Odpůrci D1 u Přerova prohráli další soud o platnost povolení, zbývá řízení u Ústavního soudu

Práce na přeložkách sítí na stavbě D1 okolo Přerova. Foto: ŘSDPráce na přeložkách sítí na stavbě D1 okolo Přerova. Foto: ŘSD

Stavba jediného chybějícího úseku D1 běží podle harmonogramu.

57 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
VJY

Super. Čekám na tu dálnici už 10 let.

Jan Sova

Bagry a další technika už jsou v zákopech. Čeká se na poslední razítka a pak to vypukne…. Je to vidět všude okolo Přerova.

Vojtěch

A co pitná voda ta není důležitá? Navrhnou dálnici do místa kde jsou prameny pitné vody pro pul Moravy je fakt hodno činu srovnatelného s genocidou. To nám naše děti fakt podekuji. A tady se veřejné nadává na par posledních zastánců bránících ekologické katastrofě.

rosta

Vojtechu,to je naprostý nesmysl,co píšeš,v cestě dálnice nejsou žádné prameny pro pupku Moravy , opět jen demagogie hodná Dětí Země

Jenda Benda

To, že někde vyvěrá pramen neznamená, že je to voda pro půl Moravy. Viz https://www.vakprerov.cz/o-spolecnosti/14-vedlejsi-clanky/25-provozovane-vodovody.html

PvvS

A které to jsou ?

Honza

Proč někdo napadá stavbu, která již běží a velmi dlouho se na ní čekalo, opravdu nechápu. Občas mají stížnosti smysl, ale tedy v tom nevidím moc smysl. Někteří lidé bohužel rádi škodí ostatním. Když se řešila gigafactory v Líních, všechny tyhle spolky byly zticha.

Jan

Čím se živí odpůrci liniových staveb kromě vydírání veřejnosti?

Jan

Nikoho se nechci zastávat, ale tuto žalobu nepodali lidé, kteří by napadali i jiné stavby, ale obyvatelé okolní zástavby. Ať se nám to líbí nebo ne, mají plné právo se bránit proti rozhodnutí, které se jich zjevně dotýká na jejich právu.

Co lze kvitovat, že úřady vydaly rozhodnutí, které prošlo u soudu z hlediska zákonnosti a správnosti.

Jan

Ok, to jsem nevěděl, ale bohužel je to výjimka potvrzující pravidlo…

V. F.

Skvělá zpráva, ale stále ještě zbývá – ústavní soud, krajský soud, možná kasační stížnost.
Takové neuvěřitelně nesmyslné a zbytečné zahlcování soudů 🙁
Už se těším na nový stavební zákon! Už jen půl roku, co se týče, tolik potřebných, dálnic.

MKzB

Já zas čekám na blbý obchvat Znojma, u kterého radši zrušili všechna řízení a povolení a asi to chtějí rozjet nanovo podle nových pravidel.

V. F.

O tom nic nevím, ale asi naznacuješ, že je to taky zdržováno odpůrcema. V tom případě to podle nových pravidel bude schváleno rychleji, než pokračovat v nekonečných sporech.

Jiří Kocurek

Ano, již 10 let se odpůrcům daří směřovat dopravu vnitřkem města, ikdyž je každému jasné, že po silnici I. třídy nikdy nebude jezdit výhradně místní doprava v rámci střediskové obce.

MKzB

Obchvat Znojma se začal připravovat už někdy před 40 lety, ale tehdejší starosta si pak vzpomněl, že tam má zahrádku.
Pak až v 90. letech začaly přípravy nanovo, ale vzniklo občanské sdružení Obchvat, které to neúnavně blokuje. Hlavní aktéři jsou všeobecně známí, jednomu to má jít přes zahradu, druhý se z toho snaží vytěžit co nejvíc love.

Zbyněk

já zas asi začnu čekat na obchvat Šumperka. 4-proudá I/44, jako propojka na D35 – se spojí s I/11 před Šumperkem, doprava projde (prostojí) městem mezi vlakovým , autobusovým nádražím a centrem města, aby se za městem zase I/44 a I/11 rozdělili….

Jan

Vtipné je, že každý bere Ústavní soud, jako kdyby byl v obecné soustavě soudnictví. Překvapení, není.

Vojtěch

A co pitná voda ta není důležitá? Navrhnou dálnici do místa kde jsou prameny pitné vody pro pul Moravy je fakt hodno činu srovnatelného s genocidou. To nám naše děti fakt podekuji. A tady se veřejné nadává na par posledních zastánců bránících ekologické katastrofě.

Petr

Jakýkoli neúspěch ekoteroristů je nutné brát jako velkou radost 🙂 ….A co pan Patřím, zase sem přijde brečet, jak je stát, potažmo svět, nespravedlivý a jak oni pro nás všechny dělají odboru věc, jenom si to, my hlupáci, neuvědomujeme ? 😂🙈

David

Jednak „ekoterorismus“ je slovo naprosto znevažující terorismus a byl bych velmi rád kdyby s koncem Zemana skončilo i podobné označování. Jinak zde žalobu podávali 3 občané Dluhonic, kterých se stavba bezprostředně dotýká. Tedy pokud chcete používat nějaké nálepky NIMBY by se zde hodilo více.

Petr

Zemana nesnáším, ale přesto to slovo ne naprosto trefne. Terorista je u mě v přeneseném významu někdo, kdo pro svůj úchylný zájem terorizuje ostatní lidi tím, aby svůj úchylný zájem prosadil klidně tím, že zničí/omezí, ztíží život ostatním z zajmu svého uchylneho přesvědčení. To, že to teď podali občané Dluhonic je sice možné, ale D1 a dopravní stavby v ČR blokují už x let ekoteroristi s názvem Děti Země , vedené jistým panem Patrikem. Co ti už ve svém uchylnem zájmu nadělali škody téhle zemi, ať už finanční, dopravní, ve výsledku i ekologické, zdravotní či bezpečnostní (prodloužení zbytečného tranzitu mestem… Číst vice »

DavidS

Já bych k tomu jen dodal, že dělá fakt “skvělou” službu ekologům a obecně lidem, které zajímá ochrana přírody a příroda samotná. Lidé vidí jen tyhle spolky, jak si vymýšlí kraviny, neustále něco blokují, bojují proti všemu a všem. Dopad je pak na všechny

Jiří Kocurek

A skutečný ekolog se raději označuje za biologa…

Jan M

ne, ekolog je ekolog. Biolog toho o pedologii, metorologii, klimatologii nebo geomorfologii, které jsou v rámci ekologie taky důležité, moc vědět nebude. Biolog řeší je přírodu živou, zatímco ekolog řeší přírodu komplexně jako jeden systém.

Jan M

meteo*

Tomáš

Souhlas! ještě bych doplnil, že jejich činnost se dá vyčíslit i počtem zmařených životů při nehodách na nebezpečných a přetížených silnicích, které o dost bezpečnější dálnice má nahradit. Např. roky blokování dostavby D8 přes České Středohoří mělo za následek vyhasnutí asi 7 lidských životů!
Takže ten pojem ekoterorista mi v těchto případech připadá také celkem trefný!

Jiří Kocurek

Ve chvíli, kdy nastříkají zvířata ředidlem, aby jim zo zaživa rozleptalo kůži a po několika hodinách bolestí umíraly udušením s rozleptanými plícemi… prý za práva zvířat. Beztak si myslím, že jim nešlo o zvířata, to by jim tohle neudělali.

David

Terorista je pro mě někdo kdo ty lidi mučí / unáší / zabíjí, ale ne někdo kdo jiné jen omezuje. Jinak reagoval jste na článek, který zamítl žalobu občanů Dluhonic tak nevím proč do toho taháte Patrika z Dětí Země. Ne všichni kdo jsou proti nějaké stavbě mají stejné zájmy a stejné motivace. Označovat někoho komu za barákem staví dálnici s kterou nesouhlasí za teroristu je opravdu úlet.

Petr

A koho zajímá jouda, který má barák u silnice ? K vůli onoho joudy má trpět celý Přerov tranzitem ? 😀 Desetitisíce lidí oproti 3 strejcum ? 😀 Přesně TO je za mě terorismus, ve svém vlastním uchylnem zajmu ničit životy ostatních. A tranzit k vůli chybějícímu úseku dálnice může lidi „mučit“ např smogem, nebo bezpečnosti dopravy, chodcu….
A srovnání s Ludrama země se nabízí snad samo, když tento spolek zmiňovaný úsek dálnice blokují už x let, společně snad se vším, co se u nás staví

Vojtěch

Jde o prameny pitné vody na Moravě hlupáku, ne o žádné 3 strejdy

PvvS

Furt stejnej nesmysl dokola ?

Micky

I kdyz nektere blokovani Deti Zeme nechapu, tak globalne to vnimam jako pozitivni. Jen diky neustalemu stourani a hledani skulinky jak stavbu zablokovat, byli urednici na krajich, zamestanci RSD donuceni delat svoji praci kvalitne. Diky prave Patrikovi, se uz snad nebude opakovat arogantni pristup a ocernovani v mediich pani Havrankove. Naopak pri schvalovani dalnice D35 byli urednici z Pardubic proaktivni a vetsinu kritiky obci dokazali vyresit jeste pred prvnim kopnutim.

A to jen diky praci Deti Zeme

Jan M

tento soudní spor byl za účasti vody, dětí i krajiny dluhonice. Je to napsané v rozsudku.

Jan

Co jsem pochopil, tak u Krajského soudu v Ostravě byly podány dvě žaloby. Jedna, která byla teď zamítnuta, a druhá, která byla přerušena z důvodu čekání na to, jak rozhodne Ústavní soud.
Návrh je dostupný zde (bráno přímo z Ústavního soudu):
https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/Tiskova_mluvci/Navrhy/2023/navrh_Pl._US_7_23.pdf

Joker

Ta nálepka je vynikající a přesně vystihuje podstatu oněch zemských škůdců. Chápu, že se Vám nelíbí, ale nic s tím neuděláte…..džin byl vypuštěn z láhve a EKOTERORISTÉ a jiná anticivilizační špína tak budou označování do té doby, dokud budou škodit ostatním normálním lidem.

Jan Sova

Hrstka NIMBY opic z Dluhonic je v pozadí celou dobu. Hnutí z kobek si přizvali jaksi natruc, protože věřili v jejich sílu a viděli předešlé úspěšné blokády – Holešov-Fryšták apod.

Vojtěch

A co pitná voda ta není důležitá? Podobné názory před 70 lety pěstovaly rýži na jižní Moravě a na Slovensku. To nám naše děti fakt poděkují. A tady se veřejné nadává na par posledních zastánců bránících ekologické katastrofě.

PvvS

A jakákap byla výtěžnost ? Ani na Žitném ostrově to nebyla žádná výhra.

Joker

V této diskuzi je 11 ekoteroristů. 🤔

rastr

Mrzuté. 🙂 Ale takovým bych pod velkými finančními tresty a hrozbou sebráním papírů zakázal novej úsek nadosmrti používat až bude postaven. Bojovali proti němu, nechtěli ho, snažili se, aby neexistoval, tak přece ho pak nebudou sami využívat, no ne?

kolemjdoucí

Není třeba nic nikomu zakazovat. Oni přece sami dálnice nepoužívají, ne? Zvlášť úseky, proti kterým bojují…..

Michael

Ten Lojza z Dluhonic ji použije jako první až pojede z výstavy papoušků v Ostravě….

Honza

O co těm lidem vlastně jde…..ta zarputilost a fanatičnost mě docela překvapuje.

Jarda

To je ta logika lidí, ale i někteřích zdejších.
Prostě cele roky to neexiatovalo, tak to nepotrebujeme, celou dobu to bylo zrušeno, tak preci nepotřebujeme.

David

Bydlí ve vesnici, jejíž část musí dálnici ustoupit a to zcela zbytečně (klidně mohla vést blíže k Přerovu po poli). Tu urputnost byste asi taky chápal, kdyby vám stavěli dálnici hned za dvorkem a tím hned myslím opravdu hned.

Tomáš

Možná v počátku, ale teď už je to bezpředmětné. Domy jsou vybydlené a připravené k demolici

David

Nicméně kvalitu života dálnice ovlivní v celé vesnici a ne jen v těch domech, které dálnici musely ustoupit. Být obyvatelem č. 16 tak asi nebudu úplně nadšený z mého životního prostředí.

Jiří Kocurek

Můžete nám to „po poli“ nakreslit?
https://mapy.cz/s/cesarezupu

David

Prodlužte ten směrový oblouk z jihu a rázem máte dálnici o 200m posunutou mimo Dluhonice.

Jan

Chápu Vás, na mapě to vypadá zcela logicky. Jenomže stavba dálnice byla schválena územním rozhodnutím již v roce 2006. Předtím jistě probíhaly změny ve vyšší územně plánovací dokumentaci, tak i v té nižší. To taky nebylo hned. Jinými slovy, “přemalovat” trasu by ve skutečnosti trvalo dalších desítky let, navíc musíte připočítat i skutečnost, že ve Vaší plánované trase dálnice by byly zase jiní vlastníci, kteří by bojovali proti této stavbě. Takže argument, že to může vést klidně dál by mohl vést až k absurdním závěrům…

Vojtěch

A to bylo to špatne

JMM

Samotnou motivaci těchto osob nejsme schopni, bez bližších informací posoudit. Jsem pro dokončení všech smysluplných dopravních staveb, jež povedou k bezpečnější a plynulejší dopravě. Sám ale bydlím na dohled od jedné z dálnic a proti ní samotné nic nemám ovšem když si po celodenním shonu chcete sednout na zahradě je hluk, pocházející zejména od pneumatik nákladních vozidel dost nepříjemný. Pořád pokládám za lepší aby auta jezdili po dálnici, než mi stály v dlouhé šňůře pod okny. Ale žijeme v demokratickém státě, tam kde začíná svoboda jednoho, tam končí svoboda druhého. Prostě, je třeba přizpůsobit polohu i technické řešení komunikace nejen… Číst vice »

Vojtěch

O prameny pitné vody na Moravě , dálnice vede přímo přes ne. Stačilo ji o kilometr posunout

Tuňák

Tak teď už asi zbývá pouze možnost fyzicky zastrašovat dělníky a stavební firmu.

Jiří Kocurek

Vzít si Kalašnikova (AK-47 z roku 1947) a bojovat proti technologiím vymyšleným po roce 1800. Nebo raději i dřívějším, silnice stavěli už Římané. Kalašnikova, protože s předovkou má strach, že nestihne přebíjet a prohraje i proti lidem s vidlemi.

Antonín

Kdyby soudy pracovaly takto a ještě zrychlily tempo, možná už by dálniční síť byla celá – stěžovatele by nakonec přestali dávat podněty, neb by je to přestalo snad bavit, kdyby věděli, že to zdrží max. pár dnů a stejně prohrají.

DavidS

Výborná zpráva po ránu