Autobusy Doprava ve městě Informační technologie Tramvaje Trolejbusy Zprávy

Ostravský dopravní podnik spustil neomezenou wifi, podmínkou je aplikace

Šéf DPO Daniel Morys předvádí novou aplikaci. Pramen: DPO
Šéf DPO Daniel Morys předvádí novou aplikaci. Pramen: DPO

Cestující ve vozidlech Dopravního podniku Ostrava (DPO) se mohou nově připojit k internetu prostřednictvím bezplatné a datově neomezené sítě wifi. Podmínkou je nicméně, že si do svých zařízení nainstalují novou aplikaci MojeDPO.

„Nejsme první dopravní podnik v ČR, který přišel s wifi připojením k internetu pro cestující ve vozidlech. Jsme však první dopravní podnik, který zároveň přišel s tak komplexní vlastní aplikací, a kterou budeme dále rozvíjet podle potřeb cestujících,“ uvedl šéf DPO Daniel Morys.

Aplikace ukáže cestujícímu například přesnou polohu, nejbližší zastávku MHD, všechna spojení a přestupy, zobrazení nejbližších spojů i jejich aktuální polohu. Nabízí i možnost on-line zakoupit jízdenku či stáhnout jízdní řády pro režim off-line.

Spuštění aplikace MojeDPO je součástí rozsáhlého projektu digitalizace vozového parku, který spadá do skupiny takzvané inteligentní dopravy. Komunikační jednotky s wifi zajišťují také komunikaci mezi jednotlivými vozy navzájem a také komunikaci mezi vozy DPO a infrastrukturou.

Jen o měsíc dříve spustil wifi pro cestující také Dopravní podnik města Brna. Síť nazvaná DPMBfree má však datové omezení, cestujícímu umožňuje čerpání 4 MB na jedno připojení v maximální době 20 minut. K omezení množství dat chtějí letos přistoupit i České dráhy, jejichž wifi ve vlacích je zatím bez limitů.

10 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
karel.f

Proč nefunguje v nových tramvajích. Nešlo se přihlásit.

Martin z Moravy

Brno by se mohlo inspirovat. Na O2 a T-mobile jsem se úplně vykašlal, protože jsou to největší vydřiduši a zadarmo Vám nic nedají. Mám teď Vodafone 377 Kč měsíčně, neomezené SMS a volání a 2,5 GB dat, což není špatné. Je to o tom, jak si to kdo domluví. Ale business je business, kde je potenciál, ten chtějí firmy využít, což u takových velkých firem je.

Kryštof

Kdyby si konečně někdo přečetl podmínky užívání Wi-Fi u DPMB, tak by zjistil že objem dat je již 20 MB a časové omezení není žádné, ale to nikoho nezajímá že to změnili a na internetu o tom není žádná zmínka, a stále se dokola opakuje 4 MB. Díval jsem se na to 16.2., tudíž téměř měsíc nazpět a cca 2 týdny po zprovoznění, oni to upravili, avšak rychlost stále zůstala 250 kbps.

Gremli

Inu uvidíme, jak dlouho jim to vydrží… Plánované zavedení limitu u ČD naznačuje, že bezlimitní wifi se zřejmě moc nelíbí operátorům. No a v Brně je vidět, že šli cestou stejného principu WiFi…jen s tím rozdílem, že tam není cestující na prvním místě, ale když už technologie ve vozech je kvůli řízení dopravy, tak se k ní i připustí cestující…ale jen tak, aby to neomezilo její primární funkčnost, zaměření a dost možná také vysoutěžené podmínky u nějakého operátora – proto zřejmě ten limit.

Jiří

Ovšem takový limit, který v Brně mají, to raději neměli dávat nic (nebo tomu alespoň nedělat reklamu). Kdyby to byl mobilní signál někde, kde není, pochopím, že to může být dobré třeba k záchraně lidského života. K čemu je dobrá WiFi s takovým limitem netuším.

Gremli

20 MB může na nalezení spojení a aktuálních dopravních informací stačit, stejně tak na nějakou rychlou konverzaci na mailu či na skypu/messengeru/… Akorát by tedy veškeré použité aplikace musely běžet zcela bez „neužitečných dat“ – tedy zejména bez reklam, aktualizací, načítání dlouhé historie, velkých obrázků či videí a tak podobně… Jenže toto nikdo neocení…každý chce čumět na youtube či na fejsbůček a nebo hrát hry…

Onda

Nevím, jak to je v Brně, ale v Ústí mám možnost po přestupu do jiného vozu/připojení k jiné zastávce opět začít čerpat 50 MB (stačí změnit zdroj vysílání signálu).

Kryštof

V Brně se můžeš připojit kolikrát chceš za sebou, jenom tě to odpojí a můžeš se znova okamžitě připojit.

železničář v důchodu

„20 MB může na nalezení spojení a aktuálních dopravních informací stačit“
V Brně ovšem nenabízejí 20 MB, ale 4 MB v průběhu 20 minut.

Kryštof

Předpokládám, že asi nejste z Brna, ale pokud jste, tak si přečtěte „PRAVIDLA A PODMÍNKY UŽITÍ WI-FI DPMB, a.s.“: „Uživatel bere na vědomí, že provoz Sítě je realizován s omezením jednotlivých připojení: 250kbps, 20MB“ Je to na 20 MB a bez časového omezení ale to očividně v této, ani v jiné redakci, nikoho nezajímá a stále píší to, jak to bylo ze začátku.