Parní vlak mezi Č. Lípou a Děčínem nepojede, byl zrušen na popud hygieny

Parní lokomotiva 475.179. Pramen: České dráhyParní lokomotiva 475.179. Pramen: České dráhy

Příznivce železnice může mrzet zrušení parní akce dvojnásob, neboť na nádraží v České Lípě měly být vystaveny i další historické stroje.

107 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Lubomír B.

Překvapuje mě, kolik se na dopravních stránkách pohybuje svědků covidovích.

Marek Kováč

Obdobně jako idiotů z druhé strany hranice, pro které je to po roce a půl stále jen chřipečka. Tyhle dva protipóly si fakt nemají co vyčítat. Si nevyberete 🤷🏻‍♂️

Daniels

Covid jsme měli celá rodina, nic nám nebylo, jen ksme seděli doma. Zrovna zavedli izolačku tak jsem měl na výplatu ještě víc než běžně. Nepodceňuji tuto nemoc ale zase dělat z ní bububu taky není správné.

medical_examiner

Ale je to bezvadná příležitost k různým očistným krokům. Jen to Bureše & comp. nenapadlo…

Joseph

Mohl bych Vám jmenovat lidi, které jsem znal a jsou jen v letošním roce obětmi. Stačí, když řeknu ročníky: 1971, 1964… a bylo to přímo na Covid. Ostatní členové jejich rodin lehčí nebo středně těžký průběh, někteří i hospitalizace. Dejte mi na sebe kontakt, zajedeme spolu k mému bratrovi na patologii. Nebojte se… Nebo za zdravotnickým personálem, který se o nemocné a umírající staral. Ale prosím až v 2. polovině června, čekají mě nyní další státnice.

Daniels

Taky znám dva lidí co umřeli na Covid, dokonce jeden ze vzdálenější rodiny a co jako? Taky je tady dalších dva milióny co ho překonali a neumřeli……dokonce většina z nich neměla žádný průběh. Co s tím mají společné Covid oddělení? Ať zajdu do špitálu na téměř jakékoliv oddělení tak se všude umírá. Tak to tam prostě je. Jo a nemám zájem se setkávat, mám vlastní zábavu, koníčky, celkově svůj vlastní život….

Petr5

Dává se umřít i na obyčejnou lidskou blbost. Jen co pak má napsat chudák patolog.

Joseph

Jestli Vy nejste generátor náhodných slov a papouškování.

bukanýr

A dokonce na blbost zvanou chřipečkář. Malér je v tom že tascí nejsou nebezpeční jen sobě ale i svému širokému okolí.

Joseph

Vy jste prostě emoční mrzák a bez empatie. Užívejte si sám sebe. A jestli nejste opravdu pos…, tak se mi ozvěte, zajdeme spolu na patologii. Vy hrdino všedního dne.

Daniels

Co mi na té patologií chcete jako ukázat? Jako strojvedoucí jsem měl pár střetu s osobou a většinou bohužel ty lidí vypadají daleko hůř než na patologií. To jste ještě neviděl jak se z podvozku doluje zasekla hlava….

K.S.

Ročník nic neznamená, pokud k tomu neřeknete i jejich zdravotní stav a historii. Další věc je že byste si měl k tomu co studujete ještě projít základy filosofie a psychologie, hodí se i dějiny. Takovéto extrémní situace totiž mnohdy vedou k růstu totalitních režimů. Stačí se podívat jak od začátku celé té anabáze se snaží vláda posunout systém v ČR směrem k autoritářskému pod rouškou ochrany veřejného zdraví. A ta hysterie která kolem toho je tomu jenom pomáhá. A nemyslím se že vyměnit svobodu za ochranu zdraví je dobrý deal. Vlastně bych řekl že je to nejhorší který můžete udělat.… Číst vice »

Joseph

Buďte tak laskav a nic mi nedoporučujte. Medicínu dnes „studuje“ každý na internetu, tam naleznete blábolů. Jak říká Nora Fridrichová, dnes už nefrčí životní prostředí…

K.S.

Aha, takže arogantní nick, vážně byste si to měl projít. Možná byste pak pochopil že přesně ten typ arogance který tu předvádíte je přesně to proč lidi chodí za léčiteli a věří hoaxům.

bukanýr

I taci by měli cvakat zadečkem – začíná hodně přibývat pozdních komplikací – i v podobě vzplanutí nemocí které by se sice dostavily, ale až za hodně let. Zhoršení různých chronických onemocnění je naprosto běžné. Takové zadýchání se při námaze která se dřív zvládala zcela běžně je naposto normální – a ono se to pak zhoršuje.

K.S.

A ještě anakapský cifršpion…

Ale vzhledem k věkovému složení se nedivým. Problém je akorát chování vlády, ne nemoc/vir jako takový. Tak snad Ken odstraní alespoň ty největší kopance a zhovadilosti směrem k veřejnosti.

bukanýr

Problém je chování lidí – a hlavně politiků – tedy těch co jsou proti všemu co by epidemii brzdilo.

K.S.

Kolik takových máme v parlamentu 2-3? A kolik toho jde za vládou která neumí vydávat opatření v souladu se zákony, neumí trasovat, neumí odhadovat situaci a jenom vykřikuje jak jí to někdo kazí? Na jaro při pár případech všechno zavře a dusí měsíce, pak když jí to luž leze, nahoru, tak protože volby tak nic neudělá, před vánocemi, když zase muselo být jasné že se situace nevyvíjí dobře, tak to otevře a pak nadává jak jsou lidi nezodpovědní…

Karek

Srat na hygienu. Oheň sterilizuje.

Joseph

Vysoká škola života nebo jen přehnané sebevědomí?

Karek

Přehnané sebevědomí nebo dutá hlava?

milanmid

Rozpustě hygieny jsou k ničemu ve fabrikách nic při kontrolách pracovních norem většinou nevidí a víte proč asi ???

Khufu

Tyhle parní vlaky by měly být zakázány už jen pro ekologickou zločinnost.

medical_examiner

Až potom. Napřed letecká doprava… 😀

vid

Přesně tak. Letos i loni omezena letecká doprava a najednou je normální jaro.

K.S.

Bude to zajímavé nechat modelovat co za to může, napadá mne míchání vzdušných mas, nebo nadbytečný horký vzduch z turbin. Tak ale EU snad prý chce zrušit osvobození leteckého paliva od daní, tak… No SŽ by měla začít investovat do delších peronů. Když se před pár lety kvůli námraze nelétalo že i Klaus jel vlakem tak nádraží byla slušně přeplněná.

medical_examiner

A taky záchody dát do kupy…(i mimo ty dva hlavní terminály – Praha hl.n. a Olomouc hl.n.)

Vladimír

Už aby se letecká doprava vrátila do normálu, abysme příští jaro zase nemrzli až do června.

Bmo

A taky lodní, hlavně ty obří kontejnerové lodě a také ty obří osobní lodě!

Jiří Kocurek

Ano, složit to zboží na 50 menší lodí, aby to sežralo 3x víc paliva. To je skvělý nápad! Asi jako zakázat autobsu, protože žere víc než osobní auto.

Jan Amos

Zakázat by měli tebe ty pako

Zdenek

Hygiena-zlo dnešní doby,v zájmu konání tzv.koronaviroveho dobra:-(

Miky

Nejhorsi je covid na mozku, pak nejde nic, respektive vse smeruje do… Resit v souvislosti s historickou jizdou, ze je v nejake vsi po trase cinska chripka nebo co, to uz je skoro absurdni.

Michal

Mohu se zeptat, proč hygienická stanice nezruší 810 a 814?

V.N.

Zkuste popřemýšlet, třeba na to přijdete..

Smolik

Protože 810 a 814 zdrojem nákazy nejsou, jedou na naftu. Zatímco parní lokomotiva, která vlak jen táhne, je riziko, že ano.

V.N.

Ne. Proto, aby země fungovala, musí fungovat i ZDO. Proto ta 810+814 je spíše takové nutné zlo, které řeší to, aby se lidi dostali do práce.
To mimořádný parní vlak je atrakce. Atrakce, kvůli které se sjedou lidé ze širokého okolí. Takže se tam setká rodina z Prahy , Mladé Boleslavi , nakažená rodina indickou mutací z Polevska s rodinkou z Ústí nad Labem. A teď samozřejmě jak je v Česku zvykem , na roušky/respirátory každý dlabe. Takže hrozí, že po této akci budeme mít indickou mutaci v Praze, Mladé Boleslavi i Ústí nad Labem…

Miky

Jdete si uz s temi lockdowny, rouskami a strachem do.. sklepa. A nechte nas ostatni zas normalne zit.

V.N.

….. a trpět a umírat..nás i naše blízké…. jakož i blízké našich blízkých..

Slosor

Srdceryvný příspěvek jako by lockdowny někoho zachránily. Všechny země na světě, které odmítly lockdown dopadly v počtu mrtvých lépe, než my. Všechny do jedné. Ale zato jsme měli nejdéle zavřené školy v Evropě.

medical_examiner

Nejhorší u zavřených škol bylo zjištění, že se učí nepotřebné nesmysly.

V.N.

A že úroveň znalostí žáků distanční vyuka nijak neovlivnila..

PeterC.

Na Slovensku sme mali dlhsie zatvorene skoly.

V.N.

Neznám žádnou vyspělou zemi na světě, kde by žádné omezení nikdy nebylo v platnosti. Někde ta omezení byla větší, někde menší. Koronáč vůbec neřešily země třetího světa jako Indie, Brazílie či Tanzanie. A dnes tyto země představují hrozbu pro celý svět. Ano, kdyby v této zemi žili zodpovědní lidé, tak jsme si vystačili tak ze třetinou všech omezení. Jsou země, kde hlavní hygienik pouze doporučuje, lidé se dle těch doporučení chovají a funguje to. U nás toto nefunguje. Ba co více… slabý stát nedokáže lidi donutit k tomu, aby dodržovali i ty nařízení. Aneb každý si dělá co chce a… Číst vice »

K.S.

Ten „slabý“ stát nebyl s to ani vydat sadu koherentních a právně bezvadných kroků. A bez toho chcete vymáhat co? Kterou verzi? Ráno platilo něco jiného než odpoledne a něž večer. Prvně to přepískli, pak zase zevlili protože volby, pak si něco vydupal někdo jiný… Divíte se že se jim na to lidi vykašlali? Vláda prostě překročila společenskou toleranci bulls*itu a lidi to začali ignorovat. Podívejte se na rozdíl mezí 1. a dalšími vlnami. Zhruba před rokem to vláda začala kopat a skončilo to důvěrou někde ve sklepě či níže. Lidi pak prostě nebudou dělat co považují za blbost. Další… Číst vice »

Hynek

Loni v létě taky vláda jen doporučovala a kašlalo se na to stejně, pak nám tu začal covid kosit lidí po tisících…

K.S.

To si nepamatujete úplně přesně. Loni touto dobou už vláda jela pomalu svádění problémů na všechny kolem. Naplno to začalo na konci prázdnin.

Petr5

Příklad by nebyl? Všechny země …

K.S.

Což je někde kolem 0.4-0.8% všech nákaz u zcela nové infekce… Nezlobte se, ale pro záchranu 0-30k lidí jsme udělali sekeru někde kolem 800mld, obětovaly budoucí výkonnost ekonomiky, zvětšili množství obézních lidí, zhoršili fyzickou kondici celé společnosti, napáchali neskutečná zvěrstva na psychice dětí a lidí obecně a spáchali škodu někde kolem 14 milionů člověkolet pro záchranu cca 300 000 člověkolet (kdyby tu v průměru ti mrtví měli být dalších 10 let, což u mnohých nebylo ani předpokládatelné, ale průměr budiž) a došlo k zásadnímu narušení vztahu občan-stát a nebezpečnému nahlodání společenské smlouvy. V tento moment se snaží třeba koalice protlačit… Číst vice »

K.S.

Haters club se dostavil?

ušatá

Pro vás jsou peníze víc než třeba jeden zbytečně zmařený lidský život? FUJ!

K.S.

V jistý moment je cena příliš vysoká na to aby tu záchranu ospravedlnila. A to se už dávno stalo.

Miky

To mela byt historicka jizda, ne transport do Auschwitzu, ty trpiteli.

medical_examiner

No…ono to „normálně“ je celkem abstraktní pojem…

ušatá

A platit vám a podobným a díky vám i dalším nakaženým zbytečně lékařskou péči, ARo apod. ? A další náklady, které díky tomu vznikají? Proč? Díky i takovým, jako jste vy, máme ty stamiliardové dluhy. Tam, kde to nepodceňovali, jsou v pohodě. Schází tady vyvození odpovědnosti vůči těm, co jsou za leccos odpovědní.

K.S.

Dluhy jsou jenom z hysterčení vlády, nic jiného.

Druhá věc je pak v tom jak funguje zdravotní systém. Další pak v tom že se smrt vyloučila z lidské společnosti a teď jsme jí šokovaní.

Khufu

Dle statistik čínský virus zatím nedokázal v žádné zemi zabít víc, než tři a čtvrt promile populace, takže masky atd. už u nás nejspíš nejsou potřebné.

Leinad

A nestačilo by těm, kteří se vydlábnou na hygienické návyky, udělit pořádnou pokutu?
A hlavně zajistit, aby ti nakažení, byli v karanténě a ne ve vlaku?

K.S.

A nestačilo by těm co se o své zdraví nestarají a vědomě si je ničí jídlem, pitím a kouřením, napařit takové pojistné že jim nezbude na neřesti a pak jim dát potravinové lístky? Počkat, to je politicky neprůchodné, to by to dopadlo na polovičku obyvatel…

Michal

Já to chápu. Tyhle šroty zajišťují provoz některých tratí, což je strašné.

Zbyněk

Přeci se jedná o pravidelnou dopravu v závazku veřejné služby.

Michal

Bohužel. Šak ti lidi, co tím musí jezdit, jsou nám totálně u prdel.

Slosor

Měli konečně poslat hygienu do patřičných mezí, kam patří. Loni se většina akcí „odkládala“ na letošek (čti rušila). Letos máme promořenou a pročkovanou většinu populace, léto na krku, přírůstky v desítkách nakažených denně, takže o epidemii nemůže být řeč. Tak kdy jindy má být vhodnější doba?

Marek Kováč

Mohli, ale stojí jim to za to, že si ta hygiena na ně bude ukazovat a naše média ji v tom lynči podpoří? Jedná se o ČD, nebojte se, že by se toho média nechytila, že si dovolil vzdor doporučení něco konat.

Navic z akce vycouval hlavně partner – tj. Liberecký kraj. Už to dává větší smysl, proč to raději odsunuly?

vid

Bohužel smůla. Zrovna v okresu Česká Lípa se Covid v posledních dnech dost šířil a je tam potvrzena indická mutace, takže zrušení akce je OK. Teď už se situace zlepšuje, tak teoreticky za týden nebo dva by to šlo.

K.S.

Už ji potvrdili? Vím ž se o ní jenom spekulovalo.

Josef Trögl

Většina nejsou všichni. I díky organizační schopnosti vlády chybí cca 200 000 nejohroženějších málo pohyblivých důchodců, kteří nemají šanci dojet do očkovacího centra a čekají, až vláda milostivě věnuje nějaké vakcíny praktikům, což je se stalo teprve před týdnem. Stejně tak je tu hafo cizinců, kteří nemají nárok na očkování.
Naopak podobné místní zásahy místo plošných je něco, co by hygiena měla dělat a co umožní vrátit život do normálu ještě rychleji.

Ignác Pospíšil

Těžko čekat, že důvchodce, co není schopen dorazit do očkovacího centra, dojede na železničářskou akci…

MartinS.

Ne, ale dojedou na ní jeho vnuci, kteří se potom na důchodce přijedou podívat…

Jaaaa

Nemusí to být vnuci, můžou to být sousedi a potkat se s dotyčným před obchodem.

RadekN

Ale to je problém těch vnuků a toho důchodce. Nebo se mýlím?

Petr

Proč ho ti povedení vnuci nevezmou do očkovacího centra?

Jiří Kocurek

Protože jim František zakázal jezdit autem do města.

bukanýr

Za cenu 30000 tisíc zbytečně mrtvých

Marek Kováč

Pro soukromé vyšetřovatele, kteří našli nějaké sdělení na webu, kde se o žádném parním vlaku nepíše, takže to musí být zaručeně alibismus ČD: Jasně pánové. Takže ČD do přípravy vloží nemalé finance a čas, zatopí mašinu, přepraví do Lípy soupravu, prodají jízdenky s jejichž vrácením teď budou mít jedině starosti,… protože tu akci vlastně vůbec pořádat nechtěly? Jo, to dává smysl 😀 Napadlo Vás vůbec, že o tomhle nebude pořadatel informován nějakým pochybným sdělením na webu, ale úplně jinak? Zvláště, když se na akci podílí Liberecký kraj a jako první o tom veřejně informoval náměstek hejtmana LK? Co myslíte, že… Číst vice »

medical_examiner

A kdo jim to zaplatí? Ta hygiena?

Marek Kováč

Právě, že nikdo 🤷🏻‍♂️ Věřím tedy, že to „doporučení“ bylo celkem závazné 🙄 A ČD nejsou ty, komu by se mělo nadávat. Ony s tím mají pouze problémy.

V.N.

Logický krok, který lze pochopit. A věřím , že pokud nejsme staří nebo těžce nemocní, že si historických jízd v životě užijeme ještě dost a dost. A v mnohem lepších dobách…

Jézeďák

Ani jiskry nám přitom nebudou lítat do očí.

medical_examiner

A nebudeme smrdět…

Gwann

osobně si myslím, že rozhodnutí je dost možná protizákonné. viz otevření hospod od pondělí. ale nač se obtěžovat zákony, stačí nařizovat a soud obvykle stihne zrušit až neplatná opatření. A nikoho ještě za vydávání nezákonných omezení práv zde ani nezačal vyšetřovat.

PS: nejsem chřipečkář, jen mne zlobí, že se stát chová nezákonně

watslaw

A proti jakému zákonu je vydat doporučení?

Gwann

přiměl jste mne se podívat, co v tom doporučení je….
A za toto hygiena fakt nemůže, čímž se jí omlouvám, nalezeno viz níže

xyz

Zrovna rozhodnutí „hygieny“ + opatření lokálního charakteru je pravděpodobně jedno z mála opatření, která v posledních týdnech jsou v souladu s literou zákona.

Gwann

ale rozhodnutí hygieny, že nesmí jet vlak, protože v 15km vzdálené vesnici od České Lípy je ohnisko COVIDu…mi přijde poněkud nepřiměřené.

zavřou i v Novém Boru školy a hospody?

nezavřou, netroufnou si.

Facepalm

Kolego, jak mají většinou vaše příspěvky hlavu a patu, tady jste vedle jak ta jedle.

Gwann

tak se hygieně VELICE omlouvám, to, co lze dohledat je pouze toto:

„Z tohoto důvodu se obracíme na každého občana i představitele samosprávy, podniků a institucí, aby důsledně dodržovali nařízená opatření i zvažovali všechny další aktivity, které by mohly přispět k rozvoji epidemie, přestože nejsou třeba již zakázány. “

Takže…alibismus ČD hozený na hygienu. Nic o žádném vlaku nikdo nikde nepsal.

Marek Kováč

„Lze dohledat“… jasně no 😆 A ona hygiena bude verejně psát doporučení „doporučujeme veřejnosti také, aby nejel parní vlak“ 😆 Asi ne, co? Napadlo Vás třeba, že to bylo doporučeno přímo a ne prostřednictvím nějakého sdělení na webu? Zvláště, když se na akci měl podílet Liberecký kraj a jako první o tom veřejně informoval náměstek hejtmana LK pro dopravu? Nenapadlo, myslel jsem si 😏

Pezos

Tady si to nemyslím. Protože není ani jisté, jestli to hygiena zakázala, nebo jen doporučila neorganizovat a zrušil to organizátor.

Pokud hledáte ekvivalent situace u hospod, tak to by politici zakázali nostalgické jízdy v celé zemi a ještě by se neobtěžovali to nějak zdůvodnit.

Josef Trögl

To právě není. Na zavření hospod je protizákonná především ta plošnost neberoucí v úvahu fakt, že třeba v okresu Cheb nebyl za týden evidován jediný nový případ.
Hygiena má (a měla i před Covidem) pravomoc dělat podobné cílené zásahy v ohniscích.

Jaaaa

Přesně tak. Jsou lidi, co si teď myslí, že hygiena snad nemůže zavřít ani hospodu kvůli žloutence.

Erik Ziak

Mali povoliť aspoň pre zaočkovaných a uzdravených (za posledných 180 dní).

Zapa

No já nevím…akce z větší části navštěvovaná dětmi, tam těch zaočkovaných asi moc nebude.

Erik Ziak

Nepoznám situáciu preto sa pýtam: Od akej vekovej hranice sa v ČR očkuje proti Covid-19?

Pezos

Možnost registrace k očkování je otevřena od 30 let.

A.D

16+

medical_examiner

To až za pár dní.

Jakub P

Volné registrace jsou otevřené od 30, ale jen pár dní, takže takže i ti nejrychlejší 30+, co dostali termín hned druhý den (otevírá se vždy kolem půlnoci), budou mít o víkendu max. pár dní po 1. dávce, rozhodně ne komplet očkování, ani těch pár týdnů od první dávky, co by měla být částečná ochrana.

Vakcíny jsou schválené od 16 let, takže pár lidí 16+ může být naočkovaných, pokud byli v nějaké prioritní skupině (chronické choroby, medici na brigádách v nemocnicích, záchranáři, atd.). Děti do 16 nebudou očkované žádné, není pro ně myslím zatím žádná z používaných vakcín schválená.

MaT

Tak medika, kterému je 16 nebo 17 let bych taky rád viděl… Spíš v tomhle věku šlo o studenty (a ještě častěji studentky) středních zdravotnických škol…

Jinak od 16 je v ČR schválena jen Comirnaty (Pfizer/BioNTech), ostatní vakcíny až od 18 let.

Jinde už se řeší schválení Comirnaty už od 12 let, za jak dlouho to probublá až k nám je ale otázka…

Jakub P

Jasně, tím 16+ jsem myslel 16-30, prostě všechny starší 16 let, kdo zatím neměli otevřenou volnou registraci…

Lukas

Víme jak to funguje a kdo by to jako kontroval? Stačí, že se už teď vyskytují falza testů a hospody budou opět narvné výpitkama 🤣

Jaaaa

Jj, hospody stejně jako dopravce nemají pravomoc kontrolovat testy.

K.S.

Doufám že nechcete aby to bylo jinak. Nemůžeme kvůli jednomu švábovi (virus) rozstřílet celý barák (dělbu moci, a společenské uspořádání). Víte co řekl Jefferson? Ti kdo obětují svobodu za bezpečí si nezaslouží ani jedno. Alternativně: Ti kdo vymění trochu svobody za trochu bezpečí si nakonec nebudou mít ani jedno.

Hynek

No právě, nemají pravomoc, tak to radši posunou ještě o několik měsíců. Jak už tu bylo psáno, je to atrakce, ne každodenní předmět činnosti. Svět na tom nestojí. Hospody mají naopak motivaci řekněme přehlížet různé padělky a ani to na svých místech nevymáhat v případě, že by to byla povinnost, protože je to jejich hlavní předmět činnosti (čímž neříkám, že i nyní může nějaká kontrola fungovat a všichni mohou být spokojení – je to o lidech).
Mimochodem, jak někteří tvrdí, že hospoda nemůže nebo nesmí kontrolovat testy, tak už si neuvědomují, že nejsou ani povinni všem nalít.

K.S.

No to zase není tak prosté. Aby bylo možné ověřit že jste to Vy, tak se musíte prokázat nějakým dokladem a tu je problém. Pingl Vás prostě legitimovat nemůže, respektive by to bylo právně sporné a státní policie nemá tolik kapacit na výjezdy. Další věc je že ty oficiální certifikáty mají fakticky nulové zabezpečení proti padělání. Kdybych vzal ten co každý týden dostávám, hodil ho do skeneru a jenom měnil datum, tak nemá obsluha jak to zkontrolovat, nebo budeme EET spojovat s ISINem aby si mohl ověřit číslo? Nebo bude POPka do každé hospody a bude se na certifikáty tisknout… Číst vice »

Jiří Kocurek

QR kódy přečte každý chytrý telefon. A navíc se ten QR kód dá sestavit pro každý den, jeho kódování je veřejné známé.
Takže to bude jen další byrokracie. To už můžete rovnou přikázat, že má hospodský stopovat čas, za kolik každý host udělá 10 dřepů před vstupem do restaurace.

Jiří Kocurek

Nenecháme chlapy ze stavby, aby si zašli na oběd a u toho jídla si mohli konečně sednout. Protože chceme výpitkům zakázat pivo, protože je nemáme rádi a tak jim chceme ubližovat. Co natom, že jiní budou obědvat nastojáka z polystrenové misky.