Dopravci Lidé Železnice

Nové vedení Českých drah: politický náměstek ministryně z ANO a exšéf PMDP

Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy
Vectrony ČD v depu ve Vršovicích. Autor: České dráhy

Do vedení Českých drah nově zasednou Václav Nebeský a Michal Kraus. Rozhodla o tom dnes dozorčí rada, která vybírala nakonec z pěti kandidátů. Ti se radě představili dnes odpoledne osobně. Zároveň dnes oznámil rezignaci k 30. září člen představenstva a náměstek pro provoz Michal Vereš. O obsazení jeho místa radní rozhodnou v dalších týdnech.

O výběru nových členů představenstva informovaly dráhy v tiskovém prohlášení. Jde o očekávané rozuzlení více než tříměsíčního výběru. „Před konečnou volbou jsme s nimi znovu hovořili a myslím si, že jsme vybrali kvalitní manažery s jasnou vizí dalšího rozvoje společnosti. Úroveň všech uchazečů byla obecně vysoká a děkuji jim za jejich zájem pracovat pro České dráhy. Dozorčí rada ocenila rozsáhlé manažerské zkušenosti obou vítězných kandidátů, znalost drážního prostředí a veřejné dopravy,“ uvedl šéf dozorčí rady Pavel Kysilka, který byl do rady zvolen minulý týden.

Nebeský se stal současně předsedou představenstva a generálním ředitelem.

Václav Nebeský. Foto: MMR
Václav Nebeský. Foto: MMR

 

Pro České dráhy tak končí období, kdy byla dvě místa v představenstvu neobsazená. Dvě místa jsou volná od první poloviny letošního roku: nejprve rezignoval Michal Heřman, v červnu byl odvolán z postu předsedy představenstva Miroslav Kupec.

Výběrové řízení bylo vypsáno 24. června, přihlásilo se do něj přes třicet uchazečů. Výběrová komise nakonec zúžila počet kandidátů na 14, dozorčí rada nakonec mluvila s pěti kandidáty.

Výběrové řízení, které vypsala dozorčí rada, ale vyvolává značné otazníky, zda šlo skutečně o výběr předem neznámých manažerů, nebo částečně o zvolení předem vytipovaného člověka. Už v červnu při odvolání Miroslava Kupce se mluvilo o politickému náměstkovi ministryně pro místní rozvoj Václavu Nebeském. Nebeský, který není podle svých slov členem žádné strany ani hnutí, působí dosud v řídícím výboru Českých drah.

Dozorčí rada výrazně změkčila podmínky pro výběr: ještě loni byla podmínkou pro účast ve výběrovém řízení zkušenost z nejvyššího managementu firmy s nejméně 300 zaměstnanci, letos stačila jen stovka.

Nebeský splnil kvalifikační ukazatel zkušeností z nejvyššího managementu z firmy nad 100 lidí jen díky tomu, že v životopise má uvedenu pozici technického ředitele společnosti UniControls. Otázkou ale zůstává, o jak vysoký post šlo ve skutečnosti.

Na stejném postu totiž podle svých slov působil tehdy i Michal Titěra. „Pana Nebeského si přivedl tehdejší generální ředitel Antonín Felber. Pan Nebeský docházel do práce tak jednou až dvakrát týdně, ve firmě byl asi půl roku. Možná byl technickým ředitelem formálně on, mě ale nikdo z této funkce nikdy neodvolal a měl jsem to i nadále ve smlouvě,“ uvedl Titěra. Firma UniControls nakonec loni vstoupila do insolvence a zkrachovala.

Nebeský v odpovědi na dotaz Zdopravy.cz uvedl, že zítra doloží pracovní smlouvu z UniControls. „Pan Titěra byl technický ředitel po mě,“ uvedl Nebeský, který podle životopisu v UniControls působil od září 2016 do prosince 2017. Ve stejné době pracoval jako poradce pro ministryni místního rozvoje a od července 2017 ve firmě ČD-Informační systémy. Podle Nebeského jde ale o chybu v životopisu a v UniControls skončil už v červnu.

Nebeský, který dosáhl bakalářského vzdělání, by se z pozice člena představenstva mohl už brzy dostat znovu do oficiálního kontaktu s Felberem. Ten nyní působí jako šéf obchodu pro východní Evropu a Asii ve švýcarské společnosti Hasler Rail, která dodává komponenty pro železniční průmysl včetně například rychloměrů pro evropský zabezpečovač. Právě zakázky na ETCS České dráhy nedávno zrušily a budou je muset vypisovat znovu.

Podstatně jednodušší životopis má na první pohled nový člen představenstva ČD Michal Kraus. Ten do konce června vedl šestnáct let Plzeňské městské dopravní podniky. Na konci června sám rezignoval z osobních důvodů. V oboru má pověst odborníka i zkušeného manažera.

Podle informací deníku Zdopravy.cz byli vedle Nebeského a Krause mezi pěti pozvanými finalisty ještě bývalý výkonný ředitel CS Cargo Marcel Kalakaj, ředitel železniční přepravy v GEFCO Ctirad Klimánek a šéf Výzkumného ústavu železničního Martin Bělčík.

Michal Kraus. Foto: PMDP
Michal Kraus. Foto: PMDP
64 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
UC kolega3

Michal Titěra byl úžasný technický ředitel, pak Felber přitáhl toto individium, naprostá degradace technického oddělení a urážka samotného Michala Titěry skvělého člověka a odborníka.

UC kolega4

Mám přesně tytéž zkušenosti. Pan Nebeský je jen hochštapler, který leze po zádech jiným a pan Felber se od něj hodně přiučil. Firmu UniControls tihle dva lidé zničili. Z UniCotrols byl odešen cca po 3měsících pro neschopnost.

Petr

ČD přežije všechno. Podnik vlastněný státem má dost velkou setrvačnost a má stát jako záchranou vestu.

UC kolega

Jako UC exzaměstnanec tiše pláču, takový člověk absolutně nekompetentní šéfem ČD haha. Michal Titěra byl technickým ředitelem léta a to před tímto kašparem.

UC kolega 2

…a dlužno říct, že dobrým technickým ředitelem. K dokreslení příběhu snad ještě můžeme dodat, že firma Hasler, která se teď tlačí na český trh v oblastech kam dříve tradičně dodávalo UC, se kdysi pokoušela UC koupit. Z obchodu sešlo, ale minulo pár let, a UC je v insolvenci, jeho bývalý generální ředitel pracuje pro Hasler, a jeho kamarád z mokré čtvrti byl dosazen do vedení ČD kam chce Hasler dodávat své produkty.

Jiří Šrámek

Nezavání to trochu?

UC kolega4

To přímo smrdí! Ničí i dceřinou firmu Tramex (přímý konkurent Hasler)

Informbyro České republiky

Podle informací informbyra „spolurozhodoval“ o jmenování nových členů představenstva Hrad. Klíčoví kandidáti byli na pohovorech u poradce presidenta Nejedlého. Z toho vyvozujeme, že zájmy hlavních mocenských skupin (Babiš/Agrofert a PPF/Hrad) byly konečně řádně vyváženy a nastane klid na práci, zatímco za M. Kupce byly vztahy vychýleny ve prospěch PPF. Kysilka hraje roli pro ratingové agentury. informbyrocr@danwin1210.me

Jiří Podolský

Že se všichni divíte-pan ministr chtěl pana Nebeského jako šéfa ČD, tak se vše udělalo „transparentně“ aby to tak bylo…

Karel

Ještě je třeba přes ČD přesosat peníze, které budou utrženy od SŽDC za pozemky u nádraží a pod nádražími, a pak může ta trafika s klidem zkrachovat.

BR193EEL

Bohužel jedná se o politický flek za odměnu. V programovém prohlášení vlády se ovšem hovoří o opaku. Cílený rozklad ČD pokračuje.

Marian

Co říkáte na volbu Krause do představenstva?

Oldřich Sládek

V ŽESNAD.CZ ho známe, spolupracovali jsme s ním v rámci dohody se sdružením dopravních podniků kvůli POZE. Podle mě je to dobrý manažer.

J.K.

V Plzni MHD pozvedl, ze začátku rozhodně… Časem už možná ne tolik, ale to je normální, byl šéfem dlouho, podnik stabilní…

Vnější pozorovatel

Co říct na učitele v čele největší dopravní firmy u nás. S praxí v rozhlase. Pokud teda mají pravdu na idnes s jeho profilem.

Vnější pozorovatel

No dobře tak jenom ve vedení.

kakov

kraus? je to katastrofa! PMDP je něco jako fabrika na výběr pokut a výrobu exekucí, opakovaně jsem zažil, že při mimořádných situacích (spojených s nefunkčností MHD) PMDP nemají žádnou snahu dopravit lidi do práce, ale místo toho pořádají zátahy revizorů, kysekou třešní na dortu je prodávání pokut za nezletilé děti firmě do daňového ráje…..

příkladů schválností PMDP by se našlo více

snad díky němu nezčne být ve vlacích nebezpečno

PS: sám mám roční jízdenku a pokuty nedostávám, přesto mi přijde postup pana Krause a jeho PMDP silně nemorální

Z DP

Můžu potvrdit, dispečink na mě vždycky působil dojmem odkladiště neschopných, kteří neumějí řešit problémy a vyžívají se v nesmyslné buzeraci řidičů. I to je jeden z důvodů, proč jsem rád, že už s tou firmou nemám nic společného, jinde je líp.

Fujkyfuj

Podnik totálně v análů, personální krize, technická krize. Lidi melou z posledního, stroje drží v provozu jenom dobrá vůle a tolerance k ustanovení technických norem a předpisů, jinak šlus, ale my si v klidu přidělujeme koryta lidem, co netuší jak funguje lokomotivní hospodářství a železniční provoz. Mají pouze obecnou znalost, jako každý druhý šotouš. Něco je v tomhle státě tuze špatně. Pracovníci státního dopravce rejou čumákem v zemi, ale papaláši se plácají po zádech, jak jim pěkně do koryt zase přidali. Chce to už opravdu stávku , stejně jako lékaři či učitelé, ať se výkvět managerú předvede, ale ono nebude… Číst vice »

UC insider

Jsem šokován, že se takový člověk chlubí někdejším manažerem technologické firmy UniControls, která je nyní v insolvenci. Dalo by se zde o něm dost řádků napsat, jaké aktivity za zády (v neprospěch) UC konal, ale už se s tím nechci zabývat. Se slovy bývalého kolegy M. Titěry mohu víc než jen souhlasit, ve firmě se objevoval sporadicky. Oboru, kterému měl „šéfovat“ moc nerozuměl a díky němu taky začali firmu opouštět klíčový zaměstnanci, kteří ho velmi dobře prokoukli. Napříč firmou jsem na něho neslyšel jediné pozitivum a přínos pro UC, např. zakázky, které šli mimo účetnictví a vozily se do firmy… Číst vice »

Janko

Mohl byste toto více rozvést či cokoliv doložit? Přece jenom by stálo za to co nejvíce věcí rozkrýt a doložit.

Vendulka 75

Neskutečné.Jsem 40 let u ČD a vybrat takového odborníka je opravdu neskutečné.Nevím kolikátý už je to generální ředitel,ale tento a Kysilka viděli České dráhy z helikoptéry akorát jak jezdí. No potěš nás pánbůh,čeho se zas dočkáme a jak nás budou dojit a škubat co to půjde,jezdit na šrotech už skoro bez oprav,protože ničeho není.Ani lidí ,ani náhradních dílů.A klidně ho pozvu,ať se jde svézt v létě,když je na těch motorových loko (zgarbech)45-50 stupňů na stanovišti.A nemluvě o dalším.Jich zajímá akorát jejich peníze a nás mají totálně na háku i s celým generálním ředitelstvím, které vymýšlí jen hovadiny a capiny a… Číst vice »

Tronda

No jo, měli házet veksle na Kladně a hned by z nich byli odborníci, panečku!

VRT

Vždyť byl výpravčí na Pacifiku! Jakou jinou kvalifikaci by už měl mít?

Tronda

No jo, ale ne Kysilka, sice rozumí penězům, ale neumí přehodit veksli, tak v ČD nemá podle šotoušků co dělat.

Přemek

Geograf přeškolený na bankéře? Ten že rozumí penězům? Vždyť je jenom tvořil, protože o nezávislé měnové politice ČNB nelze hovořit. Kremlík buď netuší, že Nebeského bude muset řídit nebo to ví a Neebský bude pouze maňásek.

Tonda Sehnal

Člověk v pozici generálního ředitele nemusí mít k oboru pražádný vztah. Musí to být především dobrý manažer, který dokáže firmu stabilizovat, řádně vést a poskytovat vizi která společnost povede dál. Na objasnění zákonitostí toho kterého provozu se má obklopit lidmi, kteří mu vysvětlí o co jde na úrovni středního managementu až řadových zaměstnanců. Toto je klíčové k dobrému fungování každé firmy. Ředitel Nemocnice opravdu nemusí vědět, kdy se používá středně tvrdé a kdy měkké krytí; generální ředitel Lesů opravdu nemusí vědět, že modřín na zimu opadá; ředitel ČD opravdu nemusí vědět, že Vám na stanovišti nejde klima. To by měl… Číst vice »

Frantisek

Ovšem to nejvyšší vedení si tam dává postupně po úrovních směrem dolů své podřízené, kteří by jim tyto informace měli směrem vzhůru zprostředkovat, a za to už odpovídá.

Jaaa

Jistě. Ale tenhle člověk evidentně není ani manažer. Je to jen prospěchář.

Ono to celkově zapadá do toho, jak Babiš řídí tento „stát“. Není důležité, jestli na rozhodujících pozicích jsou odborníci. Důležité je, jestli tam jsou lidi, které může ovládat. Tento stát se stává firmou. Naprosto neschopnou a nefunkční firmou, kterou řídí diletanti. S vlastníkem jménem Babiš.

VRT

Poptejte se na dráze kdo koho volil, ju?

Bob

Co jsem slyšel, tak Babiš a ANO už mají nějaký plán, jak tunelovat České dráhy, a potřebovali tam k tomu jen dosadit svého člověka.

AAA

Což nevíš, že tam, kde je velký h…., neni už nic k vytunelování?

https://www.youtube.com/watch?v=7kdmg_z7OVw

tbalada

tů tů…
„Prosim“
„Zdravím, tady Faltýnek, volám správně Boba?“
„No, voláte, ale co jako chcete?“
„Já jen, že s Babišem už máme plán, jak vytunelovat Český dráhy a potřebujeme k tomu svého člověka.“
„Aha, no ale jako já vo tom nemám zájem.“
„Ne ne, to si nerozumíme, pane Bobe, já jen chtěl, abyste o tom slyšel. Nashle.“
tů tů tů…

Sitgestravel

Nebesky bakalar a nikdy neridil spolecnost velikosti CD. Takhle kobliha ridi CR?

Marián Pískala

To je komedie 😂 Když jsem tu někdy na konci června psal, že „Winner is … Václav Nebeský“ schytal jsem hodně mínusů 🙄😀 Likvidace ČD pokračuje 🤔

Frantisek

Ale ono se to tak chce. Reálná státní dopravní „politika“ je dostat ještě více lidí i nákladů do aut, vždyť to říkají už zcela veřejně a mají to i v programech, podle nichž je lidé volí. (A pak se nechávají slyšet, že nemůžeme chránit životní prostředí, protože bychom umřeli.) Tak se nedivme. 🙂

VRT

Tak ale zase byl výpravčí, ne? To se v modré armádě počítá.

Bivoj

Ředitel z firmy, co zkrachovala ???

Jiří Kocurek

Dva roky po jeho odchodu?

Petr

ČSA taky po Tvrdolínovym odchodu. Prostě dobrý základ a pak se to jenom sype ………..

Hrackalw

A to mi tady dávají spoustu mínusu když napíšu že za to v jakém je ČD stavu mohou politici a to že si tu dávají trafiky 😀.

Panelák

A to tu dávají spoustu mínusů těm, kteří napíšou, že by dopravu měl dělat někdo jiný než dojná kráva a trafika pro aktuálně vládnoucí partu… z čehož samozřejmě na druhé straně mají ČD takové výhody, o kterým by se jiným nesnilo, a záruku smrádku ale teploučko.

Jiří Kocurek

Daleko horší jsou ovšem nejasnosti, o jak vysoký post se jednalo a také to, že v životopisu je chyba v datu. Ale totální faul je snížení požadavků, aby prošel. Tohle vypadá na pé−en−esku.
Pro mladší: PNS = poštovní novinový stánek. Trafika je totiž amerikanismus a doba papalášů se bohužel vrací.

Jmfjv

Čistě pro pořádek, zkratka PNS znamenal Poštovní novinová služba. Což nenarušuje vyznění Vašeho příspěvku. 🙂

AAA

Jaký amerikanismus? V angličtině to neznamená nic.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Trafika_(prodejna)#Historie_term%C3%ADnu

Jiří Voseček

S trafikou říkáte nesmysly. Ten pojem se používal už za První republiky, kdy vysloužilí vojáci apod. dostávali Trafiku, aby měli z čeho žít – zjednodušeně. Nicméně to snížení požadavků je k smíchu. Snad ten člověk brzo zmizí.

JarynJarin

😀

kada

Teď budou ve vlaku jako prémiové služby nejen noviny a voda ale i koblihy.

Martin K.

Moc rád bych se v panu Nebeském mýlil a v budoucnosti uznal, že je to dobrý manažer.

petr766

Hlavně že koblihy vždy kritizovaly, že ODSka a další si rozdělovali funkce všude možně. V čem že je Babiš jiný, lepší? Celý holding a široké přibuzenstvo a kamarádi už mají funkce všude možně…

Frantisek

Je úplně stejný jako dříve, akorát k tomu už nepotřebuje politiky. Má jistější si to zařídit sám.

kada

To je do nebe volající. Výběrko ušité na darebáka

J.L.

Můžete, prosím, vysvětlit, proč je pan Nebeský darebák? Neznám ho, tak bych se rád poučil.

Martin1

Darebáci jsou především jeho nadřízení. Nebeský by byl šéfem už před pár měsíci. Ale kritika je donutila alespoň sehrát divadlo v podobě výběrového řízení. Jinak zlý jazykové tvrdí, že to je úlitba za to, že manželka bude psát oficiální dopis-reakci na audit z Evropy.

Mispul

Neřekl bych, že je pan Nebeský darebák. Řekl bych, že je schopný lobista. Umí vymyslet kšeft a prosadit ho, umí se pochlubit prácí někoho jiného a prodat ji. Umí vydělat peníze a má je rád. Umí být vděčný tomu, kdo mu pomůže, když má problém. Neřekl bych ale, že je kvalitní manažer, jak se píše v článku a určitě nemá žádné vize.

Vendulka 75

Proto je to Nebeský.🌛🌞🌜

Robert

ANO, bude líp, ale jen politickým trafikantum….🤮😥

Panelák

No to je ale PŘEKVAPENÍ :-). Vyšly oba moje tipy, i ten s černým koněm (proto Kraus odcházel v létě z PMDP „bez udání důvodu“)… Prostě tady je svět ještě v pořádku, funkce mají ti správní političtí trafikanti.

IGCT

Ten byl zvolen tak čistě, transparentně a na základě prokázané odbornosti a schopnosti asi tak, jako je černá barva bílou.(sarkasmus)

Valteri

Tak hlavně, že už neexistujou trafiky 😃

Frantisek

Když už nevycházejí „čitelné“ noviny… 🙂

VRT

Tak už je líp?

Petr Novotný

Není a nebude, spíše hůř… změna podmínek výběrového řízení aby vyhrál kakabus se stranickou knížkou byla jen potvrzena. Takže ČD se budou dojit dále a více…