Obrazem: V Libni a Karlíně mohou vzniknout dvě nové vlakové zastávky
Vizualizace zastávky v Karlíně. Foto: Unit architekti
Zbudování nových vlakových zastávek, o které usiluje Praha 8, není nemožné. Naopak, na dvou ze tří zkoumaných míst v Libni
Karlínu by nejvíc pomohlo, kdyby se dalo z Masaryčky legálně odejít směrem ku Florenci. To by byla bomba. Místo toho se vymýšlejí tyhle pitomosti. Podchod nebo nadchod na konci perónů Masaryčky je tak nebetyčně potřebný… a nic.
Nějaké úvahy, pravda jsou, ale snaha minimální. a občas vyjde do tisku nějaká pitomost. Naposledy jsem se dočetl, že podchod se tam nemůže postavit, protože kdesi pod nádražím je nějaká památkově chráněná kanalizační roura. Tak asi takhle.
To bude ,,pocuc,, jet vlakem někam dále za hranice Prahy , když v Praze bude stavět u každého patníku jako tramvaj ve středu města.
Neříkal už otec Kondelík: Karlínu a Libni zdaleka se vyhni?
Ty ceny mi přijdou přemrštěné. Za půl miliardy se dají postavit cca dva kilometry dálnice, nebo kilometr VRT. Jakákoliv sanace opěrné zdi, ani stavba výtahu přece nemůže ospravedlnit tuhle cenu.
Je škoda, že v článku je jen architektonické řešení uvažované zastávky karlín. Není tam žádný výkres, obecně podle zveřejněného řezu přes koleje a nástupiště je vidět, že bude pravděpodobné potřeba kromě opravy zárubní zdi vybudovat i další rozměrnou opěrní zeď, aby se tal to ostrovní nástupiště s kolejema vůbec vešlo. A ty ostatní věco okolo (vejtah, jezdící schody,…) taky stavbu nezlevní. Z mého pohledu je to pro obslužnost asi zajímavý nápad, ale finančně je to hodně ulítlí. Nebylo by lepší udělat zastávku v místě bývalé zastávky Karlín (ale tam byl asi úrovňový přístup k vlakům?)? Akorát tam by byl podobný… Číst vice »
Reakce jsem jen přelétl, ale vidím, že píšete podobné přípomínky. (Dodatečně vidím, že na vizualizacích je zárubní zeď původní, ale vizualizace samozřejmě nic neznamená.)
Pokud bylo naceneni udelano dle tridniku SZDC, tak bych se nedivil…
Tak ono to není jen tak nějaká sanace opěrné zdi… a vzhledem k tomu, kdo za tímto nápadem stojí, bych částku pro přiblížení realitě směle vynásobil dvěma. Zaprvé, karlínská zastávka má navržen přístup eskalátory z žižkovského tunelu, jehož portál má být rozšířen, pravá část budou eskalátory na zastávku. (Už tento zásah do tunelu považuju za rizikový). Zadruhé, na příčném řezu jsou dvě koleje a ostrovní nástupiště mezi nimi, takže je v délce 200-400 metrů zapotřebí širší pláň než je tam dnes – o 5-10 metrů(?), to získáte jen zahloubením do svahu Vítkova – spolu s vybudováním nové, vyšší zárubní zdi.… Číst vice »
Pan Babic?
Kdo za tim stoji?
Pokud povazujete mirny zasah do vitkovskeho tunelu za rizikovy, tak pak chapu, ze odsunovacska lobby dehonestuje podzemni nastupiste u brnenskeho nadrazi v centru.
Pokud je rizikova uprava peaiho tunelu v karline, pak se vy*erme na vrtky, upatni tunely na nich, nove spojeni 2, vicepatrova nadrazi, a malujme si za tezke prachy zehleni oblouku na 105…
Ne, stojí za tím Cedop a Šlegr, autor metra na Kladně.
No Vítkov je poměrně malý, strmý a poměrně hodně provrtaný kopec (Nové spojení, tunel pro pěší, jaderný kryt…). Samozřejmě, že „všechno jde“, jen to hrabání se ve Vítkově není úplně triviální záležitost.
Plácat do toho VRT a nádraží v Brně moc nemá smysl, spíš byste mohl pochopit, že nápadu a vizualizace je krok nula i v rámci plánování stavby. Je jasné, že kdyby tam ta zastávka už stála, tak se občas hodí, ale vrtat za půl jardy uprostřed obytné čtvrti bych ještě dobře rozmyslel…
No trochu se mi zdá, že z toho dělají tramvaj. A zastávku co 200 metrů.. Navíc opět nemají výjezdové koleje, takže budou blokovat ostatní.
Budou blokovat jenom sami sebe, protože z Masny na Libeň jezdí jen osobáky.
Souhlas s Lukasem. Ty tratě další zastávky neunesou. Jinak však s zastávkou u Zenklovy ulice celkem i souhlasím. Od Libně i od Holešovic je totiž dost daleko. A žádná tramvaj tam totiž přímo nejede ani od jednoho z obou jmenovaných nádraží. L.M.: Obávám se, že pláčete na špatném hrobě. Za zastávky jsou zodpovědné především ROPID a DPP, ne SŽDC. Nicméně, v rámci stavby tzv. Nového spojení asi jiné řešení nebylo – byť asi mohla být začleněna do celé stavby. Že na mnoha zastávkách například na trati 210 jsou právě poloperony s úrovňovým přechodem, je naopak dobře. Není nutné, aby všude… Číst vice »
Zastávky unesou, ale couráky budou ještě courákovitější.
Zastávka „U Kříže“ je jen pro šotohračku ML a fakticky k ničemu…
Aha takze vsichni na IPRu, ROPIDu a IDSK kdyz mestskou linku chteji, jsou sotoblbci?
Z Holesovic do Hostivare byste chtel rychle jezdit jak? Autem Blankou2? Levnou a jiste nerizikovou…
Davy cestujících čekají desítky let na spojení Hostivaře s Holešovicemi… 😀 Jste vtipnej.
A taky mám pocit, že úplně netušíte, kde je v Holešovicích nádraží… Odpověď: v ÚP… 🙂
Ten Karlín mi nepřijde jako taková hloupost. Je to dobře dostupné z dolního Žižkova, který nemá moc dobrou dopravní dotupnost (pár busů, co věčně stojí v zácpě). S kapacitou zas takový problém být nemůže, vždyť je to trať na Masarykovo nádraží, kde jezdí jen osobáky. Navíc by to oživilo Vítkov, který je dneska celkem špatně přístupný (z této části Karlína vůbec), a proto tam chodí málo lidí.
U Kříže je ten problém, že tam skoro nejezdí osobáky.
Jezdí tam městská linka S41 (alias 091) Hostivař – Roztoky.
1. Okolní zastávky a nádraží mají aspoň 200m, aspoň to by bylo rozumné brát za základ. 2. Uzel na Balabence je málo propustný a už teď tam vlaky zastavují, což spolu pochopitelně souvisí, tedy přestavbu stejně zaslouží, byť to nebude snadné ani levné ani úplnou prioritou. Zastávka by podstatně zlepšila cestování ve směru Vysočany – Podbaba. 3. Důležitější než nové zastávky je pro začlenění vlaků do pražské dopravy celodenní desetiminutový interval ve všech směrech, ať už trošičku pomaleji s několika zastávkami navíc, nebo trošičku rychleji bez nich. K tomu je třeba lepší řízení a zabezpečení provozu, vhodná dostatečně svižná vozidla,… Číst vice »
1) 200 m je na vlak hodně málo.
2) Z Vysočan do Podbaby přes Kříž, s přestupem na Palmovce? To už mi přijde podstatnější spojení Kobylisy – Hostivař…
3) 10 minut po celý den v celé síti je nehorázné plýtvání energií i kapacitou stávajících tratí. Místo toho mohly jezdit náklady…
15 minut je pro Sbahn opravdu mnimum.
Ach jo, chápu, že politicky je výhodné stavět nové zastávky, ale z dopravního hlediska by bylo lepší, kdyby výstavbě nových zastávek předcházela výstavba nových kolejí, protože jinak se ze železnice v Praze stane další tramvaj.
Ad Vít Jůza: To je nereálné. To byste vyhnal nákladní dopravu zpátky na silnici – kam tedy rozhodně nepatří. Navíc, železniční stanice nemají takovou kapacitu, aby se v nich mohlo míjet tolik vlaků. A už vůbec ne ty stanice, kde vlaky PID končí (navíc, některé jsou na neelektrifikovaných tratích). Když byla nákladní doprava z hlaváku vyloučena, musí jej složitě objíždět přes Malešice – ale tam je jen jednokolejná trať a navíc, s ne zrovna jednoduchým výškovým profilem. Zkrácením intervalu osobních vlaků byste tuhle trať pro nákladní dopravu zcela zrušil. A to ani nemluvím o problému jménem Praha – Libeň. Tam… Číst vice »
Ad Libeň: Nejsou přesmyk a druhá kolej mezi Libní a Malešicemi již schváleny?
Jestli ano, tak zbývá už jen jedna „maličkost “ – postavit to 🙂
Mají stanovisko EIA, nic dalšího (a jako bonus odpor MČ P9).
Desetiminutový interval má určitě smysl, ale ne na všech tratích, celodenně natož pak o víkendu. Smysl to má na trati 011, 171, 221 případně i 231, ale jen v ranní a odpolední špičce ve všední dny. Většina tratí ještě ale potřebuje projít dostatečnou úpravou, tuším, že už se na tom dokonce „pracuje.“
Vizualizace pro Karlín je opravdu pěkná, ale pochybuji, že by to takhle vypadalo i ve skutečnosti. Další věc je ale cena tohoto projektu a podobných a také finance, které by směřovali na údržbu, pokud by se SŽDC náhodou rozhodla starat o svůj majetek. Hlavní problém je však, že se stále někdo snaží všude stavit zastávky tedy i na místech, kde nemají smysl a nebo je jejich užitek neúměrný prostředkům vynaloženým na stavbu, údržbu atd., nemluvě o tom, že na nich pak budou stavit všechny osobáky, což zdrží jak je tak i další vlaky, protože zde jsou jen dvě koleje. Kromě… Číst vice »
Snad zvítězí zdravý rozum, a osobáky zůstanou při zemi, a do hlubin zmizí vlaky rychlejší.
Nevím z jakých zdrojů vycházíte, ale koncepce NS2 počítá se zahloubením až ZA zastávkou Karlín. I po zprovoznění NS2 by tedy byla využitelná.
Musím se přiznat, že jsem se na ten návrh NS2 nedíval, před tím než jsem to psal, takže si to možná špatně pamatuji a asi máte pravdu. I když NS2 má vice variant, takže jestli se třeba některé od sebe nelišily právě tímto. Nicméně jsou v pražské železnici určitě mnohem důležitější investice v než stavba takovéto zastávky.
Tak o tom žádná. Začal bych přesmykem v Libni.
Jestli tam bude ta slečna z vizualizace, tak jsem PRO!
Souhlas s ostatními – horní Libeň je dopravně hůř dostupná, tam mi železniční zastávka dává smysl. V Karlíně je jednak metro a také po Sokolovské jezdí tramvaje, tam by ve směru do centra byl vlak duplicitní a v opačném směru jsou stanice Libeň i Vysočany z Karlína tramvají či metrem dobře dostupné.
A o kolik prodlouží Karlín jízdní doby a sníží kapacitu trati? Ta zastávka by stěží byla uzlem. Železnice přitom slouží k bodové, nikoli plošné obsluze území.
U Kříže naopak uzel zastávkou vznikne a zastávka zde opravdu citelně schází.
To je přesně ten příklad, kde se dá zmanipulovat výsledek. Umím si představit báječnou studii z dopravní fakulty ČVUT, která na základě nějakých teoretických čísel doloží, že zdržení téměř neměřitelné a přínos úžasný. Pak s tím ale budeme muset žít.
A délka nástupiště U kříže je jen 100 m? To asi nebude úplně v souladu s rozvojem pražské železnice.
je to v souladu: „Důležitým parametrem železničních stanic a zastávek je délka nástupní hrany pro příměstskou a městskou železnici. Standardní nástupní hrana na významných radiálních tratí je minimálně 200 m dlouhá, u ostatních regionálních a tangenciálních tratí minimálně 100 m dlouhá, pokud lokální charakter provozu nevyžaduje/neumožňuje odlišné řešení.“
strana 41 http://www.iprpraha.cz/uploads/assets/dokumenty/infr/strategie_rozvoje_prazske_metropolitni_zeleznice_2018.pdf
Jinak U Kříže 200 metrů na první pohled možných je, jen to bude to něco málo dražší. To si musí investor posoudit.
„U kříže“ asi 100 metrů stačilo, protože víc než jednoduchý „ešus“ tudy asi nikdy v „dohledné budoucnosti“ jezdit v městské / příměstské dopravě nebude – jen bych tu zastávku asi raději z přechodnice posunul dál na západ do přímé mezi nadjezd přes Primátorskou ulici a ten pěší podchod pod tratí, který tam je už od dob výstavby „Holešovické přeložky“ – na docházkovou vzdálenost k tramvaji (nikoli ovšem ke „Kříži“, ale do bývalé Stejskalovy = před radnici = zámeček) by to vyšlo stejně a bylo by to asi stavebně levnější. Zastávka v Libni chybí v Praze naprosto nejvíc už od samého… Číst vice »
O kolik by to podle vas bylo levnejsi?
Nevím – ale tam by to minimálně bylo v podstatě na stávajícím terénu a ne na nějakých stavebních konstrukcích, a navíc v přímé, takže minimálně v tom vidím úsporu a jednodušší řešení. Ale nejsem tím, kdo o tom rozhoduje – je to jen můj názor.
Zrovna Balabenka by čistě z hlediska polohy a přestupních vazeb dávala největší smysl. Myslíte, že by to nebylo reálné ani v rámci plánovaného zkapacitnění v souvislosti s přípravou výstavby VRT? Co jsem koukal na výkresy, tak se tam počítá s masivními úpravami…
„Zrovna Balabenka by čistě z hlediska polohy a přestupních vazeb dávala největší smysl.“ Samozřejmě – to jsme tvrdili už při přípravě „Nového spojení“ – ale jiná se na nás dívali jako na blázny a oháněli se financemi (bylo to dávno před vstupem ČR do EU), takže navrhli řešení, které nepočítá ani s možností následné snadné dostavby přestupního uzlu. A případná trať VRT to navíc asi zkomplikuje do naprosté neproveditelnosti úplně a definitivně, i kdyby snad do toho přece „nalít“ třeba víc než miliardu Kč. Ona ani třeba (trochu podobná) vídeňská zastávka v Simmeringu není také ideální, protože neumožňuje přestup na… Číst vice »
No to je teda hodně smutné. Já se vždycky divil, proč se o tom v posledních desetiletích vážně neuvažovalo.
U té VRTky, ale vidím jiskřičku naděje, protože tam mají přibýt koleje. Jen bohužel v těch výkresech nikdo se zastávkou nepočítá.
Vzhledem k tomu, kolik se dává na různé stavby s přepravním potenciálem v řádu stovek cestujících by se třeba miliarda navíc dala odůvodnit…
Když se k tomu ještě připočte připravovaná výstavba Městského okruhu a uvažovaná výstavba Vysočanské radiály, bude to na té Balabence stejně pěkná divočina.
Nechci zastávku Karlín. Jen zdržování dopravy. Železniční zastávky mají být od sebe přiměřeně vzdálené a (ve městě) v důležitých přestupních místech. Ani jedno Karlín nesplňuje. Navíc je tam potřeba časem přidat další traťovou kolej a ne zabrat místo perónem.
U kříže, to je jiná, tam si to umím představit.
Zrovna na mnichovském sbahnu mají zastávky i po 400 metrech (Hauptbahnhof – Stachus) myslím. A mnichovský sbahn může být příklad pro mnohé včetně Prahy.
SBahn má stavět (často) tam kde jsou lidi a pak frčet městem 100-140 km/h na periferii a pak ven do aglomerace.
Do toho všeho mi Karlín zapadá.
Nic proti Karlínu, pokud bude postaven tak, aby byl opravdu užitečný – ale prioritní potřeba pro Prahu to teď určitě není „ani náhodou“!
Naopak Libeň „U kříže“ velice chybí už asi 20 roků = od té doby, kdy začala jezdit „tangenta“ …
Kdy konečně vypráskají ze SŽDC tu betonářskou lobby? Zastávka, která tam dříve dokonce stála a navíc je nad tunelem bude stát půl miliardy? Tohle už jsou ultra zlodějny, jinde se ku*ví nádraží poloperony s přechody aby se nemusel stavět výtah a tady chtějí zbytečně stavět Bajkonur…
Tohle korupční diletantství je tak do očí bijící, že to musí vidět i krtci se šedým zákalem…
Ta studie nemá se SŽDC nic společného. Z textu to lze přečíst.
Je mi jasné, že se živíte jako jasnovidec, takže pro Vás není problém z malůvky během chvilky střihnout položkový rozpočet a jako bonus geologický průzkum… 😀
To abyste tam postavili další koleje. Protože když cokoliv v takto frekventovaném úseku zastaví, zastaví se provoz všech ostatních vlaků v řadě.
Nevypadá to špatně vymyšlený.. 👍🏻