LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Oprava tramvajové trati mezi Mostem a Litvínovem podražila, protáhne se možná až do konce roku 2025

Oprava tramvajové trati mezi Litvínovem a Zálužím. Foto: Cht.czOprava tramvajové trati mezi Litvínovem a Zálužím. Foto: Cht.cz

Kromě zdražení se oprava výrazně protáhne, dopravní podnik bude jednat o rozdělení projektu.

Dopravní podnik měst Most a Litvínov zaplatí více za rekonstrukci tramvajové trati mezi oběma městy. Původní rozpočet ve smlouvě stoupl ze 647 milionů korun na 690 milionů korun bez DPH. Dopravce také poprvé přiznal, že tramvaje po ní nepojedou možná celý příští rok.

Zdražení vyplývá z třetího dodatku ke smlouvě, který dopravce zveřejnil v registru. „V průběhu stavby dochází ke zjištěním, které nemohl Objednatel předpokládat. Za účelem řádného dokončení projektu je nutné přistoupit k úpravám projektu,“ uvádí se v dodatku. Součástí je i rozdílový výkaz výměr, který je ale veřejnosti anonymizován.

Opravu provádí společnost Chládek & Tintěra. Ta už v říjnu oznámila, že rekonstrukce potrvá déle. Důvodem je výrazně horší stav některých mostů, které místo opravy čeká demolice a stavba nových. Nový termín otevření je zatím srpen příštího roku.

Problém s mosty

Jde o komplikaci s první etapou, kdy se opravuje úsek mezi Zálužím a Litvínovem, místo tramvají zde nyní jezdí autobusy. Podle firmy se na stavbě objevily problémy, se kterými projekt nepočítal. Během zemních prací stavbaři narazili na inženýrské sítě, ale i štoly, o kterých nikdo nevěděl. U podchodu zastávky Petrochemie zase objevili nebezpečnou kavernu. Podle firmy by tyto problémy nepřinesly takové zpoždění jako stav předpjatých betonových konstrukcí na dvou mostech.

Dodatky se ještě netýkají mostů, na jejich projektové přípravě se ještě pracuje.  Dopravní podnik v tiskové zprávě uvedl, že výluka se kvůli komplikacím prodlouží. „Pokud nenastanou další komplikace, předpokládáme, že úsek Litvínov – Záluží bude dokončen cca v 08/2022, nejpozději v 12/2022. Počítáme, že dva měsíce bude trvat výluka na celé trati z důvodu rekonstrukce otočky v Záluží,“ uvedl dopravce v tiskové zprávě.  Podle ředitele dopravního podniku Daniela Dunovského k opravě mostů musí dojít, jinak by za pár let muselo dojít znovu k uzavírce trati.  Po dokončení úseku Litvínov – Záluží měl přijít na řadu rok výluky mezi Mostem a Zálužím. Ani to však není jisté.

Dotace v ohrožení

Zpoždění je problémem i kvůli dotaci, stavba je z většina placena z Operačního programu Doprava. Hotovo mělo být v lednu 2023, což se již nestihne. „Z tohoto důvodu představenstvo společnosti rozhodlo o tom, že s poskytovatelem dotace bude projednána změna projektu. Změna bude spočívat v rozdělení projektu do dvou etap a prodloužení termínu realizace. Návrh na změnu je takový, že do konce roku 2022 bude ukončena etapa Litvínov – Záluží, etapa Záluží – Most bude realizována až v letech 2023 – 2025 v rámci dalšího programovacího období. V rámci této druhé etapy bychom rádi zahrnuli i rekonstrukci dalších mostních konstrukcí,“ uvedl dopravce ve zprávě.

Tramvajová trať vznikla v padesátých letech minulého století, poslední větší opravou prošla v osmdesátých letech.

Tagy Chládek & Tintěra Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova seznam tramvajová trať Most - Litvínov
19 komentářů