Dopravci Lidé Železnice

Opozice: Nebeský nemá na šéfa Českých drah předpoklady, je to skandál

Logo České dráhy, Národní dopravce. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář
Logo České dráhy, Národní dopravce. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Volbu nového šéfa Českých drah vyvolal kritiku opozice, Václav Nebeský podle ní nemá pro tuto funkci dostatečné předpoklady a zkušenosti. Opoziční politici zároveň připomínají spojení jeho manželky s dotační kauzou Agrofertu, jde tak podle nich o politickou volbu. Vyplývá to z ohlasů politiků pro ČTK. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se naopak na spolupráci s novým vedením drah těší.

Dosavadního politického náměstka ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Václava Nebeského dnes do čela státního dopravce zvolila dozorčí rada podniku. Nebeský se stal novým předsedou představenstva a zároveň také novým generálním ředitelem společnosti. V obou funkcích nahradil Miroslava Kupce, který byl odvolán v červnu. Do představenstva byl dnes zvolen také bývalý šéf Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

Jako skandál ohodnotil dnešní volbu Nebeského poslanec Pirátů Jakub Michálek. Ten upozornil na spojení manželky nového šéfa drah Olgy s dotační kauzou Agrofertu. Nebeská vede na MMR sekci pro koordinaci evropských dotací, a měla tak na starosti i odpověď České republiky k návrhu auditní zprávy Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) při čerpání unijních dotací pro Agrofert Holding. Nebeská ale v pondělí oznámila ke konci září rezignaci. Michálek možné jmenování Nebeského kritizoval už dříve, kdy uvedl, že to v souvislosti s kauzou premiéra vypadá jako uplácení.

Podle poslance ODS Stanislava Bláhy Nebeský nesplňuje elementární podmínky pro výkon takové funkce. Podle něj nemá dostatečné manažerské zkušenosti. „Největší firma, kterou vedl, měla 19 zaměstnanců,“ uvedl Bláha. Zároveň připomněl, že dozorčí rada při stanovení podmínek oproti minulosti zmírnila podmínku, podle které musel člen představenstva mít manažerské zkušenosti z firmy s více než 300 zaměstnanci. „Pan Nebeský se takové podmínce ani neblíží a neměl by na tuto funkci vůbec kandidovat,“ podotkl. Nyní dozorčí radě stačily manažerské zkušenosti z firmy se 100 pracovníky. Nebeský v minulosti působil v již zaniklé firmě UniControls.

Nebeskému i Krausovi naopak pogratuloval ke zvolení ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). „Čeká je nyní hodně práce. Těším se na spolupráci se stabilním vedením Českých drah,“ uvedl ministr na twitteru. Dnešního jednání dozorčí rady se podle mluvčího ministerstva Jakuba Stadlera Kremlík osobně nezúčastnil.

O Nebeském, který v minulosti v Českých drahách působil, stejně jako v některých jejich dceřiných firmách, jako o možném budoucím šéfovi ČD se hovořilo už dříve. Původně měl po nástupu Kremlíka do funkce přímo nahradit odvolaného Kupce, později rozhodla dozorčí rada o vypsání výběrového řízení na nové členy představenstva. Do něj se přihlásilo 32 kandidátů.

ČTK

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Dáda
Host
Dáda

Co na to říci? ANO, bylo líp.

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Řekl bych spíš „ANO, panu Nebeskému bude líp“.

Martin1
Host
Martin1

Pamatujete? Trafiky odmítáme! A ejhle. Tolik trafik pod Ano snad nikdy v minulosti nebylo. A Kremlík? To bude odborník sám o sobě. Stačí se podívat na to, jak dopadlo ŘSD.

jan
Host
jan

A zase se Vrátím k tomu, že odvolaný Krtek i Žaluda byli lepší. A nevím proč Krtka odvolali. Je to hodně velká organizace. Měl by to být velký manažer i za cenu zvýšení platu.

Přemek
Host
Přemek

No místní ajznbón měl Žaludu dost v zubech, a mohu-li soudit, tak oprávněně.

Frantisek
Host
Frantisek

Jo, asi začal přinášet moc novot – vozy, odškodné…

Mindrej Zebis
Host
Mindrej Zebis

Nebesky byl aspon vypravci. Dnes opozicni strany by si mely vzpomenout, jak do CD dosadily studovaneho historika s praxi ze ZOO Fejka, kterej tam vydrzel mesic, pobral padaky a zmizel.

Jan Sůra
Admin

Fejka dosadily Věci veřejné.

Mindrej Zebis
Host
Mindrej Zebis

Za podpory ODS a TOP09, aby nekandidoval na primatora.

Jan Sůra
Admin

Zdroj?

Martin1
Host
Martin1

Pohádka o Červené karkulce by nebyla?

Jan Sůra
Admin

Fejk přišel 2011. Komunální volby byly 2010 a 2014.

tbalada
Host
tbalada

Je to Fejk, ne Fejka.

Jan Sůra
Admin

ano, to je to psaní z mobilu.

Mindrej Zebis
Host
Mindrej Zebis

To presne vychazi. Postavit trafiku chvili trva. Smarda si na ni bude muset taky pockat do senatnich voleb, byt se ministerskyho kresla vzdal uz ted.

Jan Sůra
Admin

Michal Šmarda je starostou, proč by potřeboval trafiku? Kde je prosím důkaz, že Fejka do ČD tlačily i ODS a TOP09?

tbalada
Host
tbalada

Je naivní si myslet, že VV to protlačily proti vůli koaličních stran. ODS a TOP09 to podpořily za nějaký jiný ústupek (jinou trafiku). Takhle chodilo, chodí a bude chodit. S ANO, ODS, ČSSD, Piráty, úplně u kohokoliv.

Jan Sůra
Admin

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/fejk-kvuli-kritice-ctvrtmilionoveho-platu-v-cd-zvazuje-soud-97398
tak hlavně, že koalice byla pro. Ale určitě přijdete ještě s teorií, že tohle je také součástí koalice. Nicméně, za Fejkem byl výsledek: ZOO Praha. Za Nebeským výsledek není.

tbalada
Host
tbalada

Já se ho nezastávám, je mi to jedno, kdo tam sedí. Třeba za ním bude výsledek v ČD. 🙂 Mimochodem koalici to začalo vadit až 3 měsíce po jeho nástupu, kdy evidentně někdo propálil, kolik bere, takže naoko muselo vyjít nějaké „pobouření“. Asi ve stylu: „Hele voni zjistili, že bereš čtvrtmega za nic, my se k tomu musíme nějak postavit. Mysleli jsme, že tam vydržíš dýl.“ Ale já vím, pane Sůro, jste takovej nezaujatej, skoro až objektivní novinář. Vždycky mě baví, jak si někdo myslí, že teď jsou politici lepší, horší než ti před nima. Ne jsou úplně stejný, akorát… Číst vice »

Jan Sůra
Admin

Možná si najděte mé texty z dob, kdy byla vláda ODS a spol, až mě začnete obviňovat. Jsem pouze alergický na lži a účelové zkreslování.

tbalada
Host
tbalada

Ale vždyť vy tu občas taky zkreslujete.

Mimochodem, použil jste nešikovné přirovnání.
Co bylo za Fejkem, když začal „šéfovat“ ZOO Praha?
Co je za Nebeským, když začal „šéfovat“ ČD? To je třeba názorný příklad Vašeho zkreslování.

Jan Sůra
Admin

Za Fejka zažila ZOO Praha mimořádný růst návštěvnosti. To je doložitelné čísly. Co je za Nebeským?

tbalada
Host
tbalada

Ještě jednou, co bylo za Fejkem, než šel řídit zoo?

Jan Sůra
Admin

Omlouvám se, na tenhle trolling nemám čas.

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

Hudebni klub ?

Mindrej Zebis
Host
Mindrej Zebis

Tohle ma byt otazka dospeleho cloveka, profesionalniho novinare? Proc asi politici kumuluji funkce, proc obecni politici kandiduji do senatu? Ano, je to pro penize. A ten dukaz by mel vypadat jak? Notarsky overeny zapis z jednani lobistu?

Martin1
Host
Martin1

Byl aspoň výpravčí. Hm, což je samo o sobě jistě předpoklad vést celé dráhy. Gratuluji k úvaze.

Daniel Mach
Host
Daniel Mach

Fejk nebyl předsedou představenstva či ředitelem, ale vytvořili pro něj funkci „ombudsmana“, tedy někoho, kdo měl vyřizovat stážnosti a zřejmě předpokládali, že jeho verbální schopnosti mohou omezit kritiku veřejnosti. Možná to bylo špatné a proto neuspěl.
Předseda představenstva je ale funkce z jiného soudku, nebo ne?

Pepan
Host
Pepan

Nebo když ODS dosazovalo do všech možných funkcí Bendla. Ten taky byl odborník na všechno.

Tarfix
Host
Tarfix

Tááák a zachvilku budeme celý žlutí. Jen tak dál 🤨

Frantisek
Host
Frantisek

Jako od čmoudu z aut? 🙂

Samuel Novák
Host
Samuel Novák

V žádném případě nechci obhajovat nového soudruha dosazeného do čela ČD. Ovšem kritika ze strany Pyrátů není na místě, stačí se podívat na vedení Prahy. To jsou odborníci na správných místech a město podle toho vypadá. ODS? Topolánek, Nečas, Langer…

Jirka
Host
Jirka

Jak to vypadá? Žijete v Praze? Já bych si některé věci taky představoval řešit jinak, ale pravda je, ze se konečně rozhýbala rada velkých i malých problémů. Takže ono to asi bude (jako vždy) trochu subjektivní 😉

Pražák
Host
Pražák

Já v Praze žiji, dokonce jsem se tu i narodil, ale žádné rozhýbání problémů nepozoruji, za to spory uvnitř koalice, nekoordinovanost, nekoncepčnost a papalášství (hlavně ze strany primátora) vidím takřka denně. Co také čekat od cyber anarchistů (Piráti), progresivní levice (Čižinský) a nesourodého slepence (Spojené síly pro Prahu), že?
Jinak u voličů Pirátů pozoruji podobný model chování jako u voličů Anofertu. Něco jako víru v nového mesiáše (Babiš respektive absolutní „transparentnost“), který všechno zařídí a v případě, že to někdo kritizuje, následuje agresivní protiútok. Jen s tím rozdílem, že ANO smrdí oligarchií ruského typu, Piráti zase progresivním šílenstvím Západní „nové“ levice.

Frantisek
Host
Frantisek

Nějaké konkrétní věci k té koordinaci a koncepci? Spory jsou u odlišných názorových proudů běžné, a mně osobně přijdou lepší, než kdyby všichni museli mlčky souhlasit s největšími křiklouny.

Pražák
Host
Pražák

Např. nápad na zavedení mýta v centru (šílený sám o sobě) zveřejněný bez dohody se zbytkem koalice, nebo stejně šílený nápad na šmírování lidí skrz elektroměry, opět nejdříve medializovaný a pak teprve probíraný s koaličními partnery. Ono vládnutí je řemeslo, to chce víc než že vše bude transparentně na internetu.
O vyhlašování klimatického stavu nouze, zvyšování daní a pokračující válce s developery nemluvě.

Trdlo
Host
Trdlo

Jirko, zkuste nám tu „řadu“ rozhýbaných problémů vyjmenovat… rád se něco dozvím. Díky.

Ales
Host
Ales

a jeste by to chtelo spravnou gramatiku.

Matty
Host
Matty

Pokud nežijete v Praze, tak je zcela irelevantní se k tomu vyjadřovat. Naopak se konečně rozhýbala celá řada, jak malých tak velkých projektů a město pomalu začíná mít vizi.

Pražák
Host
Pražák

Jakou proboha? Vyhlášení klimatické nouze?

Trdlo
Host
Trdlo

Kdepak, ale všichni od října do dubna po městě pěkně na kolech. Běda, kdyby snad někdo chtěl jet autem. No fuj! BTW: Dneska je čtvrtek, takže od rána opět Praha ze severu naprosto ucpaná. Počasí v 8.30 – slunečno, lehce kolem 15 stupňů, všude sucho. Na všech cyklostezkách a cyklopruzích po městě, kolem kterých jsem jel, NEBYL JEDINÝ cyklista! Zato aut všude mraky. A teď mi vysvětlete, jakou že to má Praha vizi, aby USNADNILA a zlepšila automobilovou dopravu? Protože evidentně zastupitelé nevidí, že komunikace využívají zejména auta, nikoliv cyklisté. Ale ne, zastupitelé prostě lidem v Praze nařídí, že budou… Číst vice »

Frantisek
Host
Frantisek

To jsou zase hlody… Já vidím i hodně chodců, občas i někoho na kolech. A všude postávající kolony aut, která se snaží dostat ve většině případů do města, ne přes ně. Tohle nemá jiné řešení než podporu alternativ. Dosud se jen přidával asfalt, a co se vyřešilo? Aut přibylo a pohybují se ještě hůře…

Prádelník
Host
Prádelník

Když politika, tak politika. Připomínám autorovi článku, že ANO je produktem jím zmiňovaných opozičních stran. Produktem, kdy nám vládlo duo Nečasová, Nečas, kdy nám hradní pán předhodil poté duo Žák-Zelený. Je úplně egál, kdo v čele firmy jako ČD je.

Přemek
Host
Přemek

S poslední větou jen dílčí a podmíněný souhlas, protože když je někdo parazit, tak se to na zanedbanosti majetku spravovaném ČD hned pozná. Bohužel, až příliš místních manažerů má kromě pružných hřbetů před globálem též sklony hrabat pod sebe… Těch, kteří jsou věci znalí nebo se rychle vědomostmi vybaví a neparazitují je jako šafránu. Nebeský mi šafrán nepřipomíná vůbec ničím, již ten thymolinový úsměv…

Tomáš Sysel
Host
Tomáš Sysel

Slovy klasika: „Je snad z vás čtenářů této diskuze někdo volbou generálního ředitele ČD překvapen?“

Panelák
Host
Panelák

Skandál to není, naopak – je to úplně běžný státní nepotismus. Věrní dostávají trafiky, peníze tečou tím správným směrem, no a hluponi to ještě dokážou hájit, jak je to správný národní zájem mít takového dopravce.

Tomáš Benda
Host
Tomáš Benda

Tak snad to nebude Tvrdík č. 2 a po pár letech nebude Jančura náš národní dopravce…

VRT
Host
Ondra
Host
Ondra

Tak to je potom p. Nebeský pán na svém místě.. všudybyl co nic nezná, nic neumí, všude se ohřeje a jde dál. Odbornost až na 1. místě !

Tomáš Sysel
Host
Tomáš Sysel

Tak to prrr! Byl přeci výpravčí, absolvoval pardubickou Sorbonnu a umí vyslovovat ANO!

Michal
Host
Michal

Mimochodem, to Obchodně provizorní ředitelství se mu v CV fakt povedlo 🙂

Jimbo Jones
Host
Jimbo Jones

…zatímco vám se podařilo jen to poslední, ale až na druhý pokus.
Co je špatného na studiu v Pardubicích anebo práci výpravčího? Problém Nebeského je přece v něčem úplně jiném.

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Prý dokonce i skloňovat.

Marián Pískala
Host
Marián Pískala

Tohle jako má být životopis? Celý? To psal on a někde předložil? Pokud tomu tak je, tak bych ho nevzal ani na uklízečku 😒 A to „Obchodně provizorní ředitelství Pardubice“ je teda bomba 😀

Petr766
Host
Petr766

Ta ANO arogance je do nebe volající…

VRT
Host
VRT

Ale vlastně mě to docela těší. Nejvíc ho totiž volili ti, na které jejich politika nejvíc dopadne. Je to krutý, ale je to tak.

Pražák
Host
Pražák

Ne že byste neměl kus pravdy, nicméně škodolibost není zrovna hezká vlastnost. Navíc to bohužel nedopadne jen na estébákovy voliče, ale v nějaké míře na nás všechny.

VRT
Host
VRT

Jasně, taky píšu že je to krutý. Bohužel asi ani tak nehrozí, že by prozřeli. Ale Kalousek!

Robert Šalda
Host
Robert Šalda

Kdyby to nebylo tak smutné, tak by se člověk mohl kolegům co ho volili jako mesiáše vysmát. Ale mám obavy, aby nás smích nepresel všechny.

Člověk
Host
Člověk

Přesně proto by firmy typu ČD měly být alespoň částečně privatizovány. Kdyby 30% akcií vlastnil soukromý subjekt, stát si nebude moci tohle dovolit.

Tadeáš Rybka
Host
Tadeáš Rybka

Bude. Dokud bude mít někdo 51% tak si může dovolit relativně všechno. Jenom by se lépe na takové nekalosti jako proběhla aktuálně lépe upozorňovalo.

Ondra
Host
Ondra

Z této komedie je až smutno. A ta fraška, kterou z toho udělali krásně dokazuje, co se tady smí a jak to funguje. Jen si říkám, proč zrovna ČD jsou takovou politickou trafikou.

Frantisek
Host
Frantisek

Protože nikdo nepotřebuje, aby železnice fungovala.

Moza14
Host
Moza14

Že Babiš zruší trafiky, si vzpomeneme všichni… Jen zapomněl dodat, že
1) zruší trafiky předchozích vlád
2) sám zavede nové a jejich počty rozšíří.

Prostě ANO, je líp.

Pražák
Host
Pražák

Ano, bude líp. A zde je seznam lidí, kterým lépe bude. No a Nebeský na tom seznamu prostě je. 😉
Jinak všem co tu nadávají doporučuji se poptat rodiny, známých či kolegů kdo koho volil. Těch 30% pro ANOfert a jeho majitele je bohužel realita. A zrovna u lidí co pracují „na dráze“ by mě nepřekvapilo i větší procento.

Tomáš Sysel
Host
Tomáš Sysel

No, ono to byl v roce 2011 takový malý politický převrat organizovany převážně odbory. Vždyť i manažeři ČD stávkovali a nabádali své zaměstnance ke stejné revoltě. Cílené odstranění Kalouska pak bylo příčinou nástupu ZEMLBÁBY (což není označení ženy Zemana, ale zkratka pro 2 současné oligarchy) a eliminace demokratických hodnot v naší společnosti. Volby jasně potvrdily, že povahu Českého člověka nelze změnit pouhým roztrháním červené knížky…

Ales
Host
Ales

s tim co pracuji na draze, nebo maji ke draze blizky vztah a dali hlas Anofertu, tak takovych blbcu znam hned nekolik. Naivni debilci

Trdlo
Host
Trdlo

A taky se podívejte, komu to ve volbách hážou důchodci, policajti, úředníci… Hádejte, kdo je jejich chlebodárce? ANO, je to on. Takže když jim slíbí pár kaček navíc, hodí mu to zase. A mimochodem – úředníci? Jen se podívejte, jak se na úřadech vytvářejí nová pracovní místa pro známé… jak narůstá armáda loajálních úředníků/voličů. Přitom běžný administrativní pracovník ze soukromého sektoru bez tlačenky a známých nemá šanci se na takový flek dostat…

Jan Pytela
Host
Jan Pytela

Politická vyjádření nejsou třeba, stačí počkat na zprávy z ratingových agentur… Ale to bude bolet.

Jackub
Host
Jackub

Chachá! 😁 Tak se nám komedie zvrhla ve frašku a i když byla oproti původnímu scénáři o několik dějství delší, finále dopadlo podle původního plánu… 😁 Škoda jen, že vstupné na (nejen) tento kurz krvavě platíme že svých daní… 🤔😏 Ale zajímalo by mě, proč se ten Nebeský mermomocí cpal zrovna na místo GŘ ČD. To mu jiné trafiky, ne tak okaté, byly málo? 🤔

Pavel
Host
Pavel

Jakub Michálek z Pirátů rád kibicuje do všeho. Takový odborník-všeuměl – co ale sám nic pořádného nedokázal. Jen umí vše kolem kritizovat.

Haha
Host
Haha

Co konkrétně říká a není pravda?

Jiří Šrámek
Host
Jiří Šrámek

Ty tu aroganci moci nevidíš???

Tonda Sehnal
Host
Tonda Sehnal

Při nás provozní zaměstnance (kterých se škatulata „nahoře“ až tak bytostně netýkají) je v nastalé anoizaci dopravce dobrý fakt ten, že pan Babiš se nemá rád s panem Kellnerem, takže nás alespoň na nějakou dobu naše vedení ušetří nemalého trápení s výrobky Národního výrobce 🙂

LiborV
Host
LiborV

Je otázkou zda výrobky firem Newag nebo ŽOS Vrútky jsou opravdu lepší než ze Škody. Preferuji jiné výrobce Siemens, CAF, Stadler,Bombardier… 😉

Marián Pískala
Host
Marián Pískala

Newag nebude asi úplně špatný. Jeho vozidla celkem fungují a to ne zrovna v malém počtu. ŽOS Vrútky jsou ale případ sám pro sebe.

PeMIČ
Host
PeMIČ

Zvolený jistý pán z jistého DP jéhož vozovna je na
bývalém pozemku jisté lokomotivky.No nedělám si iluzi,že se pánové nemají rádi!!!