Plzeňští politici odmítají přemístění vojenské letecké záchranky, obracejí se na vládu

Vrtulníky W-3A Sokół sloužící na LZS v Líních. Zdroj: Facebook.com - Letecká záchranná služba Armády České republikyVrtulníky W-3A Sokół sloužící na LZS v Líních. Zdroj: Facebook.com - Letecká záchranná služba Armády České republiky

Primátor města Plzně Roman Zarzycký a hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták slibují, že učiní všechny kroky, aby byla LZS Armády ČR v kraji zachována.

24 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Olda

Karlovarský kraj je otloukánek úplně ve všem! Nemá ani traumacentrum, ani vrtulník. Ten tam létá z Plzně nebo z Ústí. Většinou za 30 až 40 minut a pak stejně dlouho zpět. Když zrovna není k dispozici, vozí těžší úrazy sanitkou do Plzně.
Ze sjezdovky na Bublavě a dalších míst Krušných hor jsou to sanitkou na nejbližší traumacentrum (FN Plzeň-Lochotín) skoro DVĚ HODINY CESTY po špatných silnicích. Už jsme tam přestali lyžovat. Tohle riskovat nebudeme!
Vrtulník ve Varech s nočním provozem už měl být dávno!!!

Luboš Beneš

Proboha proč najednou dělají překvapený? To museli vědět hned od začátku, že když místo letiště bude fabrika, tak nebude záchranka. Co to na nás zase hrají za hry.

Zbyněk19

snad bude mít aspoň rozum VW a vyberou si jinou lokalitu…

Mysel

No primarne by mela mit rozum vlada a takovou kikotinu zatrhnout. Spolehat na rozum investora je v tehle pripadech nesmysl.

Zbyněk19

nepochopil jste. Vláda evidentně už ten rozum nemá, protože o zrušení fungujícího letiště s IZS zvažuje bez aktuální a adekvátní náhrady zrušit. Naopak nyní spoléhat na rozum vlády je nesmysl… 🙂

Luboš Beneš

Nevyberou, už je vybráno….

Jan Novák

Pokud někdo chce, může si přečíst spoustu zajímavých informacií na Wikipedii:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Leteck%C3%A1_z%C3%A1chrann%C3%A1_slu%C5%BEba_v_%C4%8Cesku

Při pohledu na mapu a počty obyvatel v doletu mi přesun do KV nedává smysl, naopak by pak vznikla doletová díra o oblasti Plzně.

Anonym ze severu

„Pouhý“ přesun z Plzně do KV je kravina. Naopak vytvoření nového stanoviště v KV (a zachování LZS v Plzni v nepřetržitém režimu – byť s EC135 místo Sokola) mi nepřijde jako špatný tah.

libor

přesně tak, v KV by se hodila, ať tam nejsou dřív němci než češi… a integrace na Košůtku, taky nezní špatně, i když jistá nevýhoda je to na opačnou stranu Plzně, Líně bych řekl, že jsou fajn a zase o chlub blíž k Šumavě …

Tom

Současná vláda chce letisko zrušit stůj co stůj…

Anonym ze severu

Jsme přeci ve válce, musíme nakupovat letadla a bourat pro ně infrastrukturu. 😁😁😁

Fsp

V dopise primátor s hejtmanem poukazují na fakt, že nyní funguje LZS v nepřetržitém provozu, čímž se zásadně liší od obdobných služeb neprovozovaných armádou na území České republiky ….. dezinformace?

Petr Seidler

oni jsou blbí DSA v hradci taky je nonstop a myslím že i ATE v ostravě a policie je taky nonstop nechápu co jim vadí na policii

Roman Cejka

Jenže EC135 neumí létat v podmínkách námrazy, verze DCA nemá ani radar. Narozdíl od W3A.

Ares

AČR ma lepší vrtulník.

Fsp

Jo, skoro jen 30 let starej. A to bylo řevu když ATE začalo létat v Olomouci s Agustama.

Patrick

Lenže je príliš ťažký na bežné nemocničné heliporty

libor

taktak, zbytečně veliký.. a to ho ve Varech upravili, aby se tam „vešel“…

Batman

Tak si představte: je zima a jste na Šumavě – nádherné počasí. Pak se Vám nebo někomu blízkému něco stane. Bude záležet na každé vteřině tak pošlou leteckou ať poletíte do fakultky do Plzně. Ejhle, Plzeň je pod mrakem takže policajti ani nevzlétnou. Rozhodnou se poslat Sokola z Varů (protože má radar a může proletět inverzí), ale jenom cesta mu bude trvat přes půl hodiny (pořád rychlejší než pozemní cestou.) Tak za hodinu byste se konečně dostali do Plzně, ale kdo ví v jakém stavu vs. do 40 minut jste na sále. Jen čistě v délce letu by byl rozdíl… Číst vice »

Fsp

ale jenom cesta mu bude trvat přes půl hodiny (pořád rychlejší než pozemní cestou.)

A na to jste prosímvás přišel kde? Ta sanitka taky podle Vás pojede z Plzně?

Fsp

jo a když se Vám něco stane v Krkonoších a v Liberci bude pod mrakem, tak Vám taky budou posílat Sokola z Plzně nebo z Varů nebo kde zrovna bude? Ne, holt pojedete sanitkou….

Fsp

A kromě toho, ona LZS (a ostatně ani RZP) nefunguje tak, že Vás seškrábnou ze silnice nebo sjezdovky a budou zkoušet závod o vteřiny jestli Vás stihnout do nemocnice dovézt ještě živýho. Buď Vás na místě stabilizujou k převozu a vrtulník tam celou dobu čeká, což může trvat i docela dlouho. No a pokud ne tak vrtulník odletí prázdnej a přiletí akorát havrani. Taky už jsem u jedné nehody zažil. Samozřejmě to nevylučuje že občas někdo převoz nepřežije, ale to fakt není kvůli nějaký minutě navíc.

Zbyněk19

jenže ta LZS funguje především právě kvůli té minutě navíc….:)

Fsp

to je vážně poněkud složitější

hlavně viz „LZS nesmí systémově nahrazovat nedostatečné pokrytí území České republiky pozemními
výjezdovými skupinami ZZS“

https://urgmed.cz/wp-content/uploads/2020/12/2020_LZS_indikace_operacni_rizeni_201222_def_small.pdf