Pendolino čeká na prohlídku techniků Alstomu, podle ČD je opravitelné

Srážka pendolina a lokomotivy v Bohumíně. Foto: Drážní inspekceSrážka pendolina a lokomotivy v Bohumíně. Foto: Drážní inspekce

Aktuální odhad škody je 150 milionů korun.

České dráhy čeká rozhodování, co dál s poškozeným pendolinem z pondělní nehody v Bohumíně. Další osud jednotky z velké části závisí na technicích Alstomu.

„Pendolino je opravitelné. Aktuální odhad škody je zhruba 150 milionů korun,“ řekl náměstek generálního ředitele Českých drah a člen představenstva Jiří Ješeta. Podle něj jde zatím o interní odhad. Jasněji bude po návštěvě techniků z Alstomu, kteří si jej mají prohlédnout během července.

České dráhy už jednou nechali v Alstomu opravit pendolino poškozené po velké nehodě. Oprava jednotky z nehody ve Studénce v roce 2015 vyšla na 210 miliónů korun. Opravu výrazně komplikuje skutečnost, že se již tento model dávno sériově nevyrábí a jde v podstatě o výrobu na zakázku.  Ke zvažování, zda si pendolino nechat opravit nebo vyřadit je potřeba připočítat i instalaci ETCS, do jedné soupravy vyjde na 59 milionů korun. Jednotky nejsou pojištěné.

Nehoda se stala v pondělí krátce po páté hodině ranní, její příčiny jsou předmětem vyšetřování. Podle generálního inspektora Drážní inspekce Jana Kučery pendolino projelo kolem návěstidla zakazujícího jízdu a vjelo tak do postavené posunové cesty. Došlo k rozřezu výhybky a vykolejení čtyřmi nápravami. Zahynul strojvedoucí pendolina, na lokomotivě byli zraněni čtyři zaměstnanci ČD Cargo

Kvůli chybějícímu pendolinu nasazují České dráhy dočasně na jeden pár spojů SuperCity soupravu InterJet.

Tagy 680 České dráhy pendolino
76 komentářů