dpp

Obrazová ochutnávka: Do Lužné se sjely legendární motorové vozy

Setkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz

Hlavní atrakcí bude Slovenská strela.

Železniční muzeum v Lužné zítra hostí jednu z nejzajímavějších železničních akcí. Poprvé se na jednom místě sjely unikátní motorové vozy, veřejnosti se také ukáže opravená Slovenská strela.

Redakce deníku Zdopravy.cz měla možnost si areál prohlédnout ještě před zítřejším oficiálním zahájením. Podle ředitele muzea Marka Plochého jsou vozy v takto ucelené sestavě k vidění vůbec poprvé.

Jde především o legendární pětici vozů M290.002 Slovenská strela, M260.001 Stříbrný šíp, M120.417 Věžák, M274.044 Modrý šíp a M124.001 Komarek (parní motorový vůz). Modrý šíp přijel ze Slovenska, právě kvůli čekání na něj bylo setkání odloženo z původně plánovaného letního termínu.

Pro veřejnost bude hlavním lákadlem Slovenská strela, která se dosud od svého jarního představení ukáže veřejnosti takto dlouho poprvé.

Mezi Lužnou u Rakovníka a Krupou je pak naplánováno několik zvláštních jízd motorových vlaků. Návštěvníky budou vozit Věžák, Komarek, Modrý šíp, M286.1032 Krokodýl, M131.105 Hurvínek, 854.021 Hydra nebo M152.0002 Orchestrion. Pojízdné vozy také budou prezentovány na točně muzea.

V Lužné bude připraven i doprovodný program. Návštěvníci si prohlédnou historické vozy České pošty, modelovou železnici ve voze BDa, na úzkorozchodném okruhu bude jezdit parní lokomotiva, vystaven bude osobní vůz Tatra 87. Společnost Tatra Trucks, která vlastní Slovenskou strelu, představí nákladní vozidlo Tatra Phoenix 8×8. V sobotu bude vystaven i historický autobus Tatra nebo hasičský vůz Tatra 148.

Podrobnosti jsou na stránkách Českých drah Vlakem na výlet.

Setkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czSetkán motorových vozů v Lužné. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Tagy ČD Muzeum Centrum historických vozidel Lužná setkání motorových vozů železniční nostalgie
34 komentářů