LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Pesa v Sofii definitivně porazila Škodu, dodá 25 tramvají Swing

Tramvaj Pesa Swing v Sofii. Foto: Titikaka1 / Wikimedia CommonsTramvaj Pesa Swing v Sofii. Foto: Titikaka1 / Wikimedia Commons

V bulharské metropoli bude po konci smlouvy jezdit 62 tramvají od Pesy.

Přes rok trvající spor o vítěze soutěže na 25 nových tramvají pro bulharské hlavní město je po více než roce u konce. Tramvaje dodá sofijskému dopravnímu podniku Stolichen Electrotransport EAD polský výrobce Pesa Bydhošť.

Pesa novou smlouvu oznámila v tiskové zprávě. „Spolupráce se Stolichen Electrotransport probíhá již léta velmi dobře, proto jsem rád, že Sofie si opět vybrala naše tramvaje,“ řekl generální ředitel Pesy Krzysztof Zdziarski.

Smlouva počítá s dodávkou 25 tramvají. Nízkopodlažní tramvaje Swing pojmou 41 sedících a 160 stojících cestujících. Budou plně klimatizované. Dosud dodala Pesa na základě tří smluv do Sofie 37 tramvají. Po dokončení smlouvy podepsané ve čtvrtek bude v bulharské metropoli jezdit 62 tramvají z Polska.

Pesa v poslední době výrazně expanduje do tramvajového segmentu. Zatím nepravomocně vyhrála soutěž na tramvaje v Košicích a Vratislavi. Pesa se také účastní řízení na dodávku celkem 40 tramvají pro Bratislavu, 49 tramvají pro čtyři rumunská města a prošla předkvalifikační fází ve výběrových řízeních v Hannoveru a Tallinu.

V Sofii jezdí tramvaje po nezvyklém rozchodu 1009 mm. V soutěži kromě Pesy a Škody byl ještě turecký Durmazlar, který byl pro nesplnění podmínek vyloučen. Od loňského léta se táhly spory mezi Škodou a dopravním podnikem o vítězství, nakonec vyhrála Pesa. Jde o konečné rozhodnutí, smlouva je již podepsána.

Tagy Pesa Bydgoszcz Pesa Swing seznam Škoda Transportation Sofie Stolichen Electrotransport EAD
21 komentářů