezi.

Osamělý Vlk

Protože ti pitomci potenciálně ohrožují nás všechny tím, že díky nim vzniknou horší varianty, než máme dosud. Jinak mi jsou někde, ať si klidně chípnou.

Air Traveller

no, tvrzeni, ze respik nijak nezhorsuje moznost dychat … je celkem odvazne 🙂

Osamělý Vlk

Osobně jsem s respirátorem sprintoval. Jediný důvod, proč to dále nedělám je ten, že stíhat nestíhatelný přestup mne nebaví.

Marty

Potvrzeno, jste opravdu vůl. Ještě k tomu korunovanej

Kernteriér

Doporučuju zkusit i potápění, určitě si rádi přečteme, jak to je pohodové.

K.S.

Možná víte něco o fungování respirátorů, ale zdá se že si neuvědomujete že to opatření má také svou nákladovou stránku, jak psychickou, tak finanční, které se pak transformují na společenské náklady a v kombinaci s válkou by to mohlo skončit šeredně.

kuna

Perfektní ukázka, že nošení náhubku snižuje okysličení mozku a celkově mentální schopnosti.

David

Jo, jsem rád, že jsem tím ffp2 respiratorem chranen proti prachu, ale to v CR zase takovy problem není. Nebo me to jako pripravuje na návštěvu nadrazi, kde zrovna něco frezuji ci rezou flexou?

Stepan

V jarní pylové sezóně to prý u alergiků docela zabírá.

Bonifác

Nemáte pravdu, statistika říká něco úplně jiného. Čím méně bylo nošení náhubků povinné, tím méně bylo vážných případů a úmrtí. Naopak když se náhubky musely nosit všude (i v lese), tak byla situace nejhorší a mrtvých nejvíc. Je tam téměř přímá úměra.

Šejdr

Korelace není kauzalita.

Hodně štěstí

A vám připadá zdravé si ničit pleť a dusit se při letních teplotách? Mě opravdu ne. A jestli nezhoršuje dýchání? Jsem se málem v létě v tom respirátorů poblil, jak mi v něm bylo blbě! Tak děkuji. Od té doby nikdy!

Poudy

No tak by jste měl zhubnout..

Hodně štěstí

Já teda nevím, ale moje váha 75-80 kg mi nepřipadá až extrémní.

Poudy

No tak se zkuste někdy proběhnout nebo já nevím co, ale pokud se vám chce blít z jen při tom když máte nasazený respirátor tak máte buďto totálně zničeno tělo po fyzické a nebo po psychické stránce… Prašť jako uhoď, ale určitě nic čím bych se chlubil

K.S.

Jen takový dotaz, vy víte kolik Hodně štěstí váží? Víte co v něm dělal atd?

Ne, že?

Aleš

Kolik jste před tím málem poblitím vypil alkoholu a kolik nealkoholických tekutin? Bez urážky. Osobně zažitá kauzalita, při dehydrataci se v respiratoru toto stává.

Zdenek

To není pitomý komentar, ale,veleblud koronafanatika nad velebludy:-(

Dachs

„Respirátor nijak nezhoršuje možnosti dýchat.“ Když tomu, Osamělý vlku, rozumíte, dovolte laický dotaz: Proč s předpisově nasazeným respirátorem na čumáku a s chytrými hodinkami na ruce vidíte po nějaké době pozvolný pokles hodnoty SpO2. Podotázka: zdali je to pro organismus zdravé. Tak hlavně, že se probudíme do legality, ehm, normálnosti. Ale o to až tolik nejde, jako spíše o roztočenou spirálu ekonomických dopadů i na oblast veřejné dopravy. To horovatele za respirátory nezajímá. Veřejnost snad i chtěla být strašena, média tomu šla pěkně naproti, selhala stejně, jako všichni ti, kterým byl dáván prostor jako oficiálním odborníkům. Co na tom, že… Číst vice »

Osamělý Vlk

Chvilkově uvidíte pokles, ale organismus si po chvilce zvykne a vše se vrátí do normálu. Ostatně, i s předpisově nasazeným respirátorem se dá v pohodě sprintovat. Jako sice vláda selhala ve vysvětlování, ale respirátory a měly a mají svůj smysl. Důkazem účinnosti budiž, že se nám první vlna téměř vyhla. Nicméně pak, když už si určití blbci nechtěli zakrývat ústa a nos a lidé vůbec podlehli dojmu, že žádná pandemie není, jsme to schytali v síle daleko větší, než ostatní země, kde si uvědomili, že tohle má smysl. A my jsme se tak stali na nějakou dobu ‚best in Covid'(největší… Číst vice »

K.S.

No spíš bych řekl že se nám „vyhnula“ protože toho magora slovenského napadlo všecko zašpérovat při nějakých 10 případech, kolem Litovle udělal zónu jak v Černobylu a na cestách byli vojáci aby náhodou někdo nemohl dovnitř a někdo ven… Jasně že pak fungují i hadrové roušky, když pravděpodobnost že narazíte na člověka co vylučuje virus je tak 1 : 100 000 a navíc ani ne, protože nemáte kde na něj narazit. Za takových podmínek se dá tvrdit že na to zabraly amulety z česneku a čtení Bible, whatever. A co se sprintu týče, tak ne, v pohodě to není, musíte… Číst vice »

xyz

V první vlně (tzn. jaro 2020) měla nemalá část lidí (přinejmenším zpočátku) jen látkové roušky. Případně obyčejné roušky.

Ne respirátory.

idk123

Správné nošení. Tak tady vaše argumentace může skončit. Správné nošení zde totiž neexistuje jak jistě sám moc dobře víte.

Marty

Nasadte si ho třeba i dozadu, ve volnu se spíše věnujte pravopisu. Zejména čárky apod. Uděláte mnohem lépe

xyz

Mně se v respirátoru v 3/2021 (poté, co došlo počátkem toho měsíce ke zpřísnění z obyč. roušek) dýchalo hodně špatně.

Pak jsem si objednal krabici nanoroušek (též legálně povolených po celou dobu po březnu 2021) a nosily se mi + dýchalo se mi v nich mnohem lépe než v respirátoru, ale dokonce i lépe než v obyčejné chirurgické roušce.

robert

Ne, nevíš. Ty si jen myslíš, že o tom něco víš. Kdyby to dýchání nezhoršovalo, nosili bychom to prakticky pořád. To ale naštěstí není nutné.

Hodně štěstí

A mám po ilegálním životě. 🙂

Kernteriér

Taky vystupuju po dvou letech z ilegality. Asi začnu chodit do lékárny. 🙂

idk123

Dnes lékárna, roušky možná tak někde v krabici v polici na prodej. A na obligátní ceduli na dveřích kterou i zaměstnanci s přehledem ignorují 😉

Jiří Kocurek

Kde jsou ty časy, kdy k ilegalitě stačilo na televizi naladit rakouskou ORF. Dneska aby jeden přemýšlel, aby příliš neriskoval něčím opravdu nebezpečným.

Kernteriér

Aha, takže má náklonnost k tomu vznikla už v 80. letech, kdy jsem sledoval Knight Ridera. Díky za vysvětlení. 🙂

K.S.

A nemáte někde po dědovi elektronkové rádio? Já že byste mohl zkusit chytit něco z východu 😀 😉

Kernteriér

Žlutou zimnici třeba…

Souhlas k posunu

To bude zděšení pro personál, když zjistí koho vozí 🙂

Tomáš679.2

„I nadále platí ve zdravotnických zařízeních.“

Jen se tak nějak obávám, aby toto v těchto zařízeních nezůstalo navěky.

Karlos

Ve zdravotnictví s tím souhlasím, ve veřejné dopravě ne.

Kernteriér

Jojo, na zubním, očním, na ortopedii, chirurgii, psychiatrii (…), tam všude chodí davy lidí primárně s kapénkovým onemocněním.

Jiří Kocurek

Asi by nebylo ideální, aby chirurg nakašlal operovanému do těla. A žjišťovat, jestli má pacient chřipku, když ho přivezla rychlá, to by bylo na palici.

Kernteriér

Kupodivu toto zajímalo před cca rokem záchranáře podstatně víc, než to, že maminka zvrací krev a dva dny není schopna nic sníst.

Air Traveller

ou je … uz vidim to narizeni, ktere bude resit, na kterem oddeleni respik ano a ne.

a pritom by stacilo myslet hlavou….0

K.S.

Proč ne? Snad mají číselník oddělení a snad jsou s to udělat ctrl+c, ctrl+v

Miloš

u zubaře

pilotWeb

Mě by zajímalo, jak to děláte, když máte takové to kapénkové onemocnění – kašel? To fakt kašlete do té roušky a necháte si jí plnou těch slizáků na obličeji?

Miloš

v lekárnách

idk123

Máte v textu faktickou chybu, v létě 2020 platila povinnost pouze v pražském metru, v jiných dopravních prostředcích v pražské MHD nikoliv.

kuna

Plus karvinsko v druhé polovině léta. To ukazovalo absurdnost nařízení, kdy si cestující musely si nasadit náhubky při překročení hranice okresu. Podle hygieničky Masného Vlasu za to mohly horníci chodící po šichtě na jedno pivo….

xyz

V určité části léta 2020 to platilo pro celý Moravskoslezský kraj.

idk123

Tuším jen téměř celý, severní část Ms kraje (asi tři okresy) to měli jen cca dva tři dny. Ale možná si to pamatuju blbě.

Aleš

Vy už jste viděl horníka transku, že „chodily“? A fakt věříte, že horník jde po šichtě na jedno?

Sinthera

Konecne… I kdyz v prvni tride, pokud byl clovek sam v kupe nebo jsem se domluvili a sundali to, problem nebyl zadny… 🙂

David

Stacilo by i dal od Prahy. Většina těch opatreni byla reálně jen v Praze.

Dom

Jakoze covid zabijel jen tam?

Twix

Ne, jde o dodržování nařízení. Ještě dnes, když všichni vědí že to od zítra končí, to aspoň půlka lidí v pražské MHD nosí. V pondělí to bylo znatelně více. A v metru se pořád hlásí že povinnost stále platí, i když samozřejmě už nikdo nikoho nenutí. To jsem se na konci ledna divil, když jsem byl na horách v jednom frekventovaném lyžařském středisku a tam jako by nařízení vůbec neplatila, jedna pokladní se zeptala na tečku, ale jinak tam člověk s rouškou na puse při příchodu do krámu nebo hospody spíš urazil.

Petr

Na tom je vidět, proč jsou v Praze nejvyšší příjmy. Prostě je to přímá úměra s inteligencí obyvatelstva.

K.S.

Myslím že se pokoušíte hledat korelaci kde není. A to pomíjím že vůbec definice inteligence je vachrlatá a máte minimálně 5 dimenzí, jestli si to pamatuji dobře. (A asi by se dala rozšířit o pár dalších.) Výsledné skóre umí posunout i blbé/dobré výsledky i jen v některých oblastech. Zapomínáte na to že tam má napsané sídlo většina firem, že tam mají třeba lépe placené práce v kancelářích, že je to relativně drahé turistické centrum… Vynechal jste tak bambilion faktorů třeba traity přívětivost a otevřenost a dalších X, které mají vliv a nejsou přímo spojené s IQ v klasickém slova smyslu,… Číst vice »

Kleist

A nebo taky nepřímá 🙂

vagonář

Huráááá 🙂

Kleist

Rušit to nemusely třeba by v busu nebylo tak dusno, když ty hadříky ostatní přidusili a já si mohl užít kyslík navíc 😉

Miloš

není to brzo

Radovan

Tak díky bohu, že už nemusím mít po kapse, když sem se bál, že přípe kontrole z kraje🙂