regio-vlak

Obrazem: Ražba dvou až tří metrů denně, práce 24/7. Podívejte se, kam se za rok posunula stavba metra D

Metro D, stavba v lokalitě Pankrác. Pramen: SubterraMetro D, stavba v lokalitě Pankrác. Pramen: Subterra

K proražení tunelu mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova zbývají poslední desítky metrů.

Rok po slavnostním zahájení stavby metra D ukázal Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) společně se sdružením firem Hochtief, Subterra a Strabag posun na aktuálně největší dopravní stavbě v zemi. Práce běží podle harmonogramu, proražen je více než kilometr tunelů. První vlaky by měly cestující svézt v roce 2029.

Zatímco na povrchu je znatelný jen malý stavební ruch, pod zemí se pracuje nepřetržitě s výjimkou Vánoc. Práce probíhají v hloubce 36–45 metrů. Vyraženo je zatím 1,6 kilometru tunelů, z toho 520 metrů vzniklo už při geologickém průzkumu. Dosud se na trase metra D prostavělo 1,8 miliardy korun. Ražby na prvním úseku metra D budou probíhat ještě necelé tři roky, zhruba do přelomu let 2025 a 2026.

Podle dnes představených dat bylo od zahájení výstavby vytěženo 67 848 m³ rubaniny a bylo použito 17 831 m³ betonu. „Je skvělé sledovat, jak každý měsíc přibývají další metry vyražených tunelů a stavba prvního úseku metra D nabírá na obrátkách. Razit se bude ještě necelé tři roky a v celkovém součtu je před námi ještě minimálně stejná porce štol, ale hlavně ražby obou stanic a hloubení jejich vestibulů. Délkou jsme zhruba v polovině, ale objemově na cca čtvrtině ražeb prvního úseku metra D,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski. K proražení tunelu mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova zbývají poslední desítky metrů.

Posuny prací na stavbě metra D

PAD1b = Pankrác D 1b (u nájezdu z ulice Na Strži směrem na magistrálu, tj. k ulici 5. května)

Společnost Subterra zde vyrazila 174 metrů přístupového tunelu, který bude v další fázi sloužit pro ražby samotné stanice Pankrác D. Ražby dále pokračovaly 50 metrů dlouhou odbočkou k technologickým místnostem stanice, konkrétně strojovně vzduchotechniky, kde zhotovitel dokončil technologický blok Sever v délce 50 metrů. Ražby překonaly jeden z nejsložitějších úseků v bezprostřední blízkosti mostu na ulici 5. května vedoucího nad ulicí Sdružení. V současné době se nacházejí pod budovou Enterprise Office Centre. Společnost Subterra zde razí technologickou propojku směrem do budoucího tunelu obratových kolejí, aktuálně je z ní vyraženo více než 26 metrů. V létě v této lokalitě začnou ražby samotného tunelu obratových kolejí, a to na obě strany, jak směrem do Krče, tak směrem na náměstí Bratří Synků.

PAD2 = Pankrác D 2 (u OC Arkády, u křižovatky ulic Na Strži a Na Pankráci)

Na tomto staveništi společnost Subterra provedla přeložky inženýrských sítí (přeložky slaboproudých vedení, ražené přeložky kanalizace, přeložky vody) nutných pro realizaci stavebních jam pro přestupní vestibul mezi linkami C a D a pro výstup na povrch. Poslední krok zahrnuje komplikovanou přeložku páteřního horkovodu. Po jejím dokončení bude na začátku roku 2024 zahájeno hloubení stavební jámy přestupu mezi trasami C a D, kde se zhotoviteli v předstihu podařilo zrealizovat část zápor budoucí stavební jámy. Na začátku letošních letních prázdnin, společnost Subterra začne s realizací stavební jámy pro vybudování přímého výstupu ze stanice Pankrác D na povrch směrem k obchodnímu centru Arkády.

PAD4 = Pankrác D 4 (u budovy České pošty, u křižovatky ulic Na Strži a Budějovická)

Ze štoly vybudované během geologického průzkumu společnost Subterra zrealizovala injektáže pro zpevnění okolí budoucí stanice Pankrác D. V současnosti pokračuje výstavba tří šachet, které budou sloužit pro kompenzační injektáže zajišťující obchodně-administrativní budovu NOLA na Budějovické ulici. V současnosti je vyhloubeno bezmála 50 metrů šachet a zrealizováno více než 6,6 kilometru vrtů pro injektáže, do kterých stavaři použili více než 926 tun zpevňovacích směsí. Dokončení kompenzačních injektáží na tomto staveništi je podmínkou pro pokračovaní ražeb dvojkolejného tunelu a rozpletu odstavného tunelu z VO-OL, který bude situovaný právě pod budovou NOLA. Zhotovitel předpokládá, že ražby odstavného tunelu začnou v příštím roce.

VO-OL = Větrací objekt Olbrachtova (v ulici Na Strži u hřbitova Zelená liška)

VO-OL je největší stavební lokalita prvního úseku metra D. Práce zde probíhají na pěti místech, ze dvou šachet a realizují je společnosti Subterra (jedno místo) a HOCHTIEF CZ (čtyři místa).

Od hlavní šachty směr Pankrác D

Práce v tomto úseku navazují na levou část mezistaničního tunelu, který zde zhotovitelé vybudovali v průběhu geologického průzkumu. Společnost Subterra dokončila ražby patní štoly budoucí stanice Pankrác D v délce 130 metrů a nyní zde provádí injektáže prostoru samotné stanice. Po dokončení injektážních prací společnosti Subterra se zde na konci letošních letních prázdnin vrátí raziči HOCHTIEF CZ a zahájí ražby pravé části dvoukolejného mezistaničního tunelu. V plném profilu je v tomto úseku vyraženo zatím jenom 85 metrů. Kromě toho v návaznosti na dokončení zpevňovacích horninových injektáží začnou ražby rozpletu odstavu a samotného tunelu odstavu.

Od hlavní šachty směr Olbrachtova

Práce v tomto úseku realizuje společnost HOCHTIEF CZ, která zde dokončila ražby dvoukolejného mezistaničního tunelu v délce 175 metrů po tzv. rozplet. V současnosti zde probíhají ražby levého jednokolejného tunelu směrem k budoucí stanici Olbrachtova, kde je aktuálně vyraženo už 236 metrů a paralelně s tím probíhají ražby pravého jednokolejného tunelu, nyní už v dlouhého 98 metrů. Z místa budoucího rozpletu tento měsíc společnost HOCHTIEF CZ navíc zahájila také ražby jednokolejného tunelu spojky mezi tratěmi C a D, aktuálně je vyraženo zhruba prvních 25 metrů. Do konce roku bude zhotovitel v tomto úseku pokračovat v ražbách levého i pravého jednokolejného tunelu směrem ke stanici Olbrachtova, ražba staničních tunelů a současně spojky mezi tratěmi C a D.

Strojovna vzduchotechniky

Na staveništi VO-OL společnost HOCHTIEF CZ vyhloubila druhou, menší samostatnou šachtu, z jejíž dna vyrazila strojovnu vzduchotechniky v délce zhruba 85 metrů, která bude sloužit pro celý mezistaniční úsek Pankrác D – Olbrachtova. Zajímavostí je, že na tomto místě proběhla v rámci stavby metra D první prorážka mezi dvěma díly, a to mezi dvoukolejným tunelem (ve směru Olbrachtova) a budoucí strojovnou vzduchotechniky.

OL1 = Olbrachtova 1 (u křižovatky ulic Antala Staška a Na Strži, u supermarketu Albert)

Práce na obou staveništích budoucí stanice Olbrachtova provádí společnost STRABAG, která na ulici Na Strži, v uzavřeném úseku od křižovatky s ulicí Antala Staška po křižovatku s Radovou ulicí v současnosti realizuje přeložky inženýrských sítí před samotnou výstavbou jižního vestibulu stanice Olbrachtova. Tyto práce potrvají zhruba do konce letošního června. Na staveništi u supermarketu Albert paralelně probíhají ražby nové kanalizace.

O letních prázdninách bude v uzavřené části ulice Na Strži následovat vrtání pilot, celkový součet jejich délek bude činit 1300 metrů a zápor v celkové délce 560 metrů, které budou sloužit k zajištění budoucí stavební jámy. Ta bude mít dvě úrovně. Převážná část jižního vestibulu bude relativně mělká, od šesti do osmi metrů, pouze menší část bude v hloubce zhruba 16 metrů. Z této části vestibulu povede na nástupiště eskalátorový tunel.

Po dokončení vrtání pilot a výstavby pilotové stěny, zhruba na přelomu léta a podzimu letošního roku, začne samotné hloubení stavební jámy. Z ní zhotovitelé následně budou razit eskalátorový tunel k budoucímu nástupišti stanice, které bude v hloubce cca 31 metrů pod povrchem.

Při výstavbě stanice metra Olbrachtova jsme ještě před zahájením hloubení šachty museli provést nezbytné přeložky mnoha inženýrských sítí – od optických kabelů, přes kanalizaci až po vodovodní potrubí. Celkem byly realizovány přeložky 5000 metrů inženýrských sítí a dalších 5000 metrů nás ještě čeká v oblasti budoucího jižního vestibulu, kde si práce aktuálně vyžádaly dopravní uzávěru ulice Na Strži, za což se místním obyvatelům omlouváme. U severního vestibulu jsme s ohledem na blízkou zástavbu vybudovali v loňském roce protihlukovou halu, v níž je umístěn portálový jeřáb o nosnosti 40 t. Tímto jeřábem vyvážíme na povrch vytěžený materiál a zároveň jím dopravujeme materiál na dno šachty. Nyní se nacházíme 33,5 m pod povrchem a v nejbližší době začneme razit severní propojku stanice a samotné staniční tunely. Hloubení jámy pro jižní vestibul plánujeme zahájit v polovině letošního roku. Kromě tradičních technologií využíváme na stavbě metra D i moderní metody strojního navádění, digitální nástroje a platformy. Za zmínku jistě stojí nástroje jako jsou laserový skener, UAV, 3D modelování a digitální platformy pro sdílení a vizualizace výstupů, které nám pomáhají zvyšovat efektivitu práce,“ uzavírá Pavel Brychcín, člen představenstva společnosti STRABAG.

OL 2 = Olbrachtova 2 (u křižovatky ulic Na Strži a Jeremenkova)

V této lokalitě společnost STRABAG zrealizovala přeložky více než pět kilometrů inženýrských sítí, piloty a zápory v celkové délce bezmála půldruhého kilometru pro zajištění těžní jámy pro výstavbu samotné stanice a severního vestibulu. Vzhledem k tomu, že výstavba stanice Olbrachtova probíhá v blízkosti obytné zástavby, nechal DPP nad touto jámou vybudovat ochrannou halu, jejímž účelem je v maximální možné míře omezit šíření hluku a prachu do okolí stavby. Tento šetrný přístup se DPP osvědčil již při výstavbě prodloužení linky A, stanice Bořislavka.
V současnosti pod ochrannou halou v této lokalitě probíhá hloubení těžní jámy novou rakouskou tunelovací metodou (NRTM), aktuálně v hloubce necelých 28 metrů. V průběhu léta by měla být těžní jáma dohloubena a z jejího dna bude následovat ražba severní propojky mezi budoucími staničními tunely. Po její dokončení v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku pak navážou ražby samotných staničních tunelů (levého i pravého) na oba směry, jak směrem k Pankráci, tak i ve směru do Krče.

Rok výstavby prvního úseku metra D v číslech:

Celková délky vyražených tunelů a štol od zahájení výstavby: 1082 metrů
Celková délka vyražených tunelů během geologického průzkumu: 520 metrů
Celkem vytěženo rubaniny od zahájení výstavby: 67 848 m³
Celkový objem použitého betonu od zahájení výstavby: 17 831 m³
Celkové množství použité ocelové výztuže: 1473 tun
Celkové množství použitých ocelových kotev: 206 382 metrů
Celkový objem použitých zpevňujících injektáží: 1124 tun
Celková délka vrtů pro zpevňující injektáže: 119 330 metrů

Z provozního pohledu (staničení) bude první úsek trasy D měřit 1,3 kilometru, nicméně bude v této etapě potřebné vyrazit celkem téměř tři kilometry tunelů. Zakázku na první etapu získalo s cenou 13,75 miliardy korun sdružení firem Subterra, Hochtief CZ, Strabag, Hochtief Infrastructure a Ed. Züblin.

Metro D, virtuální model stanice Olbrachtova. Pramen: StrabagMetro D, stavba v lokalitě Pankrác. Pramen: SubterraMetro D, stavba v lokalitě Pankrác. Pramen: SubterraMetro D, stavba v lokalitě Pankrác. Pramen: SubterraMetro D, stavba v lokalitě Pankrác. Pramen: SubterraMetro D, stavba v lokalitě Olbrachtova. Pramen: SubterraMetro D, stavba v lokalitě Olbrachtova. Pramen: SubterraMetro D, stavba v lokalitě Olbrachtova. Pramen: SubterraMetro D, stavba úseku Pankrác - Olbrachtova (duben 2023). Pramen: HochtiefMetro D, stavba úseku Pankrác - Olbrachtova (duben 2023). Pramen: HochtiefMetro D, stavba úseku Pankrác - Olbrachtova (duben 2023). Pramen: HochtiefMetro D, stavba úseku Pankrác - Olbrachtova (duben 2023). Pramen: HochtiefMetro D, stavba úseku Pankrác - Olbrachtova (duben 2023). Pramen: HochtiefMetro D, stavba úseku Pankrác - Olbrachtova (duben 2023). Pramen: HochtiefMetro D, protihluková hala nad staveništěm stanice Olbrachtova. Pramen: StrabagMetro D, budoucí stanice Olbrachtova (duben 2023). Pramen: StrabagMetro D, stanice Olbrachtova, laserové zaměření postupu prací. Pramen: StrabagMetro D, pohled ze staveniště stanice Olbrachtova do protihlukové haly nad ním (duben 2023). Pramen: StrabagPohled do šachty větracího objektu Olbrachtova. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czTunel mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czVstup na staveniště Pankrác - Olbrachtova je přes Větrací objekt Olbrachtova. 36 výškových metrů lze překonat po žebříčku, průmyslovým výtahem nebo v kleci jeřábem. Foto: Jan Sůra / Zdropavy.czTunel mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czTunel mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czTunel mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czTunel metra D mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czRažba směrem ke stanici Olbrachtova. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czRažba tunelu metra D směrem ke stanici Olbrachtova. Autor: Zdopravy.cz/Jan SůraTunel mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czBudoucí část stanice Pankrác. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.czBudoucí část stanice Pankrác. Foto: Jan Sůra / Zdopravy.cz
Tagy Doporučeno Dopravní podnik hl. m. Prahy dpp Hochtief Metro D Strabag Subterra
103 komentářů