Osoby s invaliditou III. stupně mají při jízdě veřejnou dopravou novou 50% slevu. Stačí si zajistit QR kód

Od 1. července 2022 mohou osoby s invaliditou třetího stupně cestovat vlakovými a autobusovými spoji (kromě MHD) s 50% slevou.

21 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš679.2

Má to malý háček! Osoba , která ještě nebude mít vydaný OP a zároveň nebude mít nárok na průkaz ZTP či ZTP/P se bude prokazovat čím?

Jirik

To je ok.

Lopid

a pro invalidní důchoce II.stupně to nejsou schopný udělat nebo aspoň pro ty co mají průkaz TP… Na Slovensku to tak i mají, což tam je div

Jarda

bych řekl, že pokud chtějí veřejné instituce využívat soukromých zařízení, měli by na jejich koupi taky přispívat….nikdo není samaritánem a pokud je někdo tak dutý a instaluje si do svého zařízení kdejaký “ nesmysl“ měl by si uvědomit, že se tím dává k veřejné kontrole a neexistuje soukromí

kubisek

🙂 Tak pokud nechcete být dutý, tak doklad si můžete vyžádat na přepážce ČSSZ a ukazovat v papírové podobě.

Jiří Kocurek

A víte, že se ten telefon dá trasovat už jen díky vysílačům, na které je připojený pro samotné volání? Funguje to i se starou 5110.

Jiří Kocurek

Nicméně pořád si ten QR kód můžete uložit jako PDF.

Filip Jirsák

Ano, pomocí vysílačů se trasovat dá. Pomocí aplikace, která nemá trvalý přístup k údajům o poloze, se naopak trasovat nedá.

Tomáš679.2

Funguje, ale není to zdaleka tak přesné jako nová zařízení vybavená GPS. Vždy se jedná o nějakou širší oblast a nikoliv konkrétní místo.

XYYY

Ale tohle platí i jinde – povinnost nosit náhubek, ale není ze zákona povinnost si ho kupovat.
Finančně odpovědný jedinec si nekupuje něco, co z vlastní vůle nepotřebuje …., tím spíše, když není přesvědčen o smyslu té věci ….

Martin

Poměrně zásadní dotaz: A jak ten QR kód budu jako řidič nebo revizor kontrolovat?

Filip Jirsák

Čtečkou QR kódů. Stejně, jako jiné typy jízdenek.

Martin

Děkuji za radu. Jenže u nás žádné jízdenky s QR kódem nemáme, takže nemáme ani čtečky QR kódů, všechno zvládáme kontrolovat očima a nebo strojkem na tisk jízdenek. Co naší firmě poradíte teď?

Filip Jirsák

Buď si pořídíte odbavovací systém, který QR kódy zvládne, nebo to kontrolovat nebudete a tu slevu dáte každému, kdo bude tvrdit, že na ni má nárok.

Martin

To je fakt. Slevu dáme každému, on nám to stát doplatí. Proč bysme to měli řešit 🙂

Filip Jirsák

Jasně, státu to nebude vůbec podezřelé, že s vámi jezdí jenom samí invalidé.

Martin

Opravují předchozí větu na „Slevu dáme každému, kdo si o ní řekne, a nárok na slevu zkoumat nebudeme, nemáme jak. On nám to stát doplatí.“

Tak jsem to myslel.

A ne, státu to divné nebude. Stejně tak mu není divné, když si nejmenovaný dopravce do každého svého spoje dokoupil 10 až 15 studentských a důchodcovských jízdenek, aby mu stát přispěl na provoz.

Filip Jirsák

Ale vy máte jak tu slevu zkoumat, jenom se vám nechce do toho investovat.

Upozornil někdo na toho nejmenovaného dopravce? Ne, ono je lepší na okrádání neupozorňovat a radši začít krást také, že.

Ares

Ale proč si má dopravce kupovat nějakou čtečku, když jeho odbavovací zařízení jí doposud nepotřebovalo. To bude muset zaplatit objednatel, to se neda nic dělat.

Filip Jirsák

On ještě existuje v ČR nějaký objednavatel, který NFC a 2D kódy nepoužívá?

Tomáš679.2

Čtečka je jen jednou částí. Kontrola QR kódu čtečkou je Ok. Druhou otázkou je pravomoc řidiče vyžadovat průkaz totožnosti obsahující citlivé osobní údaje.