Dráhy nejspíš omezí objem dat přes wifi, obávají se prudkého růstu nákladů

InterPanter na lince Praha - Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářInterPanter na lince Praha - Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Doba neomezeného stahování dat přes wifi ve vlacích Českých drah nejspíš brzy skončí. Jak deníku Zdopravy.cz řekl člen představenstva ČD

Doba neomezeného stahování dat přes wifi ve vlacích Českých drah nejspíš brzy skončí. Jak deníku Zdopravy.cz řekl člen představenstva ČD Radek Dvořák, důvodem je výpověď smlouvy ze strany mobilních operátorů.

„Operátoři nám napsali, že končí s neomezenými tarify, a že nám budou připojení zpoplatňovat podle stažených dat,“ uvedl Dvořák. Podle něj při dnešním objemu dat by náklady drah na zajištění wifi ve vagonech poskočily na troj- či čtyřnásobek.

Dráhy dnes stojí služba 15 milionů korun ročně a skok na několikanásobek nemůže dopravce akceptovat. Stejně tak nečeká, že podobný nárůst nákladů přijmou veřejní objednatelé spojů, tedy kraje a stát.

„Jednou z možností je omezení množství dat. Pro běžný přístup na internet by se fakticky nic nezměnilo, omezení by se ale dotklo stahování velkých objemů, třeba filmů nebo automatických aktualizací,“ řekl Dvořák. Dráhy aktuálně vybírají nového poskytovatele služby, podle Dvořáka dojde na zavedení datových limitů nejspíš už v pololetí.

České dráhy na konci loňského roku oznámily, že wifi připojení k internetu začaly nabízet v dalších téměř 80 vozech řady  Bdpee a ABpee.  V instalaci pokračují i letos, dokončena bude ve zhruba 200 vozech, například Aee a Bbdgmee.

Z našich marketingových průzkumů vychází, že elektrické zásuvky pro napájení drobných spotřebičů cestujících jako jsou notebooky a mobilní telefony a o wifi připojení k internetu je mezi našimi zákazníky největší zájem,“ řekl tehdy Miroslav Kupec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Wifi se rozšiřuje také v regionální dopravě. Kromě nových vozů začnou České dráhy instalovat internet i do motoráků řady 810, které projdou modernizací pro Moravskoslezský kraj. Aktuálně nabízejí připojení k internetu ve více než 800 vlacích.

Jan Sůra, Jan Šindelář

Tagy České dráhy Top wifi
170 komentářů