Pardubický kraj chystá zákaz nákladních aut po zkratce u Svitav

Silnice II/366 v obci Kukle. Foto: Google Street ViewSilnice II/366 v obci Kukle. Foto: Google Street View

Kraj chce zakázat tranzit aut nad 12 tun.

Pardubický kraj plánuje zakázat tranzitní nákladní dopravu po silnici II/366 mezi silnicemi I/43 a I/35 u Svitavy. Důvodem jsou stížnosti obyvatel Mikulče, Kukle a Javorníku.

Se zástupci obcí a městem Svitavy jsme dlouhodobě v kontaktu a v minulosti jsme podepsali memorandum o zajištění bezpečnosti na tomto úseku silnice s jasným zadáním – omezit tranzitní nákladní dopravu po vybudování obchvatu Svitav,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Kortyš.

V obci Kukle již vznikla vjezdová brána. „V současné době řešíme s dopravním inspektorátem a Správou a údržbou silnic přesné umístění i typ značek, čeká nás také nezbytné úřední kolečko, ale v polovině příštího roku bychom to dle odhadů mohli mít vyřízené a začít s osazováním dopravního značení,“ dodal Kortyš.

Obchvat Svitav, tedy přeložka silnice I/43 mezi Hradcem nad Svitavou a Lačnovem, by měl být uveden do užívání do konce letošního roku. Poslední slovo o zákazu tranzitu nad 12 tun přes obce Mikulče, Kukle a Javorník bude mít policie, která bude umístění značek povolovat.

Stížnost na nákladní dopravu Pardubický kraj současně eviduje i z dalších obcí ležících u I/35. Například ve Strakově a Janově, kde při dopravní objížďce kvůli nehodě došlo k poškození nově opravené silnice mezi obcemi. „Všichni chápou, že v takových případech je nutné někudy dopravu vést, ale starostové se podle mého názoru správně vymezili vůči tomu, aby po úzkých komunikacích nižších tříd jezdila obousměrně nákladní doprava. Proto i toto téma budeme s policí řešit a pokusíme se domluvit na kompromisu, aby přes obce v takovýchto případech byla svedena doprava jen v jednom směru po nezbytně nutnou dobu. I tak to bude pro místní znamenat komplikace,“ dodal Kortyš.

Tagy II/366 Pardubický kraj Svitavy
30 komentářů