LOT 3a leaderboard

Opozice: Nebeský nemá na šéfa Českých drah předpoklady, je to skandál

Logo České dráhy, Národní dopravce. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářLogo České dráhy, Národní dopravce. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Volbu nového šéfa Českých drah vyvolal kritiku opozice, Václav Nebeský podle ní nemá pro tuto funkci dostatečné předpoklady a zkušenosti.

Volbu nového šéfa Českých drah vyvolal kritiku opozice, Václav Nebeský podle ní nemá pro tuto funkci dostatečné předpoklady a zkušenosti. Opoziční politici zároveň připomínají spojení jeho manželky s dotační kauzou Agrofertu, jde tak podle nich o politickou volbu. Vyplývá to z ohlasů politiků pro ČTK. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se naopak na spolupráci s novým vedením drah těší.

Dosavadního politického náměstka ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Václava Nebeského dnes do čela státního dopravce zvolila dozorčí rada podniku. Nebeský se stal novým předsedou představenstva a zároveň také novým generálním ředitelem společnosti. V obou funkcích nahradil Miroslava Kupce, který byl odvolán v červnu. Do představenstva byl dnes zvolen také bývalý šéf Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

Jako skandál ohodnotil dnešní volbu Nebeského poslanec Pirátů Jakub Michálek. Ten upozornil na spojení manželky nového šéfa drah Olgy s dotační kauzou Agrofertu. Nebeská vede na MMR sekci pro koordinaci evropských dotací, a měla tak na starosti i odpověď České republiky k návrhu auditní zprávy Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) při čerpání unijních dotací pro Agrofert Holding. Nebeská ale v pondělí oznámila ke konci září rezignaci. Michálek možné jmenování Nebeského kritizoval už dříve, kdy uvedl, že to v souvislosti s kauzou premiéra vypadá jako uplácení.

Podle poslance ODS Stanislava Bláhy Nebeský nesplňuje elementární podmínky pro výkon takové funkce. Podle něj nemá dostatečné manažerské zkušenosti. „Největší firma, kterou vedl, měla 19 zaměstnanců,“ uvedl Bláha. Zároveň připomněl, že dozorčí rada při stanovení podmínek oproti minulosti zmírnila podmínku, podle které musel člen představenstva mít manažerské zkušenosti z firmy s více než 300 zaměstnanci. „Pan Nebeský se takové podmínce ani neblíží a neměl by na tuto funkci vůbec kandidovat,“ podotkl. Nyní dozorčí radě stačily manažerské zkušenosti z firmy se 100 pracovníky. Nebeský v minulosti působil v již zaniklé firmě UniControls.

Nebeskému i Krausovi naopak pogratuloval ke zvolení ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). „Čeká je nyní hodně práce. Těším se na spolupráci se stabilním vedením Českých drah,“ uvedl ministr na twitteru. Dnešního jednání dozorčí rady se podle mluvčího ministerstva Jakuba Stadlera Kremlík osobně nezúčastnil.

O Nebeském, který v minulosti v Českých drahách působil, stejně jako v některých jejich dceřiných firmách, jako o možném budoucím šéfovi ČD se hovořilo už dříve. Původně měl po nástupu Kremlíka do funkce přímo nahradit odvolaného Kupce, později rozhodla dozorčí rada o vypsání výběrového řízení na nové členy představenstva. Do něj se přihlásilo 32 kandidátů.

ČTK

Tagy České dráhy představenstvo Českých drah Václav Nebeský
77 komentářů