Oprava „Rakušanky“ finišuje, Zubačka shání poslední peníze na rekonstrukci historické lokomotivy

Oprava lokomotivy T426.003. Foto: KDSOprava lokomotivy T426.003. Foto: KDS

Na české koleje by se měla v druhé polovině srpna vrátit unikátní historická ozubnicová lokomotiva T426.003. Od podzimu loňského roku probíhá její rozsáhlá rekonstrukce ve společnosti Kladenská dopravní a strojní.

Zpět na článek
27 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ryk Mat

Za hvězdu nikdy!

Milan

To je sranda, lokomotiva z roku 1961 ??? dyť je novější než bobiny či dřevěnky některý musí najezdit tisíce týdně a přesto u tohodle jde jen o „muzeum“ 🙂 (pro nechápavce, jde jen o rýpnutí jakej nám na kolejích jezdí šrot když už se 60tý rok považuje za historii)

pozorovatel

Nejde přece o věk, ale o unikátnost a minimální počet zachovaných kusů: vtom s „Rakušankou“ ani třeba ty „bobinky“ aspoň zatím soutěžit nemohou, a přesto už jsou i některé ze zachovaných vybrány a deponovány jako „muzejní“ také!

Martin

Nevíte někdo, jak je na tom druhá Rakušanka ? Čeká jí podobná omlazovací kůra ?

Pepa

Je majetkem ČD, tak co myslíte?

Martin

Já myslel, že obě patří onomu tanvaldskému spolku.

pozorovatel

I vpartě na zubačce mám sice dobré známé, ale protože nejen tam, tak si neodpustím připomenout, že nejsou sami, kdo shání finance na obnovu nějakého vozidla do provozního stavu – konkrétně jde třeba o KHKD a jeho snahu o zprovoznění lokomotivy 434.2315 ( https://www.khkd.cz/sbirka_434-2315.htm ) – a na rozdíl od Tanvaldských si sbírku pořádají sami, takže nemusejí těch cca 10 či více % z vybraných peněz „nacpat do chřtánu“ žádné crowdfundingové firmě (viz: https://www.hithit.com/cs/article/terms ).

Martin

A kdyby vlastní silou vyjela 404.003 … to by bylo.Norové chtěli financovat uvedení do provozního stavu, ale zase to nevyšlo díky požadavkům bafunaru z NTM

Pan sdomácíomaci

A ETCS namontován?

Pepa

Rozhodně, za 4 mega je to i s ETCS…

Jiří Kocurek

Jaké je TZZ/SZZ na zubačce? SŽ uvádí provoz podle D3.
Já jen, že Mirel, LS90, ETCS… ILS, GPS i TLS by tam bylo úplně k ničěmu. Tam musí stačit TRS a fíra nesmí zapomenout. A bohužel to tam asi tak zůstane nadlouho. Ani ten sousední tramvajblok tam nebude.

Petr Šimral

Tam není ani ta TRS… Máte ještě nějaké zkratky? 🙂

Dalibor

víc zkratek, víc adidas!!!
Z PLR do MLR jel jsem přes ČSSR,
SNB mé DKW si stoplo na TK.
Mé DKW SPZ ABT 25 – 50
Musí teďka na GO do ČSAO

Dalibor

ještě kdyby se na trať vrátily ty ozubnicové výhybky….

koleyy

Zaplatíš jejich výrobu?

Dalibor

pokud vyhraju eurojackpot, tak z fleku, aby ozubnice byla kompelt „funkční“ i se všemi prvky. To mu bych pak říkla technická památka „komplet“ trať mašiny a přitom by na tom mohl být stále zachovaný pravidelný provoz.

pozorovatel

Tu by měl zaplatit spíše ten, kdo nařídil snasení těch původních …

none

Tak tretina je vybrana, snad se to podari.

Martin

Souhlasím, moc pěkně se o to starají. Když jsem kolem roku 1991? četl jak se parta nadšenců zkoušela dostat do Polska… Pak se propadla střecha výtopny v Kořenově… Málem zaniklá železnice vůbec a teď toto. Ještě však jeden komentář, vždy jsem byl domácí patriot, milovník lokomotiv Škoda, ČKD, vagónů ze Studénky, ale jak je důležitý nebýt zaslepen a podívat se i za hranice. Firma SGP (Simmering – Graz – Pauker) vyráběla opravdu prvotřídní výrobky, na Rakušance je to krásně vidět a např. na ex. OBB vozech rovněž (především podvozky SGP VS RIC 75 ze 70 tých let…). A poslední dotaz,… Číst vice »

koleyy

Taky se tam bylo v prosinci 97 (po 20ti letech je to doufám promlčené) a třeba pak několikrát oficiálně v roce 98 za Jizerské dráhy, než ji pan Berounský přihrnul hlínou výměnou za modrou trafiku.

Petr Šimral

Již léta fandím Zubačce, tady zrovna se přímo před očima zhmotňuje ta nekonečná, neoceněná dřina. Přispěl jsem.

ene bene

„Během generální dopravy dostala lokomotiva …. spalovací motor“. Pominu-li nepovedené spojení „generální dopravy“, které redakce jistě brzy opraví, tak se ptám na ten motor. Je to nový stejný motor (a kde se vzal), nebo nový jiný motor (jak moc je jiný)?

Osoba odborně nezpůsobilá

Jedná se o jiný typ spalovacího motoru, SGP T12c.

Leden

Je jiný asi tolik, jako je motor ze „čtyřkového“ brejlovce jiný od „trojkového“.

Jussi

Motor byl zakoupen v Rakousku a repasován, největším rozdílem je, že původní blok byl odlévaný, „nový“ je svařovaný.

Pavel Šturm

S motory je to obráceně 🙂
Vše brzy vyjde v připravované publikaci, která se chystá k opravě v lokomotivy 🙂

Jussi

Dík, já jsem si říkal, jestli jsem to nepopletl…