Doprava ve městě Železnice

Od října zahrne integrovaný systém všechny vlaky na území středních Čech

City Elefant připomíná vznik PID v roce 1992. Autor: Zdopravy.cz/Josef Petrák

Se začátkem října dojde k dalšímu rozšíření působnosti Pražské integrované dopravy na železnici. Oblast s tarifem PID zahrne nově osmé a deváté pásmo v sedmi oblastech. Jde o Benešovsko, Mladoboleslavsko, Nymbursko, Příbramsko, Rakovnicko, Kolínsko a Kutnohorsko. Dojde tak k integrace vlaků v celém Středočeském kraji.

„Nově se zavádějí pásma 8 a 9 pro území Středočeského kraje a otevírá se i možnost ve spolupráci s ostatními kraji přidat další pásma za hranicemi středních Čech, kam spádují naši obyvatelé. Od října bude možné jezdit na levnější jízdenky Pražské integrované dopravy všemi regionálními vlaky i rychlíky na území Středočeského kraje, autobusy budou postupně následovat,“ doplnil ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK) Pavel Procházka.

Do oblasti PID nově spadnou například další stanice na tratích 220 (na jih od Olbramovic), 200 (jižně od Příbrami), 161 (západně od Rakovníka) nebo 230 (na jihovýchod od Kutné Hory). Podrobné schéma je k vidění na stránkách organizátora ROPID. Pro cestující rozšíření integrace mimo jiné znamená možnost využití tarifu PID, který je nižší než ceny Českých drah.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jirka V
Host
Jirka V

Proč se integrované systémy nepřekryjí? Například mezizastávkový úsek Rožďalovice-Mlýnec (PID/IREDO) není integrovaný v ničem, další takový je hned vedle Slibovice-Lovčice obec (PID/IREDO) atd.

Gogo
Host
Gogo

Každý hejtman vám řekne že ze zákona povinen zajistit dopravu na území svého kraje (občas mám dojem že by nejradši na krajských hranicích postavili zeď jako Trump aby mu neutíkali poddaní), další otázkou je jak by si to nechal líbit sousední kraj, ale je to o dohodě, a že to jde když se chce svědčí úsek Ploužnice – Stará Paka na trati 064 kde současně platí jak IDOL tak IREDO, záleží na tom kam ze Staré Paky dál jedete, podle toho si zvolíte příslušný tarif.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

To vše záleží pouze na dohodě lidí (= podle toho, jaký je kdo s kým „kamarád“): třeba PID + DÚK se překrývají už delší dobu a dost „rozměrně“, a pokud vím, tak pro IDP o to POVED také silně stojí.

Gogo
Host
Gogo

Kamarádka co dělá v DPP mi nedávno tvrdila že do budoucna zvažují předělání PID na způsob IREDA nebo IDS JMK, tzn. opustit vnější prstence a jejich nahrazení buňkami protože dnes když máte 3 pásmo tak na něj můžete jak do Kladna tak i Lysé n/L zatímco s buňkami pokud máte předplatní jízdenku Kladno – Praha tak do Lysé už musíte mít další lístek.

Milan
Host
Milan

Takže vlastně by to bylo pro cestující zhoršení/zdražení. Tak raději ať do toho nehrabou. Jinak podobu tarifu podle mě určuje ROPID a DPP je jeden z dopravců.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Spíš naopak. Většina cestujících jezdí z X do Prahy, takže „výhod“ současného systému stejně nevyužije.

Nový systém může ale pomocí zdražení těch neobvyklých cest mírně zvýšit tržby, a zabránit tak na určitou dobu plošnému zdražování.

AAA
Host
AAA

A nebo ty neobvyklé cestující vyžene do aut a tržby klesnou

Milan
Host
Milan

Vnější pásma PID už jdou teď dost drahá, tak další zdražování doufám dlouho nebude aktuální. Jinak ten „buňkový“ tarifní systém by měl smysl, pokud by byl rozšířený celorepublikově a každý by tak mohl cestovat v celém okruhu sousedních buněk kolem své „domovské“, ze které by měl zaplaceno. Ale změnu při dosavadním rozsahu území PID z pásmového na buňkový nepovažuji v ničem za přínosný.

Gogo
Host
Gogo

Z pohledu cestujícího tam přínos opravdu není spíš naopak, ale dnes např. pokud máte lítačku a 4 vnější pásmo tak na to jezdíte do práce z Milovic do Prahy jako můj bratr, ale na to samé 4 pásmo se o víkendu dostane i do Kladna, Karlštejna, Nelahozevsi, Berouna, Čerčan atd. zatímco v buňkovém systému na všechny ostatní destinace mimo Milovic už musíte mít další lístek což znamená pro ROPID další příjem. A jak je známo: peníze jsou vždy až na prvním místě.

Irena
Host

už se stalo, vlaky zdražily asi o 25 procent od září a nikde se o tom nepíše

Radek
Host
Radek

O vnějších pásmech nerozhoduje DPP.

Radek Janata
Host
Radek Janata

Gogo neříká, že o tom rozhodují v DPP. Když napíšete „(oni) do budoucna zvažují“, můžete mít na mysli i ROPID.

Jinak DPP nerozhoduje dokonce ani o vnitřních pásmech. Řídí se rozhodnutím objednatele.

Gogo
Host
Gogo

Samozřejmě jsem tím oni myslel ROPID, kamarádka sice dělá v DPP, ale na pozici kdy dost často komunikuje s ROPIDem. Ovšem to že to zvažují ještě neznamená že to uskuteční, protože se dá čekat že se proti tomu zvedne vlna odporu.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Pokud vím, podle logiky „PIDových“ pravidel byste tu další (resp. „delší“) jízdenku měl správně mít už nyní, protože přejíždíte více hranic pásem (ne víckrát stejné hranice) – ale nikdo to zatím nesleduje a nevyžaduje.
Třeba v tarifu DÚK jsou zóny od samého počátku a leckdy to s jízdenkou dle toho tarifu znamená „sakramentsky“ drahou cestu, protože jedete po trase, která Vás veze (z Vašeho pohledu nechtěně) přes další zóny.

Gogo
Host
Gogo

Toto se dá sledovat pouze na jednorázových jízdenkách kde máte vyznačenou nástupní stanici, u předplatních vám těžko dokáží kde jste opravdu nastoupil.
To jsou prostě nedokonalosti IDS které prostě nejde úplně pokrýt, např. v IREDU třeba lidi přišli na to že když z Hořic v/P i když jedou do Hradce Králové koupí lístek do Jaroměře tak je to prostě levnější protože se předpokládá že do Jaroměře pojdou přímým autobusem, jenže v tarifu IREDO není směrování, je tam jen že nemůžete jet přes buňky s vyšším číslem, a protože buňky v IREDU jsou číslované hvězdicově od Hradce tak nic neporušují.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

Buď jdem úplný hlupák, nebo jste to napsal nešikovně, ale já jsem Vaše sdělení nepochopil: v „Tarifní mapce IREDO od 10-12-2017“ pro zónu „Holice“ vidím cenu jízdného 38 Kč jak pro Hradec Králové, tak i pro Jaroměř, takže ten, kdo jede do Hradce Králové na tom, že si místo jízdenky do Hradce Králové koupí jízdenku do Jaroměře, přece nic „nevydělá“ (neušetří) – naopak může být postižen za to, že nejede na jízdenku platnou pro jeho směr (do jeho cílové stanice), protože při nákupu jízdenky musí název cílové lokality sdělit. Pochopil bych snad, kdybyste tím chtěl vyjádřit, že cestující jede do… Číst vice »

Gogo
Host
Gogo

Přiznám se že jsem to teď nekontroloval, asi už na to přišli i v Oredu, páč jsme si na to stěžovali, a tak srovnali ceny, je ale pravdou že když Iredo začínalo tak jsme se s tím setkávali často, tenkrát to vycházelo asi o 1 nebo 2 Kč levněji.

Radek
Host
Radek

Skvělé, ale autobusy se pořád odkládají. Kraj pořád mluví o plné integraci kraje do konce roku 2019, ale to je současným tempem naprosto nereálné.

Milan
Host
Milan

Původně měla být většina integrována dokonce už letos – 2018…
https://web.archive.org/web/20180115225348/https://pid.cz/plan-integrace/

To
Host
To

No konečně +++ Ještě by to chtělo do všech stanic – zastávek označovače, jinak je to z velké části na dvě věci.

Milan
Host
Milan

S aplikací PID Lítačka si dopředu koupíte a 2 minuty před odjezdem virtuálně „označíte“ jízdenku v mobilu (snad to takto chápu správně). Podle mě ideální stav, označovače vůbec nebudou potřeba.

AAA
Host
AAA

A nebo si 2 minuty před odjezdem virtuálně „označíte“ jízdenku a vlak potom nepojede vůbec 🙂 Ano ale jinak to chápete dobře. K dokonalosti by to ještě chtělo dořešit možnost kombinování s predplatným kupónem.

Milan
Host
Milan

Pro sledování zpoždění a mimořádností je zas jiná aplikace – ČD „Můjvlak“;)

AAA
Host
AAA

Pokud tam ovšem první informace o problému neskočí deset minut poté, co dle aplikace spoj odjel načas.

Frantalopata
Host
Frantalopata

Pro PID jsou koláče vhodné tak do 4. pásma. Dále by měl nastoupit zónově-relační tarif.

Mirek
Host
Mirek

Myslím, že to k tomu směřuje, od září je celodení jízdenka za původní cenu Praha + 4 pásma. Dál je výrazně dražší. To 4 pásmo má logiku, dál už nastupují tangenciální spoje a to je v pásmech nesmysl.

AAA
Host
AAA

Tak u tangenciálních spojů se zase uplatní i časová platnost, takže na jednopásmovou jízdenku stejně daleko nedojedete.

babilon
Host
babilon

U předplatného časová platnost nehraje roli. Pokud dojíždím Kladno-Kralupy, potřebuji kupón pro 2 pásma, pokud dojíždím stejnou vzdálenost Kladno-Dejvice vlakem, potřebuji ta pásma čtyři, a když to budu jezdit autobusem+metrem, tak potřebuji celou Prahu+3 vnější.

Frantalopata
Host
Frantalopata

A ještě chybí Ústí, Turnov, Plzeň, Pardubice,…
Když v roce 1992 vznikl systém PID, tak nikdo nepředpokládal, že bude mít ovál 9 pásem. Současnej systém PID je zralej na revizi jako sůl.

Milan
Host
Milan

Na revizi jsou zralé hlavně ceny vnějších pásem PID. Třeba roční předplatné PID do 8. pásma (19.200Kč) vyjde už skoro jako roční celosíťová jízdenka ČD IN 100 (19.990Kč).

To
Host
To

Až nebudou jezdit ČD, budete ještě rád za 19.200 Kč…

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

V ČD IN 100 ovšem nemáte zahrnutu ani linkovou autobusovou dopravu, ani žádnou MHD …

Tomáš
Host
Tomáš

Souhlasím, 9 pásem je vážně hodně, zvlášť když doufám, že se PID bude dále rozšiřovat.

Jakub
Host
Jakub

„Příští stanice Brno hl.n., IDS PID 57“

Svojsin
Host
Svojsin

Nebo nejzápadnější stanice IDS-JMK: Kladno Rozdělov.

AAA
Host
AAA

Brno bude v pásmu 21 🙂

comment image

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

To způsobilo hloupé řešení „jádra“ (vlastní Prahy), kdy při zdražování jízdného místo zkrácení doby platnosti jízdenek pro jednotlivou jízdu a zachování jediného pásma zbytečně vznikla další „vnitroměstská“ pásma. Těch vnějších při takovém rozsahu PID bude muset být mnoho vždy.

Milan
Host
Milan

Bez zapojení měst nebo přestupních uzlů, tesně za hranicemi kraje je to takové polovičaté, chybí připojit k PID např.: Rokycany, Blatná, Tábor, Světlá n. Sázavou, Pardubice, Chlumec n. C, Turnov, Doksy, Lovosice

Grossák
Host
Grossák

Rokycany by měly být. Turnov snad také. Obávám se však, že kompletní integrace znamená celou zemi. A uvidíme, jestli to ponese MD, nebo to mezi sebou dříve sjednají kraje.

To
Host
To

Konečně by byla integrovaná celá ČR do jednoho tarifu

Chachar Budvar
Host
Chachar Budvar

Pro začátek by stačilo, kdyby se do St. kraje na zkušenou rozjeli ti Jihočeští líní strejcové vesničtí, ukoptění, celí pokakaní z možnosti většího rozsahu IDS. Když jim Žemlička JIKORD doalelujá tvrdil, že to nejde, nejde, nejde , tak si pod vlivy jeho stařešinovských, již včera neplatných, překonaných dogmat nechali ujet vlaky (doslova:( I když těm směle může jít za vzor i ten prachatý protekčák mafiánek Joukla z Jihlavy.

Michal
Host
Michal

Žemlička je v Ječný! I do PIDu sahají jeho umrlčí prsty…

Souprava
Host
Souprava

Admini: Nebylo by možné udělat něco s tím trollem, který zde pořád pomlouvá mrtvého člověka v každém příspěvku a v podstatě jen zkouší, koho tím vytočí? Jeho příspěvky nemají žádnou hlavu a patu, je to jen pár hejtů vůči lidem, co „nehltají vlaky“ a k tomu zmíněný Žemlička, stále dokola.

Jan Sůra
Admin

Bylo. Šlo o jeho poslední příspěvek.

Kajman
Host
Kajman

Zaplať Pámbu. Já bych chtěl jenom ostatním diskutujícím říct, že my z Jihočeského kraje nejsme všichni takoví tro*lové, to nám tady jen jeden trouba dělá silně negativní reklamu.

Souprava
Host
Souprava

V pohodě. Většího exota jsem fakt neviděl. Myslím, že i z pohledu fandů lokálek (to byla jeho názorová strana, co jsem pochopil) je jeho zabanování lepší, protože jim tu dělal akorát medvědí službu.

Souprava
Host
Souprava

Super. Jako pro mě za mě, ať sem píšou příznivci i odpůrci dráhy, ať se klidně hádaj, nechci proti nikomu štvát, ať si to každý vidí po svém, ale ať to má obsah. To co on předváděl už bylo fakt za hranou nechutnosti (v lidské rovině) a k tomu nemělo naprosto žádný obsah.

železničář v důchodu
Host
železničář v důchodu

No, „Chachar Budvar“ má (bohužel) pravdu, ale když omílal dokola pořád jedno a totéž , tak ji spíše znehodnocoval: o Žemličkovi vím a myslím si své také, ale nebyl a není jediným velkým škůdcem pro veřejnou dopravu a železnici zvláště, a už se ani nemůže bránit (ačkoli to on by stejně asi nikdy neudělal, ta pro něho bylo „pod úrovní“) – nelze-li tedy ctít pravidlo „o mrtvých jen dobré“, tak je asi lepší nepsat nic, zejména není-li to přímá reakce na nějakou neoprávněně pochvalnou nepravdu o něm …