Dopravci Lidé Železnice

Odvolání šéfa ČD se může v pondělí zadrhnout, proti je ČSSD. Kremlík mlčí

Bývalý předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. Foto: České dráhy
Bývalý předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. Foto: České dráhy

Oficiálně dosud neoznámený plán ministra dopravy Vladimíra Kremlíka odvolat v pondělí z postu předsedy představenstva Českých drah Miroslava Kupce zadrhává. Proti se postavili sociální demokraté a jejich zástupce Vojtěch Kocourek nemá pro konec Kupce hlasovat. Na odvolání Kupce tak zřejmě nebude dostatek hlasů.

Poslanec ČSSD Jan Birke, který je ve straně garantem pro oblast dopravy, se netají rozhořčením nad Kremlíkovým postupem. „Záměr odvolat předsedu představenstva mi oznámil ve čtvrtek večer. Když jsem se ho ptal na důvody, nebyl schopen mi je sdělit,“ řekl Birke. Podle něj vždy platilo, že koaliční partner byl o takových personálních změnách informován.

„Pan Kocourek dostal pokyn, že nemá hlasovat pro odvolání,“ dodal Birke. Podle něj to neznamená, že jsou socialisté přímo proti Kupcově odvolání, ale potřebují slyšet důvody. Zatím jediný důvod uvedl při interpelacích premiér Andrej Babiš. Šéfovi drah vytkl, že po pár týdnech odešel z představenstva Michal Heřman. Toho přitom zlákalo jiné ministerstvo – průmyslu a obchodu – do vedení OKD.

Kocourkův hlas může přitom být klíčový. Pro odvolání je potřeba nejméně pět hlasů. V dozorčí radě chybí aktuálně jeden člen, místo po Petru Moosovi je neobsazené, je tedy osmičlenná. Téměř jisté je, že odboráři budou hlasovat proti nebo se zdrží, tak to bylo dosud u všech personálních výměn. Kocourkův postoj redakce zjišťuje. „Zatím jsem neslyšel jediný relevantní důvod, proč by měl být odvolán. Většinou se při personálních záležitostech zdržujeme hlasování, je to záležitost vlastníka,“ řekl člen dozorčí rady za odboráře Vladislav Vokoun. Důvody odvolání Kupce nechápe ani bývalý předseda dozorčí rady Petr Moos. „Práci pana Kupce hodnotím velmi pozitivně. Překvapuje mě, že se mluví o změnách bez toho, aby byla známá nějaká pochybení,“ řekl Moos Hospodářským novinám.

Klíčový bude postoj zástupců akademické sféry v dozorčí radě. Předseda dozorčí rady Karel Pospíšil uvedl, že na dozorčí radě nejspíše vystoupí předseda řídícího výboru Tomáš Čoček, který by měl vysvětlit detailněji důvody vedoucí k odvolání. Zda se vůbec bod ale dostane do programu není zatím jasné. „Vím o tom, že je toto téma na stole. Proto jsem si vlastními silami sháněl některé podklady, abych měl na celou problematiku vlastní názor. Musím to ještě vyhodnotit,“ řekl Pospíšil. Odmítl tak odpovědět na to, zda je připraven hlasovat pro Kupcovo odvolání, nebo ne.

V celém oboru se mezitím čile spekuluje, co může být skutečným důvodem. Mluví se například i o tom, že neudržel manažerku Luďku Hnulíkovou, která přešla ke konkurenční Arrivě, nebo o sporech se SŽDC o cenu pozemků, které má SŽDC od ČD koupit.

Jasno by do problematiky měl vnést především ministr dopravy Vladimír Kremlík, který se s Kupcem dosud ani nesešel. Od středy na dotazy k odvolání Kupce neodpověděl, stihl se ale několikrát vyfotit na sociální sítě. Stejně tak mlčí i Václav Nebeský, který se má stát Kupcovým nástupcem. Dosud působí jako náměstek ministryně pro místní rozvoj a člen řídícího výboru Českých drah.

O jeho možném jmenování se vyjádřil nepříliš pozitivně Petr Moos. „Nechce se mi věřit, že by poměrně nezkušeného člověka, jako je pan Nebeský, politika určila na tak vysoké místo, jako je řízení Českých drah,“ dodal Moos.

Právo dnes upozornilo i na jinou zajímavou spojitost Nebeského s aktuálními problémy premiéra Andreje Babiše s auditem Evropské komise. Nebeského manželka Olga působí ve funkci náměstkyně ministryně pro místní rozvoj a má na starosti koordinaci evropských fondů a mezinárodních vztahů. Z toho titulu bude také pracovat a dohlížet na českou odpověď k předběžnému auditu Evropské komise k čerpání dotací, který je kritický k postupu českých orgánů.

Doplněno v 17:15
Dotazy deníku Zdopravy.cz zaslané ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi:
Z jakého důvodu jste se dosud nesešel s Miroslavem Kupcem?
Jaké výhrady máte k jeho práci?
Kdo Vám nařídil, že má dojít k jeho výměně, nebo jde o Váš nápad? Pokud o Váš, proč jste výhrady, které k panu Kupcovi máte, neřešil přímo s ním?
Kdy vypíšete výběrové řízení na předsedu představenstva, jak včera sliboval Andrej Babiš při interpelacích?

Odpověď Vladimíra Kremlíka:
České dráhy jsou obchodní společnost, na starost ji má řídící výbor, dozorčí rada, představenstvo. Dozorčí radu čeká velký kus práce, což jsem už probíral mj. s jejím předsedou. Budu chtít být seznámen s měřitelnými plány, hodnotícími kritérii, strategií ČD i jejich dceřiných společností. Toto za současného stavu postrádám.

32 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel

Pekny den vsem, nechat odejit od ČD M. Stepana a L. Hnulikovou byla obrovska chyba.

Janek Kejval

Ten pan Birke bude asi stejne chytry jako ten Kupec. Takova dvojka. Tak mne napada, nebudou ty duvody tak zavazne, ze se nemuzou zverejnit?? Potrefena husa kejha?

Jarda Vopička

Pochopil jsem jednu věc: Dráhy nesmí mít generálního ředitele nádražáka. Ten musí přijít odjinud a nesmí být zatížený modrým myšlením.

Petr

Na základě kterých minulých GŘ se Vám zdá tento postřeh pravdivý?

Kylchap

To je dobře, že se Kurucz nemohl projevit. Po jeho „reorganizaci“ firmy SCPT kde dělal generála se po jeho vyhození firma SCPT zotavovala dva roky.

železničář v důchodu

Začalo to přece už Šípem …

Zelenay

Statu počínaje letoškem došly peníze na dárky, určitě přijdou každoroční škrty na ty největší obludnosti, jestli se komerční soukromníci rozšíří i na objednávanou dopravu, vláda, které teče do bot rozpočtově horem i spodem, jistě začne jednat i zde. Nesmysl, kdy prázdný rychlík horší kvality jede za mastnou dotaci po skoro stejné trase a druhý jede na plné komerční riziko, bije do očí spoustu let. Tato dvojkolejnost jede v zemědělství, ale tam Bureš čerpá, tady se nebude zpěčovat. Možná i proto jedou změny v čele ČD..

Standa

Tam kde jezdí rychlíky na komerční riziko už dávno žádný dotovaný vlak nejezdí. Teď mám samozřejmě na mysli trasu Pha- Ostrava a mezilehlé stanice.
A soukromník v ZDO bude dotován úplně stejně jako doteď ČD.
A osobaky na komerční riziko žádný soukromník na koridoru pokud vím neprovozuje

Tronda

Opravdu? Žádné dotované vlaky nejezdí do Brna, z Ostravy na Mosty, atd? Nastudujte si jizdní řád než budete rozdávat moudra.

Jiří Kocurek

Nicméně podle tohoto dokumentu, strana 28, má pravdu. Praha – Ostravy vyjmuto z objednávky v roce 2012.
https://www.mdcr.cz/getattachment/Dokumenty/Verejna-doprava/Financni-ucast-statu/Plan-dopravni-obsluhy-uzemi-vlaky-celostatni-dopra/Plan-dopravni-obsluhy-uzemi-2017-2021.pdf.aspx
PS: V jízndím řádu to uvedeno není.

Bivoj

Naprosto ideální situace ke jmenování Radima Jančury do funkce generálního ředitele ČD. Skvělý úspěšný manažer, vynikající dopravní odborník, podporovatel ANO, takže mu to i politicky myslí. A střet zájmů ohledně RegioJetu? To vyřeší svěřenecké fondy. Poté, co se pan Radim osvědčí, bude volná i cesta i na pozici ministra dopravy.

železničář v důchodu

Hmm – zajímavá teorie, ale dost nerealistická: jednodušší a pro Jančuru užitečnější by bylo dosadit tam nějakou poslušnou loutku, kterou by mohl vodit za šňůrky – a tou asi Kupec opravdu není, aspoň zatím …

Standa

Jste to dneska přehnal s marihuanou, nebo bylo něco tvrdšího?

Jiří Kocurek

Něco tvrdšího určitě, tipnul bych železo. Anglicky: iron. Totiž že to je ironie.

INFO

Odboráři by mohli naopak překvapivě zvednout packu aby šel, štve je už dlouho. Nesmyslné dělení, reorganizace, efektivita správkáren o 50% horší, zásobování díly = předražený otřes, prohraná výběrka, jeho příspěvky na Tweetru, nic není systémová chyba. Je to nejhorší ředitel za posledních 30 let. A novej rovnou může začít řešit změnu PKS, protože s tou stávající mu po rozběhnutí trhu práce a hladu po strojvedoucích postupně značný počet odejde ke konkurenci, neboť je doba, kdy peníze rozhodují a jiný přístup je příjemným bonusem. Za posledni měsic vím cca o 8 lidech kteří mění lokál a to ani nevěděli, co jim… Číst vice »

Standa

Že těch strojvedoucích k těm soukromníkům odchází 😂.
Perspektiva práce na tři roky , super job.

INFO

Práce jistá na tři roky, nový nádech a směr, nebo jistota sraček v podání organizace práce u národního dopravce. Tak zní otázka a než se dostane mzda v PKS na úroveň současné ARRIVY, tak Vás udusí sociální smír 🙂

Petr

Zvykal bych si. Co by někde dali za to mít jistou práci na tři roky. 😀

Jiří Kocurek

A po třech letech už strojvedoucí nebudou potřeba?

nicky

Ten Kremlík pěkně leze Babišovi do zadku, už aby jě někdo vykopnul oba.

flatt1

Nehledejte za tím nic jiného, než obyčejnou politickou prasárnu hnutí ANO. Doslova a do písmene.

Honza

Odpoved ministra mi pripomina maturitu/statnice. Polozi vam jasny otazky a kdyz nevite, tak musite co nejvetsi oklikou vymyslet neco, i kdyz to vlastne vubec neni odpoved 😀

mgr.pavel

A neřekne jediný důvod pro odvolání a neřekne a neřekne a.. neřekne. Úspěšnost ředitele vůbec neznám, ale z takovéhoto postupu mi přijde že asi bude člověkem na správném místě.

To je to slavné řízení státu jako firma, milé ANO? Před pár měsíci se pakoval ze dne na den ministr spravedlnosti bez jediného důvodu, nyní toto..

Fakt by mne zajímalo, pro koho si Babiš chystal koryto???

železničář v důchodu

Kupec sice nadělal hodně škody a jeho samého proto škoda nebude, ale obzvláště hnusný je ten přístup ve stylu „mouřenín splnil úkol – mouřenín může jít“, kterým se ty „šachy“ provádějí …

Iva D.

Škoda, za ten bordel, co provedl při rozdělení na provoz a správkárnu měl letět hned. Dvojnásobné papírování, přeúčtovávání, někde dvojnásobný počet THP, svalování viny – To není naše, to je provozu, naházení věcí na provoz, ikdyž je to věcí údržby, aby kupcovina správkařská vyšla levněji a provoz se ukázal jako drahý a tím se musel časem dát pryč, aby se mohly dělat kšefty se správkárnou….

Petr Novotný

Jedině souhlasit… a když k tomu přidáme jméno nového kandidáta na jeho místo, k tomu co dělá jeho manželka… už víme proč najednou ten Babišův zájem. Ještě bude legrace. ANO má plnou hubu o potírání korupce., samo si Kupce dosadilo a najednou jim vadí. Pan ministr dostal politický úkol, o tom není snad pochyb…

Petr Novotný

Pan ministr Kremlík evidentně nic neví…

mgr.pavel

A když tedy Kupec řídí ČD tak mizerně (je to možné, víte o tom víc než já), jak to že ministr není schopen nic z toho normálně popsat?

Petr Novotný

Neví, tak nepopíše

Jiří Kocurek

A co je to za ministra, když neví, jak si vede jeho „podřízený“ v největší „provozované firmě“?