Patrik: Pro Brno je výhodnější varianta nádraží v centru, uspoří městu peníze

InterPanter, Brno hlavní nádraží, foto: České dráhyInterPanter, Brno hlavní nádraží, foto: České dráhy

Deník Zdopravy.cz přináší v názorové sekci komentář předsedy spolku Děti Země Miroslava Patrika k chystané proměně brněnského železničního uzlu. Na

20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Josef Myslivec

Pepek Článek je stručný a výstižný. Doplňuji takto: Nádraží musí zůstat v centru, protože jinak by se zcela nenapravitelně rozhodil integrovaný systém dopravy. Dnešní provázání MHD a železnice jako centrální dopravní uzel je nezaměnitelné. Pokud jde o VRTky tak ty musí spojovat centra aglomerací tak jak je tomu všude ve světě. VRTka pro Nádraží Pod Petrovem umožňuje přímý průjezd Praha-Vídeň i Praha-Přerov-Ostrava Nádraží Pod Petrovem (var.B) umožňuje dokonalé propojení MHD, běžné železnice a VRT, umožňuje i propojení s autobusovou dopravou, která je v projektu zahrnuta. Studie proveditelnosti potvrzuje nejkratší cestovní časy ve všech směrech u var.B Nádraží Pod Petrovem. Úkolem… Číst vice »

Alex

Mnohem větší problém než přesun nádraží je elektrifikace tratě směr Třebič a Jihlava a zdvojkolejnění alespoň pod Zastávku u Brna. A to trvá už neúnosně dlouho, dávno to už mělo být a tím by se hned zlepšila doprava.
Je to asi poslední trať, kde ještě s dálkovými rychlíky každé 2 hodiny jezdí uřvané a špinavé dieseláky.

Pavel

Zas jedna perla od Patrika, člověka, kterému se už na fakultě všichni smáli. Ale on zřejmě četl nějakou jinou studii. Protože téměř všechny výhody jsou pro variantu Řeka – levnější, připravenější, rozvíjí centrum, má snadnou návaznost na VRT. Dokáže si vůbec Patrik nebo jiný zastánce varianty Petrov představit, jaká hrůza a kolaps veškerého pohybu a dopravy v centru by nastaly při budování těch šílených tunelů nesmyslného severojižního diametru a vlastního nádraží na Malé Americe?

Jan

Rozvíjí centrum? 🙂
Návaznost na VRT? Obrat souprav?

Zodiac

Nejsem brňák, ale Brno mám raději než Prahu, nejsem ani pražák :-), nechat nádraží v centru s tím, že se využije přímější úsek a prostor Malé Ameriky není blbej nápad, je to stále výhoda vlaků, že dojedete v pohodě do centra a technické schůdné řešení se jistě nalezne, když se bude chtít. A k tomu napojení VTR, nevím nejsem odborník, ale mám pochybnosti jestli v tom našem mrňavém ďolíku českém to potřebujeme, pokud by se už tenkráte koridory rekonstruovaly a optimalitovaly na rychlost 200km a případně zkapacitnily o další kolej v co největším možném rozsahu, tak si myslím, že by… Číst vice »

Jan

Tam je zajimavý nárůst nákladů za napojení vrt u nádraží v centru. To mi úplně nejde do hlavy, protože délka tunelů podle předchozícho článku byla dost podobná. Jen v případě nádraží v centru byla série tunelů blíže nádraží. Ve variantě mimo centrum byla série tunelů trochu dál mimo Brno, ale byla. Ale délka vypadala dost podobně, trochu delší u varianty v centru. A tady ve studii je u nákladů na zapojení VRT u jedné varianty 3 mld u druhé 30mld. Samozřejmě, že ta v centru asi bude o něco dražší. Ale 3 a 30? Což mi zavání manipulací. Že některé… Číst vice »

Marty-t2

Pro Brno je důležitější stavbou severojižní diametr. Ten kdyby již teď existoval, nebudily by rozdílné varianty dostatečně kapacitního hlavního nádraží tolik emocí. Pro mne osobně je totiž osobně důležitá návaznost na městskou dopravu, aby to bylo blízko centru, dalo se tam zaparkovat a taky aby byla návaznost na místní a dálkové busy. Takto dokonalá varianta ale není ani jedna. Klidně se hádejte, ale v Brně ťo vypadá, že schizofrenie busů Zvonařka-Grand bude doplněna schizofrenií Hl. nádraží-Židenice způsobenou setrváním statusu quo… A přitom je mi jedno kde (pokud by bylo se zastávkou diametru, hlavně ať nové hlavní nádraží už konečně je… Číst vice »

železničář v důchodu

Návaznost železnice a MHD je samozřejmě z vazeb mezi jednotlivými dopravními obory tou nejdůležitější (důležitost vazby železnice a dálkových autobusů je ve srovnání s tím řádově menší), ale v případě polohy nádraží v Brně je bezkonkurenčně nejdůležitější blízkost centra a jeho pohodlná dostupnost pěší docházkou BEZ NUTNOSTI POUŽITÍ JAKÉKOLI MHD – což v případě ODSunutého (= v minulosti ODS z centra vyháněného – nyní to sice za ODS dělají i jiné partaje, ale ten historický primát už jí nikdo neodpáře ani z názvu té pochybné aktivity) nádraží nepřipadá v úvahu. A to je ten naprosto nejzávažnější argument pro ponechání nádraží… Číst vice »

Dan

Brno si snad zaslouží pořádné a moderní řešení a ne jen levné.

Pavel

Ponechání brněnského nádraží v centru je asi jedina věc, kdy s Patrikem souhlasím

zbvk

Pavle, ty asi nejsi z Brna, že? Jinak bys věděl, že se v případě obou variant bavíme o přesunu nádraží (300 nebo 800 m dle varianty). Kdyby nedejbože došlo na variantu Pod Petrovem, asi tak na deset let by se zavřely Nové Sady nejspíš na křižovatce u Ronda, což by v kombinaci se slepou Hybeškou bylo smrtící. Nemluvě o tom, že šalina od Bohunic by jela pouze přes Mendlák… Takže pokud varianta Pod Petrovem, tak prosím až po dostavbě VMO, tedy zhruba kolem roku 2567…

Petr31

zbvk-přesun o 300 m u varianty Petrov? Viděl jste tu studii??? Máte pravdu, že nové kusé nástupiště budou skutečně dál , ale většina nástupišť bude přibližně tam, kde teď a návaznost na MHD bude obdobná. S tou šalinou od Bohunic, o které píšete, je to dost mizerné u varianty Řeka. Tam totiž už jezdit nebude. Je skvělé, že se prodlouží ke kampusu, ale vlakem dojíždějícím bude od Řeky k ničemu. Při provozu obřího počtu tramvají bulvárem k zajištění obsluhy nádraží u Řeky) by se smrtící stala křižovatka mezi Novými sady a bulvárem a to prosím na pořád, což je dost… Číst vice »

zbvk

Pan Patrik je parazitní záškodník. Proti takovým by mělo zdopravy.cz bojovat a ne zveřejňovat jejich zcestné demagogie…

Petr31

To je možné, ale v tomhle má pravdu.

František

Nebo prostě jen jeden z lidí s pohledem na svět odlišným od hlavního proudu. A to je někdy docela zdravé. Názorová pestrost je ostatně přirozenou lidskou vlastností. Co konkrétně v tomto jeho článku je demagogií?

Jura

Nelze než souhlasit. Patrik je gauner, kterému tato “živnost“ už více jak čtvrtstoletí velice dobře vynáší. Na druhou stranu, dělá pouze to, co mu zákony této republiky umožňují a to je na tom asi to nejhorší.

petr

toho na té fotce jsem si vytisknul, a budu ho ukazovat dětem na vesnici aby poznali kdo má zájem před křečkem a mravencem před jejich zdraví. Někteří ztratili i rodiče, tak i do DD.

jindřich

je to odbornik jako hrom
tak proc nepracuje pro szdc ci ministerstvo dopravy?
schovava se u deti zeme

AAA

Tak pro ministerstvo dopravy chvíli pracoval. Prý měl ukázat jak dostavět D8 v souladu se vším aby se proti tomu nemusel zase sám odvolávat. Že skutek utek asi není třeba dodávat.

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/politika/barta-vzal-za-poradce-radikalniho-ekologa-chce-spolupraci_180339.html

František

Křečkové a mravenci ohrožují zdraví dětí? 🙂