Dopravci Informační technologie Železnice

Dráhy nejspíš omezí objem dat přes wifi, obávají se prudkého růstu nákladů

InterPanter na lince Praha - Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
InterPanter na lince Praha - Brno. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Doba neomezeného stahování dat přes wifi ve vlacích Českých drah nejspíš brzy skončí. Jak deníku Zdopravy.cz řekl člen představenstva ČD Radek Dvořák, důvodem je výpověď smlouvy ze strany mobilních operátorů.

„Operátoři nám napsali, že končí s neomezenými tarify, a že nám budou připojení zpoplatňovat podle stažených dat,“ uvedl Dvořák. Podle něj při dnešním objemu dat by náklady drah na zajištění wifi ve vagonech poskočily na troj- či čtyřnásobek.

Dráhy dnes stojí služba 15 milionů korun ročně a skok na několikanásobek nemůže dopravce akceptovat. Stejně tak nečeká, že podobný nárůst nákladů přijmou veřejní objednatelé spojů, tedy kraje a stát.

„Jednou z možností je omezení množství dat. Pro běžný přístup na internet by se fakticky nic nezměnilo, omezení by se ale dotklo stahování velkých objemů, třeba filmů nebo automatických aktualizací,“ řekl Dvořák. Dráhy aktuálně vybírají nového poskytovatele služby, podle Dvořáka dojde na zavedení datových limitů nejspíš už v pololetí.

České dráhy na konci loňského roku oznámily, že wifi připojení k internetu začaly nabízet v dalších téměř 80 vozech řady  Bdpee a ABpee.  V instalaci pokračují i letos, dokončena bude ve zhruba 200 vozech, například Aee a Bbdgmee.

Z našich marketingových průzkumů vychází, že elektrické zásuvky pro napájení drobných spotřebičů cestujících jako jsou notebooky a mobilní telefony a o wifi připojení k internetu je mezi našimi zákazníky největší zájem,“ řekl tehdy Miroslav Kupec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

Wifi se rozšiřuje také v regionální dopravě. Kromě nových vozů začnou České dráhy instalovat internet i do motoráků řady 810, které projdou modernizací pro Moravskoslezský kraj. Aktuálně nabízejí připojení k internetu ve více než 800 vlacích.

Jan Sůra, Jan Šindelář

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tedmen
Host
Tedmen

Nevím kterejma vlakama jezdíte, ale WIFi je dle mých zkušeností naprosto nepoužitelná. Tehdá když to začínalo, nešlo se velmi často ani připojit, teď se sice připojit lze, ale neběhá to….

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Pohled na appku Mój T-MOBILE pro mé číslo… Úplně dole roaming „Travel and surf strefa T-Mobile bez limitu“. Dávám to sem, protože si mnoho lidí myslí, že kecam

Roman Svačina
Host
Roman Svačina
Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Sakra… chtěl jsem to napsat do vlákna pod můj původní příspěvek, ale uklikl jsem se, pardon

Jarda V.
Host
Jarda V.

Takže neomezené připojení při cca 1000 vozů x 3 simky připojených na Wifi za 15 mega mi vychází na zhruba +/- 400 Kč měsíčně ….. to bych asi byl ochoten taky zaplatit a ne že mi Kyslík za stejnou cenu dá 1,5 teď teda 3GB dat.

R2R2
Host
R2R2

Vsak si kupte 3000 simek a nejspis take dostanete v prepoctu na kus velmi rozumnou nabidku, kdo vam v tom brani?

IGCT
Host
IGCT

Pokud má vlak wifi a není přetížená, tak při cestách vlakem pracuji na svém služebním notebooku a vyřizuju emailovou korespondenci. Tomu říkám velmi efektivní využití času.

AAA
Host
AAA

A jinak můžou dvě hodiny koukat do protihlukových stěn

Dan
Host
Dan

Používání na WIFI k práci plně schvaluji, nicméně většina lidí je používá ke stahování dat, sledování filmů a pod. Pokud je těch lidí moc tak je to v prdeli a už to není dobré ani k té práci.

Rtep
Host
Rtep

Pokud někdo tak nutně potřebuje připojení ve vlaku, tak si může využít vlastní data, wifi k tomu nepotřebuje.
Wifi zdarma ve vlacích, restauracích i jinde je z mého pohledu nepotřebný nesmysl.

Bohumila Rousova
Host
Bohumila Rousova

Rozumný nazor

Petr
Host
Petr

Nesmysl? 😀 Za kterého ze 3 kartelmr*ů tu jste?Až tu budou ceny a objemy dat jako na západe,tak neco takoveho piste.Do te doby je to donebevolajici nesmysl.

Rtep
Host
Rtep

Nejsem Petře z žádného. Ale data v mobilu pro svůj život ani omylem nepotřebuji a myslím si, že je nepotřebuje nejméně 80% lidí.

Petr
Host
Petr

S tím souhlasím.Data díky dostupné wifi nepotřebuji .Ale být bez internetu v dnešní době?To asi fakt ne.A platit „pět devět devět bez DPH“, jak mi nedávno nabízela Kellzmr.ova podržtaška v naškrobenè košili,za mininální a směšný oběm dat,fakt nehodlám.

Rtep
Host
Rtep

Je to věc názoru. Mně úplně stačí internet doma v počítači. Nikde jinde ho nepotřebuji. A myslím, že nejméně polovina lidí, kteří v mobilu připojení používají, ho má jen z nudy, zabíjejí tím čas.

AAA
Host
AAA

Co je za smysluplnější varianty jak ten čas prosezený ve vlaku trávit? Luštit křížovky?

Rtep
Host
Rtep

Ve vlaku koukám z okna, čtu si, spím. Pokud jedu s někým jiným, tak si samozřejmě povídám.
Dnes leckdy spolu lidé chodí do hospůdek a ani tam si nepovídají, koukají do displeje.
Nekritizuji to. Ale mám to nastavené jinak.

Raddie
Host
Raddie

Slyšel jste už o vynálezu Johanna Gutenberga zvaném knihtisk? Výborná věc i do vlaku 🙂

AAA
Host
AAA

před dvaceti lety byl ještě z pohledu mnohých nepotřebný nesmysl samotný mobilní telefon

IGCT
Host
IGCT

AAA: naprosty souhlas. Palec hore

Rtep
Host
Rtep

Však já ho také s sebou většinou nenosím, nemám důvod.

Cake
Host
Cake

To je dobře. Alespoň, až vás klepne pepka, bude to rychlé, protože sanitku si člověk většinou venku volá právě mobilem.

Antonín
Host
Antonín

Ne každý má mobil s daty a když jedu vlakem, obvykle pracuji na notebooku a občas se mi wifi šikne, ne vždy a kvuli tomu si mobil s daty pořizovat nehodlám.

kolin
Host
kolin

To není tak úplně jednoduché. Nové vagony mají často na oknech tenkou vrstvu kovu, která pohlcuje signál. Z vlastní zkušenosti si vzpomínám na pomalé připojení přes data v LE, kde wifi (cca před rokem) často padala, na práci nepoužitelné. A to nemluvím o stále tragickém pokrytí okolo tratí – i na prvním koridoru je dost hluchých míst, což wifi trochu eliminovala díky kombinaci signálu ze všech tří operátorů. Ti by mimochodem měli napřít úsilí k pokrytí bílých míst místo vymýšlení odrbávek, ale to je jiná diskuze. Wifi nemusí být asi na každé likálce, ale to bych nechal na objednatelích. Na… Číst vice »

Raddie
Host
Raddie

Navíc volná wi-fi je nejlepším způsobem, jak si zavirovat své přístroje.

fra
Host
fra

Na trati Praha – Hradec Králové dráhy lživě slibovali wifi v rychlících do konce roku 2017. Dodnes to není, ale už ji budou omezovat. Ta operátorská svinská trojka si tady dělá, co chce, a retardovaná bába Nováka na ministerstvu jen opakuje jich žvásty. Digitální Česko! Lépe už bylo!

jouda
Host
jouda

Od prosince 2018 tam Wi-Fi je. Sice to neteče kdovíjak rychle – strop 2 Mbit/s – ale je.

babilon
Host
babilon

Zajímavé, že to provedli všichni operátoři najednou. Určitě je to náhoda, protože žádný kartel tady přece nemáme, že?

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Jednoduché řešení, které jsem zvolil i já. Zajel jsem si pro tarif do Polska. Mám s tarifem T3 za 80 zlotych neomezená data v „miedzynarodowa strefa T-Mobile“(CZ,DE,AT,HR,GR, SK atd.)tak ať z nábřeží zajedou chlapi z ČD do Warszawy a je po problému.

Petr
Host
Petr

V roamingu jo? To bych se dost divil. Max. tak 1 GB…

AAA
Host
AAA

tak možná ve vlastních sítích by si to navzájem účtovat nemuseli

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

taky tady to máte… pokud tomu někdo nerozumí, ať si otevře translator (Nielimitowane roznowy, SMS i MMS oraz Internet v miedzynarodowej strefie T-Mobile)
https://ibb.co/23Syshs

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

BEZ LIMITU DANYCH.

Petr
Host
Petr

Ale vztahuje se to jen na vybrane video aplikace, tedy obdoba StreamOn od T-Mobilu, ktery lze taky vyuzivat v EU roamingu.

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Když si zvolím v síti T-Mobile PL limit 20GB což nevyužijí, tak vybrané aplikace jsou v PL bez limitu. Čím nižší limit v PL tím nižší cena. V sítích T-Mobile v Evropě to nehraje roli…já už fakt nevím jak českému zákazníkovi tohle vysvětlit…že to jde

Petr
Host
Petr

Tak jestli vam jde o Youtube a dalsi video aplikace, tak si zaridte k tarifu StreamOn za 249 Kc a mate to v CR a EU neomezene od T-Mobilu CZ.

Petr
Host
Petr

Po przekroczeniu poziomu konsumpcji 10 GB nastąpi ograniczenie szacunkowej prędkości maksymalnej transmisji w mobilnym Internecie w Sieci w taki sposób, że nie
będzie ona wyższa niż 1 Mb/s – dla wysyłania i pobierania w technologiach 3G, 4G/LTE i wyższych (jeśli zostaną wprowadzone).
** Po przekroczeniu poziomu konsumpcji 20 GB nastąpi ograniczenie szacunkowej prędkości maksymalnej transmisji w mobilnym Internecie w Sieci w taki sposób, że nie
będzie ona wyższa niż 1 Mb/s – dla wysyłania i pobierania w technologiach 3G, 4G/LTE i wyższych (jeśli zostaną wprowadzone)

Petr
Host
Petr

Ovsem toto se nevztahuje na EU roaming. V nem je limit 4 GB.

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Tak to zkusím naposledy…u T-Mobile PL je velký rozdíl roamnig v EU ve všech sítích a roaming v zahraničních síti T-MOBILE. V EU je na data limit, v zahraničních sítích T-MOBILE lít na data není.

Petr
Host
Petr

Umite vubec cist?

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Ten zkopírovány text se týká jak to T-Mobile PL komerčně nazývá Supernet v Polsku. Mě ale internet v Polsku nijak nezajímá. Mě zajímá tady v ČR. Bez limitu v síti T-Mobile.

Roman Svačina
Host
Roman Svačina
DPDP
Host
DPDP

Ale oni vám to brzy vypnou a budou chtít náhradu škody.
Oni nejsou tak hloupí, aby CZ operátorům za vás doplaceli to co v cz prosurfujete.
Tzn. jestli nebydlite v Polsku a využíváte polský T3 v ČR tak vám dávám max. pár měsíců, až jim to projde bilingem, tak pak vám přijde dopis se složenkou 🙂

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Ten tarif mám 2 a půl roku a není problém…pokud neveříte dám sem další obrázek…moment

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Až teď jsem si všiml.. neomezená data ve všech sítích T-Mobile v Evropě už vyjdou jen na 60 zlotych? Cca 380 CZK? Tak klik a je to… Sice smlouva na 2 roky, ale díky této diskuzi jsem na to přišel. Nečekal jsem, že díky této diskuzi prodlouzim smlouvu … Tož diky

petr.r
Host
petr.r

neptal jste se zaměstnavatele, jestli vám nedá levnější tarif pro vás a vaše bližší? 380 platím za tři čísla.

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Kolik tam máte dat? Rád se přidám

Petr
Host
Petr

No ja myslim, ze vy zustante u sveho Ufona, ktereho jste vsude tolik propagoval. 😀

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Ufon už skončil

Petr
Host
Petr

2.5. Limit Danych UE 2.5.1. Dla Oferty „T-Mobile – Bez Limitu” limit ten wynosi3300 MB. 2.5.2. Dla Oferty „T-Mobile – Bez limitu I” limit ten wynosi 3960 MB. Podany powyżej Limit Danych UE ulega proporcjonalnie zmianie zgodnie z zasadami podanymi w zdaniach następnych, gdy dojdzie do zrabatowania/zmiany wysokości opłat za usługi telekomunikacyjne z Umowy w wyniku (a) przyznania rabatu/ów obniżającego/ych Abonament podany w nawiasie w tabeli, (b) utraty prawa do takiego/ich rabatu/ów, (c) włączenia odpłatnej usługi telekomunikacyjnej nieobjętej Abonamentem lub (d) wyłączenia takiej usługi. Każdy wzrost/spadek takich opłat o 5 zł z VAT powoduje wzrost/spadek Limitu Danych UE o 330… Číst vice »

Petr
Host
Petr

4GB limit v EU roamingu, troubo!

Roman Svačina
Host
Roman Svačina

Ano, konkrétně 4,6 GB Petře, v sitich O2, Vodafone. Už jsem to tady psal. A taky jsem psal že bez limitu to je v sítích T-Mobile v Evropě… Ten ceník Vám Petře nestačí co jsem zde dával?

Petr zkp
Host
Petr zkp

Naucte se polsky a prectete si, o je v tom ceniku napsano. Pak nam muzete napsat kdo je trouba a proc.

Roman Svačina
Host
Roman Svačina
Roman Svačina
Host
Roman Svačina
AAA
Host
Roman Svačina
Host
Roman Svačina

V sítích T-Mobile bez limitu, u Vodafonu a O2 mám v Česku limit 4,6GB

Roman Svačina
Host
Roman Svačina
DPDP
Host
DPDP

Největší problém je ve státu, resp. ČTU, který nařídil vybudovat drahou síť LTE, tzn. ta síť je drahá a budovala se nesmyslně i u chalup a lesů kde nemá skoro žádné využití. Tam operátoři spálili mld. které mohli dát na levnější net. V Polsku mají low cost síť, kde mimo města net vypadává. Tzn. řešením je nabízet cenu dle provozu podle 2.5,3 a 4 generace sítě. Nechápu že to operátoři cenově nemají takto rozlišené, ale je pravda, že tarify pro ministerstva či banky např. za 250 Kč neomezenka s 10 GB dat nepřímo dotují lidé a celý trh je tím… Číst vice »

petr.r
Host
petr.r

už je LTE+ a když se to spojuje, přes LTE, tak to je rychlost, já mám třeba za 125kč a nikdo ty tarify nedotuje. Vy co máte normální tarif, tak asi musíte platit prodejny atd. Vždyt ty nízký tarify si může udělat každý podnik či živnostník.

AAA
Host
AAA

3G by byla celkem dostačující kdyby ovšem u nás nějaká byla kromě ostrůvků větších měst. A ohledně 4G nikdo nikoho do ničeho nenutil – kdo nechtěl nemusel kupovat licenci, ne?

petr.r
Host
petr.r

místo 4 vysílačů stačí 1 na lte- a ještě jeden vysílač má více oprátorů, tak vlastně se lte šetří. Na chatě jsem měl blbý příjem a to kolem byly tři vysílače, ted je jeden a nemůžu si stěžovat.

AAA
Host
AAA

jenže u nás se 3G omezilo na „městské“ 2100 MHz, zatímco jinde použivaly i frekvence po GSM. „Venkovské“ LTE jede na 800 MHz (Vodafone zčásti na 900 MHz) a to je samozřejmě rozdíl. Ve městech pak 2600 MHz a kdyby někdo chtěl plošně pokrývat tímto, tak těch výsílačů bude taky potřebovat 4x víc

jouda
Host
jouda

Pásmo 900 MHz už se pro LTE používá jen zbytkově na 10 lokalitách. Jinak všude jinde je 800/1800/2100/2600 MHz.

Y.K.
Host
Y.K.

Nařídil? ČTU v dražbě nabídl frekvence pro LTE a operátoři je nakoupili. Klidně je mohli přenechat jiným. Jiné řešení ani není, protože 3G nikde není (kromě pár velkých měst) a EDGE je značně nedostatečné pro datové služby.

Spálit peníze za LTE, které by se daly dát na levnější net je úřednická rovina uvažování. Je to investice, každý musí investovat do inovací, jestli chce být konkurenční. LTE je všude na světě (někde už i 5G) a většinou mají data o hodně levnější než u nás, takže v investici do technologie problém opravdu není.

Hans-Jurgen
Host
Hans-Jurgen

Pokrytí železničních tratí signálem mobilních sítí
https://www.ctu.cz/mereni-pokryti-zeleznice

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Na základě vlastních zkušeností si troufám tvrdit, že především O2 má pokrytí železničních tratí signálem v reálu dost špatné.

petr.r
Host
petr.r

zkus telefon co má LTE+.

IGCT
Host
IGCT

Ja mam 02 a nemam problem

Hans-Jurgen
Host
Hans-Jurgen

Moderní železniční vozy výrazně snižují sílu mobilního signálu, železniční dopravci by je proto měli vybavit zesilovači. V některých vagónech může být signál utlumený až desetitisíckrát. Vyplývá to z vyjádření Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Dopravci v současnosti jednají s operátory, kdo vybavení vagónů vhodnými zařízeními pro zesílení signálu zaplatí. Měření prokázalo, že mezi používanými typy vagonů jsou v hodnotách útlumu značné rozdíly, a to čím modernější vagón, tím horší prostupnost. Například vůz soupravy Pendolino má střední hodnotu útlumu pro signál GSM až 25 dB, což odpovídá více než stonásobnému snížení výkonu signálu. U moderních vozů druhé třídy Bmz241 pro vlaky vyšší… Číst vice »

Rudolf Strýc
Host
Rudolf Strýc

Wifi ve vlacích ČD je stejný mýtus jako dodržení jízdního řádu, čistota, slušný personál, čisté toalety. Konečně jeden mýtus vyvrátí 🙃

Standa
Host
Standa

90% vlaků jezdí přesně dle jízdního řádu. Čistota a čisté toalety vydrží do první stanice, protože České dráhy býti osobní dopravce převáží dobytek a prasata.
Personál je až na vyjímky současný a asertivní, být tam já tak vás polovinu vykopu za jízdy ze dveří.
Co tam máte dál?

highway
Host
highway

Pokud to není reakce operátorů na slova ministryně z minulého týdne, tak jsem spíš překvapen, že to omezení je až nyní. Jinak, kdyby omezení objemu dat vedlo k lepší propustnosti wifin ve vlacích, tak jsem pro. Nevím proč je nutné mít takový komfort, že si běhěm dvou hodin musím stáhnout gigabyte dat. Já osobně jsem byl zvyklý ve vlaku i pracovat, proto jsem i přesedlal z auta na dráhu. Když je něco potřeba v práci nebo u zákazníka vyřešit, tak „prvni pomoc“ z vlaku byla pohoda. Píši v minulém čase, protože pracovat dnes ve vlaku přes internet nedá: Pomalé připojení… Číst vice »

T.H.
Host
T.H.

No hodnotné je lamentování, že se stahuje mnoho dat a tudíž konkrétní jedinec nemůže použít VOIP :).

Tohle mohlo být samozřejmě dávno vyřešeno – omezení rychlosti podle protokolu (VOIP), stránky (youtube) nebo apod. není problém, jen (možná) naráží na síťovou neutralitu (ale když můžou operátoři dělat Music Pass apod., tak to asi jde).

Pepa
Host
Pepa

Hlavně se z toho online života už nepo…te 😀

Jaroslav V
Host
Jaroslav V

A nemel by poskytovatel pripojeni spise slevnit? Vic pouzivam, mene platim? Nebo to byla kouzelna formulka jen pro minuly tyden?

Hans-Jurgen
Host
Hans-Jurgen

no to byla kouzelná formulka ale v té kouzelné formulce bylo že málo zákazníků využívá data a tak nemohou být levná 😀

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

Smutné, sledoval jsem youtube celou trasu Praha-Brno. Doufám, že se to nakonec neomezí.. ČD wifi je nejlepší. A prosím milovníci soukromníků, ať mě nezabijou, protože RJ a Leo jezdím taky často, a nikdy u nich wifi nebyla dostatečná(hlavně RJ) Leoš občas načetl nějakou tu stránku..

Rudolf Strýc
Host
Rudolf Strýc

Neplatí obecně. Jižní expres wifi slibuje a nemá. Wifi ve vlacích ČD je stejný mýtus jako dodržení jízdního řádu, čistota, slušný personál, čisté toalety. Konečně jeden mýtus vyvrátí 🙃

Dominik
Host
Dominik

Není to mýtus. Jel jsem Západním Expresem v pátek, měl Wifi. JŘ je kolikrát problém i u soukromníků, zrovna nedávno Regiojet – 400 minut, Leo – 150 minut, ČD Ex – 15 minut. 🙂 Toalety jsem zažil i v Regiojetu špinavé, že jsem se raději otočil.

petr766
Host
petr766

Běžně i u RJ jsme nahodili tablet a děti sledovali přes wi-fi pohádky. Možná se to občas v těch kritičtějších místech kouslo, ale většinou nebyl problém. Nepočítám pochopitelně ten kousek okolo Adamova, tak si ani ČD neškrtne většinou.

petr.r
Host
petr.r

Máš telefon s wifi s obouma frekvencama?

Nobody
Host
Nobody

Právě kvůli těm, co koukají celou cestu na YouTube nebo mají videohovor z kupé do kupé to chtějí omezit. A já souhlasím (pokud to nebude nesmyslný limit jako chystá DPMB do šalin). Onehdá si ke mně do kupé přisedli účastníci školního lyžařského kurzu. Naštěstí ten rychlík jede ani ne hodinu.

AAA
Host
AAA

A není lepsí když koukají na youtube (mají-li sluchátka) než celou cestu poslouchat vole vole krávo … ? 🙂

Jedine vlaky
Host
Jedine vlaky

Kdyby už před tím varovali, že při zvýšeném využití bude wifi omezeno, tak bych to pochopil. Ale když je to vlastně služba, tak proč to naplno neužít? Když máte neomezené volání za pár stovek měsíčně, tak taky nehlídáte kolikrát jste volal? Když mobilní operátor najednou rozhodne, že chce něco zdražovat, já za to nemohu, když už mě tu neomezenou službu nabízel.
A Neříkal jsem vždy, a určitě nejezdím tuto trasu každý den.

BoH
Host
BoH

Mně to vadit nebude. Stejně k nám posílají jen „B“ a „Bdtee“, takže jakékoliv omezení wi-fi se mě jen těžko dotkne 😀 😛

Ondřej
Host
Ondřej

Jezdím vlakem často (denně) a wi-fi občas využívám. Na některých tratích totiž internet funguje i v momentu, kdy signál mého operátora ve vlaku není dostatečný pro přenos dat. Nějaký rozumný FUP by mi nevadil, i když občas si nějaké video z youtube pustím (dělám to i se svým datovým režimem, mám v mobilu nastavené rozlišení 480p, a to mi většino una zábery z nějaké přednášky na mobilu stačí.) Doufám, že se FUP bude přizpůsobovat délce jízdy.

Dominik
Host
Dominik

Vy se rozčilujete, ale třeba v Německu je to naprosto běžné, že wifi má ve vlacích omezení.

Martin Chovanec
Host
Martin Chovanec

V Německu je hlavně naprosto běžné, že není signál. Konec konců podle nedávného mezinárodního srovnání taky dopadlo nejhůře: https://www.connect-testlab.com/mobile-network-tests-overview

A jinak v Německu, aspoň co se vlaků DB týče, jde o aktivitu Deutsche Telekomu, nikoliv Deutsche Bahn. Nicméně mám dojem, že v posledních letech i tam ten limit výrazně zvýšili a přestali si účtovat data ve 2. třídě.

Jan Sůra
Admin

Při poslední jízdě v listopadu v ICE DB ve 2. třídě wifi zdarma, zcela bez problémů a žádné omezení. ano, dříve se tam muselo i platit.

Artur
Host
Artur

Já tu naši posedlost wifi nechápu. Mám 1.5 GB na mobilu a 10 GB mobilní tarif k notebooku a BOHATĚ mi to stačí k poměrně intenzivní celoměsíční práci. Větší objemy (aktualizace) stahuju samozřejmě doma přes wifi a pokud někam cestuju a chci shlédnout film, taky si ho stáhnu předem. Fakt nechápu, kde je problém. Větší objemy dat potřebují podle mě jenom pařmeni a ti nechť si svou závislost na online hrách platí sami.

Y.K.
Host
Y.K.

A co když se mobil ve vlaku chytá jen s obtížemi? Železniční vozidla mají značný útlum signálu v interiéru, dopravcova anténa je někde na místě, kde není utlumená.

Standa
Host
Standa

V tom, že to jsou závisláci co bez dat a streamovanych multimédií neumí žít.
90% lidí má slechy ucpané špunty a nonstop si do nich z internetu pouští rámus, kterému říkají hudba, případně čučí na YT v HD . Že se dá jak hudba tak video stáhnout předem a pouštět offline a dokonce do sluchátek ( ne opravdu není celý vagón zvědavý na vřeštění nějaké černé opice z džungle, co je teď zrovna cool na netu) už asi zapomněli.

AAA
Host
AAA

hudba a video se dají stáhnout předem leda tak z uloz.to čemuž díky EU brzy odzvoní, legalní obsah se už víceméně přesunul na streamované služby.

IGCT
Host
IGCT

Na stahovani z youtube lze pouzit stahovace. Sam tak casto stahuju pisnicky a filmy

AAA
Host
AAA

to sice dá, byť je to minimálně v rozporu s podmínkami jeho využívání. co se týče obsahu, brzy bude po filmech i tam.

Artur
Host
Artur

Třeba Spotify funguje velmi dobře i při výpadcích signálu (asi si načítá obsah „do foroty“), případně se dá hudba v aplikaci uložit pro offline poslech.

AAA
Host
AAA

V prémiové verzi. Takže buď člověk platí za to nebo za data. Obecně však myslím příklon ke streamingovym službám platí.

Artur
Host
Artur

Já jsem začal hudbu ve vlaku paradoxně poslouchat proto, abych se odstínil do všudypřítomných bezohledných mobilních žvanilů a rachtajících levných sluchátek, která nadělají víc odporného šumu ven, než dovnitř. Proto jsem si pořídil kvalitní uzavřená náhlavní BT sluchátka, abych si vyráběl hluk alespoň dle vlastního výběru a nemusel poslouchat to, co nechci:-(

Rajče
Host
Rajče

To je divné. Ta Vodňanská drůbež z ministerstva přece říkala, že čím víc budeme čerpat, tím to bude levnější.

Hans-Jurgen
Host
Hans-Jurgen

ale svoje data ne přes wifi 😉

Václav Novotný
Host
Václav Novotný

A odkud myslíte, že se berou ty data ve WiFi připojení ve vlacích
a) že sítí mobilních operátorů
b) od marťanů

Hans-Jurgen
Host
Hans-Jurgen

Ale ČD pro toho operátora je pouze JEDEN zákazník

petr.r
Host
petr.r

václave, kdyby každý zapnul hotspot, jak by probíhalo přihlášení, když by někdo netušil od koho to je, tak B.

Tronda
Host
Tronda

Ještě, že jezdím s RJ, tam takové chytáky na zákazníky nevymýšlej.

Hans-Jurgen
Host
Hans-Jurgen

Z článku: Aktuálně nabízejí připojení k internetu ve více než 800 vlacích.
A v kolika vlacích to nabízí RJ? Je tudíž jasné že u RJ platí za data podstatně méně než ČD.

Tronda
Host
Tronda

Předně se to musí počítat podle procenta vlaků ve kterých je wifi nabízena a tam ČD dost pohoří.

Rudolf Strýc
Host
Rudolf Strýc

Špatně si vykládáte přečtené informace. Nabízejí neznamená poskytují. Jižní expres nabízí a nemá.

Jirka
Host
Jirka

Trondo, Vy jste fakt vul… 🙂

Bohouš
Host
Bohouš

Náš milý triopol operátorů rád sáhne i na RJ. Dlouho to nepotrvá. TmO2H2O oškube každého.

Standa
Host
Standa

Hele, kolik ti Radimek platí?
Vyplatí se to?
Nebo ses tak blbej od přírody a děláš to zdarma?