Dopravci Informační technologie Železnice

Omlouváme se, Wi-Fi nefunguje. Ukradli z ní díly, informují České dráhy cestující

Informace pro cestující ve voze ČD
Informace pro cestující ve voze ČD

České dráhy řeší nepříjemný problém. V některých vozech přestala fungovat možnost připojit se k síti Wi-Fi kvůli tomu, že neznámý pachatel odcizil některé její komponenty.

Vozy s omluvnou samolepkou jsou k vidění aktuálně hlavně na rychlících a expresech mezi Prahou a Plzní. „Závada bude odstraněna po dodání nové součásti,“ informují cestující samolepkou v některých vozech.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský potvrdil, že k problému skutečně došlo. „Ano, bohužel musíme tuto informaci potvrdit. V některých regionech jsme se bohužel setkali s případy krádeží technologie wifi z našich vozů,“ řekl Šťáhlavský. Podle něj při odhalování těchto krádeží úzce spolupracují s Policií ČR. „S ohledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování nebudeme k těmto kriminálním případům poskytovat žádné další informace,“ dodal. Jak dlouho odstranění závady trvá, není jasné, podle některých cestující je ale samolepka ve stejném voze už několik týdnů.

ČD-Telematika v těchto týdnech finišuje s velkou zakázkou na instalaci Wi-Fi do 338 vozů Českých drah.  České dráhy aktuálně nabízí bezdrátové připojení k internetu ve více než tisícovce spojů, v posledním půlroce hlavně rozšířily tyto služby do rychlíků. Služba je nyní dostupná v označených vozech rychlíků Rožmberk a Bezdrev na lince R 11 Plzeň – České Budějovice – Jihlava – Brno, v rychlících Slezan linky R 8 z Brna přes Přerov a Ostravu do Bohumína, v rychlících Vltava a Lužnice z Prahy do Tábora, Veselí nad Lužnicí a Českých Budějovic a také v rychlících linky R 9 Vysočina Praha – Havlíčkův Brod – Brno. Podle nových smluv s kraji budou Wi-Fi rozšiřovat i například do motorových vozů řady 810.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Tealc.EU
Host
Tealc.EU

Pan Forman to nejlépe řekl ve svém filmu Hoří má panenko:

„Pánové, fakt je ten, že když si to ty lidi rozkradli, tak to nemůžou vyhrát!“

Dal bych cedulku „Zde fungovala Wi-Fi ale jeden z nás ji ukradl takže bohužel již nebude“ A hotovo 😀

Jiří 2
Host
Jiří 2

Autor cedulky nejen že patrně nezná platný designmanuál ČD, ale neumí ani česky. „z důvodů odcizení dílu“ a čárka – hned dvě chyby v jedné větě…

Anonym
Host
Anonym

Dobrý večer, pane Jiří,
designmanuál i kroužek nad písmenem U (ve slově ,,důvodu“) připouštím, ale ta čárka nejspíš odděluje přístavek (event. přívlastek volný) od zbytku věty, neboť udání příčiny (důvodu) není pro význam věty natolik důležité a lze ho vypustit.
PS: ještě k designmanuálu – ta cedulka vypadá ještě celkem dobře, lepší než aby byla psaná ručně, jako jsme tu byli nedávno svědky v souvislosti s bistrovozy

...
Host
...

Navíc se Internet píše s velkým I na začátku, s malým to znamená něco poněkud jiného.

Ten co občas skutečně vlakem jezdí
Host
Ten co občas skutečně vlakem jezdí
A.R.
Host
A.R.

No jo, prostě Češi. Tady nemůže být nic funkčního.

Joseph
Host
Joseph

Taková tragédie to není. Je to jen internet.

dada
Host
dada

Nedavno jsem nekam do diskuze psal, ze mi je nejkay WiFi ukradeny. No a ted je to i oficialniB

Leinad
Host
Leinad

Už Zabotlamy nehlásily zastávky, protože depáci ČSD odnášely součástky pro radioamatéry. 🙂 A rekuperace taky nevydržela moc dlouho od zkušebních jízd

bohyn
Host
bohyn

Mínusovače tíží svědomí? 😀 Nebo proč že to tedy nefungovalo?

Vbb
Host
Vbb

Ač jsem vám mínus nedával, tak proč nefungovala rekuperace vím docela přesně: elektromechanická regulace nebyla schopná reagovat dostatečně rychle na změnu poměrů v síti.
A proč nefungoval rozhlas (nikoli „hlášení zastávek“, to už je speciální funkce toho zařízení a myslím, že na žabotlamech ani zřízena nebyla) dovedu odhadnout: elektronky, zvlášť v třesoucím se vozidle, moc dlouho nevydrží. Po dvou – třech výměnách „někdo“ nahoře rozhodl, že už do toho další peníze cpát nebude.

Zbyněk
Host
Zbyněk

To nic není. Dneska ráno v eurocity Varšava-Vídeň soupravou PKP někdo zjevně ukrad jídelní vůz, první třídu a ve druhé třídě kromě Wifi i topení. Cestovali jsme jak za Husáka.

Pražák
Host
Pražák

Stejně jako my máme „času dost“, tak v Polsku provozují „poczekaj, kiedy przyjdzie“

Muflon
Host
Muflon

Proc instalovat 4G repeater, kdyz tam muzem nacpat tragikomickou technologii jmenem WiFi…

Radek Janata
Host
Radek Janata

Protože WiFi je „zadarmo“ a zákazníci tak chtějí hlavně WiFi.

Jan Koukal
Host
Jan Koukal

Nyní mají moznost si platit neomezeny tarif.

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

No jo, jenže to by se to brouzdání po FB a stahování filmů cestujícím prodražilo…

Jan Koukal
Host
Jan Koukal

Když by místo wifi dali do vagonu nějaké zesilovače signalu bylo by to lepší.

Leinad
Host
Leinad

Možná by stačilo okna. Na stejné trati kde v BMZ potřebuju WiFi, mi v béčku běží data.

Jan Koukal
Host
Jan Koukal

No když dělají vylepšení na vagonech tak radeji ty zesilovače signalu.

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

A jak byste chtěl chránit cestující před slunečním zářením než tenkou vrstvou pokoveného skla? V Bmz můžete číst knihu.

Přemek
Host
Přemek

Jak si je vychováme, tací budou. Ti dnešní, co kradou nejen díly, asi vychovaní nebyli a měli by tahat klády. Já jsem nikdy nikomu nic neukradl a nikomu neublížil. Vážím si svých rodičů i prarodičů, protože to je jejich zásluha. Co vy, ostatní rodiče? Také vychováváte svá dítka osobním příkladem ke slušnosti a mravnosti?

Qěcy
Host
Qěcy

Ani hudbu, el. knížky, software? Fakt ne?

Glo
Host
Glo

Predmetem krádeže může být jen fyzická věc

Zabakovec
Host
Zabakovec

Přesně tak, autorská práva v aktuální podobě jsou retro

dada
Host
dada

El. knizky??? Nesnasim knizky na baterky. Kniha neni jen ten „obsah“!

michal
Host
michal

Ti dnešní? Jakože kradou jen mladí? Pobavil jsem se..

Paja
Host
Paja

Obzvláště když je řeč o dráze.

Lukáš
Host
Lukáš

Český dráhy mají konečně v 21 století zásuvky?????

Míša
Host
Míša

Co si o lidech volících Zeman-Klause mysleti, že nejsem tím vůbec zakočen.

TomikV
Host
TomikV

Tak se taky připojím. Nevím co píší dnes, ale u R16 již min před rokem, byl ve skříní technologií lístek: “ wifi nefunkční (čeká na náhr. díl)“ Z toho plyne, že někdo krapet kecá. A pokud někdo nevěří, tak jsem si to i vyfotil. No, v každém případě jsem zjistil, že kupodivu nejlépe wifi funguje, tedy aspoň co já jezdím, na slovenských vozech.
Jinak mě osobně je to úplně jedno, stejně má každý u svého operátora nějaký ten super tarif s daty, tak nějaká wifi ve vlacích, mě již dávno nechává úplně klidným.

Přemek
Host
Přemek

Ostatně ve veřejné dopravě se bez dat i wifi jistě obejdeme všichni, stačí domácí a pracovní připojení.

Lukáš
Host
Lukáš

Jel jsem v Německu z Drážďan do Lipska IC a taky bez WiFi, to samé MHD. Takže ono to taky všude není standart. Zas třeba naopak v Maďarsku měli internet v každém osobáku i větším nádraží, to jsem čuměl.

Mašinka
Host
Mašinka

Budapest – Mizskolc EC v nejakých alias Bymee s klasickýma podvozkama s litinou, žádný WIFI, žádná klima, povinně místenkový ignorovaný. Asi Magyarovár. Srpenec letos.
Angličtinu jaksi nepoužívají z 99%.

Mirek
Host
Mirek

Nemyslím si že by někdo kecal, ale pokud se zařízení opraví a již 3x je to zařízení na stejných vozech znovu ukradeno, tak to není o tom , že by to někdo rok nepravoval.

TomikV
Host
TomikV

Rád bych věřil prohlášení, že to někdo ukradl, ale speciálně s tímto lístkem (byl stále tentýž) jsem se setkal i v létě a pokud zítra R16 pojede ( momentálně probíhá na trati mezi Berounem a Prahou výluka) a bude tam dotyčný vůz, pudu se přesvědčit, jak že to je (určitě to zde napíšu).
Mimochodem, spíš mě na celé věci zaráží ta věc, že někdo z nějakého důvodu vyvinul iniciativu a nechal vyrobit a hlavně i zaplatit ty cedule. Spíš mě zajímá, jaký to má účel a co od toho mám do budoucna očekávat. Že by to nešlo zabezpečit jinak ??

Ketchup1970
Host
Ketchup1970

No ono se zcizováním dílů do vlaků jsem se setkal dost často: zásuvky s nabíjením přes USB z Bmz specielně první a poslední kupé. Potom relé ovládající záchod , nevím kdo má doma patice na tyto relé a používá 24V DC , nemluvě o vědomě vytahaných drátech z Wago svorkovnice , což byla sabotáž. Spolu s klasickou otázkou “ qui bono” se ptám , kdo má ještě potřebu mít náhradní díly z vozů původně rakouskych vozů? Běžný cestující ? Vandal , ten když prohraje Banik , tak rozkope dveře kupé a vytluče okna, ale sofistikované poškození uvnitř rozvodné skříně na… Číst vice »

a8n
Host
a8n

To má jednoduché řešení, prostě jim je ČD nemají prodávat.

Jiří 2
Host
Jiří 2

To bylo ve vozech ABpee (velkoprostor 1./2. třídy na konci vlaku). Toto je z vozu Bmz (kupé 2. třídy, řazen uprostřed soupravy). Jedná se o zcela jiný vůz.

V některých ABpee WiFi funguje, v jiných stále čeká na onen díl. A ano, čeká již více než rok…

TomikV
Host
TomikV

Tak to jsem opravdu rád, že někdo potvrdil, že nekecám 🙂

jan
Host
jan

No zdá se s wifi to nebude tak jednoduché

jouda
Host
jouda

Nejspíš cestující zatoužili po SIM kartě s neomezenými daty. 🙂

BoH
Host
BoH

Akorát nějak nedomysleli, že jim ten trestní čin za pár hodin surfování na internetu (než jim to operátor tipne) tak nějak úplně nestojí 🙂

Jan Sova
Host
Jan Sova

No oni ti zloději kdečeho nejsou zrovna obecně žádní Einsteini. Jejich rozhled je značně omezen někde mezi předmětem krádeže a nejbližší zastavárnou.

Pražák
Host
Pražák

Otázka je zda to jde jenom za cestujícími, celkem bych se vsadil, že k tomu přispěli i někteří zaměstnanci.

noerf
Host
noerf

Zajímalo by mne, jaké zkušenosti s tím mají ostatní dopravci (vhodnost technického řešení) a zda dokáží ČD zjistit na jakých linkách se zařízení ztrácí.

Petr
Host
Petr

Dokáže a dokonce i s přesnou polohou, časem a datem. Více prozrazovat nechci.

Lukáš
Host
Lukáš

Za 3 roky jsem nezažil žádný případ, že by to někdo ukradl. Máme na vlaku skříňky, ve kterých je to zamčené. Kde to má ČD mě nikdy nenapadlo.

Dáda
Host
Dáda

Jednoducjé řešení.
WiFi jako zbytné zrušit, nebylo by co ukrást. Ušetřené inv. prostředky věnovat do nových vozů.

Karel
Host
Karel

Sedačky, stolky a dveře a okna taky zrušit jako zbytné – komu jde o dopravu, tomu stačí dobytčák.

pozorovatel
Host
pozorovatel

Pokud jde o neexistenci stolků ve vozidlech, tak tu už někteří dopravci dokázali – a pro Trondu dodám, že kupodivu právě ti „nestátní“.

dada
Host
dada

radeji slusnej vuz, pohodlnej, cistej, topici, vetrajici a v hycu klimatizujici, nez uttapet prachy ve wiFi, ktery na to cestovani ma zcela marginalni viv.

Vladimír
Host
Vladimír

Nauč se nejdřív psát česky, slípko, než vlezeš někam do diskuse se svými nablblými názory! — Dík!

dada
Host
dada

Proc? cestina je stejne neperspektivni jazyk….

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

Pro některé cestují je škoda i toho dobytčáku…

Premek
Host
Premek

WiFi není předmětem podnikání, všechno vámi uvedené s ním úzce souvisí

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

Pijete kafe? Já ne. Takže použiju vaši logiku: Kafe jako zbytné zakázat.

Jirka
Host
Jirka

Ale to byste tu logiku použil špatně. Dáda nepsala nic o nějakém zakazování, ale zrušení. Tedy byste jí to kafe prostě nepřinesl, resp. nepodporoval, aby jí to kafe přinesl někdo jiný. A to je naprosto fér – ona si může své kafe přinést v termosce, a my si zase z jejího kafování nesednem na zadek.

Axel
Host
Axel

Jasně, i to je možnost – zrušit wifi. Akorát by měl v ČD o nabídce pro cestující rozhodovat člověk, který si sám vyzkouší s běžně prodávaným vybavením, jestli okna propouští signál mobilních operátorů a pokud nepropouští, tak buď o tom cestující řádně informovat při nabídce jízdenky (=patrně Vám v tomto vagonu nebude správně fungovat Vaše soukromá datová simkarta). Anebo do vagonů dát normální okna, protože já neznám jiný případ než ve vagonu, že nějakým sklem vůbec nebo špatně prochází signál mobilních operátorů. P.S. Prosím abych byl ušetřen povrchních informací, že normální vagon je z principu kvazi-Faradyova klec (protože ten problém… Číst vice »

dada
Host
dada

ano, pokud sou pokoveny okna je prijem mizernej. bohuzel.

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

Nepřežijete pár hodin bez Internetu?

dada
Host
dada

No ja bez internetu prezil 42 let.

Karel Jezbera
Host
Karel Jezbera

Jako nejlepší řešení, zvláště pro ty co chtějí jezdit úplně zadarmo, bych zaveld „klecové vagony“. Pouze tvrdá ocelová sedačka s upínacími pasy a žádné vytápění, klimatizace a podobné blbosti. Nač? Když tam stejně profukuje, tak by to bylo plýtvání energetickými zdroji.

dada
Host
dada

proc klecove! mame plosinove vozy. Lehke, elegantni…

bohyn
Host
bohyn

A tebe tam demonstrativně vozit jako reklamu po republice, že i tak se dá cestovat

LKB
Host
LKB

Dáda: Ironie – vlaky jsou zbytné, zrušit!
Princip je stejný, a přitom vlaky chcete zachovat :).

dada
Host
dada

Presne tak. A tech cyklostezek ktery vzniknou na miste zrusenych trati!

SaulGoodman
Host
SaulGoodman

Aha, tak proto na R16 sice vždy je Wi-Fi, ale jaksi bez připojení k internetu.

Sice je jako hrozný, co všechno lidi ukradnou, ale na druhou stranu se nemohu zbavit pocitu, že by asi příslušné „komponenty“ šlo umístit trochu lépe. Netuším, o co přesně jde, a kde to současně ve vagonech je, ale předpokládám, že v nějaké skřínce na šestihran. Nevím, no, asi by šlo zvolit i trochu lepší „antivandal“ provedení, lidi jsou bohužel hovada.

Mirek
Host
Mirek

Ono se přesně ví v které stanici se to strácí, dokonce je zařízení uzamčeno na zámek. Ty zámky jsou násilím vylámané. Spíš mě zaráží, že PČR není schopná dohledat zařízení ve kterém je aktivní sim karta. Dnes přeci není problém lokalizovat polohu.

SaulGoodman
Host
SaulGoodman

Aha, zajímavé. Policie polohu SIM pochopitelně zjistit dokáže, nebo ono se ví, že ne? Vysvětlení by pak bylo jednoduché, ČD předpokládám SIM nechají zablokovat a pachatel ji vyhodí někde do příkopu, neaktivní ji samozřejmě lokalizovat nejde.

Bespi
Host
Bespi

I po vymene SIM lze lokalizovat jakekoliv zarizeni, protoze do site z principu odesila unikatni identifikator. Kdyz se chce jde spousta veci.

bohyn
Host
bohyn

Bohužel i IMEI lze u některých zařízení softwareově změnit. Takže pokud zloděj není jelito, tak si ten provařený IMEI nezatáhne domů.

koleyy
Host
koleyy

Dokud se bude cokoliv na dráze zamykat, tak, že klíč koupím v každé elektře, tak budou krádeže, bezdomovci atd. Koupím věc za x milionů a nechám ji v podstatě odemčenou na opuštěném místě? Velká frajeřina…

Tady na Moravě
Host
Tady na Moravě

No moment, verejne latriny byvaji zcela bezne zamcene na 10 klicu, k vyzvednuti v pokladne nasledujici stanice, otevreno mezi 10.03 a 10.04 kazde druhe utery behem prestupnych roku.

SaulGoodman
Host
SaulGoodman

Ovšem jen pokud tento den připadne na úplněk!

X 1
Host
X 1

Osoby starší 65-ti let, mají vstup zdarma, pouze v doprovodu obou rodičů. 😉

Ferenc Futurista
Host
Ferenc Futurista

Bezdomovci, to vížežejo. Byla to normální česká verbež, jako obvykle.

Jiří Kocurek
Host
Jiří Kocurek

A nebo nějaký staromilec, který wifi nenávidí a tak to poškozuje záměrně. Klidně to může být i zaměstnanec drah, neboli kazisvět a záškodník v jedné osobě.

Ferenc Futurista
Host
Ferenc Futurista

Ilumináti a rosekruciáni, který naved Havel.

Vladimír
Host
Vladimír

Nevím, kdo je rosekrucián! Asi jsem nevzdělaný! Můžeš mi rozšířit obzor, prvorepublikový komiku? Děkuji!

bohyn
Host
bohyn
dada
Host
dada

Kdepak to je soucast kampane od soukromniku!!!

Železničář z venkova
Host
Železničář z venkova

Petihran v každé Elektře nekoupíte.
A navíc je menší než ty elektrikářské

Jiří 2
Host
Jiří 2

Nevím jak zde zmiňované pěti- a šestihrany, každopádně s na dráze používanými čtyřhrany obchoduje na Aukru přímo jeden zaměstnanec nyní již opět ČD. Dokonce sem občas do diskuse přispívá…

Lesan
Host
Lesan

„Drážní“ čtyřhran je běžná věc nejen na dráze a prodej kliček na aukru není nic trestného. Já sám kličku z aukra nemám, nepotřebuji ji. Stačilo kouknout na chalupě do šuplíku a elektrikářské téčko na otevírání rozvaděčů nalezené během pěti vteřin pasovalo úplně přesně. Není to tedy zrovna lehká věc, skládání ze dvou dílů také úplně praktické není, ale chci tím říct, že kdo chce, cestu si snadno najde. A když to nebude čtyřhran, ale šestihran, půjde to třeba kleštěma. Řešením není zamykat drahé součásti vozů na mnoho-hrany, ale na normální zámek s klíčem, nebo jinou technologii, která se nedá tak… Číst vice »

PartneřiCSCARGO
RSD
czechtoll

Krátce

Nadcházející akce

  1. Křivoklátský expres

    14. prosince - 15. prosince