umbrellamobility
umbrellamobility
umbrellamobility
Doprava ve městě Parkování

Parkoviště roku je v nákupním centru Chodov, u veřejnosti zvítězil Domini Park

Parkoviště Centra Chodov. Foto: Centrum Chodov

Modernizované a rozšířené Centrum Chodov v Praze získalo cenu Parkoviště roku, kterou uděluje Česká parkovací asociace (ČPA). Ve druhém ročníku soutěže bodoval například i systém zón placeného státní v Praze.

Odborná porota vybírala z pěti přihlášených projektů. Chodovské parkoviště ji zaujalo polohou, komplexností, rozsahem i komfortem, například rozměry parkovacích státní, navigací nebo inteligentními službami. „Jedná se o kvalitu na nejvyšší světové úrovni srovnatelnou s úrovní nákupních center ve Spojených arabských emirátech,“ řekl předseda poroty Milan Taška.

Soutěž neměla předem stanovená hodnotící kritéria, porotci museli každý projekt podrobit důkladnému rozboru a poté na základě subjektivních poznatků navrhnout hodnocení. Vliv na výsledek měly například regionální dopady, vliv na veřejný prostor, architektonické ztvárnění, přínos pro cílovou skupinu klientů, uživatelská vstřícnost a podobně. Seznam všech přihlášených projektů je na stránkách ČPA.

U veřejnosti dopadlo hlasování jinak, první byl Domini Park z Brna. „Zisk prvního místa nás velmi potěšil, je to symbolická odměna za naši práci a také závazek naše služby dále zlepšovat,” uvedl Luděk Borový, generální ředitel Brněnských komunikací, které parkovací dům provozují. „Parkovací dům je vybaven světelnou navigací s počtem aktuálně volných míst, nabízí možnost zaplacení parkovného platební kartou ve třech terminálech, při ztrátě parkovacího lístku stačí jen zadat SPZ a systém spočítá cenu parkovného. Řidič si navíc může zjistit obsazenost i online a celý parkovací dům je také maximálně zabezpečen,” vyjmenovává Tomáš Juřík, ředitel společnosti Cross Zlín, která dodala do Domini Parku technologická řešení. Druhé místo získal Online parking hypermarket Albert Ostrava Dubina a na třetí pozici skončily podzemní garáže u Janáčkova divadla v Brně.

Porota hodnotila i kategorii Městská parkovací politika, kde byla dvě přihlášená města: Praha a Tábor. Vyhrály Zóny placeného stání v Praze. „Systém Zón placeného stání v Praze (ZPS) je dlouhodobě stavěn na moderních technologiích, navíc od 1.2.2018 jsou pražské ZPS v plném digitálním režimu – kontrola zaparkovaných aut, vydávaní krátkodobých i dlouhodobých parkovacích oprávnění. Platby za krátkodobé parkování je možné provádět nyní ve všech ZPS skrze webovou aplikaci přístupnou z mobilních zařízení notebooků i stolních PC. Digitalizace systému nabízí i široké možnosti zapojení různých typů uživatelů,“ konstatovala porota. U veřejnosti naopak v internetovém hlasování bodoval parkovací systém z Tábora.

V kategorii Nástroje a inovace odborná porota vybrala jako nejúspěšnější projekt v této kategorii Virtuální parkovací hodiny (VPH) od společnosti MPLA. „Předmětem inovace je komfortní a bezpečný způsob bezhotovostní platby za parkování na ulici, parkovišti i v garážích. Jedná se o webovou aplikaci,“ vysvětlila porota.

3 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

…komfortem, navigaci? To je sarkasmus? Kdyz jsem tam po rekonstrukci cca pred 14 dny poprve jel do kina, NIKDE v okoli nebyla jedina znacka parkoviste (= P na modrem podkladu), sipka, napis, nebo tak neco. Vjezd jsem hledal 10 minut. Po vjezdu jsem nevedel kam jet, naprosta absence jakehokoliv navigacniho znaceni. Zaparkoval jsem na nahodnem miste, nikde zadna sipka kudy se jako pesi dostanu pryc, pripadal jsem si fakt ztracenej. Vlezl jsem do prvniho vytahu, vyjel nekam a opet jsem byl ztracenej, protoze „nejvetsi kino v Cesku“ proste nepotrebuje zadnou sipku na zadny ceduli nebo cokoliv. To uz je ale… Číst vice »

železničář v důchodu

Myslím, že mnohem zajímavější (a asi i užitečnější) by byla především soutěž o nejlepší parkoviště „P + R“ a jeho uživatelskou vstřícnost (včetně cenové politiky) při využívání VHD pro návazné cesty …

Petr

Ti hlasující zřejmě z domini nikdy neodjizdeli zároveň s pár dalšími auty současně. Výjezd příšerný a podceneny. Na druhou stranu buďme rádi za domini když se zelená radnice rozhodla rušit parkování bez náhrady všude v okolí a zdrazovat o 100 %