umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Letecké společnosti Letectví

Piloti Ural Airlines obdrželi za přistání s plným airbusem lidí v kukuřici titul Hrdinové Ruska

Airbus A321 společnosti Ural Airlines po přistání v kukuřičném poli. Foto: Twitter
Airbus A321 společnosti Ural Airlines po přistání v kukuřičném poli. Foto: Twitter

Je to podobný příběh, jako když v roce 2009 přistál nouzově Airbus A320 US Airways pod vedením pilota Chesleyeho Sullenbergera nouzově na řece Hudson. O deset a půl roku později má podobné hrdiny Rusko. Přistání Airbusu A321 společnosti Ural Airlines v kukuřičném poli poblíž letiště Žukovskij už ruská státní televize nazvala „Zázrakem nad Ramenskoje“.  (původní název letiště Žukovskij), podobně jako se mluvilo o „Zázraku na Hudsonu“.

Postupu pilotů si všiml už i ruský prezident Vladimír Putin. Damirovi Jusupovi a jeho kolehgovi Grigori Murzinovi dnes udělil titul Hrdinů Ruska. Zbytek posádky obdržel medaili za odvahu. Informaci přinesla agentura Interfax. Mezitím běží dál vyšetřování nehody.

Podepsal jsem dekret o vyznamenání posádky letadla, které, jak známo, provedlo tvrdé nouzové přistání u letiště Žukovskij,“ uvedl Putin s tím, že věří, že podobných příhod bude v budoucnu co nejméně.

K nehodě Airbusu A321 došlo ve čtvrtek krátce po startu linky do krymského Simferopolu.Krátce po startu se letadlo střetlo s hejnem racků, kteří poškodili oba motory. Piloti vypnuli motory doklouzali do kukuřičného pole. Jako zázrakem všech 233 lidí na palubě přežilo, jen pár lidí bylo lehce zraněno.

Strach jsem nepociťoval,“ řekl Jusupov novinářům. „Viděl jsem kukuřičné pole a doufal jsem, že přistanu dostatečně měkce. Snažil jsem se snížit vertikální rychlost, aby letoun co nejměkčeji přistál a hladce doklouzal.“ Vyzdvihl rovněž profesionalitu zbylých členů posádky, kterým se podařilo včas evakuovat cestující. Nakonec se pasažérům omluvil za to, že je nedokázal dopravit do Simferopolu, a popřál jim, aby se v budoucnu nebáli létání.

Zvýšený výskyt racků u letiště může být způsoben velkým množstvím skládek v jeho blízkosti včetně jedné nelegální. Vyšetřování zatím pokračuje.

(s využitím ČTK)

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Kocurek

„Zvýšený výskyt racků u letiště může být způsoben velkým množstvím skládek v jeho blízkosti včetně jedné nelegální.“

Tady není co dodat. Inu Rusko.

Destičkové vázání

Ale je co dodat, neboť je to dobrá sonda do duše autora i těch, co tuto poznámku na konec, vezmou okamžitě jako bernou minci…

Jiří Kocurek

Aneb poznámka o tom, že tam mají takový nepořádek, až jim to způsobuje problémy. Máme v ČR velké množství skládek okolo letišt? Nemáme. Dokonce na Ruzyni zaměstnávají sokolníky, jejihž úkolem je odhánět ptactvo z prostoru letiště. Takže tolik pro srovnání.

železničář v důchodu

A jak daleko je, vy experte na všechno, skládka u Turska od ruzyňského letiště ??? Problém je možná v tom, že se v Rusku (zatím) nesnažili až tak řešit bezpečnost letů letadel proti možným jejích narušením ptáky (jako u nás), ale i my máme je s ptáky okolo letišť problémy: nechtěl bych se dožít nějaké podobné události při startu letadla z Ruzyně, ať už nad Horoměřice / Suchdol, nebo nad Jeneč … Tím nechci nijak zpochybňovat skutečnost, že v bývalém „CCCP“ evidentně panuje mnohem větší „volnost“ a s ní spojený BORDEL, než v civilizované Evropě – jen si troufnu tvrdit,… Číst vice »

Y.K.

No to Tursko je o hodně dál, nějakých 8 km od RWY. Přistávající letadla tam mají nějakých 750 m, stratující jsou ještě mnohem výše a ještě je to tak 3 km mimo osu dráhy. To nebudouu běžné výšky pro skládkové slídily, u těch to bude tak řekněme do 200 m.

Destičkové vázání

Sokolníky zaměstnává v podstatě každé větší letiště, včetně těch ruských. A vzhledem k tomu, že letadla z Žukovského nepadají denně z oblohy kvůli nasátí ptáků do motorů, tak lze celou spekulaci o příčině výskytu racků, kvůli skládkám označit za přitroublou, stejně jako lidi, kteří okamžitě a bez jakékoliv znalosti tamní situace, na takové spekulace skáčou… 🙂

Mirek

A u nas nejsou nelegalni skladky???

Přemek

Myslíte, že u nás neexistují černé stavby a skládky, které mají „pouze“ neviditelné ekologické negativní koefekty? Dvojí metr je známkou prodejnosti duše.

Václav

Piloti jsou machři a Putin se na jejich popularitě teď jenom přiživuje.

Zdeněk

Můžeš zde objasnit, jak se na jejich popularitě přiživuje? A buď, prosím, konkrétní.

Kubrt

Ukáže se s nima v televizi, ale to by – jak Putina nemám rád – udělal asi každý prezident, v jakékoliv zemi světa.

Přemek

Přižívníci jsou neschopní, považujete Putina za neschopného? Respekt vrcholných světoých státníků k němu navzdory nesouhlasy s ním je jasnou zprávou.

Petr

Ne , to rozhodně ne. Ale za všehoschopného to ano .

HonzaX

Myslíš, že Trumpeta by se nepřiživil?

left-libertarianball

Frajeři 🙂

Y.K.

Hlavně klikaři (při té smůle). Jestli pracovali frajersky ukáží až záznamy z CVR a FDR. 🙂

Jarek

A321 „Kukuruznik“ :)))

Mirek

Mozna se vam to zda vtipne, ale vite, cemu se v rusku rika kukuruznik?? Rozhodne ne dopravnim letadlum a uz urcite ne A321….

Petr

Kukuruznik je Antonov AN-2 ve vsech verzich, dvouplosnik vyrabeny do r. 2001-2 pro 12 osob.

Partneři


Czechtoll

pst
podcast