Obsazenost 97 %. Linka Delty z Prahy do New Yorku překvapila velkým zájmem cestujících

Boeing 767-300společnosti Delta Air Lines přistává v Praze. Foto: Letiště PrahaBoeing 767-300společnosti Delta Air Lines přistává v Praze. Foto: Letiště Praha

Chuť Čechů cestovat přepsala statistiky Ruzyně, většinu cestujících poprvé tvořili Češi odlétající ze země.

Americká letecká společnost Delta Air Lines může být nadmíru spokojená. Letos obnovená dálková linka z Prahy do New Yorku měla nečekaně dobré výsledky, jak potvrdil při natáčení podcastu Cesty Zdopravy.cz šéf pražského letiště Jiří Pos. „Její úspěch byl fenomenální. Průměrný load factor (obsazenost letadla, pozn. red.) byl 97 %, ta linka byla celou sezonu víceméně vyprodaná. Delta ten úspěch vnímá, už je potvrzeno pokračování provozu linky v příštím roce a jednáme zejména o tom, abychom roztáhli to období ideálně od konce dubna do konce října,“ řekl Pos.

Delta se vrátila s přímou linkou mezi USA a Českem letos na jaře a zatím poslední let se uskutečnil letos v prvním zářijovém týdnu. Jde o jedinou skutečně dálkovou a transatlantickou linku, kterou se podařilo po covidovém propadu pražskému letišti rychle obnovit.

Dnes už je přímé spojení Prahy a severní Ameriky výlučně sezonní záležitostí, do roku 2009 však létaly do Spojených států ČSA s Airbusem A310 celoročně. To však podle Jiřího Pose už dnes udržitelné není. „Je daleko větší důraz na efektivnost provozu, aerolinky více sledují průměrný náklad na jednu sedačku. Ten je větší na linku z New Yorku do Prahy než třeba do Frankfurtu nebo do Paříže. Důležitá je i schopnost obsadit let byznys cestujícími, kteří významně přispějí k pokrytí nákladů. Západoevropské destinace mají tento potenciál větší. Většina dálkových linek do Prahy je postavena na turistickém potenciálu,“ doplnil Jiří Pos.

Více Čechů na odletu než cizinců

Provoz na pražském letišti dlouhodobě stojí především na cestujících ze zahraničí, kteří přilétají do Česka. Podle ředitele letiště byl však letošní rok výjimečný a přepsal dosavadní statistiky. Promítlo se to i na lince do New Yorku, kde byl podíl českých cestujících významný. „Dlouhodobě platí, že podíl těch, kteří přilétají do Prahy, vždy převažoval. 65 % byli příletoví, 35 % odletoví cestující. Letošek je ale výjimka. Poprvé od vstupu do Evropské unie jsme měli více odlétajících než příletových cestujících. Souvisí to s tím, že zcela vypadlo Rusko, Ukrajina a celá Asie. A naopak byl apetit po dovolenkových destinacích. Poprvé se tak stalo, že jsme měli 55 % Čechů odlétajících do zahraničí a pouze 45 % zahraničních návštěvníků,“ řekl Jiří Pos.

Celý podcast s Jiřím Posem vám přineseme zítra v čase oběda.

Tagy Delta Air Lines letiště praha PRG-JFK transatlantické lety
54 komentářů